Jump to content

R3BEL

Klubowicz
 • Content Count

  301
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mariusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Skierniewice
 • Akwarium
  400L

Recent Profile Visitors

2481 profile views
 1. Acropore mam tylko jedną (formosa green), ale i tak z małego korala rozrosła się do takiej wielkości, że za chwilę będzie wychodziła poza taflę wody. Inne SPSy (Montipory, Seriatopory, Pocilliopory) również rozrosły się przy tych LEDach.
 2. Ja u siebie przez pewien czas miałem tylko dwie XR15 i korale ładnie rosły, więc przy Twoim litrażu powinno wystarczyć.
 3. Podobnie jak kolega wcześniej poleciłbym Ci Reef Octopus Octo Regal 250 INT lub Regal 250S jeśli nie zmieściła by Ci się wersja z zewnętrzną pompą. Sam mam Octo Regal 200S i jestem z niego bardzo zadowolony- pompa VarioS jest bardzo cicha a do tego świetnie pieni.
 4. Ja finalnie zdecydowałem się na Knopa, jak dobrze pójdzie to w weekend w końcu odpalę reaktor.
 5. Z oferowanych na rynku produktów nie znalazłem nic podobnego, same zwykłe karmniki to sypania pokarmu.
 6. U nas jest to już od roku niedostępne i nie zanosi się, żeby powróciło.
 7. Moim zdaniem jak najbardziej można łączyć te dwie metody, a wręcz powiedziałbym że rollermat bardzo wspomaga pracę refugium, ponieważ trafia tam po wstepnej filtracji mechanicznej tylko drobna materia, a nie cały syf spadający do sumpa, którego nie wyłapie odpieniacz (o ile używasz). Kiedyś przy samym odpieniaczu co chwilę musiałem przepłukiwać glony z refugium bo chłonęły cały syf jak gąbka. W tej chwili mam piękne zieloniutkie glony cały czas, no i dużo szybciej rosną aktualnie. Na pewno przy refugium będziesz miał sporo drobnego życia oraz nie powinieneś mieć tak dużych spadków pH w nocy, kiedy główna lampa nie świeci.
 8. Ogólnie, nie zapeszając, to bardzo dobrze. Chyba tylko raz czy dwa rozłączyło mi moduł od czujników przepływu. Ostatnio robiłem ICP i wyszło bardzo zbliżone do tego co pokazuje mi Trident. Co do elektrody zasolenia to jest to chyba największa porażka tego zestawu (pewnie dlatego nie ma jej umieszczonej w najnowszym oferowanym secie). W jej przypadku pomaga patent z podłączoną małą pompką obiegową: https://www.thingiverse.com/thing:4901524
 9. OK, tylko że Trident dokonuje pomiaru trzech parametrów i jeśli chcesz ustawić każdy parametr osobno to potrzebujesz trzech kanałów (czyli dwie pompy). No chyba że podajesz wapń razem z magnezem i zadaną wartość Trident podaje na bazie tylko jednego z pomiarów (albo Ca albo Mg) to wtedy rzeczywiści jedna pompa wystarczy.
 10. Przy obecnych cenach koszt jest bardzo duży bo w granicach 12k PLN (zakładając zakup 2szt DOSa do podawania pełnego Ballinga). Nie, staram się co 3msc, ale to też nie zawsze wychodzi
 11. Ja aktualnie korzystam z takiego rozwiązania: Neptune Systems Apex + Trident + DOS. W zasadzie moja obsługa tego sprowadza się tylko do wymiany 1 odczynnika co miesiąc oraz pozostałych 2 co dwa miesiące i najwyżej uzupełnianie baniaków. Na pewno nie ma tylu problemów co w przypadku innego popularnego produktu. Jedyny minus - koszt zakupu
 12. Zautomatyzowanie prawie wszystkiego w akwarium. Od czasu podłączenia większości urządzeń pod APEXa oraz dodanie do tego Tridenta w końcu nie muszę obawiać się, że w przypadku braku wolnego czasu (a często to się zdarza) w jakiś sposób zaniedbam akwarium tak jak to miewało miejsce czasem w przeszłości. Podstawowe parametry mam cały czas pod kontrolą, więc tylko raz na jakiś czas muszę zweryfikować pozostałe, do codziennych prac pozostało mi tylko karmienie i cotygodniowa podmiana oraz ewentualnie jakieś weekendowe prace serwisowe, czyszczenie itp. W przypadku nieobecności w domu też nie ma obawy, że ryby czy korale będą głodne albo że parametry się rozjadą i nie będzie komu ich wyrównać. Żałuję tylko, że od początku nie poszedłem tą drogą bo pewnie oszczędziłbym sobie mnóstwo nerwów, straconego czasu i wydanej kasy na doprowadzenie akwarium do takiego stanu jak obecnie.
 13. U mnie na początku też w ogóle aiptasi nie tykał tylko zjadał mrożonki, aż pewnego dnia zerknąłem do akwarium, a tam nie było ani jednej główki tego dziadostwa. Do tej pory nic się już nie pojawiło. Tak więc może poczekaj chwile aż sam się nią zainteresuje.
 14. A jeszcze ciekawi mnie jaki zasyp aktualnie używacie i dlaczego? Z tego co czytałem wcześniejsze wątki (rok 2013-2014) to dosyć popularny był CaribSea ARM, widziałem też, że część z Was używa/używała Knop Korallith. A czy używa/używał ktoś może Korallen-Zucht Aragonit Reactor? Z tego co podają jest to jeden z najczystszych wkładów, w którym zawartość uwalnianych fosforanów jest bardzo niska. A jak po tylu latach ma się sprawa z ARM czy Knopem?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.