Skocz do zawartości
Zyziu23

Pierwsze morskie 260l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Pierwsze przygotowania poczynione, będzie to moje pierwsze morskie akwarium. Przygotowania trwały ponad rok. Teraz trochę o sprzęcie.

Akwarium 90x50x50 szkło 10 mm, front i boki opti white, tył i komin czarny lacobel. Komin wewnętrzny z trzema otworami 2x 25mm i 1 x 32 mm. Akwarium zakupione w Erybka .

stelaż stalowy 90 x 50 x 75 wys.

Sump 70 x 35 x 40 narazie jest tylko samo akwa, ale przegrody juz zamówiłem z białego PCV 4mm, jak powklejam to wrzucę fotki. Będzie to prosty sump z 3 komorami, w pierwszej odpieniacz, spływ i rewizja, w drugiej komorze refugium, w trzeciej pompa.

Lampa Lumini Glisten 150R2

Odpieniacz TMC Reef - Skim 500

Pompa obiegowa Aqua-Nova N-RMC 5000

Pompy cyrkulacyjne Jebao RW-4, HSbao W-10

Na start zbiornika zakupiłem bakterie Fritz Turbo Start 900 + Ammonium Chloride Solution od Dr Tim's Aquatics , potem będe dodawał bakterie Fritz Zyme 9 

Skały mam około 10kg, myślę że niedługo dokupię jeszcze i pobawię się w aquascaping.

Akwarium mam zamiar prowadzić metodą Ballinga, więc jeszcze do kupienia pompa dozująca.

Info o postępie projektu będę wrzucał na bieżąco.

Pozdrawiam 

SAM_2012.JPG

SAM_2013.JPG

SAM_2014.JPG

SAM_2015.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny projekt. Na start weź od kogoś troszkę piasku, "żywej" ceramiki i wody. Daj fotkę sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, mam nadzieję że będzie ładne szkiełko.  Zdecydowałem że wystartuje na suchej skałę, piasek też będzie ale suchy gradacja 1-2mm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump poklejony. Pierwsza komora spływ i rewizja + odpieniacz 20x34x23cm wys., druga komora refugium 28x34x 23 cm wys., 3 komora pompa 13x34 cm

SAM_2016.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Akwarium posolone 17.12 rano, wieczorem dodane Fritz Turbo Start 900 (118ml) oraz jako pożywka Ammonium chloride 4 krople na galon wody, wyszło 252 krople. Do sumpa poszło 2x media block od Maxspect, 1 l seachem matrix oraz 250 ml Seachem Carbon, Sól to Tropical Reef Plus Salt. Skała to 18 kg Nature's Ocean Base Rock , oraz 9 kg Aragonitu 3-4mm. Zasolenie 1.025, temp. 25 C, ph 7.6.  

Woda jest mętna, dzisiaj zrobiłem test NO3 między 0 a 2 (delikatnie różowe) mierzone salifertem, PO4 niewykrywalne.

Mam pytanie dla doświadczonych kolegów. Czy odpieniacz powinien pracować?. Na skale i piasku nie widać żadnych oznak dojrzewania. 

Niestety stolarz spaprał robotę z obudową stelaża i w tym roku już się nie wyrobi, więc póki co kable sterowniki itp leżą sobie wszędzie :)

 

 

 

SAM_2021.JPG

SAM_2020.JPG

Mam jeszcze jeden problem z pompą odpieniacza Jebao DC1200, a mianowicie chodzi tylko na maksymalnej mocy, jeżeli zmniejsze moc to co kilka sekund wyłącza się i włącza spowrotem, może ktoś miał podobny przypadek, czy to awaria pompy czy sterownika, z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nieźle.  Pomału a do celu.  Ja sam mam już prawie swoją małą solniczkę (kostka 70l z panelem) prawie rok i teraz po mału planuje coś podobnego. Będę śledził temat. Powodzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki. Ja też startuje na skale Nature Ocean Base Rock - jest najtańsza ( po przejrzeniu forum widzę, że nie jest to zbyt popularna skała). Wg mnie wizualne fajne wygląda, jest lekka i porowata. Mija półtora miesiąca od jej zalania. Na razie mam na niej trochę brązowych glonów (myślę że to okrzemki), ale nie ma tragedii. Parametry jak na razie stabilne. Zobaczymy co będzie dalej. Będę obserwował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrody troszkę źle zrobiłeś. Czerwona powinna być o kilka centymetrów wyższa od zielonej (3cm starczy). Żółte są za wysokie. Wygląda jak by były o takiej samej wysokości jak sump. W przypadku zatkania się któreś z tych wąskich, woda może się przelać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.12.2019 o 10:00, pawellb napisał:

Przegrody troszkę źle zrobiłeś. Czerwona powinna być o kilka centymetrów wyższa od zielonej (3cm starczy). Żółte są za wysokie. Wygląda jak by były o takiej samej wysokości jak sump. W przypadku zatkania się któreś z tych wąskich, woda może się przelać ;)

Dzieki za podpowiedz, juz wyciąłem te środkowe przegrody tak aby w razie przytkania woda się nie przelała.

A tymczasem dziś już 2 tygodnie od startu, woda się ładnie wyklarowała, dużo pracy mnie to kosztowało, bo zmętnienie wynikało z piasku i skały, ale intensywne dmuchanie skały przez falowniki oraz odpieniacz na mokro zrobiły robotę. No3 i Po4 dalej zerowe, narazie nie widać żadnych plag. Niestety w lampie wypaliło się kilka diód Royal Blue i Cool White, więc kupiłem dzisiaj nowe diody i będą wymienione póki nie mam jeszcze życia. Zrobiłem też porządek z sterownikami i okablowaniem. :) Sprawiłem sobie pod choinke małą hanke KH :) . Pozdrawiam wszystkich.

SAM_2024.JPG

SAM_2025.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że takie wycięcie to za mało. Bo nie chodzi tylko, że woda się może przelać. Ale gdyby np. ta pierwsza przegroda się przytka. To nim się woda podniesie do twoich wycieć do komory pompy dolewka sporo wody doleje. Proponuję w tych miejscach nawiercić większe otwory:thumbup:

IMG_20191230_215544.jpg.f2166b707ca5ab1895848d150540ac47.jpg

Skałę fajnie ułożyłeś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha kumam o co ci chodzi, jutro nawierce tam otwory. Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup:. Na początek nie dawaj "pochłaniaczy". Sama ceramika. Niech woda i skała dojrzewa. Jeśli już to nie upychaj ich tak ciasno w tych wąskich przegrodach. Możesz śmiało je dać do tych dużych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam akwarium się ma w tym roku? Coś oprócz skały już pływa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wszystkich. Moje akwarium wygląda dzisiaj tak. 

Koralowce w akwarium : 2x Euphylia paraancora , z 5 rodzajów zoanthus, Dunka , pachyclavularia fluo, 3 szczepki caulastrea , szczepka acanthastrea , galaxea, clavularia papaya, pavona kaktus, seriatopora caliendrum, i jakieś 3 szczepki sps(nie rosną), oraz quadricolor red

Ryby: Błazenek , piżamka, Chrysiptera (garbik), doktorek, chrysus, Ctenochaetus Binotatus, Gobiodon Okinawe

Oprócz ryb są jeszcze krewetki : 2x debelius i 1x amboinensis

Stan na dzień dzisiejszy i biorąc pod uwagę że to moje pierwsze morskie oceniam na bardzo dobry. :)

Wszystko żyje, nie doświadczyłem dotąd żadnych plag.

Jedyne co mi przeszkadza to że żadna caulastrea nie chce u mnie rosnać, a mianowicie niebieska szczepka zaczęła bieleć od spodu, a 2 szczepki zielonej nie pompują się prawie wogóle, szkoda bo bardzo ten koral mi się podoba. Za to Zoantusy mnożą się na potęge i wszystko inne wygląda ładnie. No i niestety  nie pojawiaja się u mnie glony wapienne.

Niestety wczoraj rano zauważyłem że gobiodon jest obsypany białymi kropkami, więc kupiłem Microbe-Lift Herbtana i stosuje od dwóch dni, na szczęście wszystkie rybki ładnie jedzą i pływają żwawo, więc mam nadzieję że wszystko będzie dobrze :). 

Mam też problem z glonami w refugium, spagetti poprostu znika w oczach, ale wyczytałem na forum ze zerowe po4 może to powodować, za to w sumpe jest mnóstwo asterin i rurówek, oprócz tego ostatnio na tylnej szybie akwarium pojawiło się mnóstwo spirorbis a to podobno oznaka dobrzej jakości wody, oprócz tego są wieloszczety i nne tego typu żyjątka.

Parametry

No3  - raczej zerowe (delikatny róż ) test salifert

Po4 - 0,00 hanka milwaukee

zasolenie - 1,024 - 1,025

ph - 7,9

Ca - 420

Mg 1380

Kh - 8,8

Jak macie jakieś sugestie, rady to pisać smiało!

Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów i  "Happy Reefing" :lol:

 

SAM_2034.JPG

SAM_2035.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Zyziu23 napisał:

Za to Zoantusy mnożą się na potęge i wszystko inne wygląda ładnie

Na potęgę to znaczy? Pytam z ciekawości, bo mam zbiornik  w wieku Twojego i u mnie w przeciągu ok 3 miesięcy ilość główek przyrosła mniej-więcej o jedną trzecią (z 5 zrobiło się siedem, z 10-13 i pół ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ciągu 3 tygodni z dwóch główek utter chaos zrobiło się 8. Wiesz może źle się wyraziłem ale dla mnie to dużo, zresztą inne zoa mocno się rozrastają i naprawdę dobrze sobie radzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w porównaniu z Twoimi to u mnie raczej wegetują niż rosną :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne szkiełko! Super wszystko wygląda! :)

Mam małe pytanko - gdzie zakupiłeś te bakterie z fritza? chodzi mi o turbostart itp? bo nigdzie ich nie mogę znaleźć.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, flcf napisał:

Bardzo ładne szkiełko! Super wszystko wygląda! :)

Mam małe pytanko - gdzie zakupiłeś te bakterie z fritza? chodzi mi o turbostart itp? bo nigdzie ich nie mogę znaleźć.

Pozdrawiam :)

marine-aquatics.eu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Zyziu23 napisał:

marine-aquatics.eu

 

Dziękuje pięknie :) 

PS. nie ma problemu z zamówieniem do PL?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.