Skocz do zawartości
Nexor4

Okno żywieniowe dla ryb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakiś czas temu natknąłem się na plan diety 16/8h, 18/6h, w której proces autofagii byłby pobudzony

Autofagia w skrócie (nie jestem ekspertem :P:

Komórki organizmu w poszukiwaniu źródła energii trawią niepotrzebne chemiczne fragmenty komórki, organelle komórkowe, uszkodzone odcinku DNA, a także bakterie i wirusy. (proces ten jest pobudzony po 16h a najbardziej po 18h)

A więc, czy nie byłby to może dobry sposób na zdrowie naszych podopiecznych? Minusy jakie tu widzę to jedynie czas, w którym możemy podawać zwierzętom jedzenie, nie każdemu będzie odpowiadać karmienie ryb np od 12-18.

Gdyby ktoś chciał poczytać o autofagii to w internecie jest mnóstwo na ten temat.

Zapraszam do dyskusji 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli głodówka ? Jeśli tak to staram się ją stosować dla ryb, ale one jedzą dodatkowo to co same znajdą i tu trudno mówić o głodówce mogącej doprowadzić do rozpadu i trawienia własnych osłabionych/uszkodzonych komórek.

Więc czy to ma sens w przypadku ryb które pływają w otoczeniu pokarmu?

Przyznaję na szybko nie trafiłem na plany żywieniowe 16/8 i 18/6
Co do trudności karmienia w proponowanych godzinach 12-18 to chyba można przesunąć gdyż dzień nad sztuczną rafą również jest przesunięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Nexor4 napisał:

Komórki organizmu w poszukiwaniu źródła energii trawią niepotrzebne chemiczne fragmenty komórki, organelle komórkowe, uszkodzone odcinku DNA, a także bakterie i wirusy. (proces ten jest pobudzony po 16h a najbardziej po 18h)

Ale czy to nie jest bardziej jakaś dieta dla ludzi? Wszędzie są informacje, że na rafie ryby mają praktycznie stały dostęp do pożywienia (choć oczywiście muszą o niego konkurować), że raczej ciągle jedzą małe ilości pokarmu, niż żadko i duże porcje. Wszelkie "dobre praktyki" mówią też, że karmić najlepiej jak najczęściej, a głodówkę zrobić można raz w tygodniu. W tym świetle teorie o celowym, regularnym głodzeniu ryb po 12, 16 czy 18 godzin wydają się wątpliwe, raczej stresu tylko rybom przysporzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się zdarzy że nie dostaną danego dnia jedzonka i nie widać aby im było źle, wszystko grubiutkie. A czasem się zdarza że są dwa dni w tygodniu takie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, elespero napisał:

U mnie się zdarzy że nie dostaną danego dnia jedzonka i nie widać aby im było źle, wszystko grubiutkie. A czasem się zdarza że są dwa dni w tygodniu takie.

U mnie się zdarzą nawet, że przez dwa tygodnie nikt nie karmi i nic złego się nie dzieje. A już na pewno staram się raz w tygodniu jeden dzień robić przerwę w karmieniu. Ale co innego jest czasem nie nakarmić, nawet dłuższą przerwę zrobić, a co innego planowo karmić co 18h. Tzn, w praktyce pewnie często tak to wygląda, że się ryby karmi kilka razy wieczorem, a potem całą noc i dzień, do powrotu z roboty, jest przerwa. Cóż, realia... Ale bym nie robił z tego teorii, że to niby dobrze robi rybom.

O rzadkich posiłkach oraz planowych głodówkach, że niby pozytywnie wpływają na zdrowie to słyszałem w kontekście ludzi. Że niby człowiek nie jest ewolucyjnie przystosowany do ciągłego jedzenia, raczej do posiłków rzadkich ale obfitych, rozdzielonych okresami głodu. Takie jakby patrzenie na człowieka jako na głownie mięsożercę (faktycznie tak się duże drapieżniki żywią). Ale nawet człowiek nie jest typowym mięsożercą (raczej oportunistycznym wszystkożercą zjadającym co się trafi, bardziej jak świnia niż jak wilk;-), nie mówiąc już o większości ryb koralowych.

No i taki jeszcze fakt, że poza "internetami", fachowcy z prawdziwego zdarzenia (dietetycy i lekarze w przypadku ludzi, hodowcy ryb) wszyscy polecają regularne, częste posiłki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie własnie dostały jeść i następny posiłek jutro, jak nie zapomnę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, chwialek napisał:

Czyli głodówka ? Jeśli tak to staram się ją stosować dla ryb, ale one jedzą dodatkowo to co same znajdą i tu trudno mówić o głodówce mogącej doprowadzić do rozpadu i trawienia własnych osłabionych/uszkodzonych komórek.

Coś w tym stylu. Rzeczywiście masz rację, nawet w przypadku, gdybyśmy pilnowali odstępu między posiłkami, to w skale jest mnóstwo życia i glonów, choć glony mogłyby nie wystarczyć ponieważ głównym składnikiem zatrzymującym autofagię jest białko.

4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Wszędzie są informacje, że na rafie ryby mają praktycznie stały dostęp do pożywienia (choć oczywiście muszą o niego konkurować), że raczej ciągle jedzą małe ilości pokarmu, niż żadko i duże porcje. Wszelkie "dobre praktyki" mówią też, że karmić najlepiej jak najczęściej, a głodówkę zrobić można raz w tygodniu.

Owszem, ryby w naturze mają bardzo łatwy dostęp do jedzenia, ale uważa się, że proces autofagii jest niezbędnym procesem w regeneracji komórek ( jak się okazuje także u niektórych ryb), który jest właśnie aktywowany podczas wysiłku, postu lub w wyniku stresu.

Znalazłem ciekawy artykuł, w którym badali ten proces u ryb migrujących

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3374110/?report=classic


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.