Skocz do zawartości
R3BEL

Reaktor glonowy a choroba gazowa?

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępnie, przepraszam jeśli to nie jest odpowiedni dział. Miałem dylemat czy umieścić to tutaj czy może w dziale Szpital.

Może to nie ma nic wspólnego ze sobą, ale wolę się upewnić, ponieważ nie chciałbym stracić mojej obsady rybnej, a jednak dzisiaj zauważyłem coś niepokojącego. Ale może od początku. Korzystam z reaktora glonowego Skimz, który świeci codziennie od 22 do 10 rano (odwrotny tryb pracy lampy). Tydzień temu opróżniłem reaktor glonowy, ponieważ już był pełny (wewnątrz glony urosły piękne zielone) pozostawiając 1/3 tego co było wewnątrz. I przez cały tydzień nie zauważyłem niczego niepokojącego, aż do dzisiaj. Dziś rano zauważyłem, że mój Pterapogon oraz Błazenek (jako że zawsze wstają pierwsze) pływają lekko pochylone na bok. Od razu internet i szukanie możliwej przyczyny. Jako że objawy najbardziej przypominały te od choroby gazowej od razu zwiększyłem napowietrzenie zbiornika przez podkręcenie pracy falowników i ku mojemu zdziwieniu bardzo szybko ryby doszły do siebie (było to w czasie załączenia się lamy przy jednoczesnym wyłączeniu oświetlenia reaktora glonowego). Cały dzień wszystko było super, ryby szalały aż do godziny 22.30, kiedy to zauważyłem, że wspomniane wcześniej ryby znowu zaczęły pływać pochylone i ogólnie zachowywały się dziwnie (nie wiem jak reszta bo już pochowały się), gdzie normalnie o tej porze Pterapogon by już szalał po zbiorniku (zawsze uaktywniał się wieczorem), a Błazenek szykowałby się do spania. Być może moje przypuszczenia są całkowicie mylne, nie mam za dużego doświadczenia jeszcze, ale chciałem się dowiedzieć czy jest to możliwe? Ewentualnie co mogłoby powodować że przez cały dzień ryby zachowują się całkowicie normalnie, a rano i wieczorem wyglądają jakby wybierały się za wielką rafę?


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duży jest ten reaktor i zbiornik?

Jakim światłem oświetlany?

Jakieś tempo przyrostu cheato, po zostawieniu tej 1/3 do objawów był już przepełniony? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli upłynął tydzień, to bym raczej tego nie łączyła bezpośrednio, zwłaszcza że glonów ubyło a nie przybyło, natomiast zmierzyłabym pH po nocy i w ciągu dnia, co już byłoby powiązane z glonami poprzez wpływ na regulację właśnie poziomu pH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor ma 3.2 litra i jest oświetlany światłem LED (czerwony, niebieski, biały). Reaktor na ten moment nie jest przepełniony, po ostatnim zabiegu sprzed tygodnia tak na oko wydaje się, że glonów powoli znowu przybywa w normalnym tempie (całość zapełnia się ogólnie po 3 tygodniach). Wcześniej jak startowałem od 1/3 pojemności to przez 3 tygodnie nie było żadnych problemów.

Sprawdzałem poziom pH wczoraj w dzień i było 8,3 a rano kiedy to zobaczyłem 8,29, więc w zasadzie nie było różnicy. Dzisiaj rano, pomimo wyłączonej lampy reaktora na noc (pH znowu 8,29), wszystkie ryby też znowu było trochę przechylone, ale widzę, że powoli dochodzą do siebie i zaczynają poruszać się już normalnie. Zaraz zrobię wszystkie testy i zobaczymy co wyjdzie.

Dodam jeszcze, że dopiero co 4 dni temu zakończyłem kurację Herbtaną i na razie odpieniacz pracuje bez kubka (bo by co chwilę przelewał) tylko jako natleniacz wody. Wczoraj też na wszelki wypadek zrobiłem też podmianę 10%. Może to jeszcze kogoś nakieruje na możliwe przyczyny takiego zachowania ryb. Więcej zabiegów w akwarium nie robiłem w ostatnim czasie.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor 3,2l na 360l to nie tragedia, 3tygodnie od 1/3 to też nie szybko. Na 100% nie jest to przyczyną. 

W głównym nie narosło glonów?

Ogółem, wydaje mi się, że trochę doszukujesz się na siłę choroby.

Co chwila ktoś pisze o dziwnych zachowaniach błazenków, moje np kładą się spać na boku :).

jeździć, obserwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację, może powinienem podejść do wszystkiego trochę bardziej z chłodną głową. Zrobiłem dziś testy i jedyne co mnie zaniepokoiło to to, że delikatnie wyskoczyło NO2 i trochę wzrosło NO3, ale to może wynikać z tego że od tygodnia odpieniacz w ogóle nie pieni, tylko działa jako natleniacz, a jednak ryby karmić trzeba. Widzę, że muszę dołożyć jeszcze ceramiki bo skała RRR jako filtrator i miejsce do osadzania się bakterii do niczego się nie nadaje.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.