Skocz do zawartości
R3BEL

Cyjano w natarciu

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu (kilku tygodni) borykam się z postępującą plagą cyjano. Podawałem już Colombo Micosidol, ale bez większego efektu, poza tym odstawiłem go później gdyż wyczytałem ostatnio że nie zaleca się go przy zbiornikach z koralami. Nie wiem czy to również ma znaczenie, ale mogło to jeszcze spotęgować siłę plagi, a mianowicie w międzyczasie jeszcze doszła mi wymiana sumpa, a wraz z nią częściowa zmiana filtracji biologicznej (odeszło 7L Life Bio FIlla, a w to miejsce doszły 4 bloki Maxspecta + refugium, plus pozostało 3kg kulek Maxspecta ze starego sumpa). W tej chwili cyjano zaatakowało już prawie całą skałę w zbiorniku, część szyby tylnej, plus zaczyna dusić niektóre korale znajdujące się na skale oraz piasku. Od tygodnia zacząłem podawać preparat CyjanoControl, a do tego wyłączyłem dwa dni temu oświetlenie na 48h i po włączeniu oświetlenie było widać lekką poprawę - cyjano gdzieniegdzie zniknęło, a w niektórych miejscach zaczęło odchodzi ze skały. Jednak już po kilku godzinach świecenia plaga jakby znowu odżyła i ma się znowu dobrze :(

Jeśli chodzi o parametry to aktualnie pH - 8.0, KH - 8.2, NO3 - 25, PO4 - 0,1, zasolenie - 1,025. Karmienie już zmniejszyłem do jednej kostki na dwa dni. Czy mogę ponownie wyłączyć lampę na kolejne 48h, czy będzie to ze szkodą dla korali/ryb? Jeśli tak to jeszcze mnie ciekawi na jaki okres czasu mogę maksymalnie zaciemnić akwarium? Podczas dojrzewania już miałem kiedyś cyjano, ale bardzo szybko ustąpiło i na pewno nie było go na taką skalę jak obecnie. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

20201020_143115.jpg

20201020_143137.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w starym akwarium walczyłem z cyjano , dino i glonami non stop . Próbowałem wszystkiego odchodziło i wracało i tak na okrągło . Niestety nie miałem sumpa . Teraz zero nawet śladu nie ma to jak super biologia , masę bakterii . 
ty wywaliłeś 7L bio filla i uruchomiłeś refugium które potrzebuje czasu az sie glony namnożą . Dziwne by było gdyby nic sie nie stało . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywalenie całego Life Bio Fil   bład  biologia zachwiana  ja bym włozył z powrotem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

ty wywaliłeś 7L bio filla i uruchomiłeś refugium które potrzebuje czasu az sie glony namnożą . Dziwne by było gdyby nic sie nie stało . 

Owszem, doskonale zdaję sobie sprawę, że refugium od razu nie wystartuje, tyle tylko, że problem pojawił się na 3-4 tygodnie zanim cokolwiek zacząłem zmieniać w sumpie. Wtedy posiadanie 7L LBF nie pomagało jakoś i problem cały czas narastał. Poza tym nie usunąłem przecież całej filtracji biologicznej, tylko jej część. Jakby problem z cyjano pojawił się tuż po wymianie sumpa to uznałbym, że wszystkiemu winna była zmiana filtracji (wywalenie 7L LBF), ale podkreślam, że problem istniał już dużo wcześniej.

16 minut temu, bmirek1 napisał:

wywalenie całego Life Bio Fil   bład  biologia zachwiana  ja bym włozył z powrotem 

Nie usunąłem przecież całej filtracji biologicznej tylko jej część, bo zostały jeszcze kulki, a do tego zanim zamieniłem LBF na bloki to bloki moczyły się jeszcze kilka dni przed zmianami w starym sumpie. Dodatkowo po usunięciu LBF nie zauważyłem zmiany w parametrach wody, więc chyba jednak jego usunięcie nie miało aż tak istotnego wpływu na samo występowanie dalej plagi.

Teraz tylko chciałbym wiedzieć jakie kroki powinienem podjąć, żeby kontynuować walkę z plagą bez szkód dla żyjących w akwarium zwierząt, głównie ciekawi mnie kwestia oświetlenia (a w zasadzie zaciemnienia akwarium).


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak... koniecznie włóż... albo lepiej wyjmij... a może zrób podmianę... szybko... już... zanim zorientujesz się że to wszystko jest bez sensu.

Nie kombinuj. Nic na szybko, bo tylko spartolisz. Cyjano wyskoczyło? No i co Przyjacielu... masz czerwone akwarium, chyba że życie Ci pada... nie pada? to mamy czas.

Pamiętaj wprowadziłeś zmianę, cyjano znalazło niszę. Spoko. Ruszy refugium - spadnie trofizm. A nawet jak nie spadnie od razu to ustabilizuje system. 

U mnie cyjano zniknęło z konikarium (obfite karmienie i śladowa cyrkulacja - fajnie, nie :) ?) jak ustabilizowałem kH w systemie. Pamiętaj że nawet zmiana oświetlenia wpływa na ten parametr, jak pisał Tester, a jeśli lejesz z ręki bądź masz niezbilansowany balling, w efekcie kH pływa, to tak sie dzieje.

Nic na siłę, poczekaj na refugium i dopilnuj stabilnego kH

9 minut temu, R3BEL napisał:

Nie usunąłem przecież całej filtracji biologicznej tylko jej część, bo zostały jeszcze kulki, a do tego zanim zamieniłem LBF na bloki to bloki moczyły się jeszcze kilka dni przed zmianami w starym sumpie. Dodatkowo po usunięciu LBF nie zauważyłem zmiany w parametrach wody, więc chyba jednak jego usunięcie nie miało aż tak istotnego wpływu na samo występowanie dalej plagi.

Spoko, ludzie nie zdają sobie sprawy jak szybko namnażają się bakterie.  Daj sobie dwa tygodnie czasu, tylko co dziennie sprawdzaj kH i ewentualnie koryguj, tak by nie było wahań, albo by były jak najmniejsze.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dale napisał:

Nic na siłę, poczekaj na refugium i dopilnuj stabilnego kH

Spoko, ludzie nie zdają sobie sprawy jak szybko namnażają się bakterie.  Daj sobie dwa tygodnie czasu, tylko co dziennie sprawdzaj kH i ewentualnie koryguj, tak by nie było wahań, albo by były jak najmniejsze.

Monitoruję codziennie i w razie spadku koryguję z ręki. Jak już się trochę ustabilizuje to wtedy uruchomię dozownik. Na razie tylko zacząłem codziennie dozować automatem fito (easy reefs Easybooster), oczywiście w zalecanych dawkach.

Dzięki za radę :czapkizgłów:)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, bmirek1 napisał:

warto obejrzec   

Niewątpliwie. Bo ładne akwarium i ciekawa historia. 

Tylko jak to się ma do sytuacji Kolegi i zdradź jakie wnioski powinien wyciągnąć?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega szuka pomocy  skojarzyłem ten film co sie stało z akwarium po wyciagnieciu tak duzej ilosci  Life Bio FIlla.Wiec udostepniłem  ---wnioski musi wyciagnąć sobie sam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonale znam ten film i problem w nim zawarty. Tyle tylko, że mój problem jest trochę inny i zaczął już występować na kilka tygodni przed usunięciem LBF.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, bmirek1 napisał:

Kolega szuka pomocy  skojarzyłem ten film co sie stało z akwarium po wyciagnieciu tak duzej ilosci  Life Bio FIlla.Wiec udostepniłem  ---wnioski musi wyciagnąć sobie sam.

 

To jak ktoś będzie spadał, nie rzucaj mu sznurka i materiału - spadochronu nie zdąży zrobić.... Jak chcesz pomóc, poradź konkretnie, ale bądź pewien że zadziała, primum non nocere.

Przecież u Kolegi cyjano pojawiło się najpierw, a potem wyciągnął złoże, natomiast w filmie - odwrotnie, było ok, do czasu wyciągnięcia złoża.

Przy okazji, w takich wypadkach zwykle pojawia się plaga, nie ze względu na "naruszenie biologii" tylko na wzruszenie osadu ze złoża - nawet śladowe ilości mogą (i zwykle to robią) naruszyć równowagę, wywołując albo drobną czkawkę systemu, albo powstanie nowej niszy.

W sieci jest dużo fajnych zbiorników, niestety aby sukces powtórzyć trzeba dokładnie zrozumieć jak taki konkretny zbiornik działa Przyjacielu, a potem można spróbować przenieść to na własne realia.  Nie da się tego wybiórczo powtórzyć.

Na przykład, kiedyś gamonie z elektrowni odcięli prąd do mieszkania, bo lokal na przeciw zmieniał właściciela i gość umowę rozwiązał, czy coś tam zmieniał. W każdym razie, jak się zorientowałem, na bezpiecznikach była plomba, zakład energetyczny stwierdził że mogą przyjechać dopiero jutro zdjąć, bo jak wyjaśniło się, było już po 15... A gdybym sam zdjął, kara, z uwagi na to że jest to instalacja elektryczna itp, jest b. wysoka, a przepisy tak skonstruowane, że odwołanie mogło by być nieskuteczne...

W każdym razie, miałem urzędowo potwierdzony brak prądu przez ponad dobę w zbiorniku 60x60x60, przerybionym do granic, z obsadą mieszaną i kilkoma ukwiałami...

Plus w sumpie refugium i złoże.

Skończyło się bez strat i plag.

Czy to znaczy że każde akwarium tak przetrzyma? Nie sądzę. Dlatego takie filmy czy historie, że komuś, coś pomogło, są ciekawe, ale bez znajomości systemu, o małej wartości :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to trochę mało danych . Jaką masz cyrkulację , obieg . Masz filtr mechaniczny , odpieniacz . Jaka kondycja piachu . Może dużo detrusu ci tam zalega . Dużo może być przyczyn . Dajesz suchy pokarm ?  Ja wrzucam do swego akwarium kilka kostek mrożonki i zero efektu bo rolermat szybko mi wszystko wciągnie co nie zjedzone , brak żwiru tez bardzo pomaga 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytamy ze zrozumieniem :) Plaga pojawiła się wcześniej. Wymiana sumpa mogla by wpłynąć, ale raczej nie tak jak myślisz:) Primo, zwykle związana jest ze sporą podmianą - wiesz, wylewasz starą wodę z sumpa, potem uzupełniasz nową (u mnie tak było), więc plus, doszły nowe media, więc kolejny plus - olbrzymia przestrzeń do szybkiego namnożenia bakterii, więc usunięcie z systemu nutrientów. Ok wsadzenie ceramiki dodaje początkowo minerałów - jeśli nie płukane... np. krzemu ale nie zawsze. Z minusów - wyjęcie z systemu części bakterii, no ale odpieniacz też to robi... ale wkraczamy w filozofię stosowaną. :)

4 godziny temu, R3BEL napisał:

Od pewnego czasu (kilku tygodni) borykam się z postępującą plagą cyjano. Podawałem już Colombo Micosidol, ale bez większego efektu, poza tym odstawiłem go później gdyż wyczytałem ostatnio że nie zaleca się go przy zbiornikach z koralami. Nie wiem czy to również ma znaczenie, ale mogło to jeszcze spotęgować siłę plagi, a mianowicie w międzyczasie jeszcze doszła mi wymiana sumpa, a wraz z nią częściowa zmiana filtracji biologicznej

1 godzinę temu, Hoom napisał:

Jak dla mnie to trochę mało danych . Jaką masz cyrkulację , obieg . Masz filtr mechaniczny , odpieniacz .

A stopkę widziałeś?

Cytat

360l w obiegu, cyrkulacja: 2xGyre 330, obieg: Turbine Duo 9K, oświetlenie LED: Recurve r6, odpieniacz: Aeraqua Duo, rollermat: Bubble Magus ARF-S, refugium

@R3BEL Nie znam się dobrze, ale patrząc na Twoje wyniki w stopce, zaryzykował bym twierdzenie że lekko CI się balling rozjechał. Masz duży zbiornik, cyrkulację i światło które sam bym wybrał (tzn "moje marzenie" :) ) pomyśl nad reaktorem. Pokombinujemy z ustawieniem w sumpie, albo i poza sumpem może stać, a cyjano zniknie. Żebyś Ty widział ile detrytusu i mułu u mnie schodzi z piasku... Woda jest czarna (ale bez H2S na szczęście). Jak to znajomy serwisant zobaczył pierwszy raz, nie uwierzył testom :) I mimo takiego piasku, po odpaleniu reaktora cyjano zniknęło.

A właśnie, przy cyjano w konikarium, zmieniłem sump, wywaliłem z 8 litrów siporaxu i wsadziłem jedno opakowanie kulek. No i reaktor :) Dodatkowy bonus - szyby czyszczę dwa razy mniej :)

Stabilność i tylko stabilność :)

 

 

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.