Jump to content

Liczba forumowiczów którzy obejrzeli Błękitną Planetę II  

9 members have voted

 1. 1. Czy obejrzałeś/aś "Błękitna Planeta II"?

  • Tak
   5
  • Nie
   4


Recommended Posts

881518791_blueplanetIIcover.thumb.png.5374f0d30ba731163db1f7bba7ea7b59.png

Hej Wszystkim ;-)

Postanowiłem założyć nowy temat o tej fantastycznej produkcji Błękitna Planeta II. Wcześniejsze temat dotyczyły tylko kanałów oraz godzin emisji jednak nie zawierały, żadnych informacji na temat samej produkcji.

Zapraszam do udziału w ankiecie. Sam jestem ciekawy ilu z Was oglądało Blue Planet II? ;-)

Co zrobiło na Was największe wrażenie podczas oglądania? Jakie przedstawione zwierzę wprawiło Was w osłupienie? O jakich ciekawostkach słyszaliście na temat Błękitnej Planety II?

Dodatkowo: Ile trwała produkcja? Jakich użyto kamer i sprzętu do nurkowania? W jakich miejscach na świecie realizowano zdjęcia? Które fragmenty nagrano w akwarium? Jakie nagrody i wyróżnienia zdobyła Blue Planet II?

Zachęcam osoby, które posiadają wydanie Blu-Ray 4K o podzielenie się informacjami z zamieszczonego tam Making Of! :-)

 

PS: W tym temacie proszę o nie wklejanie kanałów oraz godzin emisji w TV, jak również linków do stron streamingowych! Jeśli masz wiedzę, kiedy odbędzie się nabliższa emisja Blue Planet II kliknij tutaj, aby przejść do tematu o kanałach o godzinach emisji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na mnie niezwykłe wrażenie zrobiło wiele zwierząt, ale chyba najbardziej zaskoczyła mnie ośmiornica! Broniąc się przed rekinem zebrała muszle leżące wogół niej i zrobiła z nich ochronną zbroje. Pokryła się nimi cała. Rekin czuł ją, jednak nie potrafił rozpoznać jej kształtu. Po chwili ośmiornica w jednym momencie zrzuciła wszystkie muszle i uciekła. Takim oto sposobem ośmiornica wykiwała rekina :-)

Ciekawostka - Reżyser spędził niemal rok na obserwacji tej konkretnej ośmiornicy. Opłaciło się, bo nagrali coś naprawdę niezwykłego. :-)

 

Scena którą opisałem:

 

 

Z innych ciekawostek:

Niektóre sceny nie zostały nakręcone w naturalnym środowisku. Nie jest ich dużo ale gdy ta informacja wyszła na światło dzienne na całą produkcje wylało się sporo hejtu w Internecie. Sam Sir David Attenborough (lektor) bronił wówczas produkcji, ale dodał też że drugi raz nie popełniliby tego błędu. Najwięjszy "hałas" był o to, że film był reklamowany hasłami iż jest to 100% materiał z dzikiej natury. Niektóre sceny jednak zostały nakręcone w akwariach, niektóre w specjalnych basenach gdzie odtworzono wiernie naturę a niektóre w specialnym basanie w ładowni statki z zainstalowaną chłodziarką wody na pokładzie.

Przykład pierwszy:

Scena z rozgwiazdami i ukwiałami w basenach skalnych w odcinku 6: Wybżerza ('Coasts). Zbudowali wiernie wyglądające baseny ze skał i umieścili w nich zwierzaki. Nakręcono to w Kanadzie w Vancouver.

Wklejam screeny z dwóch kadrów:

 

rockpool3.png

rockpool1.png

Przykład drugi:

Ryba Anoplogaster (Fangtooth), żyjąca na głębinach oceanów, gdzie temperatura wody jest niska. Zdjęcia tej ryby zostały nakręcone na statku. Do specjalnego basenu z wielką chłodziarką wodywpuszczono Fangtooth aby go filmować. Nie znalazłem jednek informacji skąd go pozyskali aby go w tym basenie trzymać.

Ryba wystapiła w 2 odcinku serii "Głębiny" (The Deep).

Zdjęcie egzemplarza o którym mowa:

 

 

fangtooth.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przykład trzeci:

Który osobiście najbardziej mnie zawiódł, bo myślałem, że nagrano to w naturze!

W odcinku 5 "Zielone Morza" (Green Seas), przestawiono niezwykłą historię głowonogów (Zebra Mantis Shrimp), które łączą się w długoletnie pary i żyją w norach pod dnem. Jak sam usłyszałem Sir Athenborough powiedział, że ta para mogła żyć razem od 20 lat! Czubówna była już bardziej oszczędna w słowach bo powiedziała "długoletnią partnerkę".

Cała historia opowiada o tym, że partnerka siedzi w norze i składa jajeczka a partner poluje i dostarcza jedzenie. Gdyby parter zginął to partnerka umrze z głodu! Historia pokazuje, jak samiec opuszcza partnerkę i idzie do nowej - większej. Historia niebywała! 

Jak się okazało cała przedstawiona historia została zmyślnie wymyślona a wszystkie sceny z tymi zwierzakami zostały nakręcone w jakimś basenie, w którym twórcy wiernie odtworzyli naturalne środowisko. Nawet nie ma pewności, że w filmie wystąpiły trzy zwierzaki czy tylko dwa.

Wstawiam kilka kadrów z odcinka 5:

 

głowonogi 1.png

głowonogi 2.png

PS: na tym piasku to chyba nawet im okrzemi wyszły? Co myślicie? XD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja chyba z racji wieku nikomu nie wierzę do końca,  nie ma dla mnie zupełnie  nieskazitelnych ludzi.  Ale Sir David Attenborough to wybitna postać i dla niektórych kontrowersyjna. Wikipedia podaje 'Za przyczynę obecnego stanu środowiska naturalnego uważa lekceważenie przyrody mające swoje korzenie w Księdze Rodzaju[.   Ja mu wybaczam te,  mówiąc  wprost,  te oszustwa.  Zwłaszcza, że zaczynał w  zupełnie innym świecie.  

Oczywiście podejscie naukowe powinno podawać prawdę i fakty, ale jego wpływ na  postrzeganie przyrody  przez społeczeństwa jest  niesamowity i  wyjątkowy.


 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minut temu, TMK napisał:

'Za przyczynę obecnego stanu środowiska naturalnego uważa lekceważenie przyrody mające swoje korzenie w Księdze Rodzaju[. 

Chodziło mu raczej o to, wg wspomnianej Księgi Rodzaju, stworzone zwierzęta człowiek dostał do swojej dyspozycji i miały mu służyć na jego użytek.

Ludzie z kolei biorąc sobie to zbyt bardzo do serca przeginają i patrzą tylko na siebie, dewastują świat przyrody. (ang. wiki jest nieco bardziej precyzyjna)

Nie poruszajmy jednak tego wątku więcej. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.