Skocz do zawartości
aaguda

Nowy projekt 140x60x55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Próbowałem zaczerpnąć porad odnośnie mojego mojego przyszłego zbiornika ale chyba nie tam gdzie trzeba poszukiwałem odpowiedzi Przyszedł czas by pomyśleć o przesiadce na nowe nico większe akwarium. Nie będzie to jakaś spektakularna zmiana ale nowy projekt chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu. Obecne akwarium ma wymiary 110x50x55 z kominem wewnętrznym w prawym tylnym rogu. Sprzęt na którym pracuje to:

·        Lampa - Orphek Atlantic V4

·        Popma obiegowa – Jebao DCP 5000

·        Cyrkulatory – Jebao – SOW-8 i OW-10 (akwarium) i dwa OW-10  w sumpie

·        Odpieniacz Deltec 1000ix

·        Agregat glonowy Tunze 3181  

·        Doser AT-1 Plus v2

·        Grzałka Aquael Ultra Heater 2x150Watt

 

Moje nowe akwarium będzie miało wymiary 140x60x55 ( na tyle mogę sobie pozwolić)

Komin będzie zewnętrzny tylko nie wiem czy lepiej go zrobić na środku czy w jednym z narożników. ( to jest moje pierwsze pytanie) Mam też pomysł by przestrzeń jaka się stworzy z tyłu akwarium ( bo mamy komin) wykorzystać jako zbiornik na dolewkę. Problemem jest tylko jak te boki później zamaskować

Jeżeli chodzi o sumpa to będzie on podobny do tego co mam. Jedyną różnicą będzie więcej przegród na kulki maxspecta, które są pozawieszane na uchwycie zakupionym na allegro by cała woda przepływała przez to złoże. I tak pierwsza komora to komora zrzutu w której woda przepływa przez rollermat zrobiony przez kolegę Paragona. Komora ta jednocześnie służy mi jako zbiornik do podmianki wody. Co tydzień zakręcam zawór zrzutu i odkręcam zawór  w komorze obok  . Włączam pompę i woda usuwana jest bezpośrednio do ścieków. Mam tam też grzałkę i cyrkulator. Po opróżnieniu zalewam to wodą RODI wsypuję sól, włączam cyrkulator i grzałkę. Po wymieszaniu i pogrzaniu włączam tą komorę znowu w obieg. W  drugiej komorze mam odpieniacz i agregat glonowy, potem przegroda z kulkami maxspecta, kolejna komora to złoże maxspecta no i ostatnia komora z pompą obiegową.

Co do sprzętu, który będę chciał zakupić do nowego zbiornika to:

·        Odpieniacz Maxspect JUMP MJ-SK 400

·        Pompa obiegowa Maxspect JUMP DC MJ-DC10K

·        Falownik Maxspect Jump Gyre MGF4K

 

Z oświetleniem mam największy problem. Zastanawiam się czy dokupić drugą lampę Orpeka czy może sprzedać tą i zakupić lampę hybrydową Ati Powermodule  4x54W + 3x75W LED. To była moja pierwsza lampa o której pomyślałem prawie 3 lata temu.

 Jeżeli ktoś z Was pomoże mi rozwiązać dylemat będę zobowiązany.

Cenię sobie również wszelkie uwagi co do mojego projektu i chętnie posłucham co myślicie , z czym się zgadacie a co Wam się nie podoba.

Z góry dziękuję za opinie, wszelka pomoc

 

Ps Mam też PACIFIC SUN KH KORE 7TH KH LAB ale jeszcze go nie używałem 

Marzy mi się też specjalny przedział w szafce na elektronikę jak na zdjęciu

 

szafka.jpg

Edytowane przez aaguda (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co spowodowało, że wybrałeś akurat lampę Orphek? Jesteś pewien, że jedna sztuka wystarczy na taki zbiornik? Wydaje mi się, że 2 to rozsądna ilość by mieć w miarę równo pokrycie światłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 

Lampę Orphek wybrałem 3 lata temu po namowie człowieka , który ogarniał mi sprzęt do pierwszego zbiornika. Tak jak napisałem mój dylemat to czy dokupić do nowego zbiornika drugą lampę Orpek ( więc byłyby dwie ) czy tą jedną sprzedać a kupić hybrydę ATI Powermodule 4x45W + 3x75W LED

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakbym miał jednego Orpheka, to wziąłbym drugiego.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Katani. Wezmę Twoja opinię pod uwagę. Czy podpowiedziałbyś coś na temat komina zewnętrznego i mojego pomysłu na zbiornik na dolewkę ?

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2021 o 13:03, aaguda napisał:

Komin będzie zewnętrzny tylko nie wiem czy lepiej go zrobić na środku czy w jednym z narożników. ( to jest moje pierwsze pytanie)

Tu musiałby się ktoś bardziej kompetentny wypowiedzieć. Z reguły się robi komin zewnętrzny na środku. Nie pamiętam akwarium z kominem zewnętrznym w rogu. Podejrzewam, że ma to coś do rzeczy z naprężeniami w szkle. Ja bym zrobił szeroki na środku.

W dniu 9.11.2021 o 13:03, aaguda napisał:

Mam też pomysł by przestrzeń jaka się stworzy z tyłu akwarium ( bo mamy komin) wykorzystać jako zbiornik na dolewkę.

Zbiornik na dolewkę najlepiej jest jak się da do niego dostać. żeby go co jakiś czas wypłukać, wyczyścić itd. W sumie pomysł niezły, ale też nie przypominam sobie podobnego rozwiązania.

W dniu 9.11.2021 o 13:03, aaguda napisał:

Jeżeli chodzi o sumpa to będzie on podobny do tego co mam. Jedyną różnicą będzie więcej przegród na kulki maxspecta, które są pozawieszane na uchwycie zakupionym na allegro by cała woda przepływała przez to złoże. I tak pierwsza komora to komora zrzutu w której woda przepływa przez rollermat zrobiony przez kolegę Paragona. Komora ta jednocześnie służy mi jako zbiornik do podmianki wody. Co tydzień zakręcam zawór zrzutu i odkręcam zawór  w komorze obok  

Z doświadczenia wiem, że ustawianie zaworu spływu, żeby było cicho, jest upierdliwe. Ja bym nie chciał tego robić co tydzień. Poza tym szkoda miejsca w sumpie na komorę używaną raz w tygodniu przez kilkadziesiąt minut. Ale u siebie nie mam automatycznej podmiany, więc ciężko powiedzieć.

Jeśli chodzi o sump to ja też na początku nakombinowałem 150 przegródek. Zostały 3 a i tak chciałem zmniejszyć do dwóch. Na razie jest, jak było. Moim zdaniem im prościej tym lepiej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Katani 

Jeżeli chodzi o akwarium z kominem zewnętrznym w narożniku to gdzieś już widziałem takie ale nie mogę odnaleźć . Załączam poniżej link z   akwaria CADE z Australii i one maja połączenie właśnie komina w narożniku razem ze zbiornikiem na dolewkę (kompromis bo jest to jakby całość) Jeżeli chodzi o ta komorę na podmiankę to ja nie reguluję żadnych zaworów ( jeden zakręcam ten z lewej drugi odkręcam drugi z lewej ) Tam też zamontowany jest rollermat więc właściwie nie jest ta komora taka bezużyteczna. Z podziałem komory na mniejsze przedziały to w zamyśle mam by woda przepływała przez media cała swoją objętością co pewnie będzie skutkowało z prawidłowym utrzymaniem parametrów wody.

Chętnie posłuchałbym jeszcze innych osób ale jak sam widzisz jestem raczej nowy na forum i chyba nikogo nie zainteresowałem tym tematem oprócz oczywiście Ciebie.

Dzięki raz jeszcze za komentarz i Twoją opinię 

Pozdrawiam

Artur

 

 

 sump.thumb.jpg.3776d9c2152c08933819d65677a5d2ee.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak:

1. (Od prawej) rollermat i skała

2. refugium i skała

3. pompa obiegowa i skała.

Sump

 

Do tego mam filtr przepływowy z AF life bio fil. Jest tam kilka kulek maxpecta też, ale jakoś nie widzę na nich żadnego życia. Mam pewne powody przypuszczać, że ich obecność lub brak są całkowicie obojętne dla zbiornika.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Dzięki za zdjęcie sumpa . Mamy chyba takie same rollermaty. Kulek maxspecta mam ze 6 kg i jeszcze 4 bloki ale z utrzymaniem parametrów mam problem  (dużo za duże). Chyba jednak w następnym zbiorniku nie będę dawał podłoża. Czekam na czarny piątek i może wtedy uda się kupić trochę taniej sprzęty. Potem akwa u Przemka Wieczorka i wiosną przesiadka

Pozdrawiam

Artur

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o obecnym akwarium.

Możesz zacząć od tego:

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już naprawiam swój błąd

Moje obecne akwarium ma wymiary : 110x50x55 z kominem wewnętrznym w prawym
tylnym rogu.
Sump ma wymiary 89x40x40
Sprzęt na którym pracuje to:
·        Lampa - Orphek Atlantic V4
·        Popma obiegowa – Jebao DCP 5000
·        Cyrkulatory – Jebao – SOW-8 i OW-10 (akwarium) i dwa OW-10  w sumpie
·        Odpieniacz Deltec 1000ix
·        Agregat glonowy Tunze 3181  
·        Doser AT-1 Plus v2
·        Grzałka Aquael Ultra Heater 2x150Watt
-        Rollermat od kolegi  Paragona

Obsada:


* RYBY
- Amphiprion ocelaris Błazenek okoniowy - 2 szt.
- Synchiropus splendidus Mandaryn Wspaniały - 2 szt.
- Salarias fasciatus - 1 szt.
- Zebrasoma xanthurum - 1 szt.
- Zebrasoma flavescens – Żółtek  - 1 szt.
- Nemateleotris magnifica Fire Fish Ognista Babka - 1 szt.
- Paracanthurus hepatus – Pokolec królewski - 1 szt.
- Siganus vulpinus Borsuk - 1 szt.
- Halichoeres chrysus - 1 szt.
- Labroides dimidiatus Wargatek sanitarnik - 1 szt.
- Centropyge loricula – Cherubinek ognisty - 1 szt.                                                                                                                                                                                                                       - Pseudanthias squamipinnis  Papużak łuskopłetwy - 3 szt.                                                                                                                                                                                                                                - Chrysiptera hemicyanea - 1 szt.
- Pholidichthys leucotaenia - 1 szt.
- Molinezja Black Molly - 1 szt. ( jest u mnie od samego początku czyli już 2 lata 20 miesięcy)


* BEZKRĘGOWCE:
- Lysmata debelius Krewetka szkarłatna - 2 szt.
- Lysmata amboinensis krewetka czyszcząca - 1 szt.
- Nassarius Snail Mud Slimak - 20 szt.
- Trochus sp Snail Slimak - 6 szt.
- Tectus Fenestratus Snail Slimak - 6 szt.
- Berghia verrucicornis - ( ostatnio wpusciłem 7 szt.)
- Calcinus elegans Krab niebieskonogi - 1 szt.
- Krab Pustelnik Calcinus sp. red - 1 szt.

Jeżeli chodzi o koralowce to w większości są to korale miękkie i kilka LPS-ówAkwarium.thumb.jpg.1afc8ebc41d5ee5fdbca22b74f5ad432.jpg

 

Jeszcze może parę słów o parametrach i mam nadzieję ,że nie dostanę zbyt nieprzyjemnych komentarzy a to dlatego, iż od jakiegoś czasu wygląda to nieciekawie choć stabilnie i koralowce się pompują

Oto to o czym nie bardzo chciałem pisać:

NO3 - 25

PO4 - 0,90

CA - 500 ( brak konsumpcji)

MG - 1500 ( brak konsumpcji)

KH - 8,0

Zasolenie 1,025

Temperatura 24,8

PH koło 6

Balling tylko leje KH , podmiana wody raz w tygodniu 27 ltr.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 19 ryb w małym akwarium, w tym 4 pokolce (zaliczę tu dla uproszczenia borsuka).  To może być źródło problemów z parametrami. To będzie dużo nawet po przesiadce. Tym koralom, które masz u siebie, raczej takie parametry nie powinny za bardzo przeszkadzać.

33 minuty temu, aaguda napisał:

Oto to o czym nie bardzo chciałem pisać:

Nie ma co się wstydzić. Wiele osób to przerabiało, wliczając mnie.

Nie napisałeś nic o karmieniu i dozowaniu innych substancji niż balling. Wymień wszystko, co wrzucasz/wlewasz do baniaka.

34 minuty temu, aaguda napisał:

PH koło 6

To jest niemożliwe. Nie wiem czym mierzysz pH, ale to coś się nadaje do kubła/kalibracji.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do obsady pełna zgoda jest ich trochę  ale nawet molinezji mi szkoda bo to mój prekursor. Nic już nie dokładam. Błazny pewnie niebawem wypadną do kosteczki z ukwiałami 

Z PH racja. Mierzę za pomocą sondy podłączonej do Doser AT1 Plus V2. Kalibrowałem ze 2 miesiące temu. Zmierzyłem innym multimetrem uniwersalnym (5 w 1) taki kupiłem sobie do krewetkariów i ten pokazał 7,58. Do akwarium oprócz Ballinga wlałem już 2 ltr Nitra Phos Minus, potem przeszedłem na wódkę (litr) a teraz leje ocet ( wszystko zgodnie z wytycznymi znalezionymi na forach). 3 razy w tygodniu daje po 4 krople AF Vitality, AF Energy, AF Amino Mix. Codziennie daję 2 krople Jodine Tritona. i 16 ml NP Pro. Dawałem też Reef Energy Plus Coral Nutrition AB+ ale przestałem z dwa miesiące temu ( wlałem w sumie z 200 ml ) Karmię mrożonkami Ocean Nutrition - 4 kostki dziennie (oczywiście opłukany ,rozmrożony pokarm) i daję :

Ocean Nutrition Artemia z czosnkiem i Spirulina

* Ocean Nutrition Artemia

* Ocean Nutrition Mysis Lasonogi

* Ocean Nutrition Pacifica Krill

Daje też codziennie szczyptę Spiruliny w płatkach i ze dwa razy w tygodniu algi też z Ocean Nutrition.

Zapomniałem również napisać ,że zbiornik prowadzę od samego początku  na soli Red Sea Coral Pro Salt a po każdej podmianie ( czyli co tydzień) leję 60 ml Stability Seachema i jedną ampułkę BioDigest

To by było wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, aaguda napisał:

PO4 - 0,90

 

44 minuty temu, aaguda napisał:

Do akwarium oprócz Ballinga wlałem już 2 ltr Nitra Phos Minus, potem przeszedłem na wódkę (litr) a teraz leje ocet ( wszystko zgodnie z wytycznymi znalezionymi na forach)

Przy takiej obsadzie i karmieniu obawiam się, że metoda probiotyczna nie będzie wystarczająca do zbicia fosforanów z poziomu 0,9 mg/l (to prawie 300 g (!!!) w akwa). Ja bym pomyślał o zastosowaniu jakiegoś adsorbera. Przy dość niskim pH poszedłbym w adsorbery na bazie żelaza typu Rowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem. W związku z tym, że jestem na etapie projektu akwarium i podobnych wymiarach (130 długości) mam pytanie co do rozplanowania szafki. Niestety, taki wymiar trochę ogranicza możliwości zrobienia dużego i pojemnego sumpa i obok oddzielonej przestrzeni na całą elektrykę. 

Czy takie rozwiązanie jak ma @aaguda  i @katani nie jest problematyczne? Czy nic się nie dzieje na gniazdkach/wtyczkach czy sterownikach do pomp? 

Z pewnością takie rozwiązanie daje większe możliwości na bardziej funkcjonalny sump, bo przy moich 130cm akwarium musiałbym ograniczyć sumpa do mizernych 85cm a tam będzie ciężko wpasować zakupiony już rollermat Clarisea sk5000 i odpieniacz maxpect AD600... 

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie. 

Spokojności Wam wszystkim na ten świąteczny czas. No i taaaakiej ryby. A nie, to nie to forum ;);) 

Jarek

 

Edytowane przez misiopysio73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.