Jump to content

jacgues

Klubowicz
 • Content Count

  144
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć, Na tym samym boku chcę zmieścić wlot i wylot z sumpa. Pod wylotem dodatkowe cyrkulatory wzmacniajace ruch wody w kietunku drugiej ściany akwarium. Na przeciwległej ścianie jedna pompa Vortech poprawiająca krążenie z tamtej strony i pchająca wodę w kiernuku sumpa. Czy to zagra?
 2. Cześć, Jaki generator ozonu jest wart uwagi? Te akwarystyczne kosztują oczywiście 5x więcej niż odpowiedniki do innych zastosowań.
 3. Nie lepiej używać wodorotlenku sodu jako główne źródło kH i przy okazji podbijacz pH zamiast używać go jako scrubber powietrza?
 4. Już tak zrobiłem - zainwestowałem 5-7k w nieduże 128l jakieś 6 lat temu. Kupiłem to mieszkanie z myślą o dużym akwarium, ale sytuacja się dynamicznie zmienia, a starego awkarium mam już dość i chcę sprzedać jako całość i zaczac od zera.
 5. Tego właśnie się obawiałem... Miałem podobne przemyślenia. Mieszkanie jest w niezłej lokalizacji, więc może faktycznie rozważę najem krótkoterminowy. Żeby była jasnośc - nie rozważam inwestycji w akwarium jako formy podniesienia wartości nieruchomości. Chcę to zrobić dla siebie, ale podejrzewam, że za max 3 lata się przeprowadzę. Chcę wydać na ten cel 50k i nie chciałbym po 3 latach zostać z dużym problemem kosztem chwilowej radości.
 6. Cześć, Myślę nad postawieniem większego zbiornika (500-800l) na środku sporego salonu w mieszkaniu w wysokim standardzie w jednej z metropolii (do obserwowania siedząc na kanapie, przy biurku lub po drugiej stronie - przy stole lub na fotelu/hamaku). Nie planuję tu jednak docelowo mieszkać i nie chcę za 2-3 lata przenosić się z takim klocem, bo to mnóstwo zachodu. Samo przeniesienie akwarium byłoby bardziej kłopotliwe niż przeprowadzka całej reszty rzeczy. Zastanawiam się czy ktoś z was się orientował jak na rynku wygląda popyt na nieruchomości z akwariami lub jak tego typu dekoracja wpływa na atrakcyjność lokum. Jestem pewien, że taka opcja sprawdziłaby się w najmie krótkoterminowym, ale co w przypadku długoterminowego lub sprzedaży? Czy ktoś miał podobne rozterki i np. konsultował się ze specjalistami z rynku nieruchomości lub samodzielnie wykonywał takie analizy?
 7. Cześć, czy ktoś z was stosuje wodorotlenek sodu w akwarium? 1. Z czym go mieszacie do stworzenia roztworu podnoszącego kH oraz pH i w jakiej proporcji? 2. Dozujecie kropelkowo czy np. w podziale na 24 dawki dobowo? 3. Jakie problemy (poza zwiększeniem zasolenia wody) dostrzegacie?
 8. @Beti Czy awarie pomp są aż tak powszechne? Lepsze pompy nie mają żadnych systemów przed tym zabezpieczających? Ja myślałem o kanistrach 3x 15l na Ballinga. Wtedy może starczyłoby na miesiąc (szczególnie jeśli zrobiłbym bardziej stężone roztwory i ciągle je mieszał pompami cyrkulacyjnymi, jak planuję).
 9. @fal Sęk w tym, że i u ludzi o pięknych i wyróżniajacych się zbiornikach pełnych akropor występują zróżnicowane opinie w tym temacie W każdym razie reaktor to koszt zakupu sprzętu plus nasypu rzędu 6000 zł. Zestaw automaycznie dozujacy kH to ponad 5000 zł. Jakby na tym można było poprzestać (bez CO2 scrubberów, bez napełniania butli częściej niż co pół roku, bez reaktora na wodorotlenek wapnia) to wybór byłby prosty. Na ile starcza wam butla o jakiej pojemności wadze? Wzmianka była o 12 miesiącach, ale nie wiem na jaki litraż akwarium i jaka butla.
 10. @Jacek56 Coś nie wyszło z cytowaniem i odpowiedzią na drugie pytanie, przynajmniej ja jej nie widzę. Sęk w tym, że co człowiek to opinia. Jak na razie widziałem sporo o tym jak dużo sprzętu do reaktora jest potrzebne, historie o wymianie butli CO2 co 3 miesiące (pod zbiornikiem mam 70cm wysokości, wielkiej raczej tam nie zmieszczę) i innych problemach jak pH, czasem mimo używania CO2 absorbera, chateo reaktora i kalkwasser reaktora.
 11. Cytuję gościa, który wygrał Reef2Reef tank of the month i po dłuższym czasie zdecydował się wrócić z reaktora do Ballinga. Btw. @Jacek56 Widzę, że podbijasz pH wodorotlenkiem wapnia. Co robisz, aby nie dopuścić do nadmiernej kumulacji Ca w systemie zasilanym z reaktora, który w teorii ma już idealny współczynnik makro i części mikro?
 12. @Beti Na ile starczają Ci roztwory makro po 3l każdy? U mnie na razie w 128l akwarium idzie np. 50ml kH dziennie.... Boję się co to będzie w np. 800 -1000 litrach pełnych SPSów Przy tej samej masie koralowej, czyli docelowo, to aż 400 ml dziennie czyli 12l miesięcznie.
 13. Jak często musisz go kalibrować? Obniżenie pH, dużo elementów, które mogą się zepsuć, konieczność nabijania butli CO2.... Wolę chyba 3-part Balling i robić wysoko stężone roztwory, które są ciągle mieszane.
 14. Cześć, Zaczynam wkręcać się w karmienie koralowców nie tylko po przez zwiększanie tempa fotosyntezy, ale także za pomocą gotowych składników pokarmowych. Ceny gotowych pokarmów do dużego zbiornika często są spore, a satysfakcja ze zrobienia czegoś samemu jest zawsze największa. 1. Czy stosujecie mrożonki lub własne mieszanki do karmienia korali? Z jakimi efektami? 2. Co myślicie o mojej formule? LPS Nazwa składnika Ilość Ichtio Plankton Czerwony 100g Ichtio Plankton Zielony 100g Ichtio Kryl Drobny 50g Ichtio Lasonogi 50g Ichtio Widłonogi 100g Ostrovit Omega3 kapsułki 2 sztuki - 2400mg AF Aminokwasy 3ml AF Fish V 1ml Spirulina tabletki 20 sztuk Chlorella tabletki 20 sztuk 1. Zastanawiam się czy krylu i/lub lasonogów nie wymienić lepiej na artemię i oczliki. 2. Czy pokarmy roślinne jak zielony planton i chlorella czy spirulina nie byłyby bardziej zasadne do karmienia SPSów, a bardziej zwierzęce pokarmy dla LPSów? 3. Co sądzicie o zastosowaniu kwasów tłuszczowych omega 3 jako dodatku? 4. W wielu mieszankach gotowych stosuje się drożdże piekarskie jako źródło witamin B. Może warto je dodać?
 15. @R3BEL Z jakim kosztem początkowym trzeba się liczyć, aby mieć wszystkie niezbędne elementy? Nie kalibrujesz sond co miesiąc?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.