Skocz do zawartości
klossowski

Beztlenowy media reaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio wzrosły mi azotany do 25 ppm, więc postanowiłem podmienić trochę starego matrixa na paczkę Xport NO3 cubes. Miałem to normalnie włożyć do koszyka obok matrixa i bio-bloczków, ale wszedłem na stronę producenta, żeby poczytać jak to przygotować, a tam piszą, że jak ktoś chce zredukować azotany, to trzeba to wsadzić do słoika z 4 dziurkami (2 w pokrywie i 2 z boku) :shock:  No i tak zrobiłem, ale nie wiem,  jak to zadziała. Ktoś coś takiego stosuje? Jakieś uwagi, bo jutro chcę to włożyć do panela :stuart:

Ps. W panelu mam przepływ od góry do dołu.

Taki reaktorek zrobiłem z oryginalnego opakowania, bo nic innego nie miałem:

IMG_20210119_153610.thumb.jpg.c410f200e6cdf9ef95d8339ad34d35c4.jpg

 

Kostki zaszczepione bakteriami czekają na wodowanie:

IMG_20210119_153723.thumb.jpg.48a22ee669ef9ec81b42201acf5e5e69.jpg

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

Witam!

Ostatnio wzrosły mi azotany do 25 ppm i postanowiłem podmieć trochę starego matrixa na paczkę Xport NO3 cubes. Miałem to normalnie włożyć do koszyka obok matrixa i bio-bloczków, ale wszedłem na stronę producenta, żeby poczytać jak to przygotować, a tam piszą, że jak ktoś chce zredukować azotany, to trzeba to wsadzić do słoika z 4 dziurkami (2 w pokrywie i 2 z boku) :shock:  No i tak zrobiłem, ale nie wiem,  jak to zadziała. Ktoś coś takiego stosuje? Jakieś uwagi, bo jutro chcę to włożyć do panela :stuart:

Ps. W panelu mam przepływ od góry do dołu.

Taki reaktorek zrobiłem z oryginalnego opakowania, bo nic innego nie miałem:

IMG_20210119_153610.thumb.jpg.c410f200e6cdf9ef95d8339ad34d35c4.jpg

 

Kostki zaszczepione bakteriami czekają na wodowanie:

IMG_20210119_153723.thumb.jpg.48a22ee669ef9ec81b42201acf5e5e69.jpg

Próbuj. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Ja znalazłem info, że przepływ przez to medium powinien wynosić 1-3 krotność wielkości akwa.... Na godzinę. 

Jak miałem akwa kostkę 40x40 z panelem to przez pewien okres też walczyłem z wysokim NO3. W panelu podniosłem pompę obiegową o ok 10 cm od dnia i umieściłem pod nią woreczek ze 100 ml Matrixa. Uzyskałem w ten sposób strefę z małym przepływem (beztlenową) i azotany spadły 10 krotnie w ciągu ok 3 tygodni. Nie wiem czy było to główną przyczyną spadku azotanòw, czy po prostu akwa dojrzało....ale  do końca istnienia kostki azotany były niewykrywalne.

Swojego czasu zastanawiałem się jak by zadziałał liniowy przepływowy filtr..... taki od żywicy DEMI, wypełniony porowatym nateriałem (Matrix, Life bio fill lub kuki maxpecta) i podłączony albo pod obieg wody (na zasadzie by-passa) lub pod pompę perystaltyczną o powolnym przepływie- (coś podobnego robiłem w akwa słodkowodnym).

W obecnym akwa nam DSB i grubą warstwę piasku w akwa i piziom NO3 od startu ani razu nie odbarwił testu Saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Arek77 napisał:

Ja znalazłem info, że przepływ przez to medium powinien wynosić 1-3 krotność wielkości akwa.... Na godzinę. 

Na polskiej stronie Brightwella tak jest napisane, ale na stronie amerykańskiej jest już co innego:

For maximum nitrification, place in an area of good flow with good oxygenation. For maximum denitration, create an anoxic zone ... place the cubes in a plastic jar with a plastic lid.  Drill two small holes in the lid on the top to allow the nitrogen gas bubbles that will form to escape and two small holes near the bottom of the jar on the vertical surface of the side.  ... This will significantly increase the amount of NO3 that the Xport can remove.

9 godzin temu, Arek77 napisał:

Uzyskałem w ten sposób strefę z małym przepływem (beztlenową) i azotany spadły 10 krotnie w ciągu ok 3 tygodni.

No to jadę z tym słoikiem i zobaczę co będzie, najwyżej po miesiącu się go pozbędę :lol: i mam nadzieję, że siarkowodoru nie wyprodukuję :hope:

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klossowski napisał:

mam nadzieję, że siarkowodoru nie wyprodukuję :hope:

Pewnie coś tam wyprodukuje.... po to dodają siarkę. No i chyba o to chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.