Skocz do zawartości
kosmi07

Nowa lampka do nano - led + wentylacja

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim, planuję upgrade lampki nad moją mini mikro nano rafą (obecnej nawet nie pokazałem na zdjęciach bo się wstydzę jej wyglądu). Problemem są dwie kwestie - jedna to taka, że nie jestem  specem od elektroniki, druga to fundusze (innymi słowy będzie to wciąż bieda lampka, ale i tak lepsza od obecnej).

Plan jest taki, aby zrobić trzy nitki na diodach 3W epiled/bridgelux - 6 Royal Blue, 6 Cold White 9000-12000K i trzecia nitka 2 Actinic, 1 Cyan, 1 Green.

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Green-520nm-zielona/785

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Cool-White-9000-12000K-BRIDGELUX-biala-zimna/245

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Royal-Blue-450-452nm-niebieska/249

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-aktynika-420-425nm-niebieska/227

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Cyan-490-500nm-lazurowa/340

Wszystkie kupione na prawdopodobnie na stronie Led Byt. Chcę móc każdą z nitek regulować czyli pewnie będą potrzebne jakieś ściemniacze. Dodatkowo radiator będzie chłodził wentylator komputerowy - przynajmniej taki jest plan. Tyle tytułem wprowadzenia w projekt, teraz problemy:

- pogubiłem się w temacie zasilaczy i nie wiem jaki powinienem użyć, stało-prądowy czy impulsowy - nie znam się na tym zupełnie i proszę o pomoc w wyborze zasilacza i jego mocy.

- problemem nr.2 jest to czy mogę w jakiś sposób zasilić wentylator  bezpośrednio z zasilacza od diod? Chodzi o to, żeby nie robić masy wtyczek, tylko żeby wszystko było ładnie na jednym kabelku i poukrywane w mojej improwizowanej obudowie.

- domyślam się (nawet taki tępak jak ja czasem się czegoś domyśli), że ściemniacze czy coś w tym stylu muszą być pomiędzy zasilaczem a ledami, pytanie tylko jakich ściemniaczy mogę użyć (ewentualnie czegoś innego czym mógłbym regulować natężenie światła z danej nitki).

 

Tak więc bardzo proszę o pomoc, są na forum ludzie z dużym doświadczeniem i wiedzą - może moglibyście podzielić się nią ze mną? Przynajmniej na tyle, żebym nie wysadził domu...

 

lampka.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę pytania są konkretne chęci są ;) Łykniesz trochę wiedzy i będzie lampa jak ta lala! 
 

Znajde chwile czasu to zedytuje post i Ci trochę rozjaśnie ;) 

1. Jakie diody masz obecnie może jestes w stanie coś wykorzystać z tego co masz w nowej lampie?  Jaki masz tam zasilacz?
2. Założenie masz fajne 18*2,4W nad 24,5l.  Ja bym kopiował kolory ledów z jakiejś gotowej lampy zobacz mój temat ;) Mi brakuje ledów blue w twoim projekcie.

3. Co do sterowania ściemniania to co chcesz osiągnąć automatyczne wschody zachody czy jak?
4. Przy zasilaniu ledów wprost z zasilacza najlepiej użyć stałoprądowego dobrać prąd pod ledy czyli coś do 700mA w tym przypadku. Przy użyciu driverów używasz zasilacza impulsowego dla 6 ledów to z 24V ;)
5. Jak użyjesz zasilacz 24V to masz dwie opcje poszukać wentylatora na 24V lub użyć przetwornicy - groszowy koszt https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=60&product_id=63
6. Dobrze myślisz zobacz z resztą strone Marcina od Aqmy tam masz schematy jak z jego sterownikiem zbudować lampe ledową, drivery idą dokładnie miedzy leda a zasilacz impulsowy.
Ja bym robił albo tak jak @Słony leszcz tanio i solidnie czyli zasilacze stało prądowe + timery czasowe i podzielić nitki jakiś efekt uzyszkasz albo iść w coś jak Aqma ale tu koszt większy. 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, sith114 napisał:

1. Jakie diody masz obecnie może jestes w stanie coś wykorzystać z tego co masz w nowej lampie?  Jaki masz tam zasilacz?

Obecna lampka jest nie do ruszenia - żeby mieć szansę zmienić oświetlenie muszę mieć drugą gotową do odpalenia lampkę w tym samym czasie, gdy tamta oświetla akwarium. Bez większego wdawania się w szczegóły - większość czasu spędzam z synkiem (synek na "drugim levelu"), lampkę będę montował w wolnych chwilach, a prawie ich nie mam (montaż będzie wielokrotnie przerywany) i jeśli chciałbym coś ze starej wykorzystać to dopiero kiedyś w przyszłości przy jakimś kolejnym projekcie. Większość ledów w obecnej to jakieś no name (nikt się nie chciał pod nimi podpisać), a zasilacz to coś w tym stylu:https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-driver-12-20x1w-36-68v-350ma-9218711631

46 minut temu, sith114 napisał:

2. Założenie masz fajne 18*2,4W nad 24,5l.  Ja bym kopiował kolory ledów z jakiejś gotowej lampy zobacz mój temat ;) Mi brakuje ledów blue w twoim projekcie.

Niby brakuje tego niebieskiego, ale przy tych ledach epiled/bridgelux pewnie długość fali światła wcale nie jest tak idealnie dobrana jak na przykład w cree i te royal blue będą świeciły też blisko "normalnych" blue - tak przynajmniej myślę. Ewentualnie mogę dołożyć w sumie dwie blue do tej trzeciej nitki.

50 minut temu, sith114 napisał:

3. Co do sterowania ściemniania to co chcesz osiągnąć automatyczne wschody zachody czy jak?

Nie, nie potrzebuję wschodów, raczej chodzi o to by nie walnąć na raz całym światłem i żeby móc kontrolować ile jakiej barwy świeci naraz.

 

52 minuty temu, sith114 napisał:

4. Przy zasilaniu ledów wprost z zasilacza najlepiej użyć stałoprądowego dobrać prąd pod ledy czyli coś do 700mA w tym przypadku. Przy użyciu driverów używasz zasilacza impulsowego dla 6 ledów to z 24V

Czyli musiałbym mieć trzy oddzielne zasilacze? (sorry, naprawdę zielony jestem)

54 minuty temu, sith114 napisał:

5. Jak użyjesz zasilacz 24V to masz dwie opcje poszukać wentylatora na 24V lub użyć przetwornicy - groszowy koszt https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=60&product_id=63

Rzeczywiście ciekawe i tanie urządzenie, ale chyba nie do końca bym wiedział jak go użyć - tak jak ściemniacza? Mogłoby być to podłączone pod zasilacz, z którego będą też jednocześnie napędzane ledy?

56 minut temu, sith114 napisał:

6. Dobrze myślisz zobacz z resztą strone Marcina od Aqmy tam masz schematy jak z jego sterownikiem zbudować lampe ledową, drivery idą dokładnie miedzy leda a zasilacz impulsowy.

Muszę popatrzeć, może coś mi się uda z tego zrozumieć ;)

 

57 minut temu, sith114 napisał:

Ja bym robił albo tak jak @Słony leszcz tanio i solidnie czyli zasilacze stało prądowe + timery czasowe i podzielić nitki jakiś efekt uzyszkasz albo iść w coś jak Aqma ale tu koszt większy. 

Muszę zobaczyć jak https://nano-reef.pl/profile/30791-słony-leszcz/ to u siebie zrobił, podoba mi się jego rafa... A co do twojej lampki to zapowiada sięsuper, ale dla mnie to już chyba za wysokie progi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kosmi07 napisał:

Obecna lampka jest nie do ruszenia - żeby mieć szansę zmienić oświetlenie muszę mieć drugą gotową do odpalenia lampkę w tym samym czasie, gdy tamta oświetla akwarium. Bez większego wdawania się w szczegóły - większość czasu spędzam z synkiem (synek na "drugim levelu"), lampkę będę montował w wolnych chwilach, a prawie ich nie mam (montaż będzie wielokrotnie przerywany) i jeśli chciałbym coś ze starej wykorzystać to dopiero kiedyś w przyszłości przy jakimś kolejnym projekcie. Większość ledów w obecnej to jakieś no name (nikt się nie chciał pod nimi podpisać), a zasilacz to coś w tym stylu:https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-driver-12-20x1w-36-68v-350ma-9218711631

Niby brakuje tego niebieskiego, ale przy tych ledach epiled/bridgelux pewnie długość fali światła wcale nie jest tak idealnie dobrana jak na przykład w cree i te royal blue będą świeciły też blisko "normalnych" blue - tak przynajmniej myślę. Ewentualnie mogę dołożyć w sumie dwie blue do tej trzeciej nitki.

Nie, nie potrzebuję wschodów, raczej chodzi o to by nie walnąć na raz całym światłem i żeby móc kontrolować ile jakiej barwy świeci naraz.

 

Czyli musiałbym mieć trzy oddzielne zasilacze? (sorry, naprawdę zielony jestem)

Rzeczywiście ciekawe i tanie urządzenie, ale chyba nie do końca bym wiedział jak go użyć - tak jak ściemniacza? Mogłoby być to podłączone pod zasilacz, z którego będą też jednocześnie napędzane ledy?

Muszę popatrzeć, może coś mi się uda z tego zrozumieć ;)

 

Muszę zobaczyć jak https://nano-reef.pl/profile/30791-słony-leszcz/ to u siebie zrobił, podoba mi się jego rafa... A co do twojej lampki to zapowiada sięsuper, ale dla mnie to już chyba za wysokie progi ;)

Co do stopnia zaawansowania nie ma to wpływu na finalny efekt. Można zrobić super prosta lampe on/off pod która korale będą rosły jak szalone. A można zrobić high tech słabiznę :) 

Słony ma swój temat w dziale diy gdzie opisał swoją lampe ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.07.2021 o 20:04, sith114 napisał:

Co do stopnia zaawansowania nie ma to wpływu na finalny efekt. Można zrobić super prosta lampe on/off pod która korale będą rosły jak szalone. A można zrobić high tech słabiznę :) 

Słony ma swój temat w dziale diy gdzie opisał swoją lampe ;) 

Wątek Słonego Leszcza i to co pisałeś mnie trochę natchnęły do modyfikacji. Wcześniej zależało mi na tym, żeby wszystko "wisiało" na jednym zasilaczu - bo chciałem go ukryć w obudowie lampy. Koncepcja jednak się zmieniła - użyję oddzielnych zasilaczy do oddzielnych gałązek z ledami i oddzielnego do wentylatora. Dołożę ściemniacze z potencjometrem https://leduj.pl/potencjoment-sciemniacz-do-tasm-i-listew-led-12v-do-96w  za każdym z zasilaczy co pozwoli mi dowolnie regulować moc każdej z gałązek (i prawdopodobnie obroty wentylatora), żeby nie tylko nie spalić wszystkiego od razu w akwarium, ale też i mieć odrobinę kontroli nad kolorem - tak żeby mi się podobał. Zmienię też trochę ilość białych ledów i dodam niebieskie za twoją radą. Wszystkie zasilacze, ściemniacze umieszczę na jednej deseczce - takiej tablicy kontrolnej i schowam za meblem, na którym stoi solniczka (będę sobie ją wieszał na ściance mebla w niewidocznym dla postronnych miejscu). Wszystko będzie się odpalało dzięki włącznikom czasowym - takim standardowym gotowcom, na których trzeba ząbki powciskać w odpowiednich godzinach. Myślę, że będzie dobrze... Tylko dalej nie wiem jakie zasilacze trzeba użyć do ledów i jaki do wentylatora XD (impulsowe? stało-prądowe? ile v ile A?) - moja wiedza  jest naprawdę niska... Obecny plan zakłada 3 gałązki ledów - 5x3w, 11x3w i 4x3w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściemniacze to są do taśm led (nawet link Ci to mówi:-). Do power led używa się driverów stałoprądowych. Jak chcesz ze sterowaniem, to wejdź np na aqma.pl i tam masz opisane co i jak, jakieś schematy itd. Jak chcesz mieć tylko "on/off", na najprostszych driverach zasilanych wprost z gniazdka (jak u mnie) to popatrz np na led-byt.pl, tam znów masz przykładowe  schematy oraz co z czym połączyć. I wtedy sobie kolor dobierasz wymieniając diody. W dziale diy też masz za sto tematów o robieniu lampki. Moższ też sobie popatrzeć na allegro w przedmioty sklepów tomislawus i leleszek - mają większość gratów potrzebnych do zbudowania prostej lampki, diody, zasilacze, kleje termo, profile alu, nóżki, zaślepki itp itd... Ogólnie nie potrzeba do tego wielkiej wiedzy elektronicznej ponad "plus do plusa, minus do minusa", no ale coś tam trzeba jednak poczytać, przykładowe schematy przejrzeć... Samo się nie zrobi;)

Ps. Na upartego można znależć drivery stałoprądowe pod 230V z wbudowanym dimmerem, ale to kasa i w sumie nie bardzo wiem po co.

Ps2. Do wiatraka to jakikolwiek zasilacz 12V. No chyba że na inne napięcie wiatrak kupisz. Zamiast kombinować z regulacją obrotów, kup wiatrak o większej średnicy i niskich obrotach - będzie cichy i po prostu podepniesz go pod sterowanie kanałem, który będzie zapalał się jako pierwszy i gasł ostatni (pewnie jakiś niebieski)

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Ściemniacze to są do taśm led (nawet link Ci to mówi:-). Do power led używa się driverów stałoprądowych. Jak chcesz ze sterowaniem, to wejdź np na aqma.pl i tam masz opisane co i jak, jakieś schematy itd. Jak chcesz mieć tylko "on/off", na najprostszych driverach zasilanych wprost z gniazdka (jak u mnie) to popatrz np na led-byt.pl, tam znów masz przykładowe  schematy oraz co z czym połączyć. I wtedy sobie kolor dobierasz wymieniając diody. W dziale diy też masz za sto tematów o robieniu lampki. Moższ też sobie popatrzeć na allegro w przedmioty sklepów tomislawus i leleszek - mają większość gratów potrzebnych do zbudowania prostej lampki, diody, zasilacze, kleje termo, profile alu, nóżki, zaślepki itp itd... Ogólnie nie potrzeba do tego wielkiej wiedzy elektronicznej ponad "plus do plusa, minus do minusa", no ale coś tam trzeba jednak poczytać, przykładowe schematy przejrzeć... Samo się nie zrobi;)

Ps. Na upartego można znależć drivery stałoprądowe pod 230V z wbudowanym dimmerem, ale to kasa i w sumie nie bardzo wiem po co.

Ps2. Do wiatraka to jakikolwiek zasilacz 12V. No chyba że na inne napięcie wiatrak kupisz. Zamiast kombinować z regulacją obrotów, kup wiatrak o większej średnicy i niskich obrotach - będzie cichy i po prostu podepniesz go pod sterowanie kanałem, który będzie zapalał się jako pierwszy i gasł ostatni (pewnie jakiś niebieski)

Wychodzi na to, że warto było napisać na forum o moich "ambitnych" planach, bo przynajmniej mieszkania nie wysadziłem w powietrze swoimi pomysłami ;) Zaczynam się bliżej przyglądać AQma led controller. Faktycznie jest to ciekawe rozwiązanie, daje dużo możliwości jak choćby i to czego tak chciałem - praktycznie pełną kontrolę nad natężeniem światła każdego kanału Ledów. Nie do końca to jeszcze rozumiem, ale wstępnie zapowiada się ciekawie. Jest nawet wejście do podłączenia wentylatora i czujnika temperatury, ale chyba nie od samej lampy tylko do chłodzenia sterowników - przynajmniej tak to zrozumiałem, ale mogę się mylić (jak wielokrotnie w tym wątku). Chyba skłonię się ku temu rozwiązaniu, ale będę musiał rozłożyć zakupy elementów lampy na 3-4 msce.

Takie pytanie teoretyczne - czy mógłbym z tym sterownikiem AQma zmontować na przykład lampę o mocy dla przykładu 60w (lub inną, byleby z mocą dużo większą niż jest potrzebna dla mojej mini mikro rafy) i używać jej na 50% mocy? Albo tylko korzystając z części kanałów a resztę mieć wyłączoną? Chodzi o to, że zbudowanie lampy na większą ilość ledów nie podnosi mocno kosztów, a jeśli planuję w przyszłości większe akwarium - miałbym gotową lampę, wystarczyłoby ją odpalić na maksa, albo włączyć "uśpione" kanały.

W dniu 11.07.2021 o 20:04, sith114 napisał:

A można zrobić high tech słabiznę :) 

I oby mi nie wyszła taka słabizna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ogarnij podstawy - pomożemy:-)

Temperatura... gdzie wetkniesz czujnik tam mierzysz. Ja bym go przykleił klejem termo gdzieś do lampy:-)

Spokojnie możesz nie odpalać wszystkich kanałów... tylko nie wiem po co. Za nim dojrzejesz do kolejnego akwa, to z 10 razy będziesz lampkę przerabiał.

A teraz tak na poważnie. Jak chcesz mieć przyzwoite swiatło low cost to odpuść sobie aqmę, tylko idź w drivery pod 230V. Chcesz 20 sztuk, to ja bym dał np tak:

kanał nr 1 - 2 violet (400-430nm), 2 RB (440-450nm) 2 blue (450-470nm)

kanał nr 2 - 3 RB, 3 blue, 2 cyjan (480nm)

kanał nr 3 - 2 cyjan, 2 białe cieplejsze (8500K - 10000K), 2 białe zimne (15000K - 20000K)

Drivery dawał bym z zapasem (np takie na 10 sztuk led), bo pewnie  z czasem będziesz coś tam dodawał, a efektywność przy tej mocy to można sobie odpuścić. Ewentualnie rozważ drivery na 350mA (moc pojedynczej diody ok 1W) - przy małych lampkach wygodniej, bo można więcej kolorów pomieszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Spoko, ogarnij podstawy - pomożemy:-)

Staram się jak mogę i dzięki za pomoc :) bardzo mnie to cieszy, że mogę liczyć na forumowiczów takich jak wy - serio dzięki :D

22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Temperatura... gdzie wetkniesz czujnik tam mierzysz. Ja bym go przykleił klejem termo gdzieś do lampy:-)

Spoko, tylko czy AQmy nie trzeba będzie też chłodzić? Nie wiem jak bardzo się grzeje.

22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Spokojnie możesz nie odpalać wszystkich kanałów... tylko nie wiem po co. Za nim dojrzejesz do kolejnego akwa, to z 10 razy będziesz lampkę przerabiał.

No właśnie z przyczyn, o których pisałem wcześniej (mały bąbel, który prawie cały swój czas spędza siedząc na mnie) i jeszcze kilku pomniejszych, o których nie warto w sumie pisać bo by się powoli wątek w biografię zamieniał, nie będę miał czasu na żadne przeróbki (mimo, że w sumie to bym z chęcią trochę podłubał i pokombinował...). Muszę zrobić tą lampę tak, żeby działała i żebym się jej nie wstydził - tak jak obecnej, która po prostu działa. Regulacja natężenia światła jest dla mnie bardzo ważna - zabiłem już u siebie prześliczną szczepkę acany bo dostała za dużo światła, a ja tego w porę nie zrozumiałem, a której to śmierci nie mogę wręcz odżałować (i to nie ze względu na kasę jaką na nią wydałem, tylko po prostu ze względu na to, że mi na niej naprawdę zależało, a w mojej okolicy kupno koralowca jest problemem - albo sklep w Olsztynie i ceny z kosmosu, albo wycieczka minimum 3h do kogoś, kto sprzedaje).

Do nowego akwa dojrzałem jeszcze zanim zrobiłem tą mini rafę ;) to raczej moja żona musi dojrzeć, a żeby tak się stało muszę przeprojektować kilka moich samoróbek na bardziej funkcjonalne i do tego w miarę estetycznie wykonane - tak mi zapowiedziała - więc krok pierwszy zmiana lampy,  bo aktualnie to ona jest najmniej estetyczna, potem kolejne przeróbki... itd.

22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

A teraz tak na poważnie. Jak chcesz mieć przyzwoite swiatło low cost to odpuść sobie aqmę, tylko idź w drivery pod 230V.

Chciałem i dalej chcę low cost, ale może jednak bez przegięcia, po tym jak czytałem twój wątek o robieniu lampki i jak narzekałeś na to czemu nie poszedłeś w AQmę - doszedłem do wniosku, że trudno, może i zrobienie lampki odwlecze się w czasie, ale niech będzie to naprawdę dobra lampa. I w sumie, jeśli na początku nie będę korzystał z jej całej mocy to przecież mi siękrzywda nie stanie, a zmniejszenie kosztów nastąpi z czasem - przy przenosinach do większego akwa bo lampa już będzie - to będzie takie moje low cost. Musiałem tylko wiedzieć czy w ogóle można w ten sposób używać lampę czy nie.

22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Chcesz 20 sztuk, to ja bym dał np tak:

kanał nr 1 - 2 violet (400-430nm), 2 RB (440-450nm) 2 blue (450-470nm)

kanał nr 2 - 3 RB, 3 blue, 2 cyjan (480nm)

kanał nr 3 - 2 cyjan, 2 białe cieplejsze (8500K - 10000K), 2 białe zimne (15000K - 20000K)

Drivery dawał bym z zapasem (np takie na 10 sztuk led), bo pewnie  z czasem będziesz coś tam dodawał, a efektywność przy tej mocy to można sobie odpuścić. Ewentualnie rozważ drivery na 350mA (moc pojedynczej diody ok 1W) - przy małych lampkach wygodniej, bo można więcej kolorów pomieszać.

W sumie nie myślałem o tym violet, nie wiem sam czemu, ale to może mieć sens, trochę zwiększy różnorodność kolorów, pewnie korale docenią :)

Myślałem, że RB jest ważniejsze niż blue, a tu masz 50/50, chodzi tylko o kwestię wizualną dla nas jako obserwatorów, czy korale wolą takie proporcje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do aklimatyzacji korali - tego się nie robi skręcając lampę (bo wtedy rozregulowujesz całe akwarium) tylko ustawiając korala nisko i stopniowo go przenosząc wyżej.

Co do sterowania - ja mam głównie zastrzeżenia do sonoffa, bo to chińskie g., które np potrafi nagle przestać włączać/wyłączać kanały (już mam nawyk na wyjazdach sprawdzania logów, załadowanie na nowo harmonogramu na urządzenie od czasu do czasu też pomaga), ale też jakoś z tym żyję. Sterowanie włącz/wyłącz w zasadzie mi nie przeszkadza zbytnio. Ściemnianie może i fajne, ale to raczej jest "bajer" niż istotna funkcjonalność.

Co do lampy na wyrost - inne akwarium, inne wymiary, inne koncepcje... Sam zobaczysz, że nie użyjesz obecnej lampy, chyba że tymczasowo. No ale... każdy musi sam pewne rzeczy wybadać:-)

Co do kolorów - im szersze spektrum niebieskie tym lepiej. RB (w wydaniu chińskim, czyli ok 440nm) niestety daje brzydki fioletowy odcień, a blue (powyżej 450) jest ładniejsze. Jeśli chodzi o użyteczność dla korali czy efekt fluo - praktycznie na to samo wychodzi. Tak samo z "violet" (400-430nm) bym nie przesadzał, ale coś dać warto, bo kto wie w jakich syntezach akurat ten zakres uczestniczy... Kwestia RB vs blue to ogólnie jest skomplikowana. W diodach cree royal blue to jest ok 450-460nm, co w chińskich diodach już w zasadzie jest blue. Ot taki bajzel nazewniczy.

Co do "bąbli" - moja młodsza ma 2,5 i ogólnie już się przyzwyczaiłem do robienia wszystkiego po nocach i reanimowania się potem kawą w robocie:-)

Ogarnij podstawy, stwórz jakąś koncepcję swoją, żeby było o czym rozmawiać, a w detalach to już zawsze ktoś pomoże.

PS. Lidzbark mało po drodze, ale w Olsztynie (Jaroty) bywam regularnie:-)

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Aqme to jest coś co możesz wykorzystać przyszłościowo w następnej lampie ;)
Lampa na wyrost zrób lampe na wyrost ale pod to Akwarium ja bym np moc zamontowaną w ledach 2W/L i sterował Aqmą.

Kolory... są dwie opcje albo jedziesz z kolorkami od lewa do prawa albo kopiujesz coś z gotowych lamp, ja zawsze wzrowałem się na czymś gotowym nie narzekam ;)

Zacznij od postaw założenia co lampa ma robić poza swieceniem pełną mocą ;) Sciemnianie etc tu wybór padnie pewnie na Aqme ;)
Kup Aqme pobaw się Aqmą z paroma ledami i kombinuj dalej ;) Jak masz czas wieczorami to rób lampę i miesiąc ale podłub przed żeby potem nie rwać włosów z głowy :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Co do aklimatyzacji korali - tego się nie robi skręcając lampę (bo wtedy rozregulowujesz całe akwarium) tylko ustawiając korala nisko i stopniowo go przenosząc wyżej.

Co do sterowania - ja mam głównie zastrzeżenia do sonoffa, bo to chińskie g., które np potrafi nagle przestać włączać/wyłączać kanały (już mam nawyk na wyjazdach sprawdzania logów, załadowanie na nowo harmonogramu na urządzenie od czasu do czasu też pomaga), ale też jakoś z tym żyję. Sterowanie włącz/wyłącz w zasadzie mi nie przeszkadza zbytnio. Ściemnianie może i fajne, ale to raczej jest "bajer" niż istotna funkcjonalność.

Co do lampy na wyrost - inne akwarium, inne wymiary, inne koncepcje... Sam zobaczysz, że nie użyjesz obecnej lampy, chyba że tymczasowo. No ale... każdy musi sam pewne rzeczy wybadać:-)

Co do kolorów - im szersze spektrum niebieskie tym lepiej. RB (w wydaniu chińskim, czyli ok 440nm) niestety daje brzydki fioletowy odcień, a blue (powyżej 450) jest ładniejsze. Jeśli chodzi o użyteczność dla korali czy efekt fluo - praktycznie na to samo wychodzi. Tak samo z "violet" (400-430nm) bym nie przesadzał, ale coś dać warto, bo kto wie w jakich syntezach akurat ten zakres uczestniczy... Kwestia RB vs blue to ogólnie jest skomplikowana. W diodach cree royal blue to jest ok 450-460nm, co w chińskich diodach już w zasadzie jest blue. Ot taki bajzel nazewniczy.

Co do "bąbli" - moja młodsza ma 2,5 i ogólnie już się przyzwyczaiłem do robienia wszystkiego po nocach i reanimowania się potem kawą w robocie:-)

Ogarnij podstawy, stwórz jakąś koncepcję swoją, żeby było o czym rozmawiać, a w detalach to już zawsze ktoś pomoże.

PS. Lidzbark mało po drodze, ale w Olsztynie (Jaroty) bywam regularnie:-)

Wiem, że nie aklimatyzuje się całego akwa razem z nową szczepką... po prostu u mnie praktycznie nie ma różnicy w świetle wyżej/niżej, czy centrum/boki/przód/tył. Malutkie akwarium ma sporo wad niestety. Nie będę miał wielu korali w tym akwarium, już prawie osiągnąłem limit i nie będę miał więcej niż dwa, może trzy więcej i myślę, że mimo wszystko warto lekko przyciemnić "na powitanie nowego kolegi" bo reszta to przeżyje, a jak wstawię nowego pod pełne światło to raczej tego nie wytrzyma. Acana wylądowała na samym dnie i to w odrobinę ciemniejszym miejscu, częściowo pod półką - niestety tak jak pisałem - u mnie prawie nie ma różnicy w oświetleniu :/  Zresztą jest w tym trochę prawdy, że muszę to sam wybadać ;) i przypuszczam, że większość tak ma ;) 

Co do reanimowania... robię to i tak regularnie, z tym że mocną herbatą - kawy praktycznie nie pijam, z tym, że i tak nawet w nocy bąbel zabiera mi dużo czasu - ma trochę problemów zdrowotnych, ale wygrzebiemy się z tego i będę miał więcej czasu na kombinowanie bo na razie jest z tym słabo :)

Ok, czyli w przypadku tych tanich diod Blue jest równie ważne - ok, przyjąłem do wiadomości .B)

Na razie trochę zmieniam pierwotne założenia lampy - jak już to dopracuję to podrzucę w tym wątku nowy plan i pokażę co i jak :D

W Olsztynie bywam głównie przejazdem w drodze do Mławy, ale to też tylko jakiś raz na miesiąc, ewentualnie jeśli trzeba coś kupić - coś co nie koniecznie jest łatwo dostępne w naszej malutkiej mieścinie ;) ale może uda się kiedyś zgadać i spotkać :)

 

21 godzin temu, sith114 napisał:

Jeśli chodzi o Aqme to jest coś co możesz wykorzystać przyszłościowo w następnej lampie ;)
Lampa na wyrost zrób lampe na wyrost ale pod to Akwarium ja bym np moc zamontowaną w ledach 2W/L i sterował Aqmą.

Kolory... są dwie opcje albo jedziesz z kolorkami od lewa do prawa albo kopiujesz coś z gotowych lamp, ja zawsze wzrowałem się na czymś gotowym nie narzekam ;)

Zacznij od postaw założenia co lampa ma robić poza swieceniem pełną mocą ;) Sciemnianie etc tu wybór padnie pewnie na Aqme ;)
Kup Aqme pobaw się Aqmą z paroma ledami i kombinuj dalej ;) Jak masz czas wieczorami to rób lampę i miesiąc ale podłub przed żeby potem nie rwać włosów z głowy :D

Tak zrobię - zbuduję lampę z AQmą, za bardzo mi się wkręciła ;) z racji, że czasu mam mało to pewnie będzie trwało długo, ale i tak ją zrobię- mam czas - póki co obecna działa więc na luzie mogę ją montować na raty. Może zrobię parę zdjęć i potem wrzucę - zobaczymy :)

Dzięki Słony i dzięki Sith - naprawdę mi pomogliście, dużo mi się rozjaśniło i dużo się poduczyłem, nie wiem jak to wyjdzie w praktyce, ale zobaczymy. Na bank będę się jeszcze dopytywał wiele rzeczy bo daleko mi do pełnego zrozumienia co i jak. Tymczasem doczytam jeszcze trochę i dopracuję koncept. Pozdrawiam serdecznie chłopaki :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.