Skocz do zawartości
asifa

Czym zastąpić świetlówki aktyniczne??

Rekomendowane odpowiedzi

asifa pomysl nad swietlowkami PC, niebieskie sa dostepne NA PEWNO w mocach 9, 11, 24 i 55W a BYC MOZE sa w POlsce dostepne tez inne moce, jak np. 36W. Jako ciekawostke napisze ze PC 24W aktyniczne sa produkowane m.in. w Polsce :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@asifa

Myślę że do sprawy podchodzisz zbyt emocjonalnie - nie bierz wszystkieg jako ataku na siebie, a jedynie spróbuj czasem przeczytać coś z przymrużeniem oka - między linijkami.

Mimo że akwarystyka morska bardzo staniała - ceny zwierzat, sprzętu itd - to jednak nie oszukujmy się - jest to raczej hobby dosyć drogie - oczywiściie jest wiele droższych, ale mopim zdaniem nie można na każdą rzecz patrzeć pod kątem - jak by tu zaoszczędzić, a może tak się da, zrobię to sam itd.

Oczywiście - CAŁYM SERCEM POPIUERAM DIY - jednak jeśli nie masz choć odrobiny zacięcia i zdolności w tym kierunku -(nie mówię o zdlonościach naszego forumowego cudotwórcy niejakiego Świra :D, a dodatkowo przywiązujesz wagę do estetycznego wyglądu(jak widzę) - to niestety ameryki nie odkryjesz.

Nie jesteś pierwszy i ostatni który stara się "wykombinować" coś na skróty.

Post Hase odbieram nieco inaczej niż Ty - napisał Ci tylko mim zdaniem żartobliwie, że droga którą podążasz nie do końca jest właściwa i dobra - zarówno dla Ciebie jak i zwierząt które chcesz trzymać w swoim akwarium.

To nie one mają dopasować się do Twojego oświetlenia/pamaretrów wody/inne - to raczej nam akwarystom powinno zależeć na zapewnieniu im jak najlepszych warunków do życia - choć ciśnie mi się na słowa zawsze "wegetacja" jak wracam z urlopu.

Dlatego to wyposażenie trzeba dopasować do wymagań zwierząt które chcesz trzymać.

Zawsze prosze moich Klientów, czy też osoby które wysyłają do mnie maile o gruntowne przemyślenie wszystkiego - jeszcze raz przeliczenie kosztów budowy i zalożenia zbiornika, planowanej obsady itd. I tą kwotę pomnożyć przez 1.3 do 1.5 razy - tak niestety wychodzi w realu.

I jeśli Twój budżet jest napięty jak guma w majtkach i masz pieniędzy na założenie i uruchomienie akwarium na styk - rozważ mniejszy/inaczej wyposażony zbiornik - tak w którym kapitałowo się zmieścisz.

Bedzie to lepsze i dla Ciebie i dla zwierząt - będziesz mógł cieszyć się tym pięknym hoby , a nie siedzieć z kalkulaorem, czy też denerwować się że na coś ci nie starczy - w wyniku czego w najgorszym wypadku sprzedaż wszystko nim zdążysz to uruchomić i się tym nacieszyć. Nie moga to być pieniądze wyrwane na siłe i przeznaczone bez namysłu na zakup "czego popadnie"(w przenośni)

To oczywiście moja prywatna opinia w tej sprawie - nie sądze aby ktokolwiek z wypowiadających się w tym wątku miał za cel sprawienie Tobie przykrości, nasmiewanie się czy też inną formę żartów z Twojej osoby.

Jednak musisz pamiętać że to Ty jesteś na poczatku tej ścieżki zwanej akwarystyką morską - oczywiście od Ciebie zależy którą drogą pójdziesz, ale pamiętaj, że nie po to są utarte szlaki by chodzic na skróty - może Ci się uda, ale raczej niestety nie - przynajmniej ryzyko jest zbyt duże.

Co do wypowiedzi osób posiadających wiedzę w temacie który Ciebie interesuje i nie tylko - znam wiele osób osobiście - wiele z nich nie pisze bo im się po prostu nie chce, nie mają czasu, etc. Nie znaczy to jednak że ich nie ma - i że czasem nie zaglądają tu na forum.

Życzę powodzenie - sam zobaczysz że z perspektywy czasu inaczej spojrzysz na to co Ci tu napisano - jak nie za miesiąc to za pół roku.Jestem tego pewien. A wtedy sam dodasz uśmiech na końcu tego topica- czego Ci życzę :D

Przemysław Cybulski


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do meritum sprawy -

są swietlówki PC 24W actinic - długości chyba 23-24cm.

Jeśli będziesz zainteresoway - prosze o kontakt, mamy takie w sklepie na miejscu.

Przemysław Cybulski


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to odpowiem ci inaczej ... ile takich diod jestes w stanie zamontowac w obudowie .... z tego co wiem najmozniejsze diody maja ok 0,8 W sa ponoc 2 W ale koszt jednej jest nie maly. to policz ze takich potrzebujesz z 30 lub 60 zwyklych .... jesli montowanie 60 diod zamiast swietlowek jest mniej pracochlonne i mniej kosztowne ..... naprawde nie wiem ... zreszta juz kiedys byl poruszany temat oswietlenia z diod i to nie jeden raz, wystarczylo poszukac :D

tu kilka linkow :D

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=84105#84105

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=81737#81737

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=65422#65422

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=46428#46428

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=44446#44446

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=27993#27993

i tak dalej, i tak dalej

wybacz moja wczesniejsza ironie.... ale wyszedlem z zalozenia, ze zadajac pytanie sprawdziles czy przypadkiem juz nie ma na nie odpowiedzi.

pozdrawiam i czekam na opis testow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem chcac isc na calego w to hobby, chcac osiagnac efekty, majac ambicje i checi, trzeba nauczyc sie jednej prawdy - tu nie ma polsrodkow i kombinacji. To zawsze wychodzi do d*py. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon ja mysle ze jak ktos chce w morskiej akwarystyce zooszczedzic i wydac jak najmniej, to kupi wszystko dobre (drogie) nie bedzie pozniej wymienial. mnie osobiscie nie stac na experymenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli mozna wtracic?:D

Nie wydaje mi sie, zebys byl zadowolony z HQI 70 W pomimo niskiego akwarium. Jednak korale potrzebuja choc czesciowa symulacje sloneczka. Jakos tak mi sie wydaje, ze ta lampka bedzie wisiala dosyc wysoko a to oznacza, ze do korali dotrze tylko czesc z tych 70 W. Moze gdybys dookola akwarium polozyl T5 niebieskie to niemusialbys tej lampy przerabiac.

Wydaje mi sie, ze gdybys dal 150 W zarnik o wiekszej liczbie K to znowu bedzie ciemno.

Chyba tych T5 nie ominiesz...

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może AM ocean light 150W 20 000K?

:D Koszt 700 zł, a będzie estetycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hase ma racje, jak sie kupuje tanio to sie kupuje dwa razy.

raz tanią lampe do przerobki na HQI bez aktyniki i drugi raz jak sie kupuje normalna lampe HQI z aktynika... :D

@asifa : no offend :wink


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.