Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Mam mały problem z redukcją azotanów. Generalnie moze nie sa tragiczne ale to tez nie oznacza ze sa ok

O ile z redukcja fosforanow nie mam wiekszego problemu o tyle azotany nie chca za cholere isc w dol. Jezeli chodzi o korale to wygladaja na ok ale mam wrazenie ze moga wiecej, ryby oczywiscie nie narzekaja. 

Teraz kilka zdan o zbiorniku.

  1. Zbiornik zalozony 05.03.2019
  2. Pojemnosc brutto 500 litrow, netto okolo 400 ( po odjeciu slupkow i aragonitu bedzie cos okolo 380)
  3. Do dolewki uzywana woda z filtra RODI (obecnie bede wymienial prefiltry i zywice ze wzgledu ze tds pokazal mi 1 po zywicy)
  4. Odpieniacz Bubble Magus Z5 (planuje jego zmiane na Bubble Magus Curve A9), posiadam tez male refugium, ktore ostatnio przeszlo spora przycinke)
  5. Oswietlenie no name lamp (Helis) 2x 160W led. Ustawienia kanlow
    1. 6.00 do 7.30 -> kanal niebieski 90%, bialy zimny 30%, bialy cieply 15%, zielony/czerwony 20%
    2. 7.30 do 12.00 -> kanal niebieski 90%, bialy zimny 40%, bialy cieply 20%, zielony/czerwony 25%
    3. 12.00 do 17.00 -> kanal niebieski 90%, bialy zimny 50%, bialy cieply 30%, zielony/czerwony 30%
    4. 17.00 do 19.30 -> kanal niebieski 90%, bialy zimny 30%, bialy cieply 15%, zielony/czerwony 20%
    5. 19.30 do 21.00 -> kanal niebieski 90%, bialy zimny 15%, bialy cieply 5%, zielony/czerwony 10%
  6. Obsada
    1. Ryby
      1. 2 x Amphiprion ocellaris Black
      2. 1 x Zebrasoma flavescens
      3. 1 x Paracanthurus hepatus
      4. 1 x Acreichthys tomentosus (bedzie eksmisja za podgryzanie korali)
      5. 1 x Halichoeres chrysus
      6. 2 x Pterapogon kauderni
      7. 2 x Chromis viridis
      8. 1 x Diadema setosum
    2. Korale
      1. 2 x Euphylia ( nie pamietam dokladnych nazw gatunkow)
      2. Capnella (duze bydle)
      3. 5 x Rhodactis
      4. 2 x Briareum
      5. Lobopython (chyba tak sie nazywa)
      6. 2 x zoasy, jedne to ponoc utter haos
      7. Dunka
      8. Discoma
      9. Jakies palethoa
  7. Co do konstrukcji niestety filarki (wiem ze to byl blad no ale jest), w sumpie okolo 15kg skaly. W akwarium za podloze robi aragonit
  8. Jezeli chodzi o podmiany robie je rzadko, ale zazwyczaj oscyluja w granicy 20% (40 litrow)
  9. Cyrkulacja 3 x Sun Sun JVP 131, do tego pompa obiegowa jebaoo dcp-5000
  10. Ryby karmione raz dziennie (3 kostki lasonogow + glony nori dla pokolcow)
  11. Obecnie dodaje codziennie po 10 ml Microbacter 7 + leje vsv (11 ml). Wiem ze duzo tego vsv ale jakos zadnego zakwitu bakteryjnego lub cos tedy nie ma. Gdy no3 spadnie wiadomo zredukuje ilosc
  12. Ceramika - 1,2 L life bio fill w filtrze przeplywowym (800l/h), 10L siporax, 2L kulki maxspect

Aktualne parametry wody

  • nh4 - 0
  • no2 - 0
  • no3 - 25
  • po4 - 0.07
  • ca - 450
  • kh - 7.8
  • mg - 1455
  • ph - 7.8
  • zasolenie - 1.025 /34 ppt/

fc057abe117a85fdmed.jpg

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mib86 wstawjescze fotkę sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie, przez rok nie mogłem zbić NO3 (cały czas wskazywało 25). Ilość i różnorodność ceramiki była zbliżona do tego co masz obecnie. W moim przypadku postanowiłem pójść za radą Seba (filmik na YT) - wywaliłem całą dotychczasową ceramikę z sumpa (oczywiście nie wszystko na raz żeby system nie siadł) i postawiłem na ceramikę wyłącznie jednej marki (ja wstawiłem dwa duże bloki XPort), plus do tego dałem 10kg LR do komory refugium i zacząłem regularnie podawać pożywkę dla bakterii. Po tygodniu jak ręką odjął miałem NO3=0. Polecam obejrzeć ten filmik.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@R3BEL brzmi interesująco, a jakiś link zapodasz? Jak nie tutaj to może być w PM


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, mib86 napisał:

@R3BEL brzmi interesująco, a jakiś link zapodasz? Jak nie tutaj to może być w PM

Tu masz cały kanał, polecam obejrzeć filmiki ;)

https://www.youtube.com/user/sebholcer/videos


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.