Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Mam możliwość kupić „żywą skałę” ze zlikwidowanego zbiornika po 20 zł za kg. Zastanawiam się jakie pytania zadać sprzedającemu żeby nie naciąć się na jakąś minę. Jest to okazja bo mam do człowieka 30 km a w promieniu ponad 100 km nic więcej nie mam.

Nie mogę załadować zdjęć.

 

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zapytał o dwie rzeczy. Czy to jest naturalna skała koralowa? I czy jest na tym aiptasia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bym zapytał o dwie rzeczy. Czy to jest naturalna skała koralowa? I czy jest na tym aiptasia? 

Pytałem o to przed utworzeniem tematu [emoji846] żywa naturalna skała z reefshop. Skała ma być żywa a aiptasia była ale człowiek miał sobie z nią poradzić mitraxami i ślimakami...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

019a9eb314cf29d0b666c04264029667.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

0b455970f09d6d7c0ca66140d2e2432c.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

77681ca140c575dc23b7c5cfa159ada5.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, michall_181 napisał:

aiptasia była ale człowiek miał sobie z nią poradzić mitraxami

Chyba mu się aiptasia z valonią pomyliła. :lol:

Ps. Skała wygląda fajnie, ja bym brał, ale mnie nie słuchaj, bo mam bardzo małe doświadczenie w tej kwestii, może się ktoś bardziej doświadczony wypowie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wolisz kupić suchej skały koralowej ?? lepsza niż sztuczna a dużo tańsza niż żywa. Po drugie nigdy nie wiesz czy jak nie kupisz tej skały to czy ona ci nie zacznie oddawać jakiegos syfu.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wieczny napisał:

lepsza niż sztuczna a dużo tańsza niż żywa

No chyba nie bardzo, bo ta żywa  jest po 20 zł.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd każdy opisuje moje przemyślenia [emoji3] dzięki bardzo, przynajmniej wiem, że jest nad czym myśleć. Skłaniam się ku tej właśnie skale. W zasadzie od początku nie brałem pod uwagę suchej, zwłaszcza po przeczytaniu jakie akwaryści mieli z nią problemy. Boję się, że wtopię ale życie weryfikuje m.in. hobby i nie mogę sobie pozwolić na 10 kg żywej ze sklepu czy importera.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klossowski napisał:

No chyba nie bardzo, bo ta żywa  jest po 20 zł.....

Tak tylko to była zapewne sucha skała i została ożywiona i Bóg jeden wie w jakich warunkach była trzymana i co wchłonęła i czy nie odda czegoś. A żywa skała to jest przywieziona z oceanu i to jest prawdziwa żywa skała za która teraz płaci się majątek, a nie jak 10 lat temu 35-40 zł/kg

 

9 minut temu, michall_181 napisał:

Jak dotąd każdy opisuje moje przemyślenia emoji3.png dzięki bardzo, przynajmniej wiem, że jest nad czym myśleć. Skłaniam się ku tej właśnie skale. W zasadzie od początku nie brałem pod uwagę suchej, zwłaszcza po przeczytaniu jakie akwaryści mieli z nią problemy. Boję się, że wtopię ale życie weryfikuje m.in. hobby i nie mogę sobie pozwolić na 10 kg żywej ze sklepu czy importera.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 Zapamiętaj sobie jedno skała to jest serce akwarium, jak kupisz syf to będziesz miał kłopoty, zakładałem już nie jeden zbiornik i zawsze wolałem dopłacić kilka złotych i kupić dobra sucha skałę niż jakieś, używki czy skały syntetyczne. Decyzja należy do Ciebie ostatecznie oczywiście. Jak się zdecydujesz na zakup tej żywej od kogoś tam to zapytaj: jak długo ja ma, w jakich warunkach była trzymana, czy nie lał lekarstw czy innej chemi do akwarium z tą skała, kiedy ja kupił, czy kupił żywą czy była sucha itp.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczny, dzięki za rzeczową odpowiedź. Człowiek w korespondencji pisał, że skała była kupowana żywa, nie ożywiana, wspomniał o aiptasii glonach kulkowych. Mogę mieć paragon do wglądu, zapytam o leki i chemię. Chciałem, bardzo chciałem wyłącznie żywą i bez względu na cenę ( przed zmianami) ale nic nie znalazłem a niektóre sklepy oferują żywą za 95 zł/ kg i też pewności nie mam. Kupione ostatnio gałęzie w niczym nie przypominają żywej z fotek także sam już nie wiem.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, michall_181 napisał:

 

Mam możliwość kupić „żywą skałę” ze zlikwidowanego zbiornika po 20 zł za kg. Zastanawiam się jakie pytania zadać sprzedającemu żeby nie naciąć się na jakąś minę. Jest to okazja bo mam do człowieka 30 km a w promieniu ponad 100 km nic więcej nie mam.

 

Ja  startowałem akwa na skale z likwidowanych zbiorników. Jak kupowałem kamienie to kierowałem się jednym- skała na być naturalna. Skupiłem ok 40-45 kg z chyba czterech akwariów. Skałę przed włożeniem do swojego zbiornika zabiłem (zresetowałem) w podchlorynie sodu. Tak więc de facto była to naturalna martwa skała.

Kawałki, które kupiłem, nie były niestety zbyt ustawne, ale jakoś sobie poradziłem. 

Co forumowicz to będzie inne zdanie na temat skały, ale ja uważam, że naturalna skała koralowa jest najlepsza.... "Zabijając" skałę zyskałem pewność, że nic żywego z niej nie wyjdzie. No jedyne co ryzykuję to zanieczyszczenia chemiczne (np metale ciężkie) ale pierwsze badanie ICP na razie nic złego nie wykazało.

25 minut temu, michall_181 napisał:

Chciałem, bardzo chciałem wyłącznie żywą i bez względu na cenę ( przed zmianami) ale nic nie znalazłem a niektóre sklepy oferują żywą za 95 zł/ kg i też pewności nie mam. Kupione ostatnio gałęzie w niczym nie przypominają żywej z fotek także sam już nie wiem.

Kupując skałę musisz się upewnić, że jest to naturalna żywa skała. Dość łatwo to rozróżnić pod dużym szkłem powiększającym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy ze jest w cenie suchej, która tez moze oddawać i czasem naprawdę długo trzeba moczyć , jest 50/50 albo bedzie ok albo nie
Cena i to jak jest przetrzymywana , przynajmniej na zdj przemawia za zakupem :) jeżeli zobaczysz na niej jakieś bezkręgowce tzn ze nie ma problemu metali a czy oddaje po4 np to juz sprawdzisz w domku ;)

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ta dyskusja pomoże podjąć Ci decyzję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może ta dyskusja pomoże podjąć Ci decyzję.

Czytałem już wcześniej ale odświeżyłem sobie pamięć[emoji108]
Stanęło na tym, że podziękowałem sprzedającemu, nie wiem czy byłbym w stanie i chciałbym traktować żywą skałę jakąkolwiek chemią bo i nie mam czasu żeby mi to leżało w baniakach. Jeśli kasy wystarczy to kupię z 5 kg żywej, 3 kg żywej mam i dobiję sobie suchą lub syntetykiem. Dzięki wszystkim za pomoc! [emoji2]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.