Skocz do zawartości
grzechotnic

Refugium - spagetti obrasta zielonym włosowatym glonem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Od jakiś dwóch miesięcy używam przegrody w sumpie jako refugium. Wrzuciłem do niego oczywiście spagetti kupione od Jacka ( kupa glonów w świetnej kondycji ). No i po pewnym czasie pojawił się kłopot. Otóż makroglony podobnie jak przegrody sumpa zaczęły obrastać zielonymi glonami włosowatymi. O ile przegrody mnie nie interesują bo zawsze mogę je wyczyścić o tyle spagetti na tym bardzo cierpi. Całe obrasta paskudztwem włosowatym i przez to nie ma dostępu do światła i obecnie jest w recesji. 

Oto parametry wody:

KH - 7,6 - 8,2
NO3 - 2,5 - 5
PO4 - 0,05 - 0,07

Świecę od 22 do 9 

Świecę dwoma lampkami od Tunze - LED eco chic refugium --> https://www.tunze.com/pl/details/8831.000-led-eco-chic-refugium.html

Tak się zastanawiam co może być przyczyną dominacji paskudnych włosowatych glonów nad makroglonami. W sumie co dwa tygodnie czyszczę przegrody refugium i wywalam obrośnięta część spagetti i zostaje jej sukcesywnie coraz mniej. Co prawda oba gatunki glonów spełniają swoje zadanie ( zbijają NO3 - PO4) ale nie ukrywam że spaggeti jest łatwiejsze w obsłudze ( nie trzeba zeskrobywać) i o wiele ładniejsze. Czy ktoś ma jakiś pomysł co to może być? Sam osobiście nie mam koncepcji. Tak sobie myślę czy może e barwa światła z ledów nie jest zbyt różowa ( chociaż może to głupi pomysł wszak jest dedykowana do roślin ). Także Koledzy i Koleżanki akwaryści proszę o pomoc w identyfikacji tegoż problemu. 

PS. Dodam że w akwarium glonów brak, tylko wapienne więc szafa gra. Oby tak dalej. Ale że zawsze w tym hobby znajdzie się coś do martwienia to wyszukałem ten problem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, grzechotnic napisał:

Czy ktoś ma jakiś pomysł co to może być? Sam osobiście nie mam koncepcji. Tak sobie myślę czy może e barwa światła z ledów nie jest zbyt różowa ( chociaż może to głupi pomysł wszak jest dedykowana do roślin ). Także Koledzy i Koleżanki akwaryści proszę o pomoc w identyfikacji tegoż problemu. 

Lampa jest dobra,

Miałam tak podobnie na szybach w miejscu gdzie przepływa woda, potem na górnym częściach glonu. 

Odkąd mam w refugium falownik w górnej części tak że jest silny nurt wody nad spaghetti problem zniknął, świece 12/12, niestety na szybie problem pozostał, czyszczę to raz w miesiącu, ogólnie mi to nie przeszkadza. Lampa jest około 20cm nad refugium, przypuszczam ze stojąca woda w górnej partii refugium sprzyja rozwojowi glonów nidkowatych. Ja np mam refugium wypchane glonami na maxa, inni mają trochę,  zobacz u siebie jaki ma przepływ woda nad glonami. 

Tyle z mojej strony ;) wiele nie pomogłam :)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może problemem jest cyrkulacja (spagetti lubi jak mu wieje) być może mikroelementy. Nadmiar żelaza w połączeniu z sprzyjającym światłem powoduje, że glony nitkowate wygrywają. Zostaw jak jest, ale nie wywalają glonów tylko te obrośnięte daj dalej od światła na dno komory. Na szybach zostaw. No i czekaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Przepływ ma słabiuchny. Musze pomyśleć jak go usprawnić bo mogę przebudować zasilenie tak żeby woda wpływająca z bypassu powodowała efekt pralki albo dorzucić mały falownik. Dzięki za rady. Planowane czyszczenie przy podmianie w przyszły piątek to do tego czasu cos wykombinuję z tym przepływem i zobaczymy czy pomoże. W najgorszym wypadku zamiast pięknego spagetti wsadzę do komory ze dwie siatki i zrobię algea scrubber. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzechotnic napisał:

do tego czasu cos wykombinuję z tym przepływem i zobaczymy czy pomoże.

Tak to wygląda, brak stojącej wody lub słabego przepływu.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak to wygląda, brak stojącej wody lub słabego przepływu.
 
Dzięki Beti. Teraz już wiem co trzeba poprawić.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.