Skocz do zawartości
Dexter2k13

Skok po4

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.09.2020 o 12:20, Dexter2k13 napisał:

Witam. Mam dość poważny problem, otóż Po4 w moim zbiorniku skoczyło do około 0.2. Nie mam pojęcia czego może być to przyczyna. OD ponad roku miałem Po4 i no3 na poziomie 0.00. Po4 mierzone hanką 713. za filtrację w zbiorniku robi skała około 30kg 7 litrów siporaxu 2 opakowania maxspecta, 700zł life bio fillu od AQ aio bioleppet xxl w filtrze przepływowym i węgiel aktywny i odpieniacz twistmana 200 z pompą zewnętrzną. Nic ze zwierzyny nie padło, nie podaję żadnych boosterów poza pokarmem dla korali i aminokwasami. Zbiornik prowadzę na metodzie probiotycznej od aquaforestu od ponad roku i z po4 nie miałem żadnych problemów do ostatniego tygodnia gry hanna przed podmianą pokazała mi po4 0.03. Wymieniłem węgiel aktywny mała podmianka aio filtr przepływowy wyczyszczony i reszta mediów przepłukana w wodzie z podmianki. W ostatnią niedziele robiłem testy i podmianę i po4 0.17. Ktoś ma jakieś pomysły czego to może być przyczyna? Pozdrawiam i liczę na pomoc.

 

EDIT: co dziwne akropory nie tracą tkanki przy tak wysokim po4 i jakby im to nie przeszkadzało, co jest dość dziwne

A to akwa ma rok właśnie? Bo to też tak czasem jest, że młode akwarium wydaje się studnią bez dna, a potem jak się układ "nasyci", namnoży się robaczków wszelakich i wszystko zaczyna kupę robić więcej niż sąsiedzi zjedzą, zaczynają rosnąć nutrienty. Masz pelety to o wyzerowanie NO3 nie problem, tak samo jak na vsv, ale z PO4 już gorzej i sporo osób ma problem z nadmiarem. Ja bym się dopatrywał źródła problemu w nadmiarze drobnych pokarmów, takich właśnie "dla korali", jakichś pylistych suchych, płynnych (aminokwasy, witaminy, boostery itp), fito, zooplantonu, wrotki itp... Możesz też próbować podbić NO3, żeby bakterie skonsumowały nadmiar PO4, ale osobiście to bym raczej przykręcił żarełko dla korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, montymick napisał:

Wysokość PO4 (moim zdaniem) nie ma wpływu na SPS, w tym akropory.

tylko i wyłącznie ( i to nie zawsze ) na kolory.

U mnie w zbiorniku też walczyłem z PO4, bywało ponad 0,9 !!

Mogę podesłać fotki pięknie wybarwionej akry, z nowymi przyrostami.

Acry i reszta twardych daje radę bez problemu. LPSy zaczynają świrować, Przez brak konsumpcji KH i Ca przez glony wapienne, nie mogę ustabilizowac balinga. Przestanę karmić suchym, Wrzucę absorber. Tylko nie wiem jaki byłby najlepszy. Phoseguard? Wymienię filtr i żywicę. Zobaczymy za tydzień

1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

A to akwa ma rok właśnie? Bo to też tak czasem jest, że młode akwarium wydaje się studnią bez dna, a potem jak się układ "nasyci", namnoży się robaczków wszelakich i wszystko zaczyna kupę robić więcej niż sąsiedzi zjedzą, zaczynają rosnąć nutrienty. Masz pelety to o wyzerowanie NO3 nie problem, tak samo jak na vsv, ale z PO4 już gorzej i sporo osób ma problem z nadmiarem. Ja bym się dopatrywał źródła problemu w nadmiarze drobnych pokarmów, takich właśnie "dla korali", jakichś pylistych suchych, płynnych (aminokwasy, witaminy, boostery itp), fito, zooplantonu, wrotki itp... Możesz też próbować podbić NO3, żeby bakterie skonsumowały nadmiar PO4, ale osobiście to bym raczej przykręcił żarełko dla korali.

Akwa w styczniu będzie miało 2 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, andzior70 napisał:

Węgiel też może oddać fosforany.

Dlatego powinno się go pierw zalewac wrzątkiem aby się pozbyć do min Po4

i jeśli chodzi o jego wartość to nie traci na jakości i wydajności poprzez zalanie wrzątkiem w brew innym opinią. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, andzior70 napisał:

Węgiel też może oddać fosforany.

węgla aktywnego już nie mam od jakiegoś miesiąca w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Dexter2k13 napisał:

węgla aktywnego już nie mam od jakiegoś miesiąca w zbiorniku.

Zmylił mnie post słonego leszcza :clowning:bow


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, andzior70 napisał:

Zmylił mnie post słonego leszcza :clowning:bow

A co ja mylącego napisałem i gdzie coś o węglu wspomniałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

A co ja mylącego napisałem i gdzie coś o węglu wspomniałem?

W zamieszczonym cytacie jest o węglu a nie zwróciłem uwagi na datę.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chyba idzie w dobrą stronę. Wczoraj założyłem mocniejszą pompę pod filtr przepływowy (1500l/h). z filtra usunąłem część Biopellet i zastąpiłem je węglem od Rowy. Dodałem phoseguard 500ml i wymieniłem żywicę w RO. Przestałem podawać suchy pokarm, zamiast tego podaję mrożonki 2razy dziennie po jednej kostce. Dziś zrobiłem test na po4, hanka pokazała 0.17. Dalej leję probiotyki.

 

Edit: przed wieczorną podaniem jedzenia wykoonałem ponowny test. hanka pokazała 0.13.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, Kroki które poczyniłem przynoszą efekt. Dzisiejszy test "na czczo" przed podaniem probiotyki i przed porannym karmieniem pokazał 0.08. Teraz jestem ciekawy czyja to była wina.

Czy suchego żarcia? Czy może węgiel, aż tyle wyciąga po4? Czy może pompa od filtra przepływowego zaczyna działać i AIO robi robotę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.