Skocz do zawartości
Wojtasik17

Akwarium 60L na kaskadzie czy sump-ie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam takie proste pytanko planuję założyć morszczaka 60-tke (60l) pod korale, ukwiał i parę błazenków tylko pytanie brzmi jaka filtracja sump czy Kaskada??? Myślałem nad sump-em bo jest wygoda ale nie wiem czy jest sens zakładania do tak małego akwa.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie kaskada jest w podobnych litrażach wystarczająca - sump super sprawa, ale też wymaga miejsca 

wadą kaskady jest fakt, że wszelkie urządzenia musisz mieć w kostce (grzałka, czujki temperatury, dolewkę itd...)

zaletą cena, nie zajmuje miejsca 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pod ta 60-tle będę kupował szafkę na wymiar tylko minus jest taki ze pod sumpa będę musiał kupić 2 pompy wody żeby jedna dawała wodę z akwa do sumpa a druga dawała wodę z sumpa do akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z akwarium do sumpa coś na podstawie filtra kubełkowego jednym wężykiem zasysa drugim wypuszcza nie chce wciskać komina 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w razie np awarii pompy ? Zablokowaniu przez coś? Teoretycznie można by zainstalować jakieś pływaki żeby rozłączało jedna czy druga Ale czy to będzie dobrze funkcjonować? A co z kominem na zewnątrz? Czy samymi spływami beż komina ?

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

A co w razie np awarii pompy ? Zablokowaniu przez coś? Teoretycznie można by zainstalować jakieś pływaki żeby rozłączało jedna czy druga Ale czy to będzie dobrze funkcjonować? A co z kominem na zewnątrz? Czy samymi spływami beż komina ?

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka


Ewentualnie pudełko przelewowe , bo dwie pompy to kiepski pomysł.

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wojtasik17 napisał:

Właśnie pod ta 60-tle będę kupował szafkę na wymiar tylko minus jest taki ze pod sumpa będę musiał kupić 2 pompy wody żeby jedna dawała wodę z akwa do sumpa a druga dawała wodę z sumpa do akwa. 

nawet nie wiesz ile rzeczy będziesz chciał mieć "pod ręką" i wepchnąć do tej szafki :)))

miej świadomość, że ważniejsze od tego czy sump/kaskada to zaplanuj już miejsce i logistykę pod auto dolewkę 

odpowiem Ci od razu  na pytanie które zapewne zadasz  :) - tak, bez tego nie ogarniesz, albo będziesz miał nieustającą karuzelę w zasoleniu  

nie inwestuj też cholera wie ile, bo uwierz, jak Ci wyjdzie , to zaraz po głowie będzie chodziło coś większego :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem tez nad akwarium z tylna filtracją działa na tej samej zasadzie co sump  tylko wydaje mi się trochę wąskie bo całe akwa to 60x33x36 z czego ta tylna filtracja ma 8cm to przestrzeń do aranżacji ma 25cm szerokości to wąskie mi się wydaje co wy byście zrobili spacer.png

17 minut temu, lukas79 napisał:

nawet nie wiesz ile rzeczy będziesz chciał mieć "pod ręką" i wepchnąć do tej szafki :)))

miej świadomość, że ważniejsze od tego czy sump/kaskada to zaplanuj już miejsce i logistykę pod auto dolewkę 

odpowiem Ci od razu  na pytanie które zapewne zadasz  :) - tak, bez tego nie ogarniesz, albo będziesz miał nieustającą karuzelę w zasoleniu  

nie inwestuj też cholera wie ile, bo uwierz, jak Ci wyjdzie , to zaraz po głowie będzie chodziło coś większego :))

To już może lepiej odrazu kupić 112l bo aktualnie mam jednego morszczaka 25l na kaskadzie same korale 2 krewetki i właśnie już mi po głowie chodzi coś większego :huh::hrhr:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tak małego kaskada

Sump też nie jest konieczny, zrobisz duży panel filtracyjny z boku akwa i też powinno być dobrze nawet przy 200l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wojtasik17 napisał:

Myślałem tez nad akwarium z tylna filtracją działa na tej samej zasadzie co sump  tylko wydaje mi się trochę wąskie bo całe akwa to 60x33x36 z czego ta tylna filtracja ma 8cm to przestrzeń do aranżacji ma 25cm szerokości to wąskie mi się wydaje co wy byście zrobili spacer.png

To już może lepiej odrazu kupić 112l bo aktualnie mam jednego morszczaka 25l na kaskadzie same korale 2 krewetki i właśnie już mi po głowie chodzi coś większego :huh::hrhr:

Dobrze rozplanowany panel to kompromisowe i dobre rozwiązanie dla takiego akwarium. I dolewka (znaczy się czujnik i spływ) i grzałka się zmieści. Miałem też w panelu odpieniacz na kostkę.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak zrobię ze zakupie po prostu akwa z panelem jak na zdjęciu wyżej^_^ dzięki za podpowiedzi panowie:thumbup::thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Wojtasik17 napisał:

Chyba tak zrobię ze zakupie po prostu akwa z panelem jak na zdjęciu wyżej^_^ dzięki za podpowiedzi panowie:thumbup::thumbsup:

Proponuję kupić akwa  bez panela i sobie samemu wkleić. Nie musi to być super szczelne, a rozplanujesz go po swojemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki sylikon proponujesz do zrobienia panelu żeby to miało ręce i nogi I z czego zrobić ścianki panelu ze szkła czy może plastiku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem z samego szkła plus silikon akwarystyczny w tubie do wyciskarki (do kupienia w budowlanym). Przegrody do panela zamówiłem u okolicznego szklarza za grosze. Robiąc jeszcze raz panel przykleił bym na szkło czarne lub niebieskie  pleksi (lacobel). Z tego co wyczytałem na tym forum to niektórzy przyklejają sam lacobel, ale obawiałem się czy silikon  da trwałe połączenie szkło-teorzywo szuczne.

Może inni podpowiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Wojtasik17 napisał:

Chyba tak zrobię ze zakupie po prostu akwa z panelem jak na zdjęciu wyżej^_^ dzięki za podpowiedzi panowie:thumbup::thumbsup:

I będziesz niezadowolony.

Jeśli panel w takim wymiarze akwarium to na bocznej ścianie lub 1 komorowa przesłona tylko w narożniku. Wówczas na dnie tej komory dajesz pompę obiegową nad nią piętrowo media. Nad nimi czujniki dolewki. 

Obecny kształt się nie sprawdzi bo panel zabierze ci głębię, miejsca na media będzie za dużo. Cyrkulacja będzie jak w rynnie. Przerobiłem to u siebie i szybko zmieniłem.

Rozwiązanie które podałeś z sumpem brzmiało fajnie do momentu gdy wpisałeś 2 pompy :). Tu wiele byś musiał doczytać... odwiert w szkle aby było bezpiecznie to dwa i komin. Tak żebyś był zadowolony. Jeśli nie bo nie to pozostaje ci kaskada lub panel ale nie taki...

Zrobisz jak zechcesz Twój baniak i Twoje pieniądze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem że jednak kupię akwa 60 l i nie będę bawił się w żadne panele po prostu zainstaluje kaskadę z ceramika i węglem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.