Skocz do zawartości
mib86

Jak zrobić roztwór

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam pytanie, ile gram soli trzeba dodac do 1 L wody aby stezenie podnioslo sie o 1ppm

Mam np chlorek sodu (NaCl) ktory ma takie wlasciwosci:

  • Rozpuszczalnosc w wodzie 360g / L (20 stopni C)
  • Masa molowa 58,44 g / mol
  • Gestosc 2,16 cm3 (20 stopni C)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mib86 napisał:

Mam pytanie, ile gram soli trzeba dodac do 1 L wody aby stezenie podnioslo sie o 1ppm

1ppm ~ 1mg/L, czyli jak dodasz 1 miligram soli do litra wody, to otrzymasz stężenie mniej więcej 1ppm:-)

Z ciekawości, po co Ci roztwór NaCl o stężeniu 1ppm? W praktyce, bez dostępu do sprzętu laboratoryjnego, to zapomnij o takiej dokładności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chce używać metody dsr i chciałbym podnieść zasolenie delikatnie i dlatego chciałem odwarzyc sobie nacl do roztworu. Mam w domu wagę która waży do 3 miejsca po przecinku.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mib86 napisał:

Ogólnie chce używać metody dsr i chciałbym podnieść zasolenie delikatnie i dlatego chciałem odwarzyc sobie nacl do roztworu. Mam w domu wagę która waży do 3 miejsca po przecinku.

Zasolenie chcesz podnosić solą kuchenną?:shock: I to o jeden ppm? Nie chodziło czasem o ppt (czyli jednostkę 1000x większą)? Bo 1 ppt to już stary dobry promil, czyli ~g/L.

Ja tam się za bardzo na dsr nie znam, ale czy tam nie robi się mocniejszych roztworów, które się potem dodaje w odpowiednio małej ilości do akwarium? Bo łatwiej i dokładniej odmierzysz małą objętość strzykawką, niż małą masę proszku.

Liczba miejsc po przecinku, a dokładność to zupełnie dwie różne sprawy. Tzn, jak masz jakaś wagę laboratoryjną to ok, ale jak to jakaś kuchenna waga albo "jubilerska" z allegro, to bym za bardzo w ten 1mg nie wierzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze pisałem pisałem i napisałem z błędem. Chciałem poprawić post i ... skasowałem.

Ogólnie metodą kolejnych rozcieńczeń można uzyskać całkiem małe stężenia (o homeopatii słyszeliście? :D)

rozpuść 1g NaCl w 1000ml wody (można dopełniać do 1000 ale moim zdaniem przy tej ilości szkoda zachodu)

wtedy w 1ml tego roztworu np odmierzonym insulinówką masz dokładnie 1mg NaCl

 

a tu masz kalkulator: https://www.hamzasreef.com/Contents/Calculators/DirectSaltCalculator.php

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, panowie ten 1 ppm to byl przyklad jako najmniejsza "normalna" wartosc, bo pozniej 1 x ilosc jest latwo ogarnac :D. Tak naprawde potrzebuje podniesc zasolenie o 2 ppt czyli do jakichs 1.025 w s.g. Do tego celu mniej wiecej musze uzyc okolo 423 g czystego nacl. Tak mi podpowiada kalkulator, ale wiadomo ze lepiej jest samemu sprawdzic bo sol soli rowna nie jest :)


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty masz basen czy akwarium?

Edytka: dopiero teraz zauważyłem rozmiar akwarium- sorki :) chyba się nie obudziłem jeszcze 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Tester napisał:

Ty masz basen czy akwarium?

Nie rozumiem, akwarium

@Tester hehe spoko, zdarza sie tez miewan takie momenty

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

Ogólnie metodą kolejnych rozcieńczeń można uzyskać całkiem małe stężenia

Jasne, że tak. Ale ale pytanie było: "ile gram soli dodać do 1L". Generalnie konkluzja wg mnie taka, że nie warto nawet próbować odważać wagą ilości typu 1mg, tylko stosować metody pośrednie, np rozcieńczanie.

2 minuty temu, mib86 napisał:

To znaczy, panowie ten 1 ppm to byl przyklad jako najmniejsza "normalna" wartosc, bo pozniej 1 x ilosc jest latwo ogarnac :D. Tak naprawde potrzebuje podniesc zasolenie o 2 ppt czyli do jakichs 1.025 w s.g. Do tego celu mniej wiecej musze uzyc okolo 423 g czystego nacl. Tak mi podpowiada kalkulator, ale wiadomo ze lepiej jest samemu sprawdzic bo sol soli rowna nie jest

Ale czemu po prostu nie weźmiesz normalnej soli akwarystycznej do korekty zasolenia? Jak skorygujesz 2ppt solą kuchenną, to będziesz miał nadmiar sodu, a braki w wapniu, magnezie itd...

Czy DSR w ogóle służy do korygowania zasolenia jako takiego, a nie jedynie do uzupełniania proporcjonalnych braków w makro i mikro elementach? No ja wiem, że teoretycznie można do kalkulatora wstawić wszędzie 0 i dostać ile czego dodać, żeby z rodi dostać wodę morską. Ale czy to ma sens i faktycznie zadziała? Trochę wątpię. Jak już robić samemu sól akwarystyczną, to raczej nie z roztworów, tylko mieszając suche proszki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Tester napisał:

Może ma właśnie teraz nadmiar Ca i Mg?

No ale aż tak, żeby pół kilo soli kuchennej wsypywać do akwarium? No i pisze kolega o korekcie zasolenia, a nie korekcie sodu czy chloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz niby tak ale chcialbym troszke to lepiej zrozumiec. Gotowcem zawsze mozna, tak samo jak mozna fosfor zbijac chemia, a mozna i glonami. Dlaczego chce tak sie bawic, ano poczytalem sobie o metodzie dsr i jakos mnie przekonala, przeciez w akwariach idacych w tysiace litrow nie robi sie co tydzien czy miesiac dolewki. Skoro dziala to w duzej skali to i w malej bedzie. Obecnie nie mam nadmiarow Ca i Mg ale staram sie nauczyc dozowac to w miare dokladnie. Byc moze jest to przerost formy nad trescia ale lubie jezeli cos robie i widac tego efekty.

Jedynie wlasnie mam obawy co bedzie jezeli bede dlugo tak stosowal te proszki a cl bedzie sie kumulowal w wodzie, ale wtedy najwyzej zrobie jakas podmiane zeby sie ich pozbyc, chociaz zawartosc cl w wodzie morskiej jest na tyle duza ze moze mozna to olac i sie tym nie martwic?

 

DSR sluzy ogolnie do uzupelnienia skonsumowanych pierwiastkow. Jestem swiezy w temacie morszczyzny ale ja to rozumiem jak metoda ballinga taka jakby ulepszona.

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mib86 napisał:

@Słony leszcz niby ... efekty.

Spoko, spoko. Ja nic nie mam do DSR jako takiej. Dla mnie to zbyt czasochłonne się wydaje, ale jak ktoś ma zacięcie to czemu nie. Sama idea jest dla mnie jak najbardziej ok. Natomiast nie widzę sensu używać DSR do korygowania zasolenia, i to jeszcze w sytuacji, kiedy dopiero masz zamiar zacząć stosować tę metodę. Tylko szkody sobie możesz narobić takimi eksperymentami. Jak dla mnie to skoryguj zasolenie "konwencjonalnie", zrób ICP i wtedy dopiero zabierz się za DSR. Oczywiście, pobawić się z mieszaniem roztworów to można i teraz, tylko nie lej tego do akwarium od razu:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz no wiadomo. Poki co proszkami tylko uzupelniam Mg, Ca i Kh. A mam taka watpliwosc, czy jezeli podmienie wode konwencjonalnie zeby podniesc sol to dostarcze w ten sposob pozywki dla glonow ktore obecnie ladnie zaczynaja schodzic. Mam dwa malutkie ogniska dino wiec musze je odessac i drazni mnie to czekanie az te glony zejda :(


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mib86 napisał:

przeciez w akwariach idacych w tysiace litrow nie robi sie co tydzien czy miesiac dolewki

To też nie tak do końca. Są duże publiczne akwaria, gdzie regularnie robi się podmianki i pompuje te całe cysterny słonej wody. Inne duże akwaria publiczne mają po prostu dostęp do wody z oceanu i mają podmianę ciągłą. DSR wcale nie jest tak bardzo popularne, nawet w hobbystycznych dużych akwariach. Zwyczajnie podmianki są bezpieczniejsze (choć bardziej upierdliwe i droższe).

3 minuty temu, mib86 napisał:

no wiadomo. Poki co proszkami tylko uzupelniam Mg, Ca i Kh. A mam taka watpliwosc, czy jezeli podmienie wode konwencjonalnie zeby podniesc sol to dostarcze w ten sposob pozywki dla glonow ktore obecnie ladnie zaczynaja schodzic. Mam dwa malutkie ogniska dino wiec musze je odessac i drazni mnie to czekanie az te glony zejda :(

Suplementacja Ca, Mg, KH to się balling nazywa, a nie dsr;-) Uważaj, żeby Ci korale nie zaczęły schodzić razem z tymi glonami. Jak rozumiem, nie robisz podmian, nie suplementujesz mikro, jak przegniesz możesz mieć problem. DSR zakłada suplementację całej długiej listy makro i mikroelementów, nie tylko wapnia i magnezu. W ballingu też się SBS powinno dawać. Wg mnie te teorie o powstrzymywaniu glonów przez niedobory mikro to mit. Też próbowałem swego czasu walczyć z glonem zaprzestając podmian. Glon rósł nadal, za to na zwierzakach widocznie się to odbijało. Przecież nie tylko glony potrzebują mikro, korale też. Jak jest niedobór, to korale będą się słabiej rozwijały i mogą wręcz robić więcej miejsca w ekosystemie dla glonów. Wg mnie każda plaga ma jakiś swój powód i nie jest to normalna zawartość mikroelementów w wodzie. Usuń powód - pozbędziesz się plagi. A czasem wystarczy zwyczajnie poczekać, aż układ odzyska równowagę. U mnie dino wylazło, jak za dużo świeciłem (nowa lampka tak mi się spodobała, że 15h w sumie świeciłem). Skrócenie czasu do bardziej naturalnego + bakterie rozwiązało problem, nawet nie odsysałem a tylko zdmuchiwałem z korali, żeby się kożuch nie robił i łapałem na wacie. No ale już mocno od tematu odszedłem:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10g na 100ml wody ro RO bez tłumaczenia i bez zbędnej mądrości z poziomu chemii :)

daje 1 krople dzienie na 400l obiegu 

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.