Jump to content
rafik73

Jaka Skała na restart ???

Recommended Posts

4 godziny temu, klossowski napisał:

A można wiedzieć jak to oczyszczałeś? Wybielacz? Odgazowanie? czy od razu do baniaka?

Pewnie ;)
Potraktowałem ją kercherem, ale takim czystym - co nie pracował z chemią.
Potem długo moczyłem w RO DI zmieniając wodę. Miałem czas, bawiłem się w pomiar fosforanów, jak skała przestała oddawać PO4, wystartowałem zbiornik. Nie lubię chemii, wolę naturalne metody.

1 minutę temu, Luk napisał:

Potem długo moczyłem w RO DI zmieniając wodę

To znaczy jak długo? Przepraszam, że tak dopytuję, ale właśnie mam zamiar wystartować ta takiej suchej skale i zbieram wszystkie informacje:):) 

Moczyłem ją okolo 2 miesięcy. PO4 wody w której skała była moczona, na starcie, wynosiło grubo powyżej 0,15 (skala się skończyła)
Po 2 miesiącach PO4 zatrzymało się na poziomie 0,06 i wystartowałem. Obecnie w baniaku PO4 mam zawsze między 0,00 a 0,03

Tak jak pisałem wyżej.. miałem czas.

To nie tak długo,  ja planowałem najpierw tydzień w wybielaczu, a potem ze 3 tygodnie odgazowywania w mniejszym zasoleniu z bakteriami.....  w sumie miesiąc.

2 godziny temu, klossowski napisał:

To nie tak długo,  ja planowałem najpierw tydzień w wybielaczu, a potem ze 3 tygodnie odgazowywania w mniejszym zasoleniu z bakteriami.....  w sumie miesiąc.

Nie ma potrzeby moczyć w chemi, wyszoruj,wymocz trochę w rodi i możesz odpalać. Startowałem dwa razy na tej skale i trzeci raz też ta naturalna będzie. 

3 godziny temu, Coronholio napisał:

Nie ma potrzeby moczyć w chemi, wyszoruj,wymocz trochę w rodi i możesz odpalać. Startowałem dwa razy na tej skale i trzeci raz też ta naturalna będzie. 

Tylko że wybielacz już kupiłem, 3 litry!:banghead

Jak tak radzicie, to namoczę w rodi i jak fosforany nie będą wysokie to startuję bez chemii:-) 

Z moich doświadczeń wynika, że jakieś długie moczenie w RODI nie ma żadnego sensu. Jak już moczyć to w solance, najlepiej dodając jakieś bakterie i źródło amoniaku dla nich. Jeśli zaś skała nie jest czysta i mamy wątpliwości to, w zależności co jest problemem,  traktujemy ją kwasem solnym albo podchlorynem albo perhydrolem. Trzeba tylko pamiętać, aby chlor zneutralizować tiosiarczanem.