Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ w sprawy planowania akwarium 'włączyła się' żona, kolejne pytanie zadaje w dziale dla trochę większych szkieł ;) 
Choć pytanie uniwersalne, bo bardziej chodzi mi o proporcję i zasady.

SUMP dla powiedzmy 240L (80x60x50h).

Pierwotnie go nie planowałem (miał być panel w akwa ok 70L), ale przy prawie 250L to już chyba się nie obejdzie.

Wiem że było 500 postów i uwierzcie, że wiele z nich przeczytałem, pooglądałem projekty, fotki, itd. (tzn. tam gdzie były, bo wiele tematów jest starych i fotki na zewnętrznych serwisach już poznikały, a same opisy to mało). Niemniej dla początkującego decyzje nie są takie oczywiste jak przychodzi do konkretnego zaprojektowania. Na pewno sami widzicie, że co pomysł, to zaraz są osoby które proponują inaczej i.. i tak też jest dobrze. I wiem że nie wiem co dla siebie.. Więc jeśli ktoś choćby kiwnie głową na tak (lub nie) to już jest jakaś możliwość ominięcia błędu :)

Chciałbym więc zaprojektować swojego sumpa, tak po swojemu ;)
Piszecie, że wielkość sumpa to 10-30% pojemności zbiornika głównego, czyli w moim przypadku powiedzmy że miałby mieć ok 50L.

Czyli zaplanowałem sobie wstępnie sumpa o wymiarach 50x35x30h:

1465632546_Zrzutekranu2020-11-4o22_54_05.thumb.png.64d1c78739612b27f7eacf8e39c6a26e.png

Komory:

  • czerwona [12 cm x 35 cm] - zrzut z miejscem na odpieniacz. Stawiam na Tunze 9004 (chwalony za skuteczność i ciszę), zanurzający się na 22,5-24,5 cm, więc wysokość przegrody daję na 25 cm i powinno wystarczyć
  • zielona [5 cm x 35 cm] - jakaś gąbka na górę, a i pod spód zawsze można coś włożyć. Zielona przegroda jest 1 cm niżej od czerwonej, a od dołu jest 5 cm prześwitu (myślę żeby go zmniejszyć do 2-3 cm jednak..)
  • pomarańczowa [22 cm x 35 cm] - tu może kiedyś napcham jakieś potrzebne, mniej bądź bardziej, rzeczy/media
  • niebieska [10 cmx 35 cm] - pompa - nie wiem jaką powinienem tu dać wysokość komory (niebieskiej przegrody). Na tą chwilę dałem 20 cm, co daje mi brutto ok 7L wody w środku.
  • żółta [10 cmx 50 cm] - dolewka - trochę ponad 12L wychodzi.. Nie za dużo? Może skrócić dolewkę a wydłużyć niebieską komorę i więcej wody dla pompy..

Tak to wygląda z boku, od strony sumpowych komór:

282747392_Zrzutekranu2020-11-4o23_03_32.thumb.png.5f9f9dcc53cf8383d81f696efeeb52cf.png

Zaopiniujcie proszę.
Na pewno czegoś nie wziąłem pod uwagę, albo o czymś myślę nie od tej strony. Komory powinny być większe/mniejsze/wyższe? A może jednak więcej przegród?

Co z hałasem? Jeśli moja wersja byłaby hałaśliwa, to jak jak zaprojektować wersję 'cichą'? :)

Jeszcze pytanie o dolewkę - która komora wskaże odparowującą wodę? Bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić :( mogę jeśli czujnik byłby na akwarium głównym, ale czytałem że może być w sumpie też.

Dzięki za ewentualne podpowiedzi (fajnie byłoby, jeśli ewentualne zmiany byście na jakiejś kartce długopisem na szybko machnęli i foto - ideał :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SmauG napisał:

Jeszcze pytanie o dolewkę - która komora wskaże odparowującą wodę? Bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić :( mogę jeśli czujnik byłby na akwarium głównym, ale czytałem że może być w sumpie też.

Komora z pompą. Jak masz sump, to czujnik nie może być w głównym, bo tam jest stały poziom.

2 godziny temu, SmauG napisał:

Stawiam na Tunze 9004

Raczej za mały na taki litraż.

2 godziny temu, SmauG napisał:

niebieska [10 cmx 35 cm] - pompa

Nie wiem jaką pompę planujesz, ale na przykład Jebao DCP-5000 nawet Ci do takiej komory nie wejdzie.

2 godziny temu, SmauG napisał:

żółta [10 cmx 50 cm] - dolewka - trochę ponad 12L wychodzi. Nie za dużo?

Według mnie za mało. Ja do 100 litrów mam 10l słoik na dolewkę i starcza na max 10 dni. Tobie pewnie by to starczyło na 5 dni.

2 godziny temu, SmauG napisał:

Komory powinny być większe/mniejsze/wyższe? A może jednak więcej przegród?

Według mnie do tak małego sumpa to max 1 przegroda. 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Rób sumpa maksymalnie wielkiego jak Ci się zmieści. 

2. Mniej przegród znaczy łatwiej ogarnąć porządek i sprzęt. 

3. Zbiornik dolewki ja wolę osobny. 

4. Pamiętaj, że częściowo z górnego zbiornika woda cofa się przy braku zasilania więc przelicz czy na pewno Ci się zmieści w sumpie. 

5. Miałem ten odpieniacz w 250l. Nie daje rady na dłuższą metę. Szukaj od razu czegoś wydajniejszego i od razu do sumpa. 

Ps zastanów się nad wysokością akwarium 60cm. Naprawdę robi różnicę. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wielkość akwarium nie ma znaczenia przy wyborze sump czy panel, kwestia twojego wyboru.
 

Pomyślałem raczej od strony urządzeń - że będą większe i bardziej będzie je widać.
Dodatkowo większy zbiornik wymusza u mnie już inną szafkę, więc pojawia się przestrzeń do wykorzystania.

Chyba jednak pójdę w sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem indywidualna sprawa, pamiętaj żeby nie wywalić całej kasy na sprzęty bo oglądanie sterty kamieni w akwarium raczej nie będzie cię satysfakcjonować:)

Zastanów się również nad długością akwarium względem planowanego oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp :)

8 godzin temu, klossowski napisał:

Raczej za mały na taki litraż.

Sklepy początkującym nie pomagają i nie dają opcji filtrowania produktów wg wielkości zbiornika. A szkoda :( W ogóle nie za bardzo widzę przedziały dla takich litrarzy. Są takie jak ten Tunze 9004 a potem juz że ponad 300L.

A czy można przesadzić z wielkością odpieniacza? Jakbym kupił taki np 300-500L?

Jakieś polecane firmy?
Patrzę na np Bubble Magus Z5 (300-500L).. a zreszta, chyba poszukam czegoś używanego na (OLX'sie albo innym alledrogo) na początek.
Chyba że wezmę tego tunze 9004 (bo można dostać po taniości) i sobie zmienię później, a Tunze zostanie jako awaryjny zapas. Odpieniacz musi (powinien) się pojawić jak woda zacznie dochodzić do siebie i zacznie się wpuszczanie życia, tak?

8 godzin temu, klossowski napisał:

Nie wiem jaką pompę planujesz, ale na przykład Jebao DCP-5000 nawet Ci do takiej komory nie wejdzie.

Szczerze, to patrzyłem właśnie na Jebao, ale na niższe modele (kierując się opiniami że pompa powinna być 10x litrażu). Maksymalna rozpatrywana przeze mnie wcześniej to DCP-4000, a ona ma 80mm szerokości. Ma 4000L/h więc myślałem że dość zapasu na ewentualne 'skręcenie'. Warto wybrać większą? Bo przy zakupie od zera to różnica nie wyjdzie i tak jakaś kosmiczna.

Pomijając miejsce w komorze (bo już zdecydowałem że zwiększę do 15cm).

8 godzin temu, klossowski napisał:

Według mnie za mało. Ja do 100 litrów mam 10l słoik na dolewkę i starcza na max 10 dni. Tobie pewnie by to starczyło na 5 dni.

Biorąc pod uwagę gabaryty szafki to nie będę miał zbyt dużo miejsca, więc chciałbym go jak najwydajniej zagospodarować. Dlatego myślę, że takie rozwiązanie na dolewkę bym widział u siebie. 
Hmm, mógłbym poszerzyć całość o 5 cm [15 cm x 50 cm x 30 cm], wtedy (nie dolewając 5 cm od góry) miałbym ok 22L. W sumie jeśli wystarczyłoby mi to na tydzień to myślę że będzie spoko

8 godzin temu, klossowski napisał:

Według mnie do tak małego sumpa to max 1 przegroda. 

OK, a czy wtedy powinienem zastosować jakąś filtrację wpadającej wody? Np. gąbka z grubym ziarnem, żeby jakieś większe śmieci wyłapać? Mógłbym np w narożniku wygospodarować komin 5x5, gdzie na górze byłaby właśnie gąbka do zbierania tych grubszych rzeczy..

Wysokość przegrody i wysokość samego sumpa.
Rozumiem, że sump powinien być w stanie przyjąć ewentualny spad wody z góry w razie awarii pompy. Ile wody jest w kominie, ponad jego grzebieniem i w wężu to mogę łatwo policzyć.
Ale jaki poziom wody w ogóle powinienem utrzymywać w sumpie? Bo tu nie mogę znaleźć jakiś wskazań. I nie wiem jak wysokie powinienem robić przegrody.

Jeśli byłaby 1 przegroda to rozumiem że przy awarii pompy spadająca woda by się rozlała po całości sumpa, no ale nie po podłodze :) Ale do jakiej wysokości poziomu wody powinienem doliczyć ten nadmiar - tego właśnie nie wiem.

Chyba, że to jest po prostu zależne tylko od mojego widzi-mi-się - zrobie wyżej to będę miał więcej wody brutto w obiegu, zrobię niżej to mniej. Bo przecież samego sumpa mogę zrobić bez problemu 5-10 cm wyższego (jeśli szafka miałaby ok 90 cm wysokości, to wewnątrz jest ok 80 cm h do zagospodarowania. Odpieniacze przeważnie mają zanurzenie 20-25cm ale tu łatwo regulować podkładką,

3 godziny temu, dadario napisał:

1. Rób sumpa maksymalnie wielkiego jak Ci się zmieści. 

Jakaś optymalna/bezpieczna odległość pomiędzy górą sumpa a szczytem szafki? Bo pewnie w przyszłości będzie jeszcze coś montowane.

Planowałem zostawić obok sumpa trochę miejsca (20 cm x 35) bo z pewnością będzie na coś potrzebne jeszcze. No i lepiej żeby wszystko nie było bezpośrednio nad wodą.

3 godziny temu, dadario napisał:

Ps zastanów się nad wysokością akwarium 60cm. Naprawdę robi różnicę. 

Ale myślisz żeby wysokość kosztem 'głębokości', czy po prostu żeby wyżej? Jeśli to drugie, to ponad 280L by było.
Eh, wiem że 10 cm wysokości robi różnicę, ale koszty idą w górę też. Wydaje mi się że przy kolejnych 10 cm dość mocno wzrasta zapotrzebowanie na światło żeby doświetlić dno. Czyli większe koszty startowe (eksploatacji nie liczę, bo mam zamiar się wspomóc fotowoltaiką).

To trochę jak nałóg albo mania wielkości - chciałoby się ciągle więcej. Ale trzeźwo myśląc, to dopiero co chciałem zakładać 70L żeby się naumieć rzeczy, obyć w temacie i dopiero rozważyć przesiadkę ;)

2 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Jak pisałem indywidualna sprawa, pamiętaj żeby nie wywalić całej kasy na sprzęty bo oglądanie sterty kamieni w akwarium raczej nie będzie cię satysfakcjonować:)

No dlatego właśnie najpierw chciałbym sobie wszystko zaplanować, obliczyć, przeanalizować i zestawić z realiami :) potem doliczyć połowę na nieprzewidziane i wiadomo na czym się stoi ;)

2 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Zastanów się również nad długością akwarium względem planowanego oświetlenia.

Szerzej nie mam miejsca - mogę tylko zwężać. Ale i tak planuję zaprojektować koronę (z jakiegoś lekkiego tworzywa), a teraz te LEDy w takich przeróżnych kształtach, że coś tam się wkomponuje :)

Edytowane przez SmauG (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, SmauG napisał:

Szczerze, to patrzyłem właśnie na Jebao, ale na niższe modele (kierując się opiniami że pompa powinna być 10x litrażu). Maksymalna rozpatrywana przeze mnie wcześniej to DCP-4000, a ona ma 80mm szerokości. Ma 4000L/h więc myślałem że dość zapasu na ewentualne 'skręcenie'. Warto wybrać większą? Bo przy zakupie od zera to różnica nie wyjdzie i tak jakaś kosmiczna.

Ta pompa ma wydajność 4000 l/h ale jak pompuje wodę na płasko,  jak podnosi wodę na 1,5 metra jej maksymalna wydajność to .... 2000 l/h. Trzeba pamiętać o tym, że to są bardzo słabe pompy i czym wyżej pompują, tym wydajność spada dosyć mocno. Poza tym, zawsze lepsza większa, bo po pierwsze masz zapas, żeby ew. zainstalować jakiś filtr glonowy i coś takiego na tym samym obiegu, a po drugie jak pompa nie pracuje na max, to jest cichsza, mniej się zużywa i mniej się grzeje.

43 minuty temu, SmauG napisał:

OK, a czy wtedy powinienem zastosować jakąś filtrację wpadającej wody?

Skarpeta, rollermat, jakaś gąbka, co chcesz. Odpieniacz to też filtracja mechaniczna.

43 minuty temu, SmauG napisał:

Ale jaki poziom wody w ogóle powinienem utrzymywać w sumpie? Bo tu nie mogę znaleźć jakiś wskazań. I nie wiem jak wysokie powinienem robić przegrody.

To zależy od planowanego odpieniacza. Przegrody mogą być wyższe, ale będziesz wtedy musiał na czymś postawić odpieniacz.

  

43 minuty temu, SmauG napisał:

Sklepy początkującym nie pomagają i nie dają opcji filtrowania produktów wg wielkości zbiornika. A szkoda :( W ogóle nie za bardzo widzę przedziały dla takich litrarzy. Są takie jak ten Tunze 9004 a potem juz że ponad 300L.

A czy można przesadzić z wielkością odpieniacza? Jakbym kupił taki np 300-500L?

Te litraże w opisach są tylko oriantacyjne i zazwyczaj mocno zawyżone. Najlepiej czytaj na forum jakie ludzie mają. 

Pewnie, że można przesadzić z wielkością odpieniacza, będzie Ci wyjaławiał ze wszystkiego wodę. Poza tym, odpieniacz dobiera się ze względu na litraż, obsadę, resztę filtracji... Jak więcej ryb to większy odpieniacz. Widziałem  250l na Maxspeccie AD600 (niby na 1700l) i ledwie dawał radę.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, klossowski napisał:

Ta pompa ma wydajność 4000 l/h ale jak pompuje wodę na płasko,  jak podnosi wodę na 1,5 metra jej maksymalna wydajność to .... 2000 l/h. Trzeba pamiętać o tym, że to są bardzo słabe pompy i czym wyżej pompują, tym wydajność spada dosyć mocno. Poza tym, zawsze lepsza większa, bo po pierwsze masz zapas, żeby ew. zainstalować jakiś filtr glonowy i coś takiego na tym samym obiegu, a po drugie jak pompa nie pracuje na max, to jest cichsza, mniej się zużywa i mniej się grzeje.

OK, jednak ta 5000

20 minut temu, klossowski napisał:

Skarpeta, rollermat, jakaś gąbka, co chcesz. Odpieniacz to też filtracja mechaniczna.

OK, czyli zrobienie małego komina z mediami filtracyjnymi nie będzie złym pomysłem :)

21 minut temu, klossowski napisał:

To zależy od planowanego odpieniacza. Przegrody mogą być wyższe, ale będziesz wtedy musiał na czymś postawić odpieniacz.

 

Te litraże w opisach są tylko oriantacyjne i zazwyczaj mocno zawyżone. Najlepiej czytaj na forum jakie ludzie mają. 

Ale jest jakaś przewaga z posiadania większej ilości wody w sumpie? Bo jeśli nie, to przy jednej przegrodzie sprawa prosta - robię sumpa 35 cm h, przegrodę na 25 cm h.
Zbiornik na pompę [35x15x25h] mieści wtedy ok 13L brutto 'czystej' wody, zrzut [35x35x25] ok 30L brutto. Reszta w górę [10cm - ok 17L] będzie do awaryjnego wyłapania spadu wody.

Przy tej wysokości sumpa dolewka mieści 22-25L, więc też spoko.

Czyli do takiego dwu-komorowego sumpa jak trzeba włożyć jakieś woreczki/skałę/takie_jakieś to wtedy wszystko idzie do tej komory z odpieniaczem, tak?

To chyba na temat sumpa były by wszystkie pytania.. na razie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SmauG napisał:

Czyli do takiego dwu-komorowego sumpa jak trzeba włożyć jakieś woreczki/skałę/takie_jakieś to wtedy wszystko idzie do tej komory z odpieniaczem, tak?

Tak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.