Jump to content

jacgues

Klubowicz
 • Content Count

  138
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć, czy ktoś z was stosuje wodorotlenek sodu w akwarium? 1. Z czym go mieszacie do stworzenia roztworu podnoszącego kH oraz pH i w jakiej proporcji? 2. Dozujecie kropelkowo czy np. w podziale na 24 dawki dobowo? 3. Jakie problemy (poza zwiększeniem zasolenia wody) dostrzegacie?
 2. @Beti Czy awarie pomp są aż tak powszechne? Lepsze pompy nie mają żadnych systemów przed tym zabezpieczających? Ja myślałem o kanistrach 3x 15l na Ballinga. Wtedy może starczyłoby na miesiąc (szczególnie jeśli zrobiłbym bardziej stężone roztwory i ciągle je mieszał pompami cyrkulacyjnymi, jak planuję).
 3. @fal Sęk w tym, że i u ludzi o pięknych i wyróżniajacych się zbiornikach pełnych akropor występują zróżnicowane opinie w tym temacie W każdym razie reaktor to koszt zakupu sprzętu plus nasypu rzędu 6000 zł. Zestaw automaycznie dozujacy kH to ponad 5000 zł. Jakby na tym można było poprzestać (bez CO2 scrubberów, bez napełniania butli częściej niż co pół roku, bez reaktora na wodorotlenek wapnia) to wybór byłby prosty. Na ile starcza wam butla o jakiej pojemności wadze? Wzmianka była o 12 miesiącach, ale nie wiem na jaki litraż akwarium i jaka butla.
 4. @Jacek56 Coś nie wyszło z cytowaniem i odpowiedzią na drugie pytanie, przynajmniej ja jej nie widzę. Sęk w tym, że co człowiek to opinia. Jak na razie widziałem sporo o tym jak dużo sprzętu do reaktora jest potrzebne, historie o wymianie butli CO2 co 3 miesiące (pod zbiornikiem mam 70cm wysokości, wielkiej raczej tam nie zmieszczę) i innych problemach jak pH, czasem mimo używania CO2 absorbera, chateo reaktora i kalkwasser reaktora.
 5. Cytuję gościa, który wygrał Reef2Reef tank of the month i po dłuższym czasie zdecydował się wrócić z reaktora do Ballinga. Btw. @Jacek56 Widzę, że podbijasz pH wodorotlenkiem wapnia. Co robisz, aby nie dopuścić do nadmiernej kumulacji Ca w systemie zasilanym z reaktora, który w teorii ma już idealny współczynnik makro i części mikro?
 6. @Beti Na ile starczają Ci roztwory makro po 3l każdy? U mnie na razie w 128l akwarium idzie np. 50ml kH dziennie.... Boję się co to będzie w np. 800 -1000 litrach pełnych SPSów Przy tej samej masie koralowej, czyli docelowo, to aż 400 ml dziennie czyli 12l miesięcznie.
 7. Jak często musisz go kalibrować? Obniżenie pH, dużo elementów, które mogą się zepsuć, konieczność nabijania butli CO2.... Wolę chyba 3-part Balling i robić wysoko stężone roztwory, które są ciągle mieszane.
 8. Cześć, Zaczynam wkręcać się w karmienie koralowców nie tylko po przez zwiększanie tempa fotosyntezy, ale także za pomocą gotowych składników pokarmowych. Ceny gotowych pokarmów do dużego zbiornika często są spore, a satysfakcja ze zrobienia czegoś samemu jest zawsze największa. 1. Czy stosujecie mrożonki lub własne mieszanki do karmienia korali? Z jakimi efektami? 2. Co myślicie o mojej formule? LPS Nazwa składnika Ilość Ichtio Plankton Czerwony 100g Ichtio Plankton Zielony 100g Ichtio Kryl Drobny 50g Ichtio Lasonogi 50g Ichtio Widłonogi 100g Ostrovit Omega3 kapsułki 2 sztuki - 2400mg AF Aminokwasy 3ml AF Fish V 1ml Spirulina tabletki 20 sztuk Chlorella tabletki 20 sztuk 1. Zastanawiam się czy krylu i/lub lasonogów nie wymienić lepiej na artemię i oczliki. 2. Czy pokarmy roślinne jak zielony planton i chlorella czy spirulina nie byłyby bardziej zasadne do karmienia SPSów, a bardziej zwierzęce pokarmy dla LPSów? 3. Co sądzicie o zastosowaniu kwasów tłuszczowych omega 3 jako dodatku? 4. W wielu mieszankach gotowych stosuje się drożdże piekarskie jako źródło witamin B. Może warto je dodać?
 9. @R3BEL Z jakim kosztem początkowym trzeba się liczyć, aby mieć wszystkie niezbędne elementy? Nie kalibrujesz sond co miesiąc?
 10. Cześć, Myślałem o inwestycji w automatykę, która mierzyłaby na bieżąco kH i na tej podstawie dozowała minerały do zbiornika. Trochę przeraża mnie częstotliwość i czasochłonność obsługi takiego sprzętu, szczególnie do ceny - wydając 5k chciałbym zmniejszyć ilość czasu spędzanego na żmudnej konserwacji. Czy ktoś z was ma taki system? Co w nim lubicie, a co was wkurza? Było warto? P.S. Planuję 800-1000l zbiornik SPS + LPS, więc zużycie na pewno będzie spore, ale zastanawiam się na ile przydatny będzie taki system.
 11. jacgues

  ATI Straton ?

  @Robin_PL Jak tam się sprawuje Straton? Co jest na plus co na minus? Myślę o zakupie kilku sztuk, ale zanim wydam kilkanaście tysięcy, staram się zebrać max. informacji.
 12. @Beti Dzięki. Jakie pompki do RO? Kojarzę tylko te przepływowe, zwiększające ciśnienie, ale podejrzewam, że masz na myśli inne.
 13. Cześć, Używam m.in. Red Sea Foundations ABC do metody uproszczonego ballinga i nie mogę rozpuścić w 100% nawet 20g proszku w 8000ml wody. Zawsze powstanie jakiś osad. Zakładam też spory zbiornik z SPSami i nie chcę stawiać tam 20l baniaków na poszczególne makro składniki. Zastanawiam się czy macie jakieś sposoby na zwiększenie rozpuszczalności proszków lub też czy mieszacie je zaraz przed podaniem pompą dozującą? Mój pomysł jest taki, aby przed zaplanowaną w pompie godziną aplikacji ballinga, pompy cyrkulacyjne zamieszczone na dnie baniaków z minerałami, uruchamiały się i mieszały wodę tak, aby zawieszone w toni cząsteczki były w miarę równo rozmieszczone w volumenie wody, a w pełni rozpuszczą się już w zbiorniku docelowym.
 14. jacgues

  Wapno sodowane

  Próbowałeś wodorotlenku wapnia do podnoszenia Ca i pH oraz węglanu sodu do kH i pH? To byłby bardzo ciekawy przypadek, gdyby suplementacja w/w substancjami nie pozwoliła osiągnąć pH na poziomie minimum 8.1 (o ile do pomieszczenia dostaje się jakieś świeże powietrze, a dawki są odpowiednie).
 15. Cześć, Interesuje mnie jakie odkrycia / techniki prowadzenia / urządzenia / chemia czy inne kwestie zrewolucjonizowały sposób w jaki podchodzicie do hobby i zapewniły super rezultaty (np. lepszy wzrost koralowców, łatwiejsze / rzadsze czyszczenia akwarium / zmniejszyły czas potrzebny na obsługę systemu i inne). W moim przypadku były to trzy kwestie: 1. Utrzymywanie wysokich poziomów makro składników dla SPSów (poziom jak w Red Sea Coral Pro - Czyli np. minimum 10kH) 2. Stosowanie węglanu sodu do podbijania kH i utrzymywania stałego pH (jeśli musicie mocno zwiększyć kH, wodorowęglan sodu może się lepiej sprawdzić). 3. Dozowanie glikolu propylenowego zamiast VSV do lepszego zbijania nutrientów. Teraz czekam na wasze doświadczenia i ciekawostki
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.