Skocz do zawartości
Dareklisc

Panel filtracyjny 80x50x45

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Z racji tego że plany ciut się zmieniły muszę zrobić nowe akwarium na panelu (odrazu zaznaczam że na sump miejsca nie ma)

Chciałbym żebyście zweryfikowali czy będzie to działać i czy dobrze myślę "projektując" coś takiego..

Akwarium 80x50x45

Panel ma mieć 80x12x44

Wycięcie na grzebień 15x4

1 komora 15cm

Wata u góry na dole jakieś media

1 przegroda

1,5cm od dołu do samej góry

2 komora 50cm

Siporax ,biosphere, w kratce (kanwa ) i odpieniacz do tej komory ( ona będzie ustalać poziom wody w panelu ?

Przegroda od samego dołu na wysokość 33cm 

Ostatnia komora 15cm

Pompa aquanova 2000z regulacją, otwór nie wiem na jakiej wysokości , fi 25 będzie ok ? 

Wszystkie sugestie mile widziane (poza załóż sumpa :) )

 

 

 

IMG_20220128_192823.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłbym wymiar podstawy na 80x65cm bo jak odejmiesz z 50cm jeszcze panel to będzie płasko.

Ja bym dał komorę spływu 30cm, ostatnią komorę na pompę 15cm i to co zostanie to środkowa komora. 

1 przegroda zamiast 1,5 cm od dołu to jakieś 4-5 bym dał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Zmieniłbym wymiar podstawy na 80x65cm bo jak odejmiesz z 50cm jeszcze panel to będzie płasko.

Ja bym dał komorę spływu 30cm, ostatnią komorę na pompę 15cm i to co zostanie to środkowa komora. 

1 przegroda zamiast 1,5 cm od dołu to jakieś 4-5 bym dał.

Niestety wymiar jest już najbardziej kompromisowy na mój mały salon :) jaki przelot zrobić ? Wystarczy otwór 25mm? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wymagane otwory w szkle:

TV25 - 35mm
TV32 - 45mm
TV40 - 60mm



tu masz opis dla przelotów aquamedic otwór 25mm dla przelotu będzie za mały. A do tego typu wypływu wody przelot AM wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem...
Robiąc bez przelotu możesz mieć trudności z uszczelnieniem.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialekdziękuję za podpowiedź, do tej pory myślałem że zwykłymi kolankami gwintowanymi to załatwię 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://agroplast.pl/pl/p/Kolano-przelewu-kompletne-o-25/276?gclid=Cj0KCQiA6NOPBhCPARIsAHAy2zAzRjoepMtw1mu4bk_qo8GFbrHX9zFi2NnJ7uLB8xLJuEJ7DiYaapAaAv8NEALw_wcB

takie alternatywy do przelotów można zastosować ;) Ale to byś musiał najpierw upewnić się jakiej średnicy jest gwint i pod niego dopasować odwiert w szkle.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek właśnie nad tym myślałem, dlamnie chyba jest to mądrzejsze rozwiązanie, lockline na moje akwarium wydaje mi się za duży a tak dam kolanko 45° i ustawie na gwincie jak tylko będę chciał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam otwór i tylko loc-line dałem, nie zauważyłem żeby coś ciekło, ja mam ten większy, u ciebie może byłby dobry 1/2 cala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja mam otwór i tylko loc-line dałem, nie zauważyłem żeby coś ciekło, ja mam ten większy, u ciebie może byłby dobry 1/2 cala

Pokaż jakąś fotkę jak to u ciebie wygląda z połączeniem pompy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zdjęcie będzie ciężko ale przez szkło mam tylko złączkę GW i w to wkręcona jest złączka koc line

 

07-25-18-loc-line-zlaczka-3-4-x-25mm-gw.jpg

07-25-38-loc-line-adapter-3-4-cala.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie narysowałem coś takiego. Panel niższy od akwarium o 0,5cm

1komora 2 l siporaxu+kulki maxpecta, na górę owata.

2 komora odpieniacz , zrobiłem komorę na tunze 9004 ale jest mały zapas na coś większego .

3 komora z luzem na pompę.

Otwór 27mm 8cm od górnej krawędzi na środku komory

4 to na dolewkę

Nie będzie woda chlapać na przelewie do komory pompy ? Poziom w komorze pompy sam sobie ustalam przy zalewaniu ?

Otwór będzie na dobrej wysokości ? 

Zmienilibyscie coś jeszcze czy będzie git ?

Głupie pytanie... Czujnik dolewki ustawiam w komorze pompy ? :)

IMG_20220201_023707.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka uwag z moich obserwacji:
- jeśli dasz tunze 9004 w 2giej komorze, która jest na styk i będziesz miał spory przepływ przez panel to nie będzie działał prawidłowo: woda będzie "wpychana" w odpieniacz dołem  i zaburzy to jego pracę (tunze na dole ma  jedynie kratkę i woda ma swobodny przepływ)

- w której komorze planujesz grzałkę, niby oczywiste że musi być ale warto od razu sobie zaplanować czy komora 1 czy 2 (nie może być w komorze pompy bo tam masz zmienny poziom wody)

- otwór 27mm to pod co będzie tzn loc-line czy jakiś przelot? umiejscowienie otworu zrób pod pompę bo żadna pompa nie ma wylotu na środku

- tak czujnik dolewki w komorze pompy

-  w twoim przypadku poziom wody w panelu ustala przegroda przy komorze pompy , od niej zależy ile cm poniżej grzebienia będziesz miał wodę. Poziom wody w komorze pompy ustawiasz sam ale sugeruję 1-3cm poniżej krawędzi przegrody, inaczej może robić się wodospad, ale to już najmniejszy problem bo zawsze można dolać wody:)

 

 

Edytowane przez Konrad_Wwa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka będzie w komorze z mediami,

Powrót będzie na kolankach gwintowanych , będzie to szczelne i łatwe to rozkręcenia w razie gdyby było trzeba wyjąć pompę.

Dzięki za zwrócenie uwagi na tunze, myślałem jeszcze nad sq-90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle, bzdurę ci napisałem z tym poziomem wody... Teraz zobaczylem dopiero. Poziom reguluje ta przegroda przy komorze pompy!

 U siebie mam taki panel obecnie:

 

IMG_20220201_142235.jpg

Edytowane przez Konrad_Wwa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.