Jump to content

R3BEL

Klubowicz
 • Content Count

  192
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mariusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Skierniewice
 • Akwarium
  100x60x60 + sump 90x45x45

Recent Profile Visitors

1184 profile views
 1. R3BEL

  Pokarm dla błaznów

  U mnie sprawdza się tylko Artemia, choć próbowałem już różnych mrożonek.
 2. Niestety w dniu dzisiejszym na wieczną rafę odszedł jeden z moich błazenków. Od początku był bardzo chorowity i sądziłem że nie da rady przetrwać nawet kilku tygodni, ale jakoś przez ponad rok za każdym razem udawało mi się go zabierać z rąk śmierci. Niestety dziś po powrocie do domu zastałem jedynie ucztę kraba i ślimaków nad jego zwłokami Aktualnie ostał mi się jeden dorosły błazenek Amphiprion ocellaris w standardowym umaszczeniu. Moje pytanie jest teraz takie, czy do tego błazenka mogę dodać kolejnego Ocellarisa, ale w innym umaszczeniu niż standardowe, np. Wyoming White?? Czy jednak umaszczenie ma tu znaczenie?
 3. R3BEL

  Uchwyt do alg

  Nie masz co dzwonić, sam tego szukam od pewnego czasu (oraz karmnika na mrożonki tej firmy) i niestety jest problem z dostępnością (nie tylko w Polsce) produktów tej marki
 4. Polecam Red Sea Aiptasia-X. Dziś stosowałem, po Aiptasii nie zostało ani śladu. Poniżej przykład:
 5. Rozumiem, w takim razie zostanę przy tych dwóch workach które mam i powinno wystarczyć na odpowiednią, nie za dużą warstwę Dzięki za info
 6. A jaką grubość podłoża miałeś przy tych trzech workach? Masz może jakąś fotkę?
 7. Właśnie zastanawiałem się czy wystarczą dwa czy może jednak wziąć trzy opakowania żeby później nie domawiać.
 8. Jak sądzicie, ile takiego aragonitu wsypać na dno o wymiarach 100x60cm żeby to i ładnie wyglądało i nie tworzyło też jakiejś grubej warstwy?
 9. Śliczny zbiornik I właśnie na tym mi w tej chwili zależy najbardziej. Aktualnie nawet korale umiejscowione wysoko są obsypane piaskiem Babka robi jedno, a pompy cyrkulacyjne dokładają swoją cegiełkę.
 10. Moja babka Valenciennea puellaris na szczęście bez problemu pobiera mrożony pokarm, więc z głodu by nie padła, a z tego co widać na poniższym filmiku z kopaniem norek też nie powinna mieć problemów.
 11. W związku z tym, że aktualnie rozważam zmianę podłoża w swoim akwarium na jakieś inne (nie biorę pod uwagę gołej szyby) chciałem zasięgnąć Waszych opinii na temat wspomnianego w temacie podłoża. Aktualnie posiadam żywy piasek Nature's Ocean Live Natural White, jednak ze względu na jego granulację zmuszony jestem poszukać czegoś większego, co nie będzie pływało mi po całym zbiorniku, a jednocześnie będzie bezpieczne dla mojej babki kopiącej. Będę wdzięczny za wszelkie opinie, ewentualnie jakieś inne sugestie.
 12. Ja tego rollermata już nie posiadam od ponad pół roku, ale wcześniej działał u mnie na pompie 6500l/h, tyle tylko, że przy posiadanej na tamte czasy hydraulice rzeczywisty przepływ był gdzieś w granicach 3000l/h (czyli tyle ile wymaga producent). Tak więc zwróć uwagę na rzeczywisty przepływ, a nie na to jakiej mocy kto ma pompę u siebie, bo u każdego rzeczywisty przepływ będzie inny (w zależności od posiadanej hydrauliki), a to na tej podstawie musisz dobrać sobie odpowiedni rollermat, inaczej będzie Ci przelewał, a Ty będzie wymieniał rolkę co kilka dni. Od siebie jeszcze dodam, że po tym rollermacie miałem innego, odrobinę większego, też z wymaganym przepływem 3000l/h (Bubble Magus S), a do tego pompę 9000l/h i początkowo nawet przy takiej pompie dawało to radę, ponieważ rzeczywisty przepływ był dużo niższy. Ale po modyfikacji hydrauliki przy rzeczywistym przepływie już ok 5000l/h okazało się, że rolermat nie dawał sobie zupełnie rady i kręcił rolką przy najmniejszym zabrudzeniu (rolka zużywała się po kilku dniach będąc prawie czystą). Aktualnie posiadam pompę 7500l/h, ale skręconą i przy obecnie posiadanej hydraulice rzeczywisty przepływ jest w granicach 5000l/h i dla takiego przepływu dobrałem odpowiedni rollermat (ClariSea 5000, model 3000 byłby za słaby i miałbym ten sam problem co w przypadku BM--s). Tak więc jak widzisz nie patrz na przepływ pompy, a na rzeczywisty przepływ w akwarium. Powodzenia!
 13. Od mojego ostatniego posta pozmieniałem w lampie trochę diod LED. Dodałem więcej Deep Red oraz Royal Blue (w odpowiednich proporcjach) w miejsce większości diod białych, aczkolwiek też 1W-owych. Jak na razie większego przyrostu w stosunku do wcześniejszych ustawień nie zauważyłem, ale najważniejsze że po zmianie glony dalej cały czas ładnie przyrastają. Jak na moją komorę refugium 32W w zupełności wystarczy. Nie mierzyłem PAR bo nie jest to dla mnie istotne, wystarczy że widzę wzrost glonów. Na czas modyfikacji lampy dałem tymczasowo 7 rzędów taśmy LED GROW nad komorą refugium... efekt był mizerny. Na szczęście po dwóch dniach znowu wróciłem do mojej lampy i wszystko wróciło do normy. Paski może są dobre, ale w przypadku własnej roboty reaktora glonowego (też taki kiedyś posiadałem). Lampa Kessil kosztuje 3-4 razy tyle ile mnie kosztowała moja zrobiona na zamówienie, a i tak już wiele osób uważało że sporo wydałem jak na lampę do refugium. Większość osób używa rozwiązań rzędu 100 czy 200zł. Ok, można też wydać ponad tysiaka tylko na lampę do samych glonów, ale po co? Jak ta za kilka stów robi swoją robotę. Pewnie jakbym kupił taką za 200 to też byłbym zadowolony, tylko potrzebowałem taką która będzie zajmowała jak najmniej miejsca i dlatego zdecydowałem się na droższą opcję robioną na zamówienie.
 14. Przy Twoim akwa opcja 2 raczej odpada (>120cm): Symbol modelu Evergrow IT5012 IT5080 IT5060 IT5040 Minimalny rozmiar akwarium 124cm 84cm 64cm 45cm Maksymalny rozmiar akwarium 160cm 120cm 98cm 80cm Za to opcja 1, mimo że spełnia kryteria, nie wiem czy doświetli Ci dobrze boki, pewnie i tak musiałbyś dodać po jednej belce z każdej strony. RSX ma dobre opinie, ale też pytanie jak z doświetlaniem boków. Recurve może i drogi, ale na pewno dobrze doświetli Ci cały zbiornik, sam takiego używam i korale ładnie wszędzie rosną.
 15. Zdjęcie jest wprawdzie sprzed miesiąca (tylko z jedną pompą), ale wiele się nie zmieniło, poza tym że na bocznej szybie aktualnie znajdują się dwie pompy odsunięte os siebie. Te pompy są tak mocne, że nie wiem co mogłoby stłumić cyrkulację ( swego czasu ta jedna na środku zrywała mi cyjano z tylnej szyby). Jednocześnie, jeśli chodzi o charakter ich pracy, to nawet w trybie usuwania detrytusu, gdzie potrafią zrobić niezłą wirówkę, nie męczą ani korali ani ryb. U mnie działają ogólnie w mieszanych trybach, głównie 20-45% (więcej nie trzeba), a przy usuwaniu detrytusu pod wieczór 65%. Słyszałem o takiej przypadłości zanim zdecydowałem się na produkty tej marki, jednakże z tego co się orientuję na temat innych produktów to jeszcze nie spotkałem się z takimi, które pozbawione są wad. O pompach Maxspect, których używałem do tej pory też czytałem wcześniej że są z nimi problemy, a również do tanich nie należą. Myślę, że w tych czasach dużo zależy niestety od szczęścia na jaki produkt się trafi.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.