Skocz do zawartości
PiotrekAT

Aiptasia

Rekomendowane odpowiedzi

Aiptasia - Plaga jak każda inna ale nie do końca 

Mam strasznie dużo LPS i trochę boję się wprowadzać wundermani etc bo słyszałem że lubią podgryzac te korale. 

Brzydki podobnie może zje aiptasie a może wygryzie mi najładniejsze Euphylie 

Chelmon tu szkoda nawet zachodu bo wszystkie sklepu mają jedzace mrożonki aiptasie suche i tańczone wokół palca a jak wejdzie do baniaka to wcale go nie widać chyba że zdechniety przy cyrkulatorze

Aiptasidol i inne już próbowałem i to kilka razy prawie opakowanie już zużyłem na swoim baniaku 

 

Brakuje mi już pomysłów jak się pozbyć tego gówna. Jakis zloty sposób może jest jeszcze coś o czym nie wiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Podobno ślimaki Berghia dają sobie całkiem nieźle radę. Nie próbowałem jeszcze ale mam zamiar ponieważ też mnożą mi się róże w baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Bishop358 napisał:

Cześć,

 

Podobno ślimaki Berghia dają sobie całkiem nieźle radę. Nie próbowałem jeszcze ale mam zamiar ponieważ też mnożą mi się róże w baniaku.

Tu mały problem bo w baniaku hrysus i hexa ciekawe czy nie wciągną tego jak spagetti a kolejne to skąd je dorwac jak nikt ich nie ma chyba że masz jakieś info z czarnego rynku to chętnie się dowiem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, PiotrekAT napisał:

Tu mały problem bo w baniaku hrysus i hexa ciekawe czy nie wciągną tego jak spagetti a kolejne to skąd je dorwac jak nikt ich nie ma chyba że masz jakieś info z czarnego rynku to chętnie się dowiem 

Niestety nie pomogę ze źródłem,  mieszkam w Holandii i też nie jest tutaj łatwo dostać te ślimaki, do tej pory znalazłem tylko jeden sklep który może je zamówić A cena to 30 euro za sztukę ale wiadomo w NL drożej...

Trochę naczytałem się o tych slimakach i nigdzie nie znalazłem wzmianki o tym aby hrysus czy hexa mogły się za nie wziąść ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najedzone wargatki mogą sie nie interesować ślimakami. Natomiast efektywność slimaków Berghia, zależy w dużym stopniu od dostępności pokarmu i łatwości przemieszczania sie od różyczki do różyczki. Jeśli masz osobne kolumny ze skał to będziesz musiał dostarczyć po kilka ślimaków na każdą kolumnę. 

Berghia ma receptory zapachu aiptasii, ale niestety są one nieprydzatne w akwarium w którym ciągle kręci sie ta sama woda. Dlatego przetrwanie slimaków (a jednocześnie ich skuteczność) w dużym stopniu zależy od ilości i gęstości występowania aiptasii. W dużym akwarium kilkanaście aiptasii to moim zdaniem za mało, aby zatrudniać ślimaki Berghia. No chyba, ze wszystkie różyczki rosna na jednej skale koło siebie. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tester napisał:

Najedzone wargatki mogą sie nie interesować ślimakami. Natomiast efektywność slimaków Berghia, zależy w dużym stopniu od dostępności pokarmu i łatwości przemieszczania sie od różyczki do różyczki. Jeśli masz osobne kolumny ze skał to będziesz musiał dostarczyć po kilka ślimaków na każdą kolumnę. 

Berghia ma receptory zapachu aiptasii, ale niestety są one nieprydzatne w akwarium w którym ciągle kręci sie ta sama woda. Dlatego przetrwanie slimaków (a jednocześnie ich skuteczność) w dużym stopniu zależy od ilości i gęstości występowania aiptasii. W dużym akwarium kilkanaście aiptasii to moim zdaniem za mało, aby zatrudniać ślimaki Berghia. No chyba, ze wszystkie różyczki rosna na jednej skale koło siebie. 

 

No to się teraz jeszcze bardziej zastanawiam czy warto wydać te 30 euro za sztukę. A co z Aiptasią na szybach i piachu? Czy te ślimaki poradzą sobie z nimi czy tylko żerują na skale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ślimaki wciągną aiptasie to zdechną a plaga wróci, ja polecam jakąś krewetkę na stałe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na jednej półce jest kilkanaście w baniaku jak miałem jedna to oj tam trudno, a teraz już mam druga skalę na zmianę nawet ale narazie chce wygrać z plaga myślałem o 6 sztukach po 3 na konstrukcje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Tester napisał:

No ja mam ten sam problem. Mam sporo małych aiptasii i parę drogich LPSów. 

 

Jak będzie trzeba to i skalę wymienie bo cóż zrobić jak się inaczej nie da 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, PiotrekAT napisał:

Jak będzie trzeba to i skalę wymienie bo cóż zrobić jak się inaczej nie da 

A czy te aiptasie zagrażają komuś żeby skalę wymieniac czy poprostu chodzi o.efekt wizualny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tester napisał:

I jedno i drugie

U siebie zbyt bardzo się nimi nie przejmuje no chyba że są blisko korali lub dużych rozmiarów to wtedy traktuje je aiptasiaX- zazwyczaj działa 

9 minut temu, Tester napisał:

Chociaż pamiętam czasy, gdy w Łódzkim Zoo był zbiornik z aiptasią :)

O proszę. To może kiedyś zobaczymy też zbiornik z wirkami :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawę załatwił chelmon. Przez kilka miesięcy ubywało jej, aż do chwili obecnej, kiedy nie widzę żadnej różyczki.  W konikarium, gdzie miałem taki las że nie widać było skały, wpuściłem brzydala, zaczął wcinać różyczki od razu, ale jako że to raczej filozof niż drapieżnik, po rozmowach z paroma mądrymi osobami, kupiłem dziś od Konrada stado krewetek. Jednocześnie wyjąłem skałę i wyczyściłem szczotką. Krewetki od razu rzuciły się do czyszczenia i skubania. 

 

Do zbiornika, jakieś dwa miesiące temu, wpuściłem 6 ślimaków. I tyle je widziałem. Żadnych efektów. 

Natomiast przy okazji szukania złotego środka dowiedziałem się kilku szczegółów o ślimakach - prosił bym o ewentualne potwierdzenie bądź zaprzeczenie osoby bardziej doświadczone:

- berghie są bardzo delikatne, nawet drobne uszkodzenie ciała powoduje często śmierć zwierzaka

- uszkodzić ślimaka mogą ciekawe krewetki, czy ryby próbujące zjeść takiego, ślimak zwykle jest wypluwany przez rybę (podobno są trujące) ale jest już uszkodzony...

-ślimaki w akwarium ogólnym raczej nie mają szans na udane rozmnożenie gdyż młode są pokarmem dla innych organizmów - nawet duże kiełże nie pogardzą takim pokarmem...

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z oststnum się nie zgodzę znajomy kiedyś wprowadził do akwa ok 150l dwie sztuki i po miesiącu wymieniał się za korale a w baniaku i ryby i krewetki były

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mówili mi właściciele takich ślimaków, jeśli chcieli je rozmnożyć, zawsze trzymali je w oddzielnych zbiornikach.  Ja w każdym razie do 70l zbiornika wpuściłem 6 sztuk i wczoraj przy myciu skały nie dało się zauważyć żadnego. A w zbiorniku są tylko koniki i duża ilość kiełży.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.