Jump to content

jacgues

Klubowicz
 • Content Count

  97
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć, Zrobiłem ostatnio małe eksperymenty. Słodkowodne, roślinne akwarium z CO2 i świetnymi warunkami do wzrostu roślin - zero konieczności czyszczenia szyb nawet w perspektywie miesięcy i przy solidnym karmieniu. Akwarium morskie low tech 30l z błaznem dość szczodrze karmionym, bez odpieniacza, z słabą biologią, ale za to z dużą ilością chateo i mocnym oświetleniem - zero konieczności czyszczenia szyb. Akwarium morskie 128 litrów mixed reef, spory odpieniacz, dobra biologia, sporo skały, porządne karmienie - szyby usyfione co kilka dni. Przy niedoborach żelaza rzadziej, ale powodowało to problemy z zielonymi SPSami i LPSami. Zakładam niebawem 1000-1200 litrów mixed reef, głównie SPS. Myślę o systemie, w którym filtracja oparta będzie o roller, silną biologię i wielkie refugium (150-200 litrów) lub ok. 100-120 litrów + algae scrubber, które będą dobrze oświetlone. Zastanawiam się czy ktoś was eksperymentował z takimi systemami, w których nutrient export oparty jest właśnie na glonach? Benefity, jakie mnie kuszą: - Rzadsze czyszczenie szyb - Bardziej naturalne rozwiązanie - Brak problemu typu wyjaławianie wody z witamin i aminokwasów (a może wręcz przeciwnie - będzie więcej tych wypuszczanych przez algi) - Suma sumarum także oszczędność na suplementach, kosztem nieco droższego prądu
 2. Dziękuję za rady. Początkowo były 2 pterapogony i więcej chromisów, ale zakupy z niektórych zródeł obdarzone były sporą umieralnością... Będę się przenosić do dwóch większych zbiorników, więc porozdzielam obsadę i pewnie niebieskich garbików się pozbędę.
 3. Cześc, W akwarium 128l posiadam: 2x niebieski garbik (Neoglyphidodon oxyodon) - terytorializm raczej jedynie wewnątrzgatunkowy 2x. Chromis Virdis 1x Błazen ciemnoczerwony - wraz z wiekiem zrobił się bardzo agresywny wewnątrzgatunkowo (nie da się trzymać go z innymi błaznami). Umiarkowany terytorializm ogólny. 1x Salarias 1x Mandaryn Wspaniały 1x Pterapogon 1x Zielony wargacz - świeżo wpuszczony Problem jest taki, że większość ryb (szczególnie od jakiegoś czasu) pozostaje większość czasu w ukryciu. Pterapogon ma także uszkodzenie na górnej płetwie. Może coś go goniło, choć ja nigdy tego nie widziałem. Zastanawiam się jaki wpływ ma na to agresja niektórych ryb, a jak dużo np. fakt, że akwarium jest w przejściu i ryby mogą być wystraszone z powodu często spacerujących blisko osób. Salarias, mandaryn i wargacz nie wykazują żadnych objawów strachu. Najbardziej wydygane są Chromisy. Kupowałem ich więcej, aby było im razniej, ale zawsze szybko padały.
 4. To jaką przybliżoną trwałość mają pompy dozujące? Czy aż tak łatwo dochodzi do zacięć i zużycia się ich głowic?
 5. W mojej ocenie taka ilość płynów dziennie nadal powoduje, że Balling jest bardziej opłacalny niż Reaktor. Nie trzeba się szczypać z podbijaniem pH, nie trzeba z góry wydawać 5k na sprzęt, a jak 10l baniaki wystarczą nawet na raptem 10 dni, to nie ma problemu spreparować kolejnych. Przecież to trwa razem z mieszaniem może z 15 minut.
 6. Cześć, Będę zakładać akwarium 1600l w obiegu, głównie SPSy, ale ogólnie mixed reef. Zastanawiam się ile wam schodzi Ballinga dobowo? Jestem ciekaw czy przy dużej konsumpcji i systemie nastawionym na intensywny wzrost, baniaki po 10l na ballinga wystarczą na chwilę spokoju, czy też trzeba będzie je co dosłownie kilka dni uzupełniać.
 7. Dzięki Tomko. Chcę spróbować utrzymywać wysokie pH na poziomie 8.5 i dlatego myślę o Kalkwasserze. Tak też podejrzewałem, że to byłoby zbyt piękne, gdyby uzupełniał jedno i drugie równo, ale nie widzę problemu by lać go jako zródło Ca i dodawać inne formy węglanów. Chyba jedyny problem z Kalkwasserem to fakt, że trzeba go dozować bardzo stopniowo i rozpuszczać w dużej ilości wody. Poza tym powinno być ok.
 8. Jak nazywa się ta metoda? Jedyne co widzę, to określenie two-part czyli Kalkwasser + Mg. Micro często są dodane już do Kalkwassera, bo ich dozowanie ustala się na podstawie spadku Ca. A jak było z pH? Nie było problemów np. ze zbyt wysokim, które powodowało, że musiałeś dodawać Ca także z innych zródeł?
 9. Cześć. Czy ktoś z was używa Kalkwasser (wodorotlenek wapnia) jako główny lub nawet jedyny element Ballinga do podbijania Ca i kH (i przy okazji pH)? Jak się u was sprawdza?
 10. @witek2000 Na Twoim miejscu zbudowałbym Algae Scrubber i zobaczył jak się sprawuje. To ile Ty masz ryb w takim systemie, że tyle sprzętu nie daje rady? Korale szybko rosną? Może parametry są nieodpowiednie, mało korali, które bądz co bądz też wyciągają NO3 i PO4 z wody.
 11. W moim przypadku obfite lanie Microblift Special Blend pomogło ograniczyć ilość glonów na szybie. Microbacter Clean podobno robi to znakomicie, ale jest dość drogi. Zgadzam się, że przeniesienie wypoczynku na wprost akwarium to lepsza opcja. Sam planuję tak u siebie. Co do zabudowy - ehhh, będzie pospolicie i zmniejszy się optycznie. Taki otwarty zbiornik wygląda znakomicie. Oczywiście mówię o górze akwarium, a nie zabudowie stelaża. Jak Ci się sprawdza zewnętrzny komin? Dlaczego się na taki zdecydowałeś, nie żałujesz? Z koroną też wygląda ok, choć bez bardziej mi się podobało
 12. Także rozważam założenie akwarium 1200 litrów bez odpieniacza. Chciałbym postawić na 120-140kg skały, wielkie reufgium, roller i być może alga scrubber. Dodam, że planuję solidnie karmić i mieć sporą obsadę. O sam nutrient export na razie się nie martwię, ale.... 1. Jakie osiągacie pH? 2. Czy biologiczna filtracja jest w stanie sprawnie usunąć rozpuszczone w wodzie niekorzystne związki, których normalnie pozbywa się odpieniacz? (nie będę robić podmian, wyłącznie w sytuacjach kryzysowych, raz na ruski rok).
 13. @niknik Bardzo ciekawe, dzięki. Jestem także zainteresowany rezultatami innych osób. Jeśli faktycznie zbija NO3 równie dobrze co PO4, oszczędzę fortunę na absorberach PO4 oraz produktach a la VSV od znanych producentów. Jakie korale trzymasz u siebie w zbiorniku? Masz jakieś bardziej wymagające LPSy, Acropory? Będę też wdzięczny jeśli zdradzisz mi jak wpadłeś na ten pomysł stosowania glikolu.
 14. Mam na myśli ilość trudu niezbędnego do robienia podmianek. Chodzi mi o to, że w akwariach poniżej 200 litrów warto zastosować ballinga w formie uproszczonej (jeśli jest konsumpcja i nie można czekać do podmiany) razem z podmiankami, w większych podmiana wody robi się na tyle problematyczna (np. 1000 litrów x 10% = 100 litrów do podmiany) i kosztowna, że pełny balling i ograniczenie podmian ma większy sens.
 15. W takim małym akwarium nie polecam Ballinga. Będziesz miał więcej z tym zabawy (ustawienie i mierzenie parametrów) niż z podmiankami, które dla małego zbiornika nie są dużym problemem. Moim zdaniem Balling ma sens dla akwarium powyżej 200 litrów. Pamiętaj, że podmianki nie tylko uzupełniają Ci macro, ale też micro, a do tego wyrzucają nadmiar rozpuszczonej materii organicznej i innego syfu z wody. Stosując balling zamiast podmianek przydałoby się jeszcze dodać węgiel aktywny, a od czasu do czasu zrobić także ICP. Znacznie prościej, taniej i mniej ryzykownie jest w Twoim przypadku robić podmianki. Przechodziłem przez to i mówię z własnego doświadczenia. Jeśli chcesz co tydzień robić podmianki, ale dla stabilizacji coś lać, to polecam kH i Ca, ewentualnie stront i jod. Możesz nawet z ręki. Możesz też pomyśleć nad produktem All-in-one jak Red Sea ABC+ (brakuje w składzie Red Sea Color C i color D, ale może się obejść bez tego), ale to tylko przy założeniu, że będą regularne podmianki.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.