Jump to content

R3BEL

Klubowicz
 • Content Count

  166
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mariusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Skierniewice
 • Akwarium
  100x60x60 + sump 90x45x45

Recent Profile Visitors

984 profile views
 1. Rzeczywiście, a podawałem cenę z dzisiaj...
 2. Zgadza się, koszt kompletu (2szt) - 15zł.
 3. Dobre pytanie. Ja planowałem, ale jednak ze względu na temp w szafce trochę mam obawy - "Aby uniknąć zepsucia, nie pozostawiaj Reef Energy Plus bez chłodzenia przez dłużej niż tydzień i myj pojemnik dozujący wodą z mydłem między wkładami."
 4. Mam Capnellę i nawet myślałem, że to coś od niej, ale przyjrzałem się jej bliżej i zupełnie nic nie brakuje. EDIT: Miałeś Arku rację, po nocy koral się ukształtował i teraz widać już dokładnie że to gałąź Capnelli.
 5. Dzisiaj przypadkiem zauważyłem, że po piasku turla się takie oto napompowane coś (to za szczepką goniopory). Z początku myślałem, że to jakaś gąbka, ale raczej przypomina to korala. Ponieważ jest to bardzo lekkie musiałem przykleić to do podstawki żeby nie uciekło pod wpływem prądów wody. Czy jesteście w stanie powiedzieć co to takiego? Z moich dotychczasowych korali nic nie odpadło. Nie mam też żywej skały z której mogłoby wyjść coś niespodziewanego.
 6. R3BEL

  Cyjano w natarciu

  Doskonale znam ten film i problem w nim zawarty. Tyle tylko, że mój problem jest trochę inny i zaczął już występować na kilka tygodni przed usunięciem LBF.
 7. R3BEL

  Cyjano w natarciu

  Monitoruję codziennie i w razie spadku koryguję z ręki. Jak już się trochę ustabilizuje to wtedy uruchomię dozownik. Na razie tylko zacząłem codziennie dozować automatem fito (easy reefs Easybooster), oczywiście w zalecanych dawkach. Dzięki za radę
 8. R3BEL

  Cyjano w natarciu

  Owszem, doskonale zdaję sobie sprawę, że refugium od razu nie wystartuje, tyle tylko, że problem pojawił się na 3-4 tygodnie zanim cokolwiek zacząłem zmieniać w sumpie. Wtedy posiadanie 7L LBF nie pomagało jakoś i problem cały czas narastał. Poza tym nie usunąłem przecież całej filtracji biologicznej, tylko jej część. Jakby problem z cyjano pojawił się tuż po wymianie sumpa to uznałbym, że wszystkiemu winna była zmiana filtracji (wywalenie 7L LBF), ale podkreślam, że problem istniał już dużo wcześniej. Nie usunąłem przecież całej filtracji biologicznej tylko jej część, bo zostały jeszcze kulki, a do tego zanim zamieniłem LBF na bloki to bloki moczyły się jeszcze kilka dni przed zmianami w starym sumpie. Dodatkowo po usunięciu LBF nie zauważyłem zmiany w parametrach wody, więc chyba jednak jego usunięcie nie miało aż tak istotnego wpływu na samo występowanie dalej plagi. Teraz tylko chciałbym wiedzieć jakie kroki powinienem podjąć, żeby kontynuować walkę z plagą bez szkód dla żyjących w akwarium zwierząt, głównie ciekawi mnie kwestia oświetlenia (a w zasadzie zaciemnienia akwarium).
 9. R3BEL

  Cyjano w natarciu

  Od pewnego czasu (kilku tygodni) borykam się z postępującą plagą cyjano. Podawałem już Colombo Micosidol, ale bez większego efektu, poza tym odstawiłem go później gdyż wyczytałem ostatnio że nie zaleca się go przy zbiornikach z koralami. Nie wiem czy to również ma znaczenie, ale mogło to jeszcze spotęgować siłę plagi, a mianowicie w międzyczasie jeszcze doszła mi wymiana sumpa, a wraz z nią częściowa zmiana filtracji biologicznej (odeszło 7L Life Bio FIlla, a w to miejsce doszły 4 bloki Maxspecta + refugium, plus pozostało 3kg kulek Maxspecta ze starego sumpa). W tej chwili cyjano zaatakowało już prawie całą skałę w zbiorniku, część szyby tylnej, plus zaczyna dusić niektóre korale znajdujące się na skale oraz piasku. Od tygodnia zacząłem podawać preparat CyjanoControl, a do tego wyłączyłem dwa dni temu oświetlenie na 48h i po włączeniu oświetlenie było widać lekką poprawę - cyjano gdzieniegdzie zniknęło, a w niektórych miejscach zaczęło odchodzi ze skały. Jednak już po kilku godzinach świecenia plaga jakby znowu odżyła i ma się znowu dobrze Jeśli chodzi o parametry to aktualnie pH - 8.0, KH - 8.2, NO3 - 25, PO4 - 0,1, zasolenie - 1,025. Karmienie już zmniejszyłem do jednej kostki na dwa dni. Czy mogę ponownie wyłączyć lampę na kolejne 48h, czy będzie to ze szkodą dla korali/ryb? Jeśli tak to jeszcze mnie ciekawi na jaki okres czasu mogę maksymalnie zaciemnić akwarium? Podczas dojrzewania już miałem kiedyś cyjano, ale bardzo szybko ustąpiło i na pewno nie było go na taką skalę jak obecnie. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
 10. Popieram w 100% kolegę, sam mam wewnętrzny i jak teraz przyszło mi do przerabiania hydrauliki do była masakra z dostaniem się gdziekolwiek, zwłaszcza jeszcze kiedy musisz wykonywać tego typu prace na żyjącym zbiorniku. Przy kolejnym projekcie, który powoli się klaruje, tylko komin zewnętrzny.
 11. Tak jak napisałem, na pewno w razie jakiejś awarii zasilania możesz mieć spokojną głowę (zwłaszcza jak np przebywasz poza domem jak coś się wydarzy). Koszt nie jest może niski, ale zakładając ile życia masz w akwarium i jakiej wartości to może się okazać że jednak ten koszt nie jest taki wysoki jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ja na pewno polecam takie rozwiązanie.
 12. Jasne, zestaw który widzieliście na zdjęciu to (ceny mogą oczywiście teraz być inne): - przetwornica Volt Sinus Pro 800E 500W 12V/230V - 350zł - akumulator żelowy bezobsługowy AGM UPS 12V 100Ah - 500zł (do którego podłączamy klemy od przetwornicy) W tej chwili zasila on dwa cyrkulatory Maxspect Gyre 330 oraz pompę obiegową Maxspect TurbineDuo 9k. Wcześniej była to pompa Duo 6k, ale jeszcze dodatkowo pompka 1k oraz niewielki reaktor glonowy i w przypadku braku zasilania (ostatniego jakie pamiętam) to spokojnie pociągnął 10h i jeszcze był zapas (ile? tego już dokładnie nie pamiętam, a nie chciałbym wprowadzić Was w błąd). Jak coś zamieszczam orientacyjny kalkulator. KALKULATOR_AKU.xlsx
 13. Dzięki No właśnie się nie da Tak jak pisałem tam wszystko jest zaprojektowane na milimetry, ponieważ nad tą małą szafkę UPSa, a 0,5cm obok kolumny głośnikowej zjeżdża ekran projekcyjny z sufitu i dlatego też szafeczka UPSa i cała szafka pod akwarium mają takie wymiary, a nie inne Polecam, koszt może nie mały, ale kilka razy się przydał jak niespodziewanie Energetyka wyłączyła zasilanie na pół dnia. Przynajmniej byłem spokojny o zbiornik.
 14. Nie mam pojęcia Ogólnie to nigdy nie brałem takiej opcji pod uwagę, raczej planowałem wspomóc się Ballingiem Dzięki, to częściowo Twoja zasługa Ogólnie jest bardziej funkcjonalna niż ten Zetlight, którego początkowo planowałem. Niestety nie ma takiej opcji. Od początku tego projektu było wiadomo, że całe zasilanie będzie musiało się znaleźć wewnątrz szafki. Dlatego też wybrałem wszystkie gniazdka kategorii IP65. Tylko UPSa mam w osobnej szafce, ale tam poza sterownikiem Maxspecta nic więcej już by nie weszło. Sam zobacz jak to wygląda (foto sprzed roku). Tu wszystko było projektowane dosłownie na milimetry...
 15. Minął właśnie długo wyczekiwany przeze mnie weekend i mogę się w końcu pochwalić zmianami, które zaszły w mojej szafce akwariowej, a co się tym wiąże także częściowo ze sposobem filtracji mojego zbiornika. Nie było to wszystko proste gdyż zakres prac był spory, a dodatkowo gonił mnie czas i funkcjonujący tylko na dwóch pompach cyrkulacyjnych zbiornik. Na szczęście po dwóch dniach prac (może się to wydawać dziwne ale zajęło mi to dosłownie cały weekend ze względu na liczne komplikacje) uruchomiłem ponownie filtrację i jak do tej pory wszystko działa prawidłowo, ryby i korale mają się dobrze, korale powiedziałbym że jak na razie pompują się lepiej niż dotychczas. Aktualnie sump zajmuje już całą przestrzeń szafki (a nie 2/3 jak wcześniej), dzięki czemu mogłem wszystko zaplanować jak należy tj. - zamienić komory pompy i odpieniacza odwrotnie, dzięki czemu teraz pompę mam centralnie pod kominem, a nie po drugiej stronie sumpa z całą masą kolanek po drodze. - przygotować odpowiednia wielkość komory pod odpieniacz i rollermat, dzięki czemu w końcu mogę bez problemów operować przy odpieniaczu, a i do rollermata nie mam problemu z dostępem - wstawić komorę na refugium (nie jest może jakieś ogromne, ale trochę glonu na pewno się w nim zmieści, jeszcze tylko muszę przygotować jakieś ograniczniki lampy LED) - zwiększyć przestrzeń na media filtracyjne Wymieniłem także 90% hydrauliki, gdyż poprzednia nie do końca spełniała moje oczekiwania. Plus usunąłem jeszcze część ceramiki za namową kilku doświadczonych osób z tego forum, a do nowego trafiło tylko 3kg kulek Maxspecta z poprzedniego sumpa żeby nie zaburzyć za bardzo systemu. Teraz pozostaje czekać na efekty, ciekawy jestem co się zadzieje i jak będzie wyglądała sytuacja z parametrami po zmianach. Mam nadzieję, że wszystko się ustabilizuje, 3majcie kciuki PS. Nie zwracajcie uwagi na umiejscowienie dozownika Dotychczasowa półeczka uszkodziła się i muszę wykonać nową, dlatego chwilo znalazłem mu miejsce zastępcze PS2. Przy okazji prac hydraulicznych odnalazłem zaginionego 2 msc temu mojego ulubionego Salariasa Uchował się w kominie, a najlepsze że zaglądałem tam wcześniej dwukrotnie z latarką i nic nie znalazłem Teraz mam nadzieję, że dogada się z nowszym nabytkiem bo jak na razie to stary (jeszcze grubszy niż był) gania cały czas nowego (o połę mniejszy). Jak się nie uda to będę zmuszony poszukać nowemu innego domu.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.