Jump to content
Sign in to follow this  
AmonS

[300 litrów] AmonsTV - dziennik

Recommended Posts

Cześć!

Rozpoczynam nowy projekt. Tym razem chciałbym być bardziej zdyscyplinowany (w ogólnej opiece nad akwarium) w związku z czym postanowiłem nagrywać filmy jako taki dziennik. Gdy coś zrobię nie tak to będę mógł zerknąć na film z poprzednim stanem rzeczy i łatwiej mi będzie zapanować nad moim małym oceanem :D

Gorąca prośba - zwłaszcza do nowych morszczaków. Proszę nie traktować tych filmów jako poradnika! Jestem laikiem i amatorem akwarystyki morskiej. Filmy mają być tylko dziennikiem ;)

Co by nie przedłużać to pierwszy film z opisem zbiornika i częścią sprzętu:

Oraz drugi:

Dla zainteresowanych polecam oglądać z przyspieszeniem - chyba nie umiem swobodnie gadać do kamerki :clowning

Skały naprawdę ubogu 

Wstępne  oczyszczanie moczylem-suszyłem i znów moczyłem. Nie lepiej było wrzucić to i moczyć cały czas podmieniając wodę. 

A i sumpa mogłeś przekręcić pompa by miała po prostej. 

W dniu 16.02.2020 o 13:03, AmonS napisał:

Dla zainteresowanych polecam oglądać z przyspieszeniem - chyba nie umiem swobodnie gadać do kamerki :clowning

Liczą się chęci hehe

5 godzin temu, rumik21 napisał:

Skały naprawdę ubogo 

Cześć, 

skały celowo dałem malutko - w przyszłości pojawią się jeszcze jakieś skałki na dnie, porośnięte "czymś" (może zoa albo czymś takim). W poprzednim akwarium miałem gruzowisko i ciężko było ustawić cyrkulację a syf odkładający się pod skałami powodował skoki No3 i Po4 co doprowadziło do katastrofy w moim poprzednim baniaku. Łatwiej mi będzie włożyć trochę ceramiki lub skały do sumpa i w razie konieczności wsadzić ręce i wydmuchać detrytus niż przestawiać konstrukcje w głównym baniaku.

Wstępne  oczyszczanie moczylem-suszyłem i znów moczyłem. Nie lepiej było wrzucić to i moczyć cały czas podmieniając wodę.

Można było :ninja: Ale gdzieś wyczytałem:book:, że tak będzie lepiej... w sumie jak moczyła się pierwszym razem to wywaliła sporo brudu, wymieniłem wodę i okazało się że już nie wywala... później ją wysuszyłem (kilka dni) i znowu wsadziłem i znowu zaczęła wywalać jakiś syf więc czynność powtórzyłem i w efekcie przestała całkiem wywalać cokolwiek :thumbsup:. Może to i bez sensu ale miałem sporo czasu między zakupem skały a znalezieniem mieszkania i postawieniem nowego szkła więc tak wyszło :D 

A i sumpa mogłeś przekręcić pompa by miała po prostej.

Myślałem nad tym ale stwierdziłem, że łatwiej dać mocniejszą pompę w przyszłości niż odetkać rury ze spływu czy rewizji gdyby gdzieś na załamaniach coś się poodkładało ;) Chociaż co akwarysta to inna rada :unsure: 

A tymczasem kolejna aktualizacja - akwarium zalane :D 

Aktualizacja... i kłopot...

Kilka zmian w zbiorniku o czym dowiecie się z filmu poniżej.

No i mam kłopot... Jak wspominałem na którymś filmie - przeprowadziłem się. Stary zbiornik miał pracować w domu rodzinnym do czasu gdy będę mógł bezpiecznie przenieść ryby do nowego akwarium. Niestety przez brak mojej obecności coś tam poszło nie tak. Dziś byłem u rodziców i zobaczyłem akwarium całe w glonach i woda jest brązowa :(. Parametry wody tak na szybko testami kropelkowymi które miałem zrobiłem i nie jest tam dobrze :( No3 w salifercie mocno różowe, Po4 też w kosmos :(. Dałem tam Rowę i Węgiel ale boję się o ryby ... Planuję codziennie wieczorem podjechać do starego akwarium z kontrolą ale nie wiem co robić... Jutro zrobię tam podmianę bo dziś nie było jak :(  W ostateczności ryby wpuszczę do nowego zbiornika ... Eh zawsze po górkę :banghead

Jeżeli masz zamiar w najbliższym czasie wprowadzić ryby to po co chcesz wrzucać mrożonkę? Biologię wprowadzisz wraz z rybami. Według mnie jeśli masz świeżą i czystą wodę to szybkie wprowadzenie ryb im nie zaszkodzi. Jak wrzucisz kostkę, zanim bakterie ją rozłożą, minie trochę czasu i powstanie w między czasie amoniak i azotyny.  A jak wprowadzisz ryby i zaczniesz je DELIKATNIE karmić to zamknięcie cyklu nastąpi szybciej - szczególnie jak będziesz lał bakterie.

Edited by Arek77 (see edit history)

W dniu 24.02.2020 o 03:06, Arek77 napisał:

Jeżeli masz zamiar w najbliższym czasie wprowadzić ryby to po co chcesz wrzucać mrożonkę? Biologię wprowadzisz wraz z rybami. Według mnie jeśli masz świeżą i czystą wodę to szybkie wprowadzenie ryb im nie zaszkodzi. Jak wrzucisz kostkę, zanim bakterie ją rozłożą, minie trochę czasu i powstanie w między czasie amoniak i azotyny.  A jak wprowadzisz ryby i zaczniesz je DELIKATNIE karmić to zamknięcie cyklu nastąpi szybciej - szczególnie jak będziesz lał bakterie.

Chciałbym jak najdłużej jeszcze przetrzymać ryby w starym zbiorniku ... wczoraj zrobiłem im sporą podmianę dodałem adsorbery, spróbuje jak najdłużej nie dodawać ich do nowego akwarium ;)

Filtr z pelletami aby dobrze działał pellety muszą się o siebie ścierać a tam one się niestety tylko kręcą jak na karuzeli :googleye.
Aby dobrze działały warto spróbować troszkę przykręcić wylot wody aby one wolniej się ruszały i tarły o siebie, bo ścierając się o siebie działają a w taki sposób jak na filmie to niestety nie pracuje odpowiednio.

Pozdrawiam B)

30 minut temu, Robteos napisał:

Filtr z pelletami aby dobrze działał pellety muszą się o siebie ścierać a tam one się niestety tylko kręcą jak na karuzeli :googleye.
Aby dobrze działały warto spróbować troszkę przykręcić wylot wody aby one wolniej się ruszały i tarły o siebie, bo ścierając się o siebie działają a w taki sposób jak na filmie to niestety nie pracuje odpowiednio.

Pozdrawiam B)

Filtr w którym kręcą się u mnie biopelletki działa tak, że kręcąc się biopelletki lecą do góry i przy górnej części filtra występuje tarcie po czym biopelletki opadają na dno by od nowa lecieć w górę... działa to lepiej niż w zwykłym filtrze przepływowym gdzie tarcie jest o wiele mniejsze  ;)

No i niestety ryby trafiły do nowego zbiornika... teraz to już musi się tak kręcić i mam nadzieję, że strat nie będzie ;) Ryby pływają, jedzą - stresu nie widać... żadnej ospy (odpukać) nie dostały :D 

No i nie mogłem się powstrzymać :ph34r: pierwsze szczepki korali utopione w moim baniaczku...

Cześć,

Mała aktualizacja ... kto lubi oglądać - zapraszam ;) 

Kolejna wideoaktualizacja. Tym razem mała walka z zakwitem fito...

Kolejna aktualizacja.

Parametry wody:

Kh 8.0

Ca 400

Mg 1290

No3 0.2

Po4 0.03

Temp 26.1

Zasolenie 1.025

Ph 7.89 (ale nie wiem czy pomiar jest ok - muszę ponownie skalibrować sondę)