Jump to content

bodek

Klubowicz
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Bogusław
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Rzeszów
 • Akwarium
  125l + kaskada Tidal110

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja mam Tidala 110 w kostce 3x50 (125l). Kupiłem używaną, chyba za 170PLN. Jest bardzo pojemna, mocna i wydajna, ale nie spałbym w pokoju w którym pracuje;). W słodkim miałem FZN i była zdecydowanie cichsza, wręcz bezgłośna. Z rezonującą (czasami) pokrywą można sobie poradzić bez problemu. Wydaje mi się, że odpowiednikiem FZN3 jest któryś mniejszy Tidal.
 2. A brałeś pod uwagę Mycioka. Też zastanawaim się nad zakupem większego zbiornika. Jak rozglądałem się po internetach, szukając opinii to trafiłem własnie na Mycioka. Ciekaw jestem Waszego zdania, jak wypada porównaine z erybką i PW. Do tej pory, słodkie i pierwsze słone, kupowałem lokalnie w Rzeszowie w Akwaresie. Przepraszam, że w Twoim temacie Signarus, ale pomyślałem, że nie ma sensu otwierać nowego, bo generalnie dyskusja dotyczy zakupu nowego szkła o najwyższej jakości;)
 3. Rzeczywiście z przymocowaniem jednej/kilku formatek wyszłoby znacznie mniej roboty niz z pojedynczymi, sam mam 5 kanałów pokablowane;) A zastanawiałeś się nad allpcb, nawet jako prototyp wyszłoby tanio. Ja co prawda zamawiałem tylko "zwykłe" płytki, ale jakość była świetna.
 4. A zapytam, jak diody będą oddawały ciepło do ewentualnego radiatora?
 5. bodek

  Zasilanie lampy

  No skoro masz zrobioną obudowę po kosztach to rzeczywiście najgorsze za Tobą. powodzenia, jestem ciekaw gotowego produktu
 6. bodek

  Zasilanie lampy

  Skoro 6 kanałów to 6 driverów. Tobie wystarczą np drivery MeanWell serii L (na niższe napięcie, max 36V) np LDD-700L i LDD-1500L (chociaż ja celowo w swojej lampie dla diod 1500 i 700 użyłem odpowiednio Ldd1200 i LDD-600). Dobierając zasilacz: - Prąd: dodaj sobie maksymalne prądy z każdej gałęzi + jakiś zapas, Mi wychodzi 6,1A + zapas - Napięcie: oblicz spadek napięcia w gałęzi gdzie będzie on największy (ja zawsze biore 3,5V na diodę mimo, że katalogi podaja mniej). U ciebie np 6x3,5V + zapas+spadek na driverze 4V (wg katalogu). Na przewodach tez jest jakis spadek napięcia. Im cieńsze tym większy.;) Mi wychodzi 25V + zapas. Tu kupowałbym zasilacz minimum 30V (MAx 36V ze względu na driver) Ja kupuję zasilacze MeanWell, droższe ale dobre + dobra sprawność. Bez wiatraka, bo szum mi przeszkadza xD. Zwykle zapasem 20-30%, mimo, że notom katalogowym MW można wierzyć. Kupując większy zasilacz masz zapas mocy na przyszłość + mniej go obciążasz (dłuższa żywotność, mniej ciepła na nim). Zasilacze MW sa dość drogie. Może ktoś Ci poleci jakiś inny, równie dobry, ja używam tylko tych. W ofercie AQma jest płytka z driverami MW. ----------- Tak na marginesie, trochę nie na temat z mojego doświadczenia, zdobytego na moich własnych błędach. Jak tak policzysz to wcale nie wychodzi tanio (wiem, bo sam robiłem ;-)), czasami lepiej wyjdzie zakup używanej lampy. Aa, ja mam np czerwone i cyjan na jednej nitce, podobnie jak w markowych lampach, raz że taniej, dwa, ze i tak ten kanał mam dość mocno wygaszony;) Blue + UV rulez:)
 7. Strata mocy (ciepło) wiąże się ze spadkiem napięcia na diodzie. Można to zmniejszyć dając diodę, na której będzie ten spadek mniejszy, np. diodę schottkego (o ile nie jest juz taka zastosowana u AQmy), nie zyskasz na tym wiele i tak. Ja projektując swoją płytkę do driverów MW na wejściu z tego właśnie względu, zastosowałem układ z tranzystorem. Jednak podczas montażu i uruchomienia pominąłem go i dałem zworę, rezygnując z zabezpieczenia. Oczywiście NIE zachęcam do takiej praktyki jak nie chcesz ryzykować spalenia drivera o czym zresztą jest wzmianka na stronie AQma. Co do temperatury samych driverów. Ja mam wyczuwalnie wyższą na Ldd-1200H, 600H są chłodniejsze. Na początku miałem przykleić kawałek radiatora do układów, ale z lenistwa tego nie zrobiłem. Układy pracują tak ponad pół roku i nic się z nimi nie dzieje.
 8. Pare dni temu kupiłem CA Profi Test Saliferta. Jak zauważyłem w oryginalnej ulotce jest napisane żeby dodać 10/5 kropli Ca-2. Do tej pory wszystkie tłumaczenia (w tym to dostarczone w pudełku) zdaje się podają 8/4 kropli. Może warto zwrócić na to uwagę, kupując nowy test CA.
 9. bodek

  ZOO KOI opinia

  Dziękuję, W międzyczasie wysłałem mailowo do sklepu zapytanie, nie otrzymałem odpowiedzi więc dałem sobie spokój.
 10. bodek

  ZOO KOI opinia

  No właśnie, jak w temacie, ktoś ma doświadczenia odnośnie zakupu ryb wysyłkowo w sklepie ZOO KOI. Szukam Siganus vulpinus, a w mojej okolicy (podkarpacie) słabo z zaopatrzeniem. Nie zależy mi na jak najtańszej ofercie, bardziej na rybie w dobrej kondycji.
 11. Byłem dzisiaj u Kolegi osobiście, akwarium "na żywo" wyglada rewelacyjnie:) Zostałem obdarowany pakietem testowym, bardzo dziękuję, zobaczymy jak i czy się przyjmą u mnie pozdrawiam
 12. MIałem podobną sytuację. Kupiłem zestaw z wkładem liniowym 2". Od początku TDS wskazywał 1ppm/ 2uS/cm, a że miernik miałem z Chin myślałem, że to jego wina, nie kalibrowałem go. Po około miesiącu żeby osiągnąć 1ppm musiałem odczekiwać kilka/kilkanaście minut. W internetach wyczytałem, że to może być wina powietrza we wkładzie/uszczelki/żywicy. Zacząłem potrząsać tym pojemnikiem i uszczelka zupełnie się oderwała. Nie wiem co w końcu było przyczyną, w ostatni weekend wywaliłem wkład, podjechałem do sklepu i kupiłem MB20 w korpusie 10". Podłączyłem i od strzała 0/0. Jednocześnie, dla pewności wymieniłem prefiltry, mimo, że nie minęło jeszcze pół roku. Reasumując, pewnie więcej straciłem na płukaniu nerwów i wody niż ta nowa żywica w korpusie mnie kosztowała Całe szczęście, że mam tylko 125l akwarium (narazie). Przy wyborze kierowałem się poniższym wątkiem, nie wiem na ile to prawda, ale jestem zadowolony: aa, mój wkład, który wymieniłem tak wyglądał (zdjęcie po wstrząśnięciu)
 13. Qrcze jak następnym razem pojadę do swojego rodzinnego miasta to wezmę ze sobą ze 2 kanistry na wodę. Będą patrzeć na mnie jak na wariata, ale co tam Piękne akwarium, gratulacje
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.