Jump to content

jacgues

Klubowicz
 • Content count

  69
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. jacgues

  Koszty prowadzenia akwarium

  To są moje wyliczenia w opcji na 1050 / 1225 litrów i ok 1600 w obiegu.
 2. jacgues

  Maxspect RSX opinie

  Dziękuję za opinie. @pawmar i @dla syna, czy moglibyście pokazać swoje akwaria? Duża ilość czerwieni zniechęca, jak już wspomniałem, nie cierpię fioletowego światła. Pogubiłem się. To można osobne je regulować czy nie jest to możliwe?
 3. jacgues

  Maxspect RSX opinie

  Przecież często diody Cree, także te s stosowane w lampach, wytrzymują do 1500mA bezpiecznie.
 4. jacgues

  Maxspect RSX opinie

  No właśnie na początku myślałem o Hydrach, bo wszelkie zdjęcie jakie widzę w necie, to zbiorniki nimi oświetlone wydają się najładniejsze. Jeśli tym się wzorować, nawet Radiony i Orpheki są w tyle. To co jednak mi nie odpowiada, to hałas jaki generują i ich cena (Odpowiednik 800W od Maxspecta kosztowałby nie 10 000 a 16 700 zł). Dzięki. Z Recurve jest ten kłopot, że w cenowo wychodzą znacznie drożej niż RSX-200. Za 10 200 mamy 800W RSX, a za 10 800 640W Recurve. Dlatego zastanawiam się czy Recurve są aby na pewno warte tej ceny. Trochę drożej wychodzą już najnowsze Hydry czy Radiony i wtedy główny atut RSX (czyli cena względem tych konstrukcji) nie jest tak mocno odczuwalny. Ciężko też je zobaczyć na żywo, bo w sklepach i w internecie mam wrażenie, że są mało popularne. Pokaż akwarium
 5. jacgues

  Projekt dużego sump'a do oceny

  @chwialek W Refugium będę miał grys, skałę itp. Obawiam się, że nawet jeśli staną się pożywką dla planktonu, wieloszczetów i reszty ekipy czyszczącej tam, to jednak mimo wszystko będzie się gromadził syf, który trzeba czyścić. Z kolei odpieniacz w szczepikarium - nie ma przypadkiem ryzyka, że bąbelki będą się uwalniały i drażniły korale? W obecnym akwarium mam odpieniacz wewnętrzny i jest z tym problem. Co do lamp - nie wiem czy dodatkowe osłony będą faktycznie koniecznie. Można zastosować wąskie soczewki 30 stopni + regulować wysokość zawieszenia lampy. Jedyny problem to światło odbite, ale zastanawiam się czy będzie go tak dużo, by pomimo czarnych przegród stymulowało wzrost glonów na szybie i innych elementach sumpa.
 6. jacgues

  Projekt dużego sump'a do oceny

  @dale Powierzchnia gąbek byłaby bardzo duża (60x15cm i kilka grubych warstw), by nie zapychały się przy założeniu co tygodniowego czyszczenia. Myślisz, że to za mało? Chciałbym, by dość wydajny odpieniacz (dedykowany do max 1800 litrów, u mnie będzie ok 1225 w main display i pewnie jakieś 1600+ brutto) i masa gąbek jednak wyłapały większość syfu i ograniczyły konieczność częstego płukania biologii. Ale na wszelki wypadek i tak będę ją trzymać w siatkach. Co do lampy refugium to myślałem, by zrobić ją na soczewkach np. 30 stopni tak, by światło się nie rozpraszało za mocno i oświetlało głównie algi. Część światła mimo wszystko się odbije m.in. od dna, więc te ciemne przegrody to i tak dobry pomysł. Tak, planuję docelowo handlować szczepkami i ciekawymi algami morskimi Jedna pompa obiegowa jest też tańsza, ale zastanawiam się czy zastosowanie dwóch nie jest jednak bardziej bezpieczną opcją.
 7. jacgues

  Maxspect RSX opinie

  Cześć, Zastanawiam się nad powieszeniem 4x Maxspect RSX 200 nad zbiornikiem 250x70x70. W sumie dają do 800W mocy. Powieszone byłyby w 2 rzędach po 2 lampy. Obsada: głównie SPS i LPS. Co lubię: dużo bieli, jasny niebieski kolor i niewiele fioletowego światła (by wyglądało to naturalnie, a nie jak w niektórych zbiornikach, które przypominają jakieś kosmiczne laboratorium ) Wiem, że poprzednie generacje lamp Maxspecta - Razor, miały problem z dużą ilością fioletowego światła, ale było to chyba też spowodowane niewieloma opcjami regulacji. Zastanawiam się czemu te lampy są tak mało popularne? Co jest z nimi nie tak? Cenowo wydają się bardzo korzystne, bo zestaw generujący 800W to ok 10k, a odpowiednik np. w Radionach nie dość, że byłby upierdliwy w powieszeniu pod sufitem, to jeszcze kosztowałby 16k, czyli aż 60% więcej... A przy tym nie uzyskałbym tak dobrego rozproszenia światła, jak dzięki RSXom zamontowanym po 2 w rzędzie.
 8. jacgues

  Projekt dużego sump'a do oceny

  Cześć, Wymiar sump'a to 180x60x40cm, który będzie znajdować się pod akwarium 250x70x70cm. Pod nazwą każdej komory napisałem jej szerokość. Przepływ wody od lewej do prawej. 1. Gąbki o dużym, średnim i małym oczku do przemycia z syfu raz na tydzień. 2. Komora na duży odpieniacz RSK-900 oraz może kiedyś Rollermat, jeśli uznam, że jest taka potrzeba (na razie takiej nie widzę) 3. 10cm komora wypełniona podłożem biologicznym 4. Duże refugium, w którym będą: grys koralowy, gruboziarnisty piasek aragonitowy, kolekcja wszelakich glonów macro, kawałki żywej skały. Z góry specjalne, skupione oświetlenie. 5. Szczepikarium + dedykowane oświetlenie. Jeśli uznam, że potrzebuję więcej miejsca na jakieś graty, szczepikarium zostanie skrócone do jakiś ~ 50-60cm. 6. Komora na dwie pompy Jebao DCP-10 000 oraz wszelaki sprzęt typu grzałki, filtry przepływowe itp ustrojstwa Co sądzicie o takim projekcie?
 9. Cześć, Osoby stosujące węgiel aktywne - jakich mikropierwiastków musicie dozować więcej? U mnie na pewno jest to żelazo. To samo dotyczy zwiazków chelatujących metale ciężkie - też wyciągają mi żelazo z wody.
 10. jacgues

  Obsada do 1000 - 1250 litrów

  Cześć, Akwarium 250x70x60 lub 250x70x70. O nutrient export martwić się raczej nie będę, bo będzie duży odpieniacz oraz spore refugium, w razie czego będzie też miejsce na inne wynalazki jak algae scrubber. Chciałbym mieć relatywnie sporo ryb, choć może nie wszystkie wymienione poniżej. To raczej zbiór ryb, które mi się podobają wraz z priorytetem (gdzie 1 jest najwyższy). Moje pytanie brzmi: które z nich nie są 'reef safe', mogą być problematyczne lub nie dogadywać się z innymi rybami z tej listy?
 11. jacgues

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Z tańszych Jebao Doser 3.4 z WiFi wydaje się bardzo ciekawą opcją. Do podstawowego Ballinga 4 pompy wystarczą w zupełności, a nawet w takim ustawieniu - 3 na macro (razem z Ca zmieszane różne micro) i czwarta na bakterie. Ewentualnie wersja rozszerzona z 2 modułów: 3 na macro, 4 na micro (Red Sea Colors A B C D) i jedna na bakterie Microblift Special Blend. Lub zamiast bakterii jakieś żarcie dla korali, chociaż takie wynalazki wolę podawać ręcznie kilka razy w tyg, aby się nie marnowały, bo do tanich nie należą. Spot feeding zawsze w cenie.
 12. jacgues

  1050l+ Jakie światło, obieg i cyrkulacja?

  Clustry są take same, napięcie też takie samo, ale to co się zmienia, to mniejsze natężenie prądu. Dzięki temu to co jest na plus w Hydrach 64 to żywotność diod (zakładając, że jednak niewiele większy radiator i 1 wentylator na 4 clustry zamiast 2, są w stanie schłodzić ją równie dobrze co wersję 32HD. W przeciwnym razie to niekoniecznie nie musi być prawda).
 13. jacgues

  1050l+ Jakie światło, obieg i cyrkulacja?

  Biorąc pod uwagę moc i PAR zawieszonych wyżej Hydra 64, zestaw składający się z 5x 64HD daje światło mniej więcej takie samo co 7x Hydra 32HD.
 14. jacgues

  1050l+ Jakie światło, obieg i cyrkulacja?

  Masz w podobnym litrażu prawie same Acropory pod 800W T5 (odpowiednik jakiś 400-500W w ledach) i sugerujesz wydatek blisko 20 000 zł na 800W w ledach (odpowiednik ~ 1,5kw T5) na podobny litraż? :O Czegoś tu nie rozumiem. Swoją drogą zakup 64HD to nie jest dobry pomysł. Stosunek mocy do ceny jest gorszy niż w Hydrach 32, do tego ciężej równomiernie nimi oświetlić zbiornik niż 32HD. Dla lepszego rozproszenia PAR trzeba zawiesić je wyżej, co skutkuje większymi stratami PAR i na ogół większą różnicą PAR między centrum a obrzeżami. Każdy, kto je kupuje, podejmuje błędną decyzję biorąc pod uwagę cenę 32HD.
 15. jacgues

  1050l+ Jakie światło, obieg i cyrkulacja?

  @SlonaKrew Już inni też się wypowiedzieli, że obiegówki u nich się sprawdzają Ja mam Jebao OW-4, dwie sztuki i śmigają u mnie jakieś 9 miesięcy bez problemów (poza spadkiem wydajności od zasyfienia, ale to chyba normalne)
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.