Jump to content
Sign in to follow this  
MayFly

baniak sps z panelem

Recommended Posts

Dobry, długi czas chodzi za mną baniak pod spsy ale taki mniejszych rozmiarów. I pytanie czy ktoś miał jakieś doświadczenia z takim akwarium? Chciałbym żeby to było około 50l +- 
oczywiście panelu nie wliczam do objętości. Jako filtracja to właśnie chciałbym żeby była jakaś ceramika, Chaetomorpha naświetlana 24h i ewentualnie w razie potrzeby VSV. Tak żeby było bez odpieniacza raczej. Jako suplementacje myślę albo nad ati 2 składnikowym albo nad tropic marin all for reef. To też nie ma być akwarium pod jakieś super łatwe spsy a myślę o acroporach takich z wyższej szkoły jazdy. I pytanie czy ktoś ma doświadczenie z akrami w małym baniaku? I czy w ogóle to ma sens? 

Myślę, że wszystko może mieć sens, tylko pytanie czy masz na to aż tak dużo czasu? Tutaj chodzi głównie o stabilne parametry. Nie miałem za bardzo styczności z akrami. Wydaje mi się, że podstawą przy akrach to mocne oświetlenie, sterylny baniak i stabilne parametry wody. Podobne pytanie zadałem Rafałowi Frączkowi, a uważam go za speca w tym kierunku. Odpowiedź brzmiała, że będzie to udręka. Chociaż te 250 litrów sobie zrób taki baniak. Pytanie też jak chcesz karmić te akry bez odpieniacza? Jakbyś nawet nie miał w tym baniaku zupełnie ryb, to trzeba wciąż karmić koralowce. Sam o tym myślałem i powiem Ci, że sobie darowałem :)

Aż tak nie ufasz biologii? :D Właśnie chciałem bardziej postawić na żywy phytoplankton i odżywki które mało obciążają akwa. Wiesz odpieniacz nawet mam taki do nano rafki ale myślę bardziej że nie będzie konieczny jeśli dobrze to sie rozplanuje. No tak stabilne parametry to klucz więc wiem że kh będzie musiało być praktycznie co dziennie kontrolowane ale w przyszłości zawsze można zainwestować w jakiś alcatronic np. Chociaż wiem że to śmiesznie brzmi przy takiej wielkości akwa ale akurat kocham nano rafy