Skocz do zawartości
Dareklisc

Zasilanie lampy

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki zasilacz i sterowniki będę potrzebować żeby odpalić te ledy , każdy kolor na osobnym kanale . Sterownie będzie z aqma chyba że macie lepsze rozwiązanie.

3x xp-G white 5w

Prąd przewodzenia: max 1500mA

- Napięcie pracy: 2,8V - 3,1V

 

6x Xt-e royal blue 5w

Prąd przewodzenia: max 1500mA

- Napięcie pracy: 2,9V-3,4V

 

6x XP-E2 BLUE

Prąd przewodzenia: 1000mA

- Napięcie pracy: 2,9V - 3,15V

 

2xpower LED cyan 3w

- Prąd przewodzenia: 700mA

- Napięcie pracy: 3,5V - 3,8V


2x power LED 400nm

Prąd przewodzenia: 700mA

- Napięcie pracy: 3,4V - 3,8V

 

2x power LED Red

Max. prąd przewodzenia: 700mA

Napięcie pracy: 2V - 2,4V

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz aqme to napisz do @magu albo  mailowo na stronie aqmy i Ci wszytko dobierze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory lepszego rozwiązania DIY niż sterownik Aqma od @magu chyba nikt nie zaprezentował. 
Aby poprawnie dobrać drivery i zasilacz musisz:
-policzyć ile spadku prądu masz na nitce danego kanału (dodajesz średnie napięcia pracy diod) do tego dodajesz 2v dla drivera i masz potrzebne napięcie zasilacza
-policz ile maksymalnie mocy mają wszystkie diody razem (mnożąc napięcie pracy i prąd przewodzenia), do tego dodajesz 20%zapasu i masz moc zasilacza
-dla każdej nitki driver musi mieć prąd maksymalny nie wyższy niż prąd przewodzenia danej diody
-aby uzyskać jak największą sprawność drivera staraj się tak dobrać ilość diod w nitce, aby napięcie na nitce nie musiało być przez driver bardzo obniżane (jeśli w nitce masz sumę napięc diod 7,2V, 2V dla drivera a zasilacz 24V to driver bardzo na skróty prawie 15V przerobi na ciepło i sprawność będzie bardzo niska)

 

@LordMatthew nie do końca uważam, aby Magu musiał wszystko robić za kogoś... Chcesz budować coś samemu, zadaj sobie minimum trudu aby wiedzieć jak to zrobić. Zwłaszcza, że podobnych tematów było tysiące, a poradników jak to zrobić setki... 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

@LordMatthew nie do końca uważam, aby Magu musiał wszystko robić za kogoś... Chcesz budować coś samemu, zadaj sobie minimum trudu aby wiedzieć jak to zrobić. Zwłaszcza, że podobnych tematów było tysiące, a poradników jak to zrobić setki... 

W którym miejscu napisałem, że musi? 

Jeśli się kupuje u niego całe sterowanie wraz zasilaniem, to od razu dobiera tak elementy żeby wszytko działało. Wiem z wlasnego doświadczenia. 

Zgadzam się, że trzeba mieć elementarną wiedzę co i jak, bo jak nie to są gotowe produkty. Ale zawsze u źródła można się upewnić chyba...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario

Jeśli dobrze rozumiem to biorę nitkę o najwyższych wartościach i na j j podstawie to obliczamy tak ?

W takim razie 6x3,4 V +2V =22,4V

I moc 1500mA x 3,4 +20% =6120mA  6,1A

100W

Tak to ma być?

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Dareklisc napisał:

@dadario

Jeśli dobrze rozumiem to biorę nitkę o najwyższych wartościach i na j j podstawie to obliczamy tak ?

W takim razie 6x3,4 V +2V =22,4V

I moc 1500mA x 3,4 +20% =6120mA  6,1A

100W

Tak to ma być?

@Dareklisc tak szczerze, wydaje mi się, że masz małe doświadczenie w budowaniu takich rzeczy (to nic złego, ja też nie jestem elektronikiem). 
Jeśli planujesz 6diod w nitce, to tak, zasilacz 24V będzie super. Nie napisałeś nic jak chcesz te diody rozłożyć na kanały. Najlepiej jest aby każdy driver obsługiwał ~6diod, dzięki temu będą miały mniejsze straty na obniżanie napięcia. 
Moc zasilacza, nie wiem jakim cudem wyszło Ci 100W z tych Twoich obliczeń. Skoro mnożysz natężenie z prądem, to wychodzi moc. Więc 1500mA x 3,4V nie równa się 6120mA a 6120 mW. Ale to szczegół. Napisałem wcześniej, że sumujesz moce WSZYSTKICH diod, a nie tylko najmocniejszej nitki. Dla Twojej lampki wychodzi około 70W dla diod, jak doliczysz zapas, to szukaj czegoś w okoli 90-100W i napięciu 24V. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma być 6 kanałów, każdy kolor osobno sterowany.

Elektronika/elektryka to zdecydowanie nie mój konik , dziękuję za pomoc :)

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro 6 kanałów to 6  driverów. Tobie wystarczą np drivery MeanWell serii L (na niższe napięcie, max 36V) np LDD-700L i LDD-1500L (chociaż ja celowo w swojej lampie dla diod 1500 i 700 użyłem odpowiednio Ldd1200 i LDD-600). 
Dobierając zasilacz:
- Prąd: dodaj sobie maksymalne prądy z każdej gałęzi + jakiś zapas, Mi wychodzi 6,1A + zapas
- Napięcie: oblicz spadek napięcia w gałęzi gdzie będzie on największy (ja zawsze biore 3,5V na diodę mimo, że katalogi podaja mniej). U ciebie np 6x3,5V + zapas+spadek na driverze 4V (wg katalogu). Na przewodach tez jest jakis spadek napięcia. Im cieńsze tym większy.;) Mi wychodzi 25V + zapas. Tu kupowałbym zasilacz minimum 30V (MAx 36V ze względu na driver)

Ja kupuję zasilacze MeanWell, droższe ale dobre + dobra sprawność. Bez wiatraka, bo szum mi przeszkadza xD. Zwykle zapasem 20-30%, mimo, że notom katalogowym MW można wierzyć. Kupując większy zasilacz masz zapas mocy na przyszłość + mniej go obciążasz (dłuższa żywotność, mniej ciepła na nim). Zasilacze MW sa dość drogie. Może ktoś Ci poleci jakiś inny, równie dobry, ja używam tylko tych.

W ofercie AQma jest płytka z driverami MW.

-----------

Tak na marginesie, trochę nie na temat z mojego doświadczenia, zdobytego na moich własnych błędach. Jak tak policzysz to wcale nie wychodzi tanio (wiem, bo sam robiłem ;-)), czasami lepiej wyjdzie zakup używanej lampy. Aa, ja mam np czerwone i cyjan na jednej nitce, podobnie jak w markowych lampach, raz że taniej, dwa, ze i tak ten kanał mam dość mocno wygaszony;) Blue + UV rulez:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) stwrowanie mam już aqma także muszę kupić tylko płytkę na 6 driverów + drivery. Radiator za grosze na allegro w pracy chłopaki mi wyfrezowali gniazdo na wiatrak, kolega wyciął "obudowę" na laserze , po znajomości pomalowane proszkowo. Myślę że tragedii nie będzie z kosztami , a lampka już będzie docelowo taka bez zmian , wzorowana na ai hydra 26 z małymi zmianami. Zostaje mi kwestia zrobienia uchwytu do lampy tak żeby przykręcić go do szafki , tu myślę o aluminiowych profilach konstrukcyjnych 10x10 :) jak ogarnę temat to pochwalę się jak wyszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoro masz zrobioną obudowę po kosztach to rzeczywiście najgorsze za Tobą.

powodzenia, jestem ciekaw gotowego produktu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.