Skocz do zawartości
grabiczanin

Euphyllia zjadana główka po główce - jest winowajca

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

krótko o sobie akwarium syna :) - zbiornik 300l, sump, Bubble Magus A5, światło 3 x maxpect mazarra p.

W zbiorniku dobre kilkadziesiąt kg skały, ukwiał, 2 błazny, hexa i krab, korale głównie LPS, trochę prostszych SPS, kilka grzybków, trochę miękkich.

Dzielę się z Wami historią padającej główka po główce euphylli - koral jest u mnie kilka lat, z dwóch główek rozrósł się do w sumie ok, dwudziestu, przetrwało bodajże 14 czy 15.

Co jakiś czas (co kilka miesięcy) polipy w kolejnej główce przestawały się rozwijać i główka obumierała. Na końcu szkieletu pokazywała się dziurka, taki tunelik. Wczoraj kolejne dwie główki (a w zasadzie nie do końca podzielona jedna główka) przestały się rozwijać i zadecydowaliśmy o wyjęciu korala i dokładnym sprawdzeniu co się dzieje. Piękny koral wielkości dwóch pięści został pocięty na kawałki i wygrzebałem z niego dwa robale - jeden uszkodzony padł, drugiego udało się sfotografować i nagrać.

Zdjęcia przedstawiają :

 001 - kanalik w szkielecie euphylli

002 - robal w szkielecie

003 - szczęki cholernika

004 - zjedzony szkielet

005 - szkodnik w całej okazałości.

Mam też filmik, na którym podrażniony robak wystawia szczęki i łapie się nimi wykałaczki na tyle mocno, że można go podnieść. Creepy ;) 

Szukałem informacji na forach co może tak zjadać korale, może słabo szukałem ale nie takiego czegoś nie znalazłem.

Może komuś uda się zadziałać szybciej, kluczowym objawem jest tutaj chyba wydrążony szkielet. W każdym razie nie znalazłem żadnego miejsca ani uszkodzenia, którym skurczybyk mógł wleźć do szkieletu. Mam jeszcze kilka innych euphylli, z tego jedną tez już dobre kilka lat i odpukać żadnej innej do tej pory takie przygody się nie zdarzały.

 

 

image001.jpg

image004.jpg

image005.jpg

image008.jpg

image013.jpg

Edytowane przez grabiczanin
sprostowanie info o właścicielu akwarium :) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak szczęki to wredna Eunice. Po fragowaniu noga tej euphylli dobrze była wklejona w podstawkę bez dostępu do szkieletu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, wygląda jak bobbit worm tylko rozmiar jeszcze mini.

Kurcze, koral był syna od lat, ostatnio włożony w zasadzie w skałę, bez klejenia. Przed pocięciem szkieletu obejrzeliśmy całość, noga nie miała dziury, szkielet z zewnątrz bez śladów otworów - przynajmniej takich, na które zwrócilibyśmy uwagę. Musiały zarazy wleźć jak były małe. 

Okaże się czy to jedyne egzemplarze, teraz przynajmniej wiem z czym może przyjść się zmierzyć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też  jakiś robak wpitalał euphylie (mam nadzieję że w czasie przeszłym). Po przecięciu szkieletu taki gość w środku siedział. 88347015_196050535071610_8781896338523553792_n.thumb.jpg.53c9a162a89dbf2dd5d443efc01cdf78.jpg88369642_509955019894679_2346330154084597760_n.thumb.jpg.daaafdcfd5afec4e01f8773e224ec8a7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to już wiecie że szkielet koralowca trzeba zakleić/zabezpieczyć ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super kolego ze sie podzieliłeś wiedzą.

Pozdrawiam.

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.