Jump to content

PiotrMi

Klubowicz
 • Content count

  15
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Żyrardów
 • Akwarium
  80 litrów z panelem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzień 32 od zalania Od wczoraj rozpocząłem delikatne podawania No3Po4X od RedSea w dawce 0,5 ml dziennie. Odpieniacz zareagował wytwarzaniem istotnie większej ilości piany. No2 około 0,5 mg/l Proste życie, które jest w akwarium ma się chyba dobrze. Kiełże śmigają, ślimaki wyczyściły prawie całą skałę z glonów.
 2. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzień 29 od zalania: - dołożyłem dodatkowy 1 litr Siporax. - No2 poniżej 1 mg/l - No3 około 25 mg/l Nie pojawiają się glony w miejscach oczyszczonych przez ślimaki. Woda jest kryształowa. Odpieniacz pieni na mokro. Po dwóch dniach miałem pełen kubek cieczy w kolorze zbliżonej do soku jabłkowego. Aktualnie biologiczne media filtracyjne to: 2 l Matrix, 2 bloczki Maxspect, 2 l Siporax. Zastanawiam się nad dołożeniem 1 kg kulek od Maxspecta (zmieści się bez problemu) ew. czegoś innego.... Czy uważacie, że to dobry pomysł i jakie inne medium jeszcze można włożyć do panelu zamiast kulek?
 3. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzień 26 Okrzemki na całego, to już nie jest delikatna plaga. Dodatkowo w niektórych miejscach robią mi się takie jakby gluty o długości kilku centymetrów. W innych miejscach, gdzie gluty są krótsze, pojawiają się w nich bąbelki powietrza. NO2 wyszło mi poza skalę... Wpuściłem do akwarium dwa woreczki z żywymi kiełżami i dwa woreczki z żywymi widłonogami. W akwarium dołożyłem również kilka malutkich miękkich korali i trzy ślimaki trochusy (wiem, że za wcześnie ale jakoś muszę tę martwicę pchnąć w stronę życia). Ślimaki, czyszczą ten mój rdzawy nalot niemal do białej skały. Wymieniłem również mój odpieniacz Skimz SH1 (w mojej ocenie może on mieć pewne problemy konstrukcyjne i jest baaardzo głośny). Aktualnie w zbiorniku pracuje TUNZE 9001 bez regulacji (w porównaniu do poprzedniego Skimz jest niemal bezgłośny). W panelu po wymianie odpieniacza zrobiło się nieco miejsca i wypełniłem je jednym litrem Siporaxu.
 4. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzień 24. od zalania zbiornika Wszyscy mają okrzemki.... Mam i ja! Dość delikatnie jednak.
 5. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Świecę 10h razem ze wschodem i zachodem plus 2h księżyc. Lampa świeci barwą 18k i jest skręcona na 30% mocy. ReefLed daje takie możliwości regulacji.
 6. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzień 22 od zalania NO2 pomiędzy 0,5 a 0,75 mg/l Na skałach i na piasku zaczęły pojawiać się delikatne (niewielkie) ogniska rdzawego nalotu .... Okrzemki? Woda do zalania zbiornika była RODI.
 7. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzień 21 od zalania Widocznych objawów dojrzewania brak (nie ma najmniejszych nawet glonów). NO2 podskoczyło dość mocno do 0,5 mg/l .... No to chyba jednak będzie ten pik azotynowy... NO3 nieco poniżej 20 mg/l PO4 na granicy wykrywalności (ale u mnie skala zaczyna się od 0,25 mg/l) Do tej pory przez cały czas podawałem bakterie z butelki różnych producentów (pisałem na początku jakie) na oko co mniej więcej 3 dni. Pytanie do bardziej obeznanych.... Gdzie, przy takich wartościach NO3, podziało się moje PO4??? Czy takie proporcje w morszczyźnie są możliwe? Dodam, że nie używam żadnych absorberów PO4. W panelu jest Matrix 2l, od kilku dni dwa bloczki Maxspecta oraz około 100 ml węgla od AF.... Dziwne to jest tym bardziej, że jako pożywka poszły u mnie trupy....
 8. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzisiaj dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów dolałem do akwarium około 25 litrów żywej wody z syfkiem. Dodatkowo dostałem kawałek żywej skały z pierwszymi robaczkami ;-) Zmniejszyłem przepływ na pompie obiegowej do około 60% mocy. Teraz już powinno pójść z górki. Co do spławika i zasolenia... Mój spławik pokazuje 1.023 u kolegi na refraktometrze okazało się, że mam zasolenie 1.027. Jutro zamawiam refraktometr i płyn kalibrujący. Czuwaj
 9. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Arek, Na jutro umówiłem się z jednym z forumowiczów, który wspomoże mnie wodą z podmiany i syfkiem z działającego systemu :-) Co do pożywki na start to była suszona rybka, rozgniecione zatoczki i trochę pokarmu płatkowego. Rybki już nie widzę, więc się pewnie rozłożyła. Po ślimakach zostały reszki muszelek ale jak z zawartością to pewności nie mam. Jeszcze widzę przy skałach resztkę pokarmu... Rzeczywiście tych azotanów dość sporo. Zastanawia mnie też to, że czytałem bodaj na stronie jednego z niemieckich producentów sprzętu akwarystycznego o występowaniu skoku NO2 około 14 dnia od zalania akwarium. Ja czegoś takiego u siebie nie obserwowałem. Za to NO3 idzie chyba na rekord. Może jest to spowodowane laniem b. dużych miksów różnych bakterii i dość sporą ilością matrixa. Skała jaką mam (AF Rock) to też jest prawdopodobnie (na moje oko) pumeks oblany jakimś wypełniaczem.... Zobaczymy co będzie się działo dalej. Czas pokaże.
 10. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzień 18 od zalania NO2 - około 0,2 mg/l N03 - około 20 mg/l Zasolenie nieco podniesione do 1.023 (mierzone spławikiem) Jakichkolwiek widocznych glonów brak.
 11. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dzień 17 od zalania zbiornika. Dzisiaj dojechały do mnie bloczki z Maxspecta i od razu wsadziłem je do panelu. Dojrzewanie nadal trwa... Dzisiejszy test na No2 pokazuje nadal wartość 0,1. Niby miałem świadomość, że trwa to znacznie dłużej niż w akwarium słodkowodny ale ileż można... Jutro wybieram się do apteki po węgiel medyczny dla siebie ;-) Nadal brak jakichkolwiek widocznych oznak dojrzewania (zero jakiegokolwiek glona). Podjąłem też decyzję, że w głównym zbiorniku za skałą umieszczę jakiegoś makroglona aby trzymał w ryzach parametry. Zastanawiam się nad nabyciem refraktometru od Red Sea. Czy warto kupić ten sprzęt czy szkoda na to kasy ?
 12. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Paweł, Wiem, że spławiki czasem przekłamują. Z tego względu na ostateczne testy (przed wpuszczeniem życia) wybiorę się do jakiegoś sklepu. Jeśli pomiary wskazywane przez spławik będą złe, to kupię refraktometr.
 13. PiotrMi

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Arek, Skała nie jest oparta o panel. Z tylu jest przynajmniej 3-5 cm prześwitu. Dzięki za podpowiedź z tą żywą wodą. Brałem to pod uwagę ale jakoś mi było nie po drodze do jakiegoś sklepu, gdzie by mi taką wodę sprzedali. No ale przecież nic straconego. Oglądałem trochę skały ze zlikwidowanych zbiorników ale było na niej sporo życia, którego jeszcze nie znam i się obawiałem "nieproszonych gości". Nadal się jednak zastanawiam nad wrzuceniem kawałka żywej skały tylko nie wiem, czy nie rozpocznie się dojrzewania zbiornika "od nowa"...
 14. Cześć Wszystkim Forumowiczom, Po dość intensywnej przygodzie z akwarystyką słodkowodną przyszedł czas na nowe wyzwania. Trochę po to żeby spróbować swoich sił… Pierwszy zbiornik testowy to akwarium OW wymiary: 40x50x40 (80l) z panelem filtracyjnym (3 komory) szerokości 12 cm. Skała to martwica AF Rock około 7 kg Piasek 1-2 mm aragonitowy Media filtracyjne to na dzień dzisiejszy: - Matrix 2litry - AF Carbon około 100 ml - nieco waty filtracyjnej - w niedługim czasie będą również dodatkowo dwie kostki Maxspecta Zasolenie 1.022 (mierzone spławikiem) Temperatura 25 C Odpieniacza SKIMZ SH1 Grzałka Aquael Gold 100W Lampa to ReefLed 50 od Red Sea Pompa obiegowa Jebao DC 1200 (sterowalna) Cyrkulator Hydor Koralia 900l/h Automatyczna dolewka AquaTrend EYE Sól AF ReefSalt Woda RODI Akwarium zostało zalane 24 XII 2019r. Parametry, które zmierzyłem na dzień 6 stycznia 2020r (Testy Zoolek – takie zostały z akwariów słodkich) to: - NO2 0,1 mg/l - NO3 około 10 mg/l -PO4 na granicy wykrywalności Od czasu zalania do akwarium podawałem miksy różnych bakterii: ML SpecialBlend, ML Nite-out II oraz Bactozym od Tetry. Jako pożywka dla bakterii poszły dwa małe rozgniecione ślimaczki zatoczki ze słodkiego akwarium, jeden „wyschnięty skoczek” gupik Endlera (około 1 cm) oraz trochę suchego pokarmu. Na dzień pisanie tego postu jakichkolwiek plag lub glonów brak. Życie: na dzień dzisiejszy brak. Planowane: - błazenek x 2 - krewetka czyszcząca - krewetka Debelius - ślimaki - miękkie i lps. Bardzo podoba mi się Ricordea J - zastanawiałem się nad Mandarynem Zielonym ale … Chyba za mały zbiornik i brak mi doświadczenia. Zobaczymy co wyjdzie z tej morskiej przygody :-)
 15. PiotrMi

  Tutaj się witamy :)

  Cześć, Jestem nowy na NR, w grudniu założyłem mój pierwszy mikro zbiornik morski... Zamieszczę informacje o nim w stosownym dziale aby mieć wszystko udokumentowane. Proszę o wyrozumiałość dla świeżego morszczaka.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.