Skocz do zawartości
korpa

Akwarium prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam do Was ogromną prośbę abyśmie pomogli mi wyprowadzić moje "akwarium". 

Zbiornik ma już rok, 150 L filtracja poprzez filtr zewnętrzny npc 1500, odpieniacz tunzie 9004, dwa cyrkulatory. I zachodziło w nim sporo zmian. ale zacznę od poczatku.

Ponad rok już ta walka. A początki były nastepujące. 

Skała sucha, żywy piasek, oświetlenie realizowane przez belkę led którą sam robiłem, sól oraz chemia AF(a+b+c), bakterie sachem stability. Zbiornik odpalił pochodził 8 tygodni ale od początku był problem z cyklem azotowym bo nie miałem pewności czy się  na dobre zaczął więc wprowadziłem małe życie - ślimaki, krewetka pierwsze ryby i korale. amoniak i no2 trochę podskoczył i zniknął, pojawił się no3 i zredukował się do 0 tak samo po4 do 0. Lałem plankton z easybooster i to mikrożycie się pojawiło kiełże itp. Powalił się czerwony osad na skale i myślałem że to glon wapienny. Niestety okazało się później, że ten glon  jak kożuch obszedł mi całą skałę i piasek i nie były to glony wapienne... Jednak cały mój problem od początku polegał na zerwym wzroście koralowców. Kupiłem kilka miekkich korali, kilka lps i kilka sps i żaden nie wykazywał wzorstu. nie umierały odrazu tylko systematycznie bielały równomiernie i umierały. Obwiniałem o to oświetlenie więc zmieniłem belke led na 3x t5 39 w. Niestety nic to nie zmieniło. Zaczęły się przeróżne kombinacje. Z filtra powyciągałem phosguard i inne absorbery oraz węgiel i zacząłem podbijać no3 i po4 aby wyjść z 0. przestawałem podawać chemie - komponenty a+b+c, aminokwasy, jod idp. Po konsultacjach zmieniłem sól na reef crystal - praktycznie w ciągu 8 tygodni wymieniłem całą wodę, zmieniłem również bakterie na microbelift specialblend. Wszystkie te zabiegi wykonywałem pokolei i obserwowałem rezultaty, Korale nie ruszyły. Kupłem micosidol - wyleczył mi piasek ale skałe nie, dino x zielony, nawet vibrant.  Próbowałem zaciemniać akwarium, wyciągać glony i nie wyciągać bez speclanej różnicy. Na dzień dzisiejszy w zbiorniku żyją ryby ( 5 sztuk), ukwiał, i zooksantus 5 oczek(ani jeden więcej od roku nie przybył). Umarło kilka korali - widzicie na zdjęciu Milke - w ten sposób umierały wszystkie, padła nawet capnella.... ślimaki te mniejszy umierają, ostatnio

wprowadziłem jeżowca padł po 3 dniach.  Zrobiłem testy laboratoryjne i poniżej macie wyniki oraz zdjęcia akwarium - zagloniałe glonem zielonym i czerwonym. 

No3 na dzień dzisiejszy - 5 

1

1

test.jpg

20210703_000522_optimized.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, korpa napisał:

Zbiornik ma już rok, 150 L filtracja poprzez filtr zewnętrzny npc 1500, odpieniacz tunzie 9004, dwa cyrkulatory. I zachodziło w nim sporo zmian. ale zacznę od poczatku.

Co masz obecnie w filtrze? Jakie masz pH i jaką masz filtrację mechaniczną oprócz odpieniacza ? I jeszcze jedno pytanko...dużo syfu wywala odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph 8.0-8.2 W fitrze jest teraz tylko matrix, zwykła ceramika, wata i gąbka. Nie wywala dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie kopie Cię lekko prąd jak wkładasz ręce do wody? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na lampie zbiera mi się ładunek czasem ale ona jest na plastkikowych nóżkach odseparowana od akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te falowniki w akwa to jakiej są mocy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000 i 8000

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pomysłu co może być głównym problemem, Jak na moje oko (nie mam wieloletniego doświadczenia w akwarystyce morskiej) to masz trochę za słaby obieg wody i słabą wymianę gazową (zamknięty kubełek plus nisko umieszczone cyrkulatory=mała powierzchnia kontaktu wody zpowietrzem). Może miałeś pecha ze skałą i piachem i coś w niej siedzi i się uwalnia.... Plagi wirków nie widać?

Przy tym świetle i parametrach wody (zakładam, że  nie masz kosmicznego NO2 i amoniaku oraz temperaturę w granicach normy) to miękkie korale powinny sobie poradzić, a na pewno nie powinny zamierać. Może inni coś poradzą.

Osobiście zrezygnowałbym z kubełka na rzecz kaskady....a nawet dwóch. 

Trzymam kciuki aby mimo wszystko zaskoczyło.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to:

A potem spróbujemy coś poradzić.

Im więcej informacji szczegółowych podasz, tym więcej. Ja jużwidzę kilka problemów, ale poczekam aż je dokładnie opiszesz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wymiary akwarium (100x30x50) i 150 l

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (130 l )

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry?  tak. kupiłem nowy ma rok czasu przerobił około 400 l wody

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc) - filtr kubłkowy aquanova nvc 1500, odpieniacz wewnętrzny tunzie 9004

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa) -  t5 ati 2x39 w blue plus 12h, 1x39w coral plus 6h 

6. Jaka obsade korali posiadasz? na tą chwile jedno żyją zooksnantusy 5 oczek, 1 ukwiał dokarmiany mrożonkami ładnie się rozwinął

7. Jaka obsade ryb posiadasz? babka, 2 błazenki, salarias, christyperia,2 pseudiochromisy

8. Kiedy zbiornik wystatowal? 04.2020

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku? 20kg skały, 5 kg piasku

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)NIE

11. Uzywasz ozon, UV? nie

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy? kropelkowe i powyżej wynik badań laboratoryjnych

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola? pierwszy rok na af reafsalt teraz reef crystal

14. Ile i czym karmisz ryby? pół kostki rano i wieczorem mrożonek 

15. Ile i czym karmisz korale? jak żyły to af pure food i easy reefs nano booster

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc) dino cyjano co tylko można mieć to miałem

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)? stosowałem af compomenty a+b+c ale 6 miesiecy temu odstawiłem

18. Jaka masz cyrkulacje? poza filtrem 2 cyrkulatory 4000 ustawione na 100%

Edytowane przez korpa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, korpa napisał:

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy? kropelkowe i powyżej wynik badań laboratoryjnych

Jakie masz wyniki NO3 i Po4?

Jeszcze ewentualnie zasolenie i temperatura?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, katani napisał:

Jakie masz wyniki NO3 i Po4?

Jeszcze ewentualnie zasolenie i temperatura?

Widzę, że nie ma @korpa na forum to zacytuje z jego wypowiedzi powyżej.

15 godzin temu, korpa napisał:

No3 na dzień dzisiejszy - 5 

PO4 i zasolenie z ICP 0,03 i 34 ppm. Temperatury nie podał, pH 8,0-8,2....  

Z ustawień cyrkulatorów i ze zdjęcia wynika, że tafla wody się nie porusza.

Dobrze by było jeszcze zmierzyć pH z samego rana. 

Sam jestem ciekaw Waszych opini o tym zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 26 C. taflą wody porusza wylot z filtra kubełkowego( nie widzicie go bo jest za czyścikiem) i wymiena gazowa powinna być w porządku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zadam dość przewrotne  pytanie

od kiedy są takie parametry ? - bo to aż niemożliwe i żadna cyrkulacja i inne cuda tak by na miękasy nie wpłynęła 

toć to trzeba wręcz umieć zabić ....  - nawet, jak chcesz wytłuc to się nie da (jest parę wątków o xenii, briareum i paru innych) 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry najpierw były 0 na no3 i po4 ale efekt był ten sam nic nie rosło. Od samego początku mam ten problem. Dlatego zmieniłem światło, dodałem cyrkulacje i odpieniacz. Brak efektów l. Po to zrobiłem Test bo myślałem o jakimś metalu ciezkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie w no3 i po4 jest problem

 

ty tu masz pustynię .....

 

tu musiało być coś na mega na grubasie pokitrane - takie jest moje zdanie - ale rady Ci żadnej nie dam, poczekaj na doświadczonych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trochę teorii. W akwarium morskim najważniejsze (wg kolejności) są:

a. dwa poniższe parametry decydują, czy cokolwiek będzie żyło w akwarium

- zasolenie, powinno być możliwie najbliżej 35ppt. W domyśle zasolenie = mieszanka różnych soli w odpowiednich proporcjach.

- temperatura, możliwie w okolicach 25 stopni. nie powinna spadać poniżej 22 i pikować powyżej 30. najlepiej jak jest w miarę stabilna.

b. Jeśli chcesz trzymać cokolwiek innego niż ryby, najważniejszymi parametrami są:

- Jod. Jod determinuje procesy biochemiczne u:

* skorupiaków (budowanie pancerzyków, linienie, procesy biochemiczne i hormonalne),

** korali (produkcja hormonów, budowanie szkieletów, tworzenie pigmentów, 

*** mięczaków (tworzenie białek, toksyn, pancerzyków

**** ryb, wszelkiego typu robali. szkarłupni, gąbek i całej reszty towarzystwa

***** fitoplanktonu, zooplanktonu, glonów i makroglonów

c. Jeśli chcesz trzymać korale najważniejsze jest:

- światło, odpowiedniej jakości i ilości

- KH - inaczej mówiąc zawartość wodorowęglanów w wodzie. Zalecany poziom KH to jest 7.5 +/- 1. Dopuszczalne poziomy to od 6 do 12.

- Ca i Mg. bez tych dwóch pierwiastków korale nie będą rosły. Żadne.

- stront - bardzo istotny przy tworzeniu szkieletów koralowców, również jako aktywator procesów enzymatycznych u różnych organizmów

- odpowiedni poziom potasu i siarki

- żelazo, reguluje procesy we wszystkich organizmach żywych, jest niezbędne zielonym koralom do produkcji barwników, jest niezbędne wszystkim koralom fotosyntetyzującym.

d. Jeśli chcesz trzymać korale twarde (SPS i LPS)

- pH - nie powinno spadać poniżej 7.8 a optymalnie gdyby było powyżej 8.

- mocną cyrkulację, 60xobjętość akwarium.

- stabilny poziom KH,

- jeszcze więcej i jeszcze lepsze światło

- dosyć niski poziom NO3 i PO4

 

Teraz twój opis akwarium:

1. Wyniki ICP są w miarę poprawne. Za wyjątkiem jednego parametru. Patrz punkt b. Jeśli poziom jodu jest tak niski, to nic ci nie będzie rosło. No może poza plagami. Ogólnie żaden organizm zależy od jodu nie pożyje. W szczególności korale, mięczaki i skorupiaki. Ryby żyją, bo w żarciu mają dosyć jodu, to samo ukwiał, którego dokarmiasz.

2. 3 świetlówki 39W na akwarium 50cm wysokie to moim zdaniem jest mało światła.

3. Jest jakiś konkretny powód dlaczego trzymasz tak wysokie KH?

4. Filtracja to twoja słabość. A raczej jej brak: filtr kubełkowy ogólnie nie nadaje się do akwarium morskiego. Jeśli dobrze wyczytałem, to ten filtr może być używany jako filtr przepływowy, wspomagający filtrację. Jego przepływ teoretyczny to 1500l/h, Jeśli on ma pojemność 14 litrów, to ile masz tam ceramiki w sumie? jak często go czyścisz? kiedy go ostatnio otwierałeś? Jeśli go do pełna zasypałeś ceramiką, to woda tam ledwo płynie. On prawie nic nie filtruje. Można go pominąć w ogólnym rozrachunku.

Następnie odpieniacz. W zbiorniku w środku widać tak jakby dwa urządzenia a ty piszesz o jednym odpieniaczu. Ten odpieniacz przewidziany jest do małych akwariów. Próbowałeś szczotkować skałę szczoteczką? Co się dzieje z tym, co się odklei? Fruwa w akwarium? Moim zdaniem nie masz filtracji mechanicznej, niskie poziomy PO4 i NO3 wynikają z konsumpcji tych nutrientów przez plagi. W rzeczywistości są dużo wyższe. Skała wygląda katastrofalnie. Zarośnięta cyjano, glonami i dino na raz. Na pewno jest pełno detrytusu we wszystkich zakamarkach. możesz próbować to odsysać / szczotkować. Niewykluczone, że doraźnie nieco pomoże.

5. 7 rybek na takie akwarium to w sam raz. Trochę mało je karmisz. Nie są chude/zabiedzone?

6. Cyrkulacja teoretycznie na razie powinna wystarczyć.

 

Co bym zmienił:

- znalazł  lokalnie doświadczonego akwarystę, który ci może pomóc (nawet za jakąś opłatą)

- oddał komuś na przechowanie twoje zwierzęta

- zastanowił się nad sumpem/większym odpieniaczem zewnętrznym/panelem filtracyjnym

- zrobił restart / wyczyścił tą skałę karcherem, odkaził,

- podmienił całą wodę na dobrej soli o możliwie zalecanych parametrach

- zaczął wprowadzać na nowo życie, od najprostszego, potem proste korale, powoli ryby.

- dodał jeszcze jedną - dwie świetlówki.

- jeszcze jeden cyrkulator (z czasem)

 

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Najpierw trochę teorii. W akwarium morskim najważniejsze (wg kolejności) są:

a. dwa poniższe parametry decydują, czy cokolwiek będzie żyło w akwarium

- zasolenie, powinno być możliwie najbliżej 35ppt. W domyśle zasolenie = mieszanka różnych soli w odpowiednich proporcjach.

- temperatura, możliwie w okolicach 25 stopni. nie powinna spadać poniżej 22 i pikować powyżej 30. najlepiej jak jest w miarę stabilna.

b. Jeśli chcesz trzymać cokolwiek innego niż ryby, najważniejszymi parametrami są:

- Jod. Jod determinuje procesy biochemiczne u:

* skorupiaków (budowanie pancerzyków, linienie, procesy biochemiczne i hormonalne),

** korali (produkcja hormonów, budowanie szkieletów, tworzenie pigmentów, 

*** mięczaków (tworzenie białek, toksyn, pancerzyków

**** ryb, wszelkiego typu robali. szkarłupni, gąbek i całej reszty towarzystwa

***** fitoplanktonu, zooplanktonu, glonów i makroglonów

może spróbować aplikować jod?

c. Jeśli chcesz trzymać korale najważniejsze jest:

- światło, odpowiedniej jakości i ilości

- KH - inaczej mówiąc zawartość wodorowęglanów w wodzie. Zalecany poziom KH to jest 7.5 +/- 1. Dopuszczalne poziomy to od 6 do 12.

- Ca i Mg. bez tych dwóch pierwiastków korale nie będą rosły. Żadne.

- stront - bardzo istotny przy tworzeniu szkieletów koralowców, również jako aktywator procesów enzymatycznych u różnych organizmów

- odpowiedni poziom potasu i siarki

- żelazo, reguluje procesy we wszystkich organizmach żywych, jest niezbędne zielonym koralom do produkcji barwników, jest niezbędne wszystkim koralom fotosyntetyzującym.

d. Jeśli chcesz trzymać korale twarde (SPS i LPS)

- pH - nie powinno spadać poniżej 7.8 a optymalnie gdyby było powyżej 8.

- mocną cyrkulację, 60xobjętość akwarium.

- stabilny poziom KH,

- jeszcze więcej i jeszcze lepsze światło

- dosyć niski poziom NO3 i PO4

 

Teraz twój opis akwarium:

1. Wyniki ICP są w miarę poprawne. Za wyjątkiem jednego parametru. Patrz punkt b. Jeśli poziom jodu jest tak niski, to nic ci nie będzie rosło. No może poza plagami. Ogólnie żaden organizm zależy od jodu nie pożyje. W szczególności korale, mięczaki i skorupiaki. Ryby żyją, bo w żarciu mają dosyć jodu, to samo ukwiał, którego dokarmiasz.

2. 3 świetlówki 39W na akwarium 50cm wysokie to moim zdaniem jest mało światła.

3. Jest jakiś konkretny powód dlaczego trzymasz tak wysokie KH? (od początku mam takie wysoie kh i nie mogę z nim zejśc - pewnie przez brak życia)

4. Filtracja to twoja słabość. A raczej jej brak: filtr kubełkowy ogólnie nie nadaje się do akwarium morskiego. Jeśli dobrze wyczytałem, to ten filtr może być używany jako filtr przepływowy, wspomagający filtrację. Jego przepływ teoretyczny to 1500l/h, Jeśli on ma pojemność 14 litrów, to ile masz tam ceramiki w sumie? jak często go czyścisz? kiedy go ostatnio otwierałeś? Jeśli go do pełna zasypałeś ceramiką, to woda tam ledwo płynie. On prawie nic nie filtruje. Można go pominąć w ogólnym rozrachunku.

(no tu się trochę zgodzę, zależało mi na czymś prostym i cichym -  niestety dałem się nabrać i w tym temacie jak i w temacie nadmiernej chemii na początku paru Panom z youtuba...) ale 150 l to też nie jest dużo aby nie udało się przy pomocy kubełka. Ceramika jest w 2 koszach w trzecim jest gąbka, czwarty jest pusty jako pierwszy separacyjny. Czyszcze go raz na miesiąc ostatnio tydzień temu, przepływ na nim jest ;)

Następnie odpieniacz. W zbiorniku w środku widać tak jakby dwa urządzenia a ty piszesz o jednym odpieniaczu. Ten odpieniacz przewidziany jest do małych akwariów. Próbowałeś szczotkować skałę szczoteczką? Co się dzieje z tym, co się odklei? Fruwa w akwarium? Moim zdaniem nie masz filtracji mechanicznej, niskie poziomy PO4 i NO3 wynikają z konsumpcji tych nutrientów przez plagi. W rzeczywistości są dużo wyższe. Skała wygląda katastrofalnie. Zarośnięta cyjano, glonami i dino na raz. Na pewno jest pełno detrytusu we wszystkich zakamarkach. możesz próbować to odsysać / szczotkować. Niewykluczone, że doraźnie nieco pomoże.

Drugie urzadzenie to komin wewnętrzny - schowany mam tam termetr rurkę pobierającą wode do filtra i grzałkę. Tak szczotkowałem skałę  odsysałem również glony z węża -  to takich zabiegach wybierałem to co fruwało do siatki na ryby. 

5. 7 rybek na takie akwarium to w sam raz. Trochę mało je karmisz. Nie są chude/zabiedzone? Rosną i wyglądają zdrowo. 

6. Cyrkulacja teoretycznie na razie powinna wystarczyć. - tu jest też jeden mankament - kupiony z alieexpres jeden cyrkulator wpada we wsteczny bieg... czytałem na forach, ze to się już zdażało innym będę dokładał jeszcze jeden lub wymieniał obecnego. 

 

Co bym zmienił:

- znalazł  lokalnie doświadczonego akwarystę, który ci może pomóc (nawet za jakąś opłatą)

- oddał komuś na przechowanie twoje zwierzęta

- zastanowił się nad sumpem/większym odpieniaczem zewnętrznym/panelem filtracyjnym

- zrobił restart / wyczyścił tą skałę karcherem, odkaził,

- podmienił całą wodę na dobrej soli o możliwie zalecanych parametrach

- zaczął wprowadzać na nowo życie, od najprostszego, potem proste korale, powoli ryby.

- dodał jeszcze jedną - dwie świetlówki.

- jeszcze jeden cyrkulator (z czasem)

Czy jeśli zdecyduję się na restart cześć wody mogę zostawić? odebrałbym skałe, piasek a połowę wody pozostawił dla tych 7 rybek bo mogę mieć problem z oddaniem ich komuś??

 

Cytat

 

 

 

 

Edytowane przez korpa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.