Jump to content

R3BEL

Klubowicz
 • Content Count

  128
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mariusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Skierniewice
 • Akwarium
  100x60x60 + sump 60x45x45

Recent Profile Visitors

621 profile views
 1. W związku z dodaniem nowego przedmiotu podbijam temat.
 2. Ja swój stelaż pomalowałem czarnym sprayem antykorozyjnym i po 8 miesiącach nie zauważam żadnych negatywnych skutków.
 3. R3BEL

  NO2 nie do zbicia...

  Przepraszam Beti, nie zwróciłem uwagi na Twoją prośbę. Tak przedstawia się aktualnie mój sump. W pierwszej komorze rollermat (w wersji mini bo większy by nie wszedł) oraz odpieniacz, w drugiej mam dwie wartwy gąbki (15 oraz 30ppi), które co kilka dni przepłukuję oraz włóknina, którą wymieniam co dwa dni. Dlatego też miałem/mam wątpliwości czy mój odpieniacz daje radę, ponieważ sądziłem, że wyłapie pozostałości tego czego nie złapie rollermat, a tak niestety nie jest, stąd ta podwójna filtracja, inaczej ceramika szybko zachodziła syfem (czy to normalne przy takim jak to kolega nazwał wcześniej przewymiarowanym odpieniaczu?). W trzeciej komorze kulki, a w czwartej siporax. a na nim filtr z life bio filem. Do tego reaktor peletek, który powrót ma pod wejście wody do odpieniacza. Co do bakterii to w każdą sobotę po podmianie leję 40ml Special Blend, a środy 1amp. Biodigestu. Testy zrobię jak tylko znajdę chwilę, ponieważ aktualnie ciężko jest ją znaleźć przy tygodniowym niemowlaku
 4. R3BEL

  NO2 nie do zbicia...

  Co do wartości KH to niestety moje niedopatrzenie/błąd, ponieważ poszło za dużo czynnika KH do akwarium na dzień przed testami. Zazwyczaj KH mieści się w przedziale 8.1~8.6. PH ogólnie mam 8.0~8.2 (w zależności od pory dnia). A co do zasolenie to tak wskazał refraktometr, aczkolwiek być może będę musiał go ponownie skalibrować, ponieważ do tej pory przez ostatnie miesiące miałem niezmiennie 1.025 Nie pozostaje mi nic innego Amoniaku już dawno nie mierzyłem, aczkolwiek jakiś czas temu jak sprawdzałem to pokazywało 0, więc przestałem mierzyć skoro azotyny też były już bliskie zera. W tygodniu postaram się do tego usiąść i zobaczymy co z tego testu wyniknie. Tylko pytanie, czy podczas testu mam wyłączyć odpieniacz (bo na pewno podniesie się poziomi wody w sumpie jak wyłączę obieg i będzie przelewał). Druga kwestia, co z reaktorem peletek? Mam zostawić działający przez cały dzień trwania testów?
 5. R3BEL

  NO2 nie do zbicia...

  Raczej nie, korzystam z programu AquaCalculator i tam mam wpisane dokładne parametry akwarium (z kominem wew.), sumpa (wraz z ceramiką), skały, piasku, orurowania itd. i wychodzi 300l.
 6. R3BEL

  NO2 nie do zbicia...

  Źle się rzeczywiście wyraziłem, nie wymieniam całej zawartości life bio filla tylko te 20%, które zaleca producent. Siporax oraz kulki Maxspecta też co jakiś czas przepłukuję żeby zniwelować zalegający syf.
 7. R3BEL

  NO2 nie do zbicia...

  Co do wody to nie robiłem testów samej solanki. Do tej pory mierzyłem tylko wodę bezpośrednio z akwarium zarówno małą Hanką (wykorzystując dwa osobno zakupione reagenty), plus test Colombo i Salifert. Jeśli chodzi o biologię to w sumpie mam 3kg kulek Maxspecta i 3l Siporaxu, a do tego w filtrze przepływowym 3l Life Bio Fila, którego co pewien czas wymieniam na nowy i dalej nic.
 8. R3BEL

  NO2 nie do zbicia...

  Moim zdaniem, aczkolwiek jakiejś bogaty wiedzy jeszcze nie posiadam, ryby i korale wyglądają dobrze. Ryby normalnie pobierają pokarm, przez cały ten czas nic z obsady nie ubyło, korale też ładnie się pompują i jedzą. Tyle tylko, że byłbym spokojniejszy gdyby jednak parametry się ustabilizowały, ponieważ teraz przez kilka miesięcy jest ze zwierzętami dobrze, a nagle okaże się, że mi pół obsady padnie, rozumiesz.
 9. Mija 8-my miesiąc mojego zbiornika (300l w obiegu), a NO2 jak było tak jest nadal... a co za tym idzie NO3 też nie jestem w stanie zbić do jakiś przyzwoitych wartości Za radą tu obecnych forumowiczów w lutym tego roku wywaliłem z sumpa wszystkie absorbery, dorzuciłem jeszcze trochę ceramiki (niestety na żywą skałę nie mam miejsca), pozmieniałem ustawienia pomp aby wydmuchiwało cały syf z piasku i dałem czas zbiornikowi żeby spokojnie dojrzewał. Przez ten czas miałem parę przygód z cyjano, glonami zielonymi, brązowymi, normalna sprawa. W tej chwili glony już w zasadzie prawie zanikły (pozostały resztki na szybie tylnej i jednej bocznej), po cyjano nie ma śladu, a NO2 nadal nie może spaść do zera, pomimo tego że regularnie podaję bakterie Special Blend wraz pożywką. Sam już nie wiem co o tym myśleć, czy to wina skały RRR, z którą co niektóre osoby miały problem na tym forum (niekończącym się dojrzewanie), czy też może odpieniacz nie daje rady przy posiadanej obsadzie ryb i korali. Trzy tygodnie temu postanowiłem uruchomić reaktor peletek AiO, ponieważ zarówno NO3 jaki PO4 zaczęły osiągać trochę wysokie wartości i to pomogło gdyż powoli zaczynam dostrzegać efekty tej metody (NO3 spadło mi do 25, a PO4 wynosi aktualnie 0,02). Tylko co mam zrobić z tym nieszczęsnym NO2? Nawet podawanie w ostatnich tygodniach dodatkowo bakterii Nite-Out 2 nie pomogło Tak przedstawiają się pomiary NO2 (mg/L) od kiedy wywaliłem wszystkie absorbery i dałem zbiornikowi normalnie dojrzeć: 31.05.2020 0.09 20.05.2020 0.10 10.05.2020 0.07 26.04.2020 0.06 12.04.2020 0.06 05.04.2020 0.05 29.03.2020 0.06 22.03.2020 0.26 15.03.2020 0.09 07.03.2020 0.16 01.03.2020 0.07 23.02.2020 0.09 16.02.2020 0.13 Jak widzicie czasem jest już blisko, ale zera osiągnąć nie chce (mierzone małą Hanką, przy różnych reagentach). Dodam, że sprawdzałem też kilkoma testami kropelkowymi i wynik się pokrywa, każdy test też coś pokazuje, ale na pewno nie jest to zero. Jeśli chodzi o obsadę to w swoim akwarium mam aktualnie 9 ryb (nie licząc trochę większej Zebrasomy pozostałe ryby raczej są małe). Karmię je raz dziennie dwiema kostkami mrożonek, więc nie sądzę żebym przekarmiał, zwłaszcza, że pokarm w trakcie karmienia raczej w większości znika. Co do korali to tych jest już trochę więcej bo naliczyłem 30 (głównie miękasy i LPSy) i karmię je dwa razy w tygodniu. Jeśli chodzi o filtrację to najpierw ze spływu syf wyłapuje rollermat, a co nie mu się nie uda to resztę powinien odpieniacz Nyos Quantum 160. Ogólnie wydawać by się mogło, że wszystko powinno zaskoczyć, ale tak się nie dzieje. Jeśli o czymś istotnym zapomniałem wspomnieć to dawajcie znać to dopiszę. Tylko please, nie piszcie żebym zamiast ceramiki kupił żywą skałę bo na tą miejsca w moim sumpie niestety nie ma. Czekam na Wasze rady, pomysły bo ja już powoli zaczynam tracić siły.
 10. Zwracam się do Was z prośbą o opinie/rady. Dzisiaj rano zauważyłem, że u mojej Dunci pojawiły się jakieś dziwne plamy/przebarwienia (widoczne na zdjęciu to nie wszystkie, z innej perspektywy widać ich więcej). Do wczoraj zachowywała się bardzo dobrze i miała jednolity zielonkawy kolor, dziś w sumie też przez cały dzień była otwarta tylko te plamy nagle się pojawiły. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś podobnym? Czy jest się czym martwić?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.