Jump to content
Sign in to follow this  
goclik

Dodatkowe sterowanie T5

Recommended Posts

Mam lampę odyssea quad 4x24w T5. W lampie oryginalnie są dwa kanały po dwie świetlówki (dwa zasilacze). Chciałbym zrobić 4 kanały do sterowania każdą świetlówką z osobna. Zapewne da się to zrobić za pomocą zwykłych włączników na przewodach za zasilaczem. Pytanie czy da się to jakoś zautomatyzować za pomocą np. sonoff? Niestety nie wiem jakie jest napięcie wyjściowe z zasilacza - nic na nich nie pisze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

Można ,ale to każdej świetlówki indywidualny zasilacz ( statecznik)

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć, to nie są zasilacze tylko elektronicznne układy powodujące zapłon świetlówki i podtrzymanie dalsze jej pracy. Wszystko zależy od rodzaju tego układu i sposobu podłączania świetlówek. Najczęściej jest to narysowane na tych "zasilaczach" jeśli świetlówki są łączone szeregowo to raczej będzie problem a taki typ połączenia jest stosowany najczęściej. Zobacz czy jest jakiś rysunek na tych "zasilaczach".  Dodatkowo sterowanie załączaniem po stronie świetlówki to nie najlepszy pomysł. Występują tam na starcie znacznie większe napięcia niż napięcie sieciowe. Więc wyłącznik powinien być po stronie pierwotnej układu.

Edited by szirkos (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie da sie tego rozwiązac za pomocą wyłączników. Tak jak masz wyżej napisane - musisz dołożyć 2 stateczniki pod warunkiem, że te które masz pozwalają na prace w ukladzie 1 swietlówka. Jesli nie pozwalaja to je również musisz wymienić. Do tego dojdzie przeróbka przewodów łączących oprawki ze statecznikami. Odcinanie świetlówki po stronie wtórnej to bardzo ryzykowny i nieodpowiedzialny pomysl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi. Zasilacze umożliwiają pracę przy jednej świetlówce. Skoro jednak taka przeróbka wymaga dołożenia dodatkowych statczników to rezygnuję. Zamiast tego dołożę jakieś ledy w tych samych kosztach. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.