Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!
Chciałabym pochwalić się moim pierwszym akwarium :D nigdy w życiu wcześniej nie prowadziłam żadnych zbiorników. Nikt z rodziny ani znajomych nie fascynują się akwarystyką morską. Pomysł na założenie przyszedł podczas "zagubienia" się na youtube. Proszę o porady i cenne rady :) :smilieA13:

Akwarium:
Zestaw Nano Reef Duo 49 l
Oświetlenie: Leddy Slim Duo Marine & Actinic (z zestawu) 
Filtr: kaskadowy VERSAMAX-3 (z zestawu)
Grzałka: Jeneca AL-2201 50W
Skała: 4 kg sucha (eRybka)
Woda: RO + sól Aquaforest Reef Salt
Piasek:  Nature's Ocean Live Natural White 4,5 kg
Bakterie: Bacto-Active 
Temperatura: 25

W tym baniaku chciałabym mieć 2/3 ślimaki, parę krewetek, 2/3 rybki oraz głównie koralowce miękkie 

START:
17/11/19
Skała włożona i zalana, woda bardzo mętna, oświetlenie 6h (16-22)
20/11/19
Woda przejrzysta, dodanie Bakterii 

Czekam na pierwsze zmiany. Na dole załączam zdjęcie z wieczora dnia dzisiejszego (20/11/19) :)
Pozdrawiam!




 

74496672_582017232547544_8145148354351857664_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pierwsze pytanie co siedzi w kaskadzie? ;)
Płukałaś skałe w ro? Przed wsadzeniem do akwa?

Zostaje obserwować i co jakiś czas badać wodę.
Masz podstawowy zestaw testów?
Jakieś plany na obsadę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda :thumbsup:

3 godziny temu, monikau96 napisał:

W tym baniaku chciałabym mieć 2/3 ślimaki, parę krewetek, 2/3 rybki oraz głównie koralowce miękkie 

To bardzo rozsądne masz  oczekiwania :clapping

3 godziny temu, monikau96 napisał:

Proszę o porady i cenne rady :) :smilieA13:

Ekspertem nie jestem, bo sam mam podobną kostkę od kwietnia, ale według mnie to tak:

-  to oświetlenie jest do wymiany, bo jest za słabe.

-  tego piachu trochę dużo, ale zawsze możesz trochę odessać :) Pytanie jest takie: jaki masz ten piasek? #0 czy #1 ? Bo #0 jest o granulacji 0.1 - 05 mm i chyba jest zbyt drobny. Ten drugi  #1 jest grubszy i o wiele lepszy.

- pytanie drugie: co masz w kaskadzie? Bo jak te gąbki, to od razu to wywal i wsyp  siporax albo pumix, żeby bakterie miały  w czym zamieszkać:) albo Life Bio Fil od razu z bakteriami:)

- te bakterie też chyba najlepsze nie są, ale się nie wypowiadam, bo się za dobrze nie znam.  Niemniej, Special Blend albo Microbacter byłyby na pewno dużo lepsze.

- przydałby się też pewnie jakiś cyrkulator, chociaż ja u siebie nie mam, ale Ty masz większą kostkę.

Poza tym, czekaj aż cykl azotowy zaskoczy i jakieś glony się pojawią.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sith114 napisał:

To pierwsze pytanie co siedzi w kaskadzie? ;)
Płukałaś skałe w ro? Przed wsadzeniem do akwa?

Zostaje obserwować i co jakiś czas badać wodę.
Masz podstawowy zestaw testów?
Jakieś plany na obsadę?

W kaskadzie jeszcze siedzi gąbka. Dziś zmienię na Siporax. Pytanie tylko mam to wsypać w dwie komory filtra? Wymieniać co jakiś czas? 
Co do skały... byłam za bardzo podjarana tym wszystkim i zapomniałam o płukaniu :banghead
Zestawy testów posiadam: Tetra 6 in 1, oczywiście pierwszy test juz zrobiłam z ciekawości jak to działa. Wszystkie parametry wyszły OK.
Obsada do końca nie jest jeszcze ustalona (napewno wlecą ślimaki, kilka rybek i głównie koralowce miękkie) chciałam Rozgwiazdę piaskową, ale nadal się zastanawiam 
:strutin

6 godzin temu, klossowski napisał:

Ładnie to wygląda :thumbsup:

To bardzo rozsądne masz  oczekiwania :clapping

Ekspertem nie jestem, bo sam mam podobną kostkę od kwietnia, ale według mnie to tak:

-  to oświetlenie jest do wymiany, bo jest za słabe.

-  tego piachu trochę dużo, ale zawsze możesz trochę odessać :) Pytanie jest takie: jaki masz ten piasek? #0 czy #1 ? Bo #0 jest o granulacji 0.1 - 05 mm i chyba jest zbyt drobny. Ten drugi  #1 jest grubszy i o wiele lepszy.

- pytanie drugie: co masz w kaskadzie? Bo jak te gąbki, to od razu to wywal i wsyp  siporax albo pumix, żeby bakterie miały  w czym zamieszkać:) albo Life Bio Fil od razu z bakteriami:)

- te bakterie też chyba najlepsze nie są, ale się nie wypowiadam, bo się za dobrze nie znam.  Niemniej, Special Blend albo Microbacter byłyby na pewno dużo lepsze.

- przydałby się też pewnie jakiś cyrkulator, chociaż ja u siebie nie mam, ale Ty masz większą kostkę.

Poza tym, czekaj aż cykl azotowy zaskoczy i jakieś glony się pojawią.

Dziękuję bardzo :waving
Z czasem napewno zmienię oświetlenie 
Piach na 99% kupiłam ten drobniejszy 
Poczytam jeszcze więcej o bakteriach 
Cyrkulator - kupię jak już będzie jakieś życie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rozgwieździe w takim małym zbiorniku zapomnij bo pewnie padnie z głodu, life bio fil u mnie w oba koszyki weszło 1200ml tyle możesz włożyć albo trochę mniej. Nie zgodzę się z kolegami na podstawie moich krótkich doświadczeń na miękkie ta lampka Ci wystarczy spokojnie nie ma co szaleć, chyba że nie odpowiada Ci jej barwa, wygląd... Piachu faktycznie na oko trochę za dużo 2- 3 cm by wystarczyło granulacja według uznania babki pewnie nie będziesz mieć więc co to przeszkadza. Bardzo skromnie liczysz liczbę ślimaków bo spokojnie możesz ich władować dużo :)

Warto dodać czarne tło na tył bo chyba go nie ma, zdaje się ze kupiłaś złe testy, powinnaś zainwestować w kropelkowe saliferta, af lub jakieś inne dedykowane do morskiego. Druga sprawa czy szaleć pod względem testowania wody zależy od Ciebie ja obecnie nie testuje w ogóle wody miekkie żyją ale do tego też może dojdziesz sama. 

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zamiast gwiazdy bedą ślimaki :D
Kurcze rzeczywiście kupiłam złe testy, dzięki.
Czy Life Bio Fil należy wymieniać po jakimś czasie?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, monikau96 napisał:

To zamiast gwiazdy bedą ślimaki :D
Kurcze rzeczywiście kupiłam złe testy, dzięki.
Czy Life Bio Fil należy wymieniać po jakimś czasie?
 

Jak na początek wystarcza Ci pewnie 2 testy. no3 i po4. Przy miekich nie ma co szaleć. Zrobisz regularnie podmianke i bedsie się kręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, monikau96 napisał:

Czy Life Bio Fil należy wymieniać po jakimś czasie?

Według producenta wymienia się co 6 tygodni od 10% do 20% w celu odnowienia bakterii, ale chyba prościej przy każdej podmiance dodać trochę samych bakterii Bio S.  Natomiast sam pumeks z czasem się zapycha, więc częściowa podmianka byłaby wskazana. Ja po pół roku wymieniłem jedną garstkę, na oko jakieś 15% :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja po miesiącu:
- w kaskadzie wylądował Life Bio Fil 1200 ML
- testy wody (Salifert) 
    - NO2: 0
    -pH: 8.15
    -NO3: 10 mg/L
- zakup 2 krabów: Calcinus
- zakup koralowca: Clavulara Fluo

Podczas przenoszenia koralowca na skałę napotkało mnie wiele problemów, w efekcie końcowym Clavularia przyczepiona jest na gumkę. Na szczęście ładnie się otwiera :D
Oba kraby zaskoczyły mnie szybką wylinką. Nie wiedziałam, że wygląda to identycznie jak krab i początkowo załamałam się, że zdechł mi jeden. Dzień póżniej drugi przeszedł wylinkę :D chyba czują się dobrze u mnie. Mam problem tylko po ich karmieniu. Gdy jedzenie poleci na piach, a kraby go nie zjedzą to po jakimś dniu pojawia się na nim biały puch. Wydaje mi się, że może być to pleśń. Czy cyrkulator załatwi to lub macie jakieś inne rozwiązania?
Drugą sprawą jest pojawienie się czerwonych plam na skale. Mam nadzieję, że nie jest to zjawisko do niepokoju. Bardzo proszę o identyfikację. 
:strutin

 

78200896_2495173004053281_6902604763611791360_n.jpg

80267317_2451229421766066_2959454155975950336_n.jpg

Edytowane przez monikau96 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc!

co to moze byc? Prosze o nakierowanie mnie na dobra strone, ja doczytam wszystko. Nie wiem czy dobrze mysle. Dino/cyjano? Co jest nie tak?

Woda podmieniana byla 7.01.2020 (podmieniam co 1,5 tygodnia ok. 5 l)

pH: 8,15

NO3:  25mg/L 

czekam na paczke z testami PO4 oraz KH.

 

A141E3ED-09F4-4F51-853B-9AA319FE2C65.jpeg

32045103-2495-4912-88ED-5F379A0117EB.jpeg

6BDC9371-7683-4B7A-AE2A-7625002E88A3.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, monikau96 napisał:

Dino/cyjano? Co jest nie tak?

Chyba Sinice atakują, bądź okrzemki. Nic nie rób oprócz lania bakterii i zaniechaj podmian. Kostka bez masy koralowej i nie ma co konsumować makro, micro itd. Podmianki tylko wzmacniają plagę. Nie kombinować i będzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.