Jump to content
SgtOddball

Valonia przyniesiona na szczepce

Recommended Posts

Na jeszcze nie przyklejonej szczepce LPSa zauważyłem kilka kulek Valonii. Mam Percnona gibbesi i parę Ecseniusów bicolor. W związku z dino zacząłem podawać wg instrukcji Reeflowers Remalgae.

Czy powinienem jakoś usunąć glony ze szczepki (jak?), czy to, co wyżej wystarczy?

Jeżeli masz możliwość wyciągnięcia szczepki to usuń kulki mechanicznie.Akurat ten glon w miarę łatwo usuwa się mechanicznie.

Ja robiłem tak jak pisze kolega wyżej miałem te kulki na podstawce, usuwałem poza zbiornikiem delikatnie aby się nic nie wylało a i tak po pewnym czasie odrastała, koniec końców pozbyłem się całej skałki. A teraz po jakimś czasie valonia pokazała się na głównej skale i zjadł ją sobie mitrax więc mam nadzieje że sprawa jest pod kontrolą ;) Percon w Twoim wypadku też chyba będzie to jadł.

Valonia jest bardzo żywotna, nawet usunięta mechanicznie potrafi odrosnąć. Ponoć rozsiewa się wtedy, gdy te kulki zrobią się przezroczyste, wtedy są w nich zarodniki. Jak w starej purchawce :) ja mam valonie w zbiorniku z makroglonami, co jakiś czas paznokciami obskubuje te kulki, zanim dojrzeją i jakoś to w miarę pod kontrolą jest. W 750 mam borsuka i pokolce, nie ma szans, żeby się tam jakaś przyniesiona kulka na dłużej ostała. To chyba jedyna plaga, na jaką mam niezawodną broń. 

Niestety, mam za ciasno dla pokolców. Jestem ciekaw, czy bicolory będą zainteresowane

U mnie bardzo pomogły dwa kraby percnony a mam z tym glonem problem od samego początku. Teraz pozostały tylko w kominie i na niektórych spsach że względu na brak możliwości wciśnięcia się między gałęzie krabowi. 

Również od długiego czasu mam duży problem z Valonią. Od tygodnia stosuję Vibrant Reef i już glon zaczyna powoli zanikać. Glony włosowate też zaczynają się odrywać. Polecam poczytać o tym preparacie między innymi na forum reef2reef, obecnie ponad 300 stron wątku. Zdecydowana większość pozytywnych opinii.

Większa dostępna pojemność 16 oz (500 ml) wyszła z przesyłką 200 zł. Jest też pojemność 8 oz.

Dawkowanie to 1 ml na 10 galonów (ok. 38 l), przy walce z glonami podawane dwa razy w tygodniu