Jump to content
lukanus

Mały sump do małej kostki z panelem.

Recommended Posts

Witam.

Moja solniczka ma już prawie rok, kostka 40/40/40 z panelem 10 cm. W panelu Tunze 9001 i siporax  4L. Wszystko śmiga, niektóre korale SPS troszkę słabo rosną (troch za słabo karmiłem, już to zmieniłem), parametry wody prawie książkowe oprócz Mg-1500. Jeszcze się wszystkiego oczywiście uczę i chciałbym podziałać trochę z sumpem. Jako, że lubię cały czas coś dłubać zastanawiam się jak to ogarnąć. Z racji tego, że nie mam komina pozostaje mi tylko co? Albo rurki przelewowe albo pudełko. Nie wiem jak to ugryźć. Sporo się już oczytałem ale dalej nie wiem jak. Miejsce na sump mam w szafce i taki by panował 30/40/30 wys. Była by tam dolewka ok 9L(teraz mam 5L w butelce), komora wlotowa, chcę zrobić DSB wraz z refugium i komora pompy. Zwiększył bym ilość wody w obiegu oraz zwiększył bioróżnorodność całego systemu. Tylko jak, żeby to miało ręce i nogi i nie zalało salonu. Pasowało by dalej zostawić panel z siporaxem i pienidłem  tylko nie wiem czy to poszło by na jednej pompce tzn. panel i sump. Jak macie jakieś porady to chętnie skorzystam. 

Z góry dzięki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zrób z panelu komin wywierć w nim dziury a cały sprzęt do sumpa 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opcja jest, tylko mam w akwarium życie i raczej w takim stanie nie da się tego zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie też o to chodzi. Myślałem żeby zrobić coś samemu ale ze zwykłej U rurki o względnie małym przekroju aby się nie zapowietrzalo. Mam już prawie gotowy system automatycznego wyłączenia pompy obiegowej w przypadku zbyt dużego poziomu wody w akwarium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się nad takim sumpem i takim przelewaem jak na zdjęciach. Co o tym sądzicie. Czy komora pompy może tak wyglądać? Czy musi być na całej szerokości. Szkoda trochę niewykorzystanego miejsca. W sumpie będzie tylko wlot, DSB z refugium, pompa powrotu z czujnikiem dolewki, termometr a reszta czyli cały siporax i pienidło zostawię w panelu. 

20200106_094933.jpg

Screenshot_2020-01-04-09-20-55.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Miałem taki przelew z rurek diy w starym akwarium, i nie polecam. Szkoda na to czasu, jest głośny i ciągle się zapowietrzał. Przy takim małym akwarium ja bym zamówił nowe szkło z kominem  I całość przełożył. Koszt będzie niewielki i będzie działać jak trzeba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za info. Właśnie nigdzie nie znalazłem opinii o tym "przelewie" więc miałem taki zastosować. Lipa. Chciałem małym kosztem dołożyć troszkę życia i wody do całego systemu. Nad rozbudową swoją drogą myślę, ale już dużo większe oczywiście. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.