Skocz do zawartości
Konrad_Wwa

Lampa LED ala Hydra26

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w związku z tym, że nie znalazłem nic sensownego w przedziale kwotowym do max 500-600 PLN aby oświetlić małe i niskie akwarium: 60x36x22cm, a jakieś AI 16HD i maxpecty po 1300 PLN niestety odpadają a zakup używki za 900 czy 1000 PLN też średnio mi się widzi bo później ewentualne naprawy takiej lampy bez gwarancji to różnie cenowo wychodzi, wyszło, że trzeba to zrobić samemu i padło na lampkę na bazie AI Hydra 26 ale z pominięciem LED czerownych i zielonych (nie wiem czy słusznie je pomijam), w zamian dodałem niebieskich

Tak by wyglądał zestaw zastosowanych LED:

cool white: 6 sztuk – i tutaj pytanie jakie diody dawać:15-20000K czy 12-15000K i czy same cool white, czy jednak jakieś cieplejsze również

blue: 10 sztuk – 465nm, ok czy inny zakres?

royal blue: 6 sztuk – 450nm, ok czy inny zakres?

violet: 2 sztuk – nie mam pojęcia jakie to spektrum  i czy warto dodać

uv: 2 sztuk -  395nm czy lepiej dać aktyniczne 425 nm?

moonlight: 1 sztuka (opcjonalnie jako nocne)

Doświadczenie w temacie doboru LED mam zerowe, jak już wybiorę diody to pewnie będę miał kolejne pytania odnośnie doboru osprzętu do lampy:) Ah prawie zapomniałem w akwa będą zoa, ukwiały i z LPS jedynie dunka. No chyba, że lepiej dać belkę 2x24W t5 i po sprawie?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może dobierz diody tak jak w Radionach.

 Producent wprost podaje jakie diody zastosował. 

https://ecotechmarine.com/radion

EDIT

A może jakieś cyan do tego. Diod czerwonych i zielonych bym całkiem nie omijał.

 

 

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

Cześć, w związku z tym, że nie znalazłem nic sensownego w przedziale kwotowym do max 500-600 PLN aby oświetlić małe i niskie akwarium: 60x36x22cm

A może zwykła chinka 165 W (w rzeczywistości 110W). Może nie jest za bardzo estetyczna ale robotę robi, tym bardziej przy miękkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, to czy to będzie na bazie radiona czy hydry nie ma aż tak dużego znaczenia bo ostatecznie diody i tak będą inaczej dobrane. Sugerowałem się mocą LED czyli żeby nie robić ani 40w ani 100w na 40l akwarium i stąd padło na tą hydrę.

Arek, miałem Chinkę a nawet 2 nad starym akwarium i szczerze to jak mam wydać te 400 PLN na Chinkę to wolę chyba coś DIY i mieć taki układ jaki będzie odpowiedni. Ps teraz w  niektórych chinkach zmienili diody i samemu już nie podmienisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Piotr, to czy to będzie na bazie radiona czy hydry nie ma aż tak dużego znaczenia bo ostatecznie diody i tak będą inaczej dobrane. Sugerowałem się mocą LED czyli żeby nie robić ani 40w ani 100w na 40l akwarium i stąd padło na tą hydrę.

OK, taka tylko jeszcze jedna sugestia ode mnie. Jak już będziesz składał lampę, to raczej zrób ją większą niż mniejszą. Chodzi mi o to żeby nie skupiać diod w jednym punkcie, bo będzie pokrycie światłem słabe (cienie itd.) tylko rozmieszczać je możliwie szeroko.

Mi osobiście podobają się aktualnie duże panele led jak Orphek Atlantic, Ati Staton czy CoralCare Philipsa.

 

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tu jest coś podobnego, kolegi z forum:

https://m.youtube.com/watch?v=evA6iFGK40E

Edit: Dzięki za sugestię Piotr, taki jest plan aby jakoś rozłożyć diody a nie dawać skupione w panel.

 

Edytowane przez Konrad_Wwa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.