Skocz do zawartości
misiopysio73

Duże różnice w pomiarach KH. Kalibracja Hanki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie dobrzy ludzie. Pomóżcie, bo się zamotałem. Usiłuję wyznaczyć dobowe zużycie KH. Mam niewielkie zbiornik (135 litrów netto). Bazuję na cotygodniowych podmianach, ale wiem, że to nie wystarcza, ponieważ ubywa KH i chciałbym dodawać bufora z ręki, a w przyszłości pewnie z jakiejś pompy. Pomiarów zwykle dokonywałem testami kropelkowymi AF, a gdy się skończył - kupiłem Saliferta. Pomiary wchodziły dość podobne, choć odnotowywane spadki KH były różne - jednego dnia spadało o 0,4 drugiego ani trochę. W każdym razie oscylowały w okolicach 8.0 - 8.2 i takie starałem się utrzymać. Posiadam też małą Hankę 772 z nowym reagentem. Jakież było moje zdziwienie, gdy Hanka pokazała (po przeliczeniu x0.056) że wartość KH w akwarium jest 7.0

Powtarzałem testy trzykrtornie na Salifercie i trzykrotnie na Hance. Cały czas to samo. Podmiany prowadzę na niebieskiej soli Red Sea. Wg opisu na wiadrze roztwór 35ppt powinien dać twardość 8.0 KH. Odmierzyłem b.dokładnie ilość wody i soli, wymieszałem, odczekałem. Zasolenia było faktycznie idealnie 35ppm przy 25 stopniach. Jednak twardość - 7.22 na Hance i 8.5 wg Saliferta.. Zgłupiałem do końca. Do testu AF dodawany był płyn referencyjny dający chyba 7.3KH ale niestaty skończyl mi się. Salifert nie dodaje takiego ekstrasa. Mam za to płyny do testów AF na wapń i magnez. Na fiolce są nadrukowane tylko wartości zasolenia, wapnia i magnezu. Czy ma ktoś pojęcie jakie może być KH tego roztworu? Czy jest możliwość kalibracji Hanki? Czy jedynie pozostaje samodzielne sporządzenie roztworu wg przepisu Bartka @Tester ? 

Pozdrowił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli hanka jest nowa, to bardziej bym wierzył hance niż jakimkolwiek testom kropelkowym. Tak samo nie bardzo bym wierzył temu co na wiadrze soli jest nasmarowane.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hankę przejąłem wraz z całym zbiornikiem po porzednim właścicielu. Urządzenie jest z 2016, czyli nie nowe ale nowy jest reagent. Nie mam bladego pojęcia jak wiarygodność pomiarów wyglądała u niego, bo kontakt się urwał. Nie mam żadnego akwarystyvw pobliżu by zweryfikować wynik pomiaru. W opakowaniu AF był płyn referencyjny i on pokazywał w miarę to samo w teście co na fiolce (+/- 0.1), podobnie było gdy wziąłem go do Saliferta, niestety nie starczyło by zweryfikować w Hance. ( AF daje 15ml). 

Absolutnie nie upieram się przy kroplach a jedynie chciałbym wiedzieć kto i dlaczego kłamie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu dopóki bym nie zakupił nowego płynu referencyjnego ( z nowym testem? ) wyniki bym uśrednił.

Patrząc nawet na skrajne wartości to ani wartość 7.0 ani 8.5 nie są tragiczne.

Ważne aby nie robić szybkich wahnięć Kh.

Jak wszystko ci rośnie to bym się wcale nie przejmował..... no chyba. że masz w sobie skrytego "macierewicza" i "poszukujesz prawdy" :D


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.