Skocz do zawartości
MayFly

konserwacja pokarmów

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry dzień, zastanawiam sie czy jest tu może osoba która zna sie na konserwacji różnych produktów? Ciągle dążę do doskonałości z moim projektem karmienia, NaNo3 okazało sie super produktem jednak za mocno podbiło no3 niestety i muszę zacząć poszukiwać innych środków. Myślałem żeby dać benzoesan sodu ale obawiam sie że może być za bardzo toksyczny dla rafy koralowej. Jeszcze jest octan potasu który wydaje sie całkiem spoko ale może ktoś ma do czynienia z konserwantami w żywności? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może przy okazji pożywki dla bakterii dołożysz zwykłego łoctu? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie że octu trzeba by dodać więcej nić takiego octanu potasu. Ogólnie już testowałem z NaNo3 żeby przy okazji podbić ten parametr do 25 ale coś sie zesrało i przedobrzyłem. xD No ale już wraca wszystko do normy i szukam czegoś bezpieczniejszego 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MayFly napisał:

Dobry dzień, zastanawiam sie czy jest tu może osoba która zna sie na konserwacji różnych produktów? Ciągle dążę do doskonałości z moim projektem karmienia, NaNo3 okazało sie super produktem jednak za mocno podbiło no3 niestety i muszę zacząć poszukiwać innych środków. Myślałem żeby dać benzoesan sodu ale obawiam sie że może być za bardzo toksyczny dla rafy koralowej. Jeszcze jest octan potasu który wydaje sie całkiem spoko ale może ktoś ma do czynienia z konserwantami w żywności? ;) 

A co dokładnie chcesz konserwować i co chcesz osiągnąć przez konserwację?

Czy chcesz zapobiec rozkładowi substancji pojarmowych np utlenianiu się witamin czy jełczeniu tłuszczy czy zapobiec rozwoju bakterii? Inaczej konserwuje się pokarmy pochodzenia zwierzęcego inaczej roślinnego. Stworzenie kwaśnego środowiska zapobiegnie rozwojowi bakterii rozkładających białko, ale nie zapobiegnie fermentacji cukrów. 

Przy dużym akwarium i małej ilości dodawanego pokarmu do kilkunastodniowej konserwacji np planktonu można użyć soli (w tym przypadku morskiej tej którą solisz wodę) - np 15% roztwór. O ilość dodaną do konserwacji pokarmu zmniejszasz ilość soli dodanej do posolenia solanki do podmiany. Ewentualne wahania zasolenia wody w akwarium będą niezauważalne.

Z benzoesanem sodu trzeba uważać- wchodzi w reakcję z kwasem askorbinowym (  wit C) tworząc toksyczny benzen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie też sie dowiedziałem o tym benzenie i troszkę smutłem bo ogólnie wit c fajnie działa jako przeciwutleniacz. Ogólnie zależy mi na zapobiegnięciu rozwoju mikrobów przez te 10 dni w szczelnej saszetce nie powinny być jakieś problemy z jełczeniem czy utlenieniem witamin. Obecnie też solę pokarmy bo przy obecnej metodzie dozowania po 24h sie potrafiły zepsuć a dodatkowe solenie mocno pomaga rozwiązać ten problem. Ogólnie to ja robię mix pokarmów suchych z dodatkiem aminokwasów i różnych innych rzeczy dla korali niefoto i podaje to z dozonika. Więc zależy mi tylko na tym żeby około  2 tyg dało radę ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.