Skocz do zawartości
Rypinus

Cyrkulator do małej kostki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W najbliższym czasie planuje założyć swoje pierwsze akwarium morskie. Będzie to mała kostka:

 - akwarium 44x27x31cm (37 litrów),

- filtr Aquael Fzn 2 lub 3,

- grzałka 50 W 

- Skała sucha - Marco około 5 kg,

- żywy piasek Blue Treasure Premium Live Sand ,

- sól AF reef Salt

- woda z filtra RO/ Di

- cyrkulator: jvp-10 czy może jebao sow2 ? 

- lampa spectra 30W

- skimmer eheim 350 - czy potrzebny?

Niestety nie znam żadnego akwaryty z okolic Kalisza od którego mógłbym odkupić wodę z akwarium, także czeka mnie długie dojrzewanie :-). Aczkolwiek złożę do filtra pójdzie z pracującego akwarium roślinnego. 

Proszę o rady odnośnie zestawu. Coś wyrzucić, albo zamienić na inne ? Planuje trzymać korale miękkie (bez zeanthusów). 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz sobie na akwarium @r_33. On jest mistrzem prowadzenia nano rafy.

 

Oraz na to:

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skimmer w pico rafach to jeden z kluczowych elementów wyposażenia :) ale nie wchodź w eheima - przerabiałem go : z oryginalna gąbką się zapychał - bez gąbki robił masę babelków - kup sobie Juwel eco skim - jest idealny do takich kostek, filtr FZN jest jak najbardziej ok - ja używam FZN2 ale 3 pewnie nawet lepsza, używam tylko oryginalnych gąbek jako wkład, natomiast odradzę Ci  sól AF - miałem z nią duże kłopoty - choć być może zbiegło się to wtedy z niedojrzałościa mojej szklanki :) niemniej niestety od wielu akwarystów słyszałem żeby unikać tej soli, ja stosuję już bardzo długo sól Tropic Marin Pro Reef i mogę Ci ją polecić z czystym sumieniem zużyłem jej już dziesiątki kilogramów i zawsze trzyma wysoki poziom powtarzalności - choć ma stosunkowo niskie KH około 8 - mnie to nie przeszkadza na dłuższą metę - u mnie utrzymuje się też w tych granicach ...

 Co do cyrkulatora to przerabiałem Jebao - aż się zjebao ;) i to szybko - więc zmieniłem na Tunze nano stream 6040 - i to jest strzał w dychę :) jedyną jego wadą jest niestety cena - ale jeżeli chcesz dłużej pozostac w formacie "pico" - co jak najbardziej polecam , to będziesz zadowolony :)

 

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku zaczynałem z podobnym baniaczkiem mialem 40x25x30 - taki zestaw 

- kaskada tidal 55

- swiatlo maxspect jump L165

- brak odpieniacza, skimmera, 

- cyrkulator jebao sw2

- żywa skala, żywy piasek

sprzęt spisywał się ok, pomijam oczywiście błędy początkujących:) 

teraz mam troszkę większe 50x45x36 - pozostał tidal 55 + odpieniacz Tunze 9001DC + falownik Red Sea wave 25 + lampa Reef flarę pro M 160W, żywa skala, bez piasku

w pierwszym używałem soli AF i faktycznie jak kolega powyżej ciagle coś nie tak było, zmieniałem na Red Sea Coraz Pro i w moim przypadku strzal w dziesiątkę. 

Odnośnie kaskady mam FZN 2 na krewetkarium (na wlocie jest gąbka żeby kreweci nie wciągała) jest cicha ale wydaje mi się generalnie slaba trochę, jeśli masz możliwość spróbuj gdzieś obejrzeć tidala, naprawdę uważam ze ta kaskada jest dużo lepsza w całokształcie niż fzn.

Nie jestem specjalista ale lampka 30W na twój litraz wydaje mi się być stanowczo za mało, nad pierwsza kostka przymierzałem Fluvala Nano 20W i była za słaba, wybrałem max specta 65W i mialem przynajmniej pole manewru. Zastanów się czy nie lepiej dołożyć i kupić coś mocniejszego od razu. W nowej kostce 75L brutto lampę mam ustawiona na 130W i widzę ze wszystko rośnie i ma się dobrze, na początku przełożyłem swojego maxspecta 65 ale szybko przekonałem się ze to za mało:) 

 

Edytowane przez kokomag (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.