Jump to content

R3BEL

Klubowicz
 • Content Count

  234
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mariusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Skierniewice
 • Akwarium
  100x60x60 + sump 90x45x45

Recent Profile Visitors

1388 profile views
 1. Niestety na Ecotecha się czeka, ale moim zdaniem warto. Dobry wybór.
 2. Polecam takie rozwiązanie. Sam używam lampę AquaticLife 4x39W + dwa Radiony XR15 G5 Pro.
 3. R3BEL

  Chłodziarka do 400L

  Dzięki Grzegorz za informację
 4. Ale przy Clearsea 3000 masz podobny przepływ (3000l/h) co przy Theilingu, więc nic tym nie zyskasz. Miałem wcześniej pompę Maxpecta 9000l/h i do tego rollermata Bubble Magus ARF-S (też 3000l/h) i nie wyrabiał z filtracja - rolka nie zdążyła się całkowicie zabrudzić a on już przewijał bo nie wyrabiał z przepływem. Jeśli myślisz o czymś pod większy przepływ to pomyśl o Clearsea 5000.
 5. Też nie rozumiem czemu durso miałoby być odradzane. Mam przedstawiony wyżej produkt Twistmana i sprawdza się u mnie znakomicie, w końcu skończył się problem siorbania rewizji. Wcześniej miałem rewizję ściętą pod kątem.
 6. To normalne, na początku jak wstawiasz całkowicie czystą włókninę to chwilę się zejdzie zanim się zabrudzi i zacznie regularnie przewijać - przez ten czas możesz mieć wrażenie że Twój rollermat daje sobie swobodnie radę. Jazda się dopiero zaczyna jak włóknina będzie już w dużym stopniu zabrudzona i wtedy już wszystko sprowadza się do przepływu. Najwidoczniej w Twoim przypadku rzeczywisty przepływ wody przez rollermata jest większy niż zalecony przez producenta, miałem tak kiedyś przy za małym rollermacie. Obecnie przy pompie 7500l/h mam Clarisea, ale 5000 i nie jest on przewymiarowany do mojego przepływu, rzekłbym nawet że jest na styk, a moja pompa pracuje na 60%.
 7. R3BEL

  Czy to dino?

  No właśnie nie powinno być okrzemek bo stosuję Serę w sumpie. Plankton w żelu zaczynałem od dawki 0,8ml/dzien i zgodnie z zaleceniami producenta zwiększałem co pewien czas. To ile powinienem w takim wypadku go podawać? Poza Ballingiem od Red Sea (KH+Ca+MG bez dodatków) nie podaję nic więcej. Mam już przygotowanego Ballinga od AF (ten z mikroelementami) ale jeszcze nie zacząłem go podawać. Mam zaprzestać podawania Nopoxa? Boję się, żeby znowu NO3 nie wróciło mi do wysokich wartości jakie miałem wcześniej przez długi czas.
 8. R3BEL

  Czy to dino?

  Zeskrobywać z szyby nie próbowałem, natomiast naprzeciwko tej szyby mam dwa Vortechy, które nawet ustawione na wysokie obroty nie powodują odrywanie się tego badziewia. Na korale próbowałem dmuchać z bliska słabszą pompką cyrkulacyjną, ale w ogóle nic nie chciało się oderwać.
 9. R3BEL

  Czy to dino?

  Czy ten brązowy nalot (brązowe włoski) to dino? Z początku mnie on tak nie martwił bo był tylko na szybach, jednakże z czasem zauważyłem że schodzi on z nich baaardzo powoli, natomiast to co mnie martwi to fakt, iż wchodzi on również na korale (np. po dwóch dniach wszedł już na jednego z nowo zakupionych SPSów, który się aklimatyzuje przy dnie oraz jak widać wszedł już na podstawki innych szczepek). Głównie, nie licząc szyb, atakuje to co znajduje się przy samym podłożu, w wyższych partiach skalnych ten problem nie występuje. Jeśli chodzi o prowadzenie to co tydzień idzie podmiana 30L + bakterie Special Blend, do tego codziennie podaję Nopox 4ml oraz Easybooster 5ml + Balling Red Sea. EDIT: Widzę, że nie wstawiło w stopce aktualnych parametrów więc podaję: Zasolenie 1025 Temp 25,5 PH 8,3 KH 7,4 NO3 0 PO4 0,04 Ca 425 Mg 1320
 10. R3BEL

  Chłodziarka do 400L

  Dzięki za info
 11. R3BEL

  Chłodziarka do 400L

  Obecnie mam 4-ry wentylatory 140mm i niestety ale nie dają rady, a w lecie to już w ogóle będzie kaplica. W zeszłe lato posiłkowałem się klimą w domu i to dawało rezultaty. Ale w tej chwili jest za zimno na zewnątrz żebym mógł uruchomić klimę, a za ciepło wewnątrz (+ te wszystkie pompy i lampy) żebym mógł utrzymać temp. akwarium w granicach 25 st.C. Dlatego myślę o chłodziarce. Teoretycznie mógłbym wystawić ją na taras, ale nie chcę robić dziur w ścianie, za to jak będzie trochę cieplej w salonie (chłodziarka nie stałaby w bliskim kontakcie z akwarium) to ani mi, ani żonie, ani dziecku by raczej nie przeszkadzało. Tylko pozostaje kwestia tej głośności.
 12. Czy ktoś z ty obecnych posiada chłodziarkę D-D DC750 lub Teco TK500? Chodzi mi o opinię czy są głośne podczas pracy. Z racji posiadania małego dziecka w domu na razie chłodzenie klimą nie wchodzi w grę, a temp niestety coraz częściej zaczyna oscylować w granicach 27st. C.
 13. Co do pomp Vortecha to szczerze polecam obecne modele. Są ciche, a jednocześnie mają powera. Jeśli szedłbyś w Ecotecha to rozważ też Vectre jako obiegówke, na prawdę solida pompa.
 14. Niestety innego miejsca dla nich nie posiadam No właśnie miałem podawać do suma, a nie do głównego. Sądziłem, że pompa działa na zasadzie zasysania płynu z pojemnika i wyłączona nie spowoduje nagle przeciskania się przez nią płynu grawitacyjnie do sumpa.
 15. Drobna aktualizacja. Udało mi się zagospodarować trochę czasu i rozpocząłem w końcu przygotowania do uruchomienia Ballinga. Pólka oczywiście DIY, dodatkowe pompy zamontowane, pojemniki na płyny czekają (niestety 3x1,5L to największy rozmiar jaki jestem w stanie jeszcze wcisnąć w szafce). Jeszcze jutro muszę znaleźć chwilę na kalibrację pomp, zalanie pojemników i zrobienie kolejnych testów. Jeśli chodzi o samego Ballinga to na początek wybrałem AF Component 1+2+3+ ze względu na fakt iż otrzymuję gotowy zestaw i nie muszę poświęcać dodatkowego czasu (którego ciągle brak przy małym dziecku) na przygotowywanie płynów
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.