Jump to content

jacgues

Klubowicz
 • Content Count

  111
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Można pozostawić włączony, ale wtedy część po prostu idzie w kibel. Wielu producentów zaleca wyłączać odpieniacz na kilka godzin po dozowaniu bakterii czy aminokwasów. W ten sposób osiądą dobrze na podłożu, biomasę skonsumują koralowce, a nadmiar pózniej wyleci odpieniaczem. U mnie odpieniacz wyłącza się na noc i wtedy dozuję niektóre specyfiki dla większej wydajności.
 2. @niknik U mnie wszystkie Quadricolor łaziły niezadowolone i ostatecznie umierały. To samo Anemone Virdis, jedynie piaskowy się trzyma. Stosuję bardzo obficie VSV, więc to by mogło tłumaczyć potencjalną przyczynę... @Tester Mi także wydaje się, że jednak rózne zródła węgla mogą działać inaczej. Z cukrem i octem nie miałem najlepszych rezultatów, z etanolem już znacznie lepsze. Niestety we wszystkich przypadkach zbijanie PO4 było raczej symboliczne.
 3. Dzięki @niknik to bardzo wartościowe rezultaty. Super, że przeprowadzacie takie eksperymenty. Czy wiadomo coś więcej o akwariach, w których prowadzone są testy? Interesuje mnie przede wszystkim to jak wrażliwa jest obsada i czy robione są podmianki wody.
 4. Cześć, Jakiś czas temu na tym forum ktoś wspominał, że prowadził eksperymety z różnymi pożywkami dla bakterii (kupne i domowe VSV), ale nigdy spadek PO4 nie był satysfakcjonująco mocny. Dopiero zastosowanie glikolu propylenowego pozwoliło na w miarę równomierną "konsumpcję" obu nutrientów. 1. Czy ktoś stosował / mógłby się wypowiedzieć w temacie? 2. Czy widzicie jakieś przeciwwskazania by spróbować? Nie chciałbym sobie w perspektywie długoterminowej zepsuć zbiornika po przez nagromadzenie jakiś metabolitów tego związku (staram się odejść od konieczności robienia podmianek).
 5. @pawmar @Konrad_Wwa Nowe budownictwo, brak gazu. Dedykowany przewód wentylacyjny do okapu, niezależny od wentylacji ogólnej kuchni. Do tego stosowane są specjalne pokrywy na przewody, które podobnie do kratek przeciwzwrotnych, pozwalają na obieg powietrza tylko w jedną stronę.
 6. @pawmar To jest mieszkanie. Czy użycie kanału wentylacyjnego od okapu, który normalnie pracowałby sporadycznie, do pracy ciągłej to wymuszenie obiegu powietrza? Pierwotny obieg przez piony w kuchni i łazience będzie zachowany, ale dodatkowo doszedłby ten okapowy. Rzadko gotuję, z okapu korzystam bardzo sporadycznie. Silna wentylacja wyciągowa w kuchni i tak eliminowałaby zapachy, jedynie tłuszcz mógłby się bardziej osadzać / górne szafki w zabudowie kuchennej byłyby bardziej narażone na niekorzystne czynniki, ale lakierowana powierzchnia powinna je uchronić. Okap tak czy owak pewnie musiałby znalezc gdzieś ujście, ponieważ cała kuchnia od podłogi, aż po sufit, będzie zabudowana. Dla kanałów wentylacyjnych chcę zrobić otwory w stolarce.
 7. Cześć, Zastanawiam się nad rezygnacją z okapu w otwartej kuchni, w której nie będzie się dużo gotować. Obok (w pionie) jest wentylator Helios pracujący w trybie ciągłym, ale nie jest on szczególnie wydajny (raptem 30m3/h) Kanał wentylacyjny 150mm do pionu okapowego pragnę wykorzystać na zamontowanie wydajnego i cichego wentylatora łazienkowego, który także będzie pracować w trybie ciągłym. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Ktoś z was ma kuchnie bez okapów? Czy wentylator łazienkowy z zwykłą przeciwzwrotką wystarczy? Macie jakieś inne pomysły na ogarnięcie lepszego przepływu powietrza? Z dwóch pomieszczeń na obrazku zrobiłem jedno, a na środku stanie ok. 1300-1400 litrów w obiegu. To nie będzie jedyne akwarium, a do tego przewiduję ponad setkę roślin, więc chciałbym uzyskać dobrą wentylację bez konieczności ciągłego otwierania okna. W oknach i nad oknami w salonie są nawietrzniki. Do tego na suficie będą wisiały dwa duże wentylatory mieszające powietrze w pomieszczeniu.
 8. Dzięki @owler Czy Twoim zdaniem te dwie, długie i płaskie belki w podłożu, na których będzie opierał się stelaż akwarium, będą znacznie bezpieczniejsze niż stelaż usytuowany na gołej podłodze, wsparty na np. 8 nóżkach?
 9. Bloki z PRL mają nośność stropu na poziomie 300-500kg/m2. Do tego wanny, z tego co widzę po projektach nowych budownictw, często stoją przynajmniej jednym, krótszym bokiem przy ścianie nośnej. Obciążenie wanny wodą i użytkownikiem ma charakter dynamiczny - dochodzi do naprężenia stropu, a po ustaniu obciążenia rozpręża się (w mikro skali). W efekcie takie siły nie mogą wyrządzić żadnej krzywdy no i na dodatek są mimo wszystko, nawet w szczytowym momencie, mniejsze niż te, które powoduje wielkie akwarium z sumpem
 10. Czuć - masz na myśli wilgoć czy specyficzny zapach z zbiornika? Co do tego drugiego - węgiel aktywny, bakterie i jest dobrze. Ja tam lubię tę delikatna woń natury Dzięki, to bardzo wartościowe spostrzeżenia. Będę musiał na poważnie pomyśleć o tym rozwiązaniu, choć jest dość drogie (z montażem pewnie z 3500 zł). Jak jest z hałasem emitowanym przez rekuperator? Podobnie do wentylatora łazienkowego? Bardzo zależy mi na ciszy, w przeciwnym razie mógłbym po prostu uchylić okno. Do tego rekuperator pewnie montowałbym nad głową, nad moim biurkiem, przy którym spędzam masę czasu. Mam mieszkanie na parterze, w stanie deweloperskim. W sierpniu zaczynam jego wykańczanie. Konstrukcja to żelbet, w środku uzupełniona silikatem.
 11. Myślę, że jest zasadnicza różnica między obciążeniem dynamicznym, a statycznym. W przypadku przeciążenia stropu, pierwsze pęknięcia mogą pojawić się po okresie x miesięcy.
 12. Cześć, Czy ktoś z was obliczał / zlecał wyliczenie wytrzymałości waszych stropów, aby postawić większe akwarium? (700 litrów wzwyż) W nowym mieszkaniu o konstrukcji żelbetonowej, na parterze (pode mną tylko garaż) chciałbym postawić akwarium 250x70x60cm przy słupie nośnym (wyliczyłem, że waga wyniesie do 1750kg dając do 10kN/m2). Otrzymałem jedynie lakoniczną informację od dewelopera, że dopuszczalne obciążenie dla konstrukcji to 150kg/m2 (salon, w którym będzie akwarium ma 45m2). Jeżeli takie byłoby w istocie wszędzie, nawet w dobrze wzmocnionych miejscach, to mógłbym pomarzyć najwyżej o kostce nano
 13. Tak, mam w każdym oknie wywietrzniki i do tego w standardzie deweloperskim zamontowano mi wentylatory kanałowe w łazience i kuchni, które pracują w trybie ciągłym. Zastanawiam się czy to wystarczy, by mieć wysokie pH, zdroworozsądkową wilgotność i świeże powietrze w domu Czy zebrana w ten sposób woda w osuszaczu jest zdrowa i można ją uznać za destylowaną?
 14. Cześć, Planuję założyć nowe akwarium, ok 1500 litrów w obiegu. Do tego kilkadziesiąt większych roślin, paludarium i to wszystko w salonie o powierzchni ok 45m2. Obawiam się, że będzie wiązało się to z dużą ilością wilgoci w powietrzu Zastanawiam się jak sobie z nią radzicie. Czy ktoś z was w pomieszczeniu z akwarium przemyślał także kwestię montażu np. wentylatorów ściennych lub sufitowych, czy macie jakiś wentylator wyciągający (np. kuchenny), który pracuje w trybie ciągłym? Otwarcie / uchylenie okien nie zawsze jest możliwe ze względu na moje zamiłowanie do ciszy i ciepłoty w mieszkaniu.
 15. Cześć, Zrobiłem ostatnio małe eksperymenty. Słodkowodne, roślinne akwarium z CO2 i świetnymi warunkami do wzrostu roślin - zero konieczności czyszczenia szyb nawet w perspektywie miesięcy i przy solidnym karmieniu. Akwarium morskie low tech 30l z błaznem dość szczodrze karmionym, bez odpieniacza, z słabą biologią, ale za to z dużą ilością chateo i mocnym oświetleniem - zero konieczności czyszczenia szyb. Akwarium morskie 128 litrów mixed reef, spory odpieniacz, dobra biologia, sporo skały, porządne karmienie - szyby usyfione co kilka dni. Przy niedoborach żelaza rzadziej, ale powodowało to problemy z zielonymi SPSami i LPSami. Zakładam niebawem 1000-1200 litrów mixed reef, głównie SPS. Myślę o systemie, w którym filtracja oparta będzie o roller, silną biologię i wielkie refugium (150-200 litrów) lub ok. 100-120 litrów + algae scrubber, które będą dobrze oświetlone. Zastanawiam się czy ktoś was eksperymentował z takimi systemami, w których nutrient export oparty jest właśnie na glonach? Benefity, jakie mnie kuszą: - Rzadsze czyszczenie szyb - Bardziej naturalne rozwiązanie - Brak problemu typu wyjaławianie wody z witamin i aminokwasów (a może wręcz przeciwnie - będzie więcej tych wypuszczanych przez algi) - Suma sumarum także oszczędność na suplementach, kosztem nieco droższego prądu
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.