Skocz do zawartości
Datecs

Projekt belek doświetlających do istniejącego oświetlenia LED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zbiornik 250 l 100x50x50
Mam zamówioną lampę 100x16 130W, kolory mają być jak w HYDRZE.


Wydaje mi się trochę mało WATÓW na to akwarium, dlatego chciałbym sam spróbować zrobić lampę - a właściwie dwie.

Jako że zbiornik ma 50 cm szerokości i żeby było tak samo oświetlone chce zrobić 2 małe belki które dołożę po każdej ze stron. Będą miały po 6 cm szerokości i będą z profilu alu led.

Rozkład diod i wymiary na moim profesjonalnym schemacie z autocada (ponizej).  Generalnie 15 sztuk. 3 ROYAL BLUE 1 BIAŁA

Co chce użyć?

 

DIODA LED 3W ROYAL BLUE 440-450nm BRIDGELUX 45mil Pasmo 440 - 450nm IF = 700mA

DIODA LED 3W S.ZIMNA 8500-10000K IF = 700mA

Driver LED GLP, GPCP 60-700, 56W, 700mA

Czy to zadziała? Czy może inaczej rozłożyć kolory? Czy odległości między diodami są odpowiednie (chłodzenie)

Zastosować do niej jakieś soczewki?

Może macie jakiś inny pomysł na taką lampę doświetlającą?


Wiem o lampach T5 - wole zrobić sam, żeby się czegoś nowego nauczyć. Jak nie wyjdzie kupie T5.

 

12.thumb.png.4358cc73339ebcc22cc921ba7852c6a4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Nie wiem gdzie i jaki znajdziesz profil 6cm ale jestem pewien, że wysterowane na 700mA przekroczy temperaturę 40'C śmiem zakładać, że średnio całość przekroczy i 60'C i żywotność diod będzie krótka. Musisz dołożyć conajmniej radiator żeby to miało ręce i nogi. Profile belek czy to chińskich czy orphek, reefbar stanowią radiatory, mają sporo mięsa a przy tej długości mają realny pobór poniżej 40 W. Albo radiator albo 500mA. 

2.Rozkład może być, choć ja bym zrobił same niebieskie i wykorzystywał belki dłużej niż główne zostawiając sobie na wieczór niebieskie światło.  

3. Wolę wrażenia z 470nm niż 450nm dlatego sugerowałbym pochylić się nad tym tematem, ale to już kwestia preferencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, dużo mi to dało.

 

profil taki:

https://allegro.pl/oferta/radiator-profil-aluminiowy-led-60-ciety-na-wymiar-7853175667

właśnie w tym rozmiarze nie znalazłem nic innego.

 

Dzięki za pomysł z kolorami - tak zrobię, sprawdzę też pasmo które polecasz.

Jest jakiś prosty sposób na ściemnienie światła?

 

edit.

 

W opisie aukcji jest:

Szacunkowa wydajność chłodzenia dla odcinka 100cm: 16 sztuk diod 3W Bridgelux 45mil, prąd 700mA

 

ja montuje 15 - mysle ze bedzi eok, gdyby faktcyznie się grzały pomysle o radiatorze - tylko profil nei jest prosty i moze byc problem

 

Edytowane przez Datecs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego co @Sagerrak1 napisał możesz użyć bardziej płaski i mniejszy profil led z kloszem i zamontować go na małym radiatorze napewno poprawi do warunki. Poszukaj w google led byt i piekarz radiatory takie dwa hasła. Sterowanie coś pokroju aqmy może coś tańszego? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Datecs napisał:

 

Szacunkowa wydajność chłodzenia dla odcinka 100cm: 16 sztuk diod 3W Bridgelux 45mil, prąd 700mA

 

ja montuje 15 - mysle ze bedzi eok, gdyby faktcyznie się grzały pomysle o radiatorze - tylko profil nei jest prosty i moze byc problem

 

Problem polega na tym, że to nie dane z karty charakterystyki po badaniach a suche założenia, wg mnie to lokalnie przy diodzie będą znacznie wyższe temperatury a profil średnio będzie miał może i mniej, ale to lokalna temperatura przegrzeje diody.

Profil Wide jest węższy, w sam raz na belkę, do tego jakiś radiator 4cm szerokości i będzie ładna belka. Do tego odejdzie dylemat soczewek - nie zmieszczą się, i dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, znalazłem profil WIDE:

https://led-byt.pl/pl/p/Profil-aluminiowy-WIDE-anodowany-SREBRNY-na-wymiar/236

+ klosz

https://led-byt.pl/pl/p/Klosz-WIDE-100cm-przezroczysty%2C-szron%2C-mleczny/102

 

Pytanie czy zmieszczą się tam diody power LED na szerokość i wysokość?

Wystarczył by i pasował taki radiator?:
https://led-byt.pl/pl/p/Radiator-aluminiowy-A1872-115x3x1000mm/306

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.