Jump to content
mario 84

Czyszczenie sumpa

Recommended Posts

Jako że temat nie daje mi spokoju a nie chciałem zaśmiecać wątku kolegi @katanichciałbym byście się podzielili i wypisali swoje za i przeciw czyszczeniu sumpa ,wasze doświadczenia przemyślenia ,powiedzmy takie kompendium wiedzy w jednym poście . Wiadomo teraz mamy inne czasy niż powiedzmy te 15-20 lat temu akwarystyka morska bardzo się rozwinęła , teraz jesteśmy mocno uzależnieni od technicznych wynalazków , ale zastanawia mnie i nie daje mi spokoju jak kiedyś sobie  z tym radzono, czy był taki nacisk na " sterylne " szkła i usuwanie wszystkiego co się da ( chodzi mi o materie organiczną /detrytus) .Jak spojrzę na te wszystkie baniaki z przed dekady ,nawet i trochę młodsze ale prowadzone bez tych nowinek technicznych  to tam można powiedzieć jest " syfek " niesamowity , tajemnicza strefa itd a zbiorniki powalają pięknem życia , zdrowymi koralami . 

Zobaczcie na te akwarium i ten sump 

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/140-tank-of-the-month

takich przykładów naprawdę jest wiele np zobaczcie tutaj 

 

 

syf z sumpa.jpg

sy z sumpa 1.jpg

syf z sumpa 2.jpg

syf z sumpa 4.jpg

syf z sumpa 5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprzątam sumpa raz w tygodniu. Robiąc podmianę wody co sobotę (25l) spuszczam znaczną część wody z sumpa ściągając ile się da zaległego syfu z zakamarków. Raz na 2 tygodnie wyjmuję koszyk z siporaxem i wstrząsam nim w wylanej z baniaka wodzie po czym wrzucam go z powrotem na miejsce . Co kilka miesięcy wyjmuję z sumpa odpieniacz i pompę obiegową i myję pod kranem z syfu. Jak nie sprzątałem sumpa to NO3 i PO4 po jakimś czasie zaczynało systematycznie rosnąć i utrzymywać się na podwyższonym poziomie. Wcześniej jak miałem DSB i refugium to nie odmulałem sumpa. Zaczołem sprzątać sumpa już dawno jak po takim sprzątaniu odkryłem poprawę parametrów. Jeszcze wcześniej jak likwidowałem DSB to przekonałem się ile syfu potrafi wchłonąć piasek - woda czarna jak z kubka odpieniacza. DSB u mnie działało ale do czasu. Później PO4 rosło. Refugium też fajna sprawa ale nie przy acroporach a raczej mieszanej obsadzie. Przy filtrze glonowym NO3 i PO4 będzie nieco podwyższone niż byśmy chcieli a lanie czegokolwiek na NO3 i PO4 będzie rozpuszczać glony (błędne koło) Jak bym miał trzymać miękkie i LPS stawiał bym duże refugium. Acry będą rosły ale kolory będą takie sobie. Nie mówię że się nie da ale jest to problematyczne i nie u każdego będzie to działać.

Jak poczytasz stare tematy z przed kilku lat to zobaczysz że te piękne baniaki z DSB długo nie działały. Przeważnie po 1-3 lat zaczynały się problemy czy też wysadzenie całego zbiornika. Tak jakby cały ten syf kumulował się w piachu. Skała kumulowała PO4 a potem po przesyceniu zaczęły to wszystko razem oddawać do wody. Ja na pewno do DSB nie wrócę, choć są ludzie którzy sobie chwalą. Nie mówię tu o refugium z 2cm warstwą piasku, ale o grubej warstwie piachu.

Edited by Steron (see edit history)

Baniak: 360l. Obieg: Jebao DCT8000. Cyrkulacja: 2xRW8, 1xTunze 6045. Odpieniacz: Schuran JetSkim 150 napędzany pompą Aqua Nowa 4000. Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor. Lampa: ATI Sunpower 8x39wT5 (Obecnie 4x Blue plus, 2x Coral plus , 1x Aquablue Specjal, 1 x Actinic).

 

akw_Easy-Resize.com

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W poprzednim akwarium nie odsysałem syfu ze zbiornika i sumpa, a jak już to robiłem to bardzo rzadko. Przez pierwsze półtora roku wszystko było ok. Później zaczęły się problemy z PO4. W obecnym zbiorniku odsysam regularnie i utrzymanie parametrów wody bliskich wody morskiej jest bezproblemowe, mimo sporej obsady ryb i braku odpieniacza. Jak już pisałem, sprzątanie sumpa i akwarium traktuje jak rutynowe zabiegi konserwacyjne i jest to elementem mocnego eksportu. Opieram eksport na filtracji mechanicznej - roller i odsysanie oraz biologicznej - bakterie i pożywka.  Co pozwala mi utrzymać NO3 i PO4 bardzo nisko, a zarazem wysoko nutrienty organiczne, które są głównym pożywieniem dla koralowców. To natomiast pozwala trzymać SPS-y i LPS-y w jednym zbiorniku i jedne i drugie dobrze się rozwijają i wyglądają.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.