Skocz do zawartości
DonQuichote

Biały GLUT

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy

Zwracam się z prośbą o pomoc. Chodzi o tego właśnie białego gluta. Otóż generuje on się w wężach Do i Od filtra kubełkowego. W filtrze matrix, ceramika wata, gąbka. Rano ten syf fruwa po całym akwarium przyczepiając się tu i tam. Myślałem, że to słona woda w połączeniu z wężem z marketu budowlanego, ale nie. Kupiłem węża Aquelowskiego i jest to samo. Ciekawe, że nie osadza się na plastikowych rurkach i szkle. (?) doradźcie coś bo mnie tu zaraz trafi. To chyba rodzaj bakterii / glona. Woda w RDS : 000, solę Sea Salt.

glut1.jpg

glut3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś wargacze w akwa? Np. Hexatenię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Masz jakieś wargacze w akwa? Np. Hexatenię?

Jeszcze nic, to świeży temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, DonQuichote napisał:

Otóż generuje on się w wężach Do i Od filtra kubełkowego. W filtrze matrix, ceramika wata, gąbka

A w samym filtrze na mediach jest czysto?

 

4 godziny temu, DonQuichote napisał:

To chyba rodzaj bakterii / glona

To prawdopodobnie tzw. film bakteryjny. 

Dodawałej jakieś bakterie i pożywkę dla nich? Mierzyłeś NO3 i PO4 ? Jaki masz obieg wody i cyrkulację w stosunku do pojemności systemu? Wstaw fotkę całego akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

A w samym filtrze na mediach jest czysto?

 

To prawdopodobnie tzw. film bakteryjny. 

Dodawałej jakieś bakterie i pożywkę dla nich? Mierzyłeś NO3 i PO4 ? Jaki masz obieg wody i cyrkulację w stosunku do pojemności systemu? Wstaw fotkę całego akwa

Ot zwykła kostka 60L , No3 niskie, w granicach 2-5 Po4 nie zmierzone jeszcze. Filtr kubełkowy i kaskada z echeima. Kiedyś juz miałem to samo akwarium, i nie było takiego problemu :/ Filtra jeszcze nie rozbierałem, bo to karkołomna czynność. Zakładam, że trochę tam tego syfu jest. A co do filmu bakteryjnego to chyba tworzy się raczej na powierzchni wody ? I nie jest taki gruby. A to cos w moim akwa to ordynarny glut. Niech sobie będzie i bakteryjny, tylko jak temu zapobiegać ? 

kostka.jpg

Edytowane przez DonQuichote (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, DonQuichote napisał:

A co do filmu bakteryjnego to chyba tworzy się raczej na powierzchni wody ? I nie jest taki gruby

No nie do końca....film bakteryjny tworzy się na wewnętrznej stronie przewodów przez które płynie woda.....w rurach wodociągowych też. Film w znaczeniu błona...grubsza bądź cieńsza. Grubość może zależeć od siły przepływu wody. Na powierzchni wody tworzy się kożuch.

48 minut temu, DonQuichote napisał:

Filtr kubełkowy i kaskada z echeima. (...) :/ Filtra jeszcze nie rozbierałem, bo to karkołomna czynność. Zakładam, że trochę tam tego syfu jest

Ot i to jest glówna przyczyna dlaczego kubełek jest tak mało popularny w akwarystyce morskiej. Aby do niego zajrzeć trzeba wstrzymać obieg wody i go otworzyć. 

Zajrzyj do tego kubełka i zobacz czy to on nie jest powodem problemu.

Jeśli masz dużą kaskadę to wogóle go odłącz. I zwiększ maksymalnie przepływ przez te rury i czekaj .... daj wtedy systemowi ok 3 -4 tyg. Akwa dojrzewa.  Jak broblem będzie dalej się powtarzał to..... to będziesz się zastanawiał  za trzy tygodnie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Arek77 napisał:

No nie do końca....film bakteryjny tworzy się na wewnętrznej stronie przewodów przez które płynie woda.....w rurach wodociągowych też. Film w znaczeniu błona...grubsza bądź cieńsza. Grubość może zależeć od siły przepływu wody. Na powierzchni wody tworzy się kożuch.

Ot i to jest glówna przyczyna dlaczego kubełek jest tak mało popularny w akwarystyce morskiej. Aby do niego zajrzeć trzeba wstrzymać obieg wody i go otworzyć. 

Zajrzyj do tego kubełka i zobacz czy to on nie jest powodem problemu.

Jeśli masz dużą kaskadę to wogóle go odłącz. I zwiększ maksymalnie przepływ przez te rury i czekaj .... daj wtedy systemowi ok 3 -4 tyg. Akwa dojrzewa.  Jak broblem będzie dalej się powtarzał to..... to będziesz się zastanawiał  za trzy tygodnie ;) 

Kaskada jest mała, w zasadzie podpiąłem ją tylko aby zwiększyć ruch w akwarium. Czekam na przerywacz czasowy do falownika, to ją potem odłączę. Kubeł ciśnie pełną mocą, czyli jak turbina każe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, DonQuichote napisał:

Czekam na przerywacz czasowy do falownika,

A co to ma być???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

A co to ma być???

No takie urządzenie sterujące falownikiem.  Czyli cykliczne włącz - wyłącz. Chodzi o to, że falownik, który posiadam jest za silny do tej kostki (nie wiedziałem, że tak mocno działa). No to zamówiłem sobie przerywacz, pod który go podepnę i wtedy mogę sterować czasem działania turbiny i czasem przerwy w zakresie 0,5s - 60s. Co po odpowiednim ustawieniu pozwoli mi wygenerować odpowiedni ruch wody w moim zbiorniku. Nie za duży i nie za mały :).  Klik: https://sklep.avt.pl/avt5730.html?gclid=Cj0KCQjw0oCDBhCPARIsAII3C_EWq-yzJVnICoJn9Rp6d9jYoeRC9FUfWLhnBcAB3X0tq4_RPCxHnxwaAn9eEALw_wcB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, DonQuichote napisał:

Chodzi o to, że falownik, który posiadam jest za silny do tej kostki (nie wiedziałem, że tak mocno działa)

A jaki to falownik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, DonQuichote napisał:

Uwierz mi..... po tygodniu będzie za słaby. Trochę paprochòw wpadnie, trochę zarośnie ..... U mnie w kostce 64l  ten cyrkulator robił za wspomaganie cyrkulacji głównej. Był puszczony za skałki. Główny cyrkulator to był 4000l/godz. Wysterowany na 80 %. 

Jak załalem pierwszy raz akwarium 64 l i puściłem cyrkulator i pompę obiegową (1000l/godz.) To myślałem, że mam pralkę (w porównaniu ze słodkowodnym).

Po miesiącu kupiłem drugi falownik a pompę obiegową zmieniłem na 2500l/godz. 

Puść cyrkulator w kierunku tafli i obserwuj.... jak większość piachu  utrzymuje na dnie to jest ok.... jak piach lata po całym akwa to trzeba ciut zmniejszyć obieg....wg mnie dobra cyrkukacja to podstawa. W słodkim trochę jest inaczej. Przeczytaj ostatnie posty @norbi2222 Zgadzam się z nim w 100% w kwestii cyrkulacji (w innych kwestiach zresztą też;))

Masz falownik ok 3000l/ godz. plus kubełek (pewnie z 1200l/godz. a w rzeczywistości wyjdzie z 500-600) to niestety zanieczyszczenia będą się osiadać na rurach i karmić bakterię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arek77 napisał:

Uwierz mi..... po tygodniu będzie za słaby. Trochę paprochòw wpadnie, trochę zarośnie ..... U mnie w kostce 64l  ten cyrkulator robił za wspomaganie cyrkulacji głównej. Był puszczony za skałki. Główny cyrkulator to był 4000l/godz. Wysterowany na 80 %. 

Jak załalem pierwszy raz akwarium 64 l i puściłem cyrkulator i pompę obiegową (1000l/godz.) To myślałem, że mam pralkę (w porównaniu ze słodkowodnym).

Po miesiącu kupiłem drugi falownik a pompę obiegową zmieniłem na 2500l/godz. 

Puść cyrkulator w kierunku tafli i obserwuj.... jak większość piachu  utrzymuje na dnie to jest ok.... jak piach lata po całym akwa to trzeba ciut zmniejszyć obieg....wg mnie dobra cyrkukacja to podstawa. W słodkim trochę jest inaczej. Przeczytaj ostatnie posty @norbi2222 Zgadzam się z nim w 100% w kwestii cyrkulacji (w innych kwestiach zresztą też;))

Masz falownik ok 3000l/ godz. plus kubełek (pewnie z 1200l/godz. a w rzeczywistości wyjdzie z 500-600) to niestety zanieczyszczenia będą się osiadać na rurach i karmić bakterię.

Jutro go podepnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, DonQuichote napisał:

Jutro go podepnę

Przyczep go w połowie wysokości akwa i skieruj lekko w kierunku tafli wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

Przyczep go w połowie wysokości akwa i skieruj lekko w kierunku tafli wody. 

OK. Tak myślałem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.03.2021 o 21:23, DonQuichote napisał:

Jutro go podepnę

I jak tam wygląda cyrkulacja po kilku dniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.04.2021 o 19:59, Arek77 napisał:

I jak tam wygląda cyrkulacja po kilku dniach?

Niestety ten mój obmyślony patent się nie sprawdził. To znaczy działa, ale turbina nie może pracować w takim trybie. Za bardzo trzeszczy przy cyklicznym załączaniu. A jak leci pełną parą, to cały syf fruwa po zbiorniku :/ Za silny ten wiatrak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.