Skocz do zawartości
dale

Węgiel za mocno aktywowany?

Rekomendowane odpowiedzi

Podpowiedzcie Dobrzy Ludzie, czy czegoś znowu nie nawywijałem...

Mianowicie, postanowiłem preparatem RX Flat Worm (czy jakoś tak) wybić wirki, bo było ich dużo. Podałem dawkę, nie udało mi się odessać wirków ze zbiornika. Przez dzień nic się nie działo, w instrukcji pisali żeby podać węgiel aktywny. Wsypałem porcję nieco większą niż wskazana w instrukcji, tyle że zwykle ja płukałem węgiel w zimnej kranówce. A teraz podkorciło mnie żeby aktywować go w gorącej, bo taką informację znalazłem na forum kiedyś. Zalałem go wrzątkiem, przepłukałem i wsadziłem do sumpa. Następnego dnia ukwiały zaczęły delikatnie łazić, palythoa i parazoantusy zawinęły się a jedna z największych ryb - zebrosoma weliferum odeszła na wieczną rafę - zdechła w nocy. Bez żadnych śladów na ciele, poza zmętnieniem oczu (ale to chyba naturalny proces).

Wyjąłem węgiel, zrobiłem podmianę - ponad 20%, dolałem aminokwasów, mikroelementów, jodu i strontu.  Parametry raczej w nromie dla mojego zbiornika, zasolenie 1,025, kH 7,8,  pH -8,1-do 8,3, azotany 0,9 fosforany 0,1 redox nieco spadł, ale nadal ponad 390, temperatura 25 stopni.

Śmierci Zebrosomy raczej nie wiążę z zatruciem bo inne ryby nie wykazują żadnych oznak negatywnych, koniki również, ślimaki też są po zmroku aktywne, jak zawsze, jedynie ukiwały sflaczały i strzeliły focha (quadrikolory), no i miękasy. Goniopora początkowo była cała zwinięta, dziś już jest prawie normalnych rozmiarów. Odpieniacz jakby sztywniejszą pianę robi, ale mogło się to wiązać z jego regulacją po myciu.

Ktoś ma jakiś pomysł co się mogło stać?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej winił padłe wirki za powstały stan rzeczy.  No chyba, że jakiś trefny  węgiel....coś się z niego uwolniło.... I to raczej nie z powodu jego "aktywacji na gorąco". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wirki tłukł Kumpel chwilę przede mną, miał ich na pewno mniej niż ja, choć i litraż dużo mniejszy, ja też tłukłem je jakieś kilka miesięcy temu, fakt że wtedy odmulałem i podmieniałem wodę od razu po zabiegu (no ale przez to nie zadziałał tak skutecznie jak teraz.  Toksyna z wirków zadziałała by tak na ukwiał i korale? Obstawiał bym raczej że na ryby, i to te mniejsze (mniejsze LD50). Ale to tylko "błądzenie we mgle".

Ech, im dalej w las, tym więcej drzew :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Marku mi też się wydaje że to nie wina płukania. Zwłaszcza że tak samo jest aktywowany przez inne osoby, ten który miałem. No może nie wrzątkiem, jak w moim wypadku...

 

Czyli jednak wirki? Pytanie teraz czy wsadzać węgiel, czy czekać, bo minęło trochę czasu i się sama rozkłada już?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dale napisał:

Czyli jednak wirki? Pytanie teraz czy wsadzać węgiel, czy czekać, bo minęło trochę czasu i się sama rozkłada już?

Włóż. Jeśli korale zareagują tak jak poprzednio to znaczy, że z węglem coś jest nie tak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale może spróbuję dziś inny włożyć. Szkoda mi tylko mikro które wyciągnie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.10.2021 o 20:24, dale napisał:

A teraz podkorciło mnie żeby aktywować go w gorącej, bo taką informację znalazłem na forum kiedyś. Zalałem go wrzątkiem, przepłukałem i wsadziłem do sumpa.

Jest to jedna z podstawowych czynności jakie należy wykonać przed włożeniem węgla do akwarium. Aktywowanie przez zalanie gorącą RO otwiera pory i zwiększa jego zdolności wchłaniania i wiązania. Płukanie w kranówce jest dużym błędem z powodu tego, że węgiel wchłania wszystko co w niej jest i staje się mniej pojemny. Zdążyło mi się że ukwiały zareagowały wędrówką na węgiel ale w przypadku użycia eksperymentalnie dużej dawki. Zgonów nigdy nie było. 

Toksyny z wirków potrafią położyć dobrze działające akwarium. Przy kuracji wirkami zawsze robię 50% podmianę wody. Zależy to oczywiście od ilości wirków ale zazwyczaj tak to bywa.

Zrobiłbym dużą podmianę i włożył węgiel.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, berklej napisał:

Płukanie w kranówce jest dużym błędem z powodu tego, że węgiel wchłania wszystko co w niej jest i staje się mniej pojemny

Nie przesadzajmy, że w kranówce jest tyle substancji białkowych, że zapełnią porcję węgla. Chyba, że ktoś przepuści przez ten węgiel setki litrów wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

Z kranówy  wchłania   wszystko , a ze wrzątku nie ? Bardzo ciekawe

Pozdrawiam

Nie ciekawe ale oczywiste gdyż wyraźnie napisałem RO czyli dla wtajemniczonych sprawa jasna 

5 godzin temu, Arek77 napisał:

Nie przesadzajmy, że w kranówce jest tyle substancji białkowych, że zapełnią porcję węgla. Chyba, że ktoś przepuści przez ten węgiel setki litrów wody.

Tak możemy robić coś dobrze albo nie przesadzać wybieram to pierwsze Do tego węgiel wchłania nie tylko substancje białkowe. 

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze płukałem krótko pod kranem  i nie będę tego zmieniał , bo dla mnie wrzątek to przesada.  Wszystko jednak zależy jakiego węgla się używa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Zawsze płukałem krótko pod kranem  i nie będę tego zmieniał , bo dla mnie wrzątek to przesada.  Wszystko jednak zależy jakiego węgla się używa.

Możesz robić źle i tego nie rozumieć, ale nie neguj i pozwól innym robić dobrze


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie robię żle , rób jak uważasz za słuszne , ale nie pouczaj .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat w międzyczasie rozgryzłem i o ile producent węgla nie napisze że wkłada się go bezpośrednio po użyciu do wody, będę płukał w gorącej RO.  Fakt że kranówka nie zmniejszy znacząco pojemności węgla, ale z drugiej strony, jeśli podaję dawkę na litraż, to nie należy jej osłabiać.

Faktycznie, zawaliłem z tą kuracją, ale drugi raz już nie będę polegał tak na rutynie. Obecnie podmieniłem wodę już dwa razy, raz 90 l i dziż 120 l (w obiegu około 450 l), węgiel leży - obecnie druga porcja, wyciągnę jutro z rana, bo dziś jeszcze było odmulanie i klejenie korali, więc nie zaszkodzi trochę ęgla. Jeśli jeszcze działa.

Ukwiały dalej pokazują focha, mam nadzieję że przejdzie im jak wyjmę węgiel.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale , to efekt po wirkowy. Podmiana wody powinna wystarczyć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płukanie z pyłu to jedno,ale jak pisano i zawsze tak radzono płukanie w wrzątku RO powoduje zwiększenie powierzchni filtracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.