Skocz do zawartości
Adrian82

Duże stężenie cyny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam proszę o pomoc .

Od miesiąca borykam się z dużym stężeniem cyny.  Z dnia na dzień w zbiorniku kokazala się cyna . Od tego czasu poleciały już 2 acropory . Zbiornik ma 250 L , skała Macro Rocks około 20kg . Zbiornik ma ponad rok . Nigdy nie było cyny w wodzie regularne podmiany 20l co tydzień na soli Tropical marine power reef plus ( zmieniłem w tym samym czasie sól na obecną z aqaforest reef salt) . W tym czasie z tego co pamiętam zacząłem dozowania fitoplankton i red sea energy ab+. Oprócz tego do zbiornika dozuje (jod,  strond ,żelazo , potas z aquaforest 2 krople codziennie , af energy , af vitality co drugi dzień 2 krople , af build 2 krople dziennie , fitoplankton 100ml dziennie , red sea energy ab+ 10ml dziennie )

Zbiornik red sea reefer 250 

Opieniacz res sea RSK 300

Pompa obiegowa MAXSPECT JUMP POMPA DC MJ-DC6K

Falowniki : 2x jebao mlw 20 , jebao slw 4 , jebao slw 9.

Koło 3kg kulek maxspecta i 2kg life bio fil .

W załączniku przesyłam najnowsze testy icp. 

analysis-18255.pdf

Ma ktoś może jakiś pomysł jak się pozbyć a co najważniejsze jak się tam mogła dostać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Adrian82 napisał:

Ma ktoś może jakiś pomysł jak się pozbyć

Cuprisorb od Seachema powinien pomóc.

Patrząc na wyniki to uważam, że taki poziom cyny, szczególnie gdy nie twa to od dawna, nie jest przyczyną problemu. Zwróć uwagę na zasolenie I poziom fluoru w akwarium. 

A żròdło cynku..... zacznij od osmozy, sprawdź dokładnie magnesy wszystkich cyrkulatorów, potem obejrzyj dokładnie wszystkie silniki zanurzone w wodzie....niestety  nie będzie to  takie proste aby odkryć źródło cyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie cyrkulatory i pompy sprawdzone osmoza też została zbadana same zera . Mam tylko jedną pompę która napędza mi filtr przeplywowy , POMPA OBIEGOWA SUNSUN XQP-1500 niestety ma metalowa os wirnika , problemy z cyna zbiegły się w czasie również po założeniu tej pompy . W międzyczasie zmieniłem cyrkulatory maxspec gyre xf 250 bo miały lekko przetarty przewód stawiałem że to może być przyczyną.  Ale od czasu kiedy je zmieniłem poziom cyny tylko spadł nie znacznie. Kupiłem środek Panta Lith i mam zamiar go jutro zastosować.  Czy może ktoś miał do czynienia z tym specyfikiem? Sam już nie wiem w jaki sposób w zbiorniku znalazła się cyna . Z zasolenie też już walczę mój refraktrometr idzie już do śmieci.  A co do fluoru do rozumiem że mam dozować., tylko jaki? Ale wątpię że poziom zasolenia i brak fluoru spowodował śmieć 2 acropor . Stawiam tu na obecność cyny w zbiorniku . W załączniku przesyłam poprzednie wyniki icp.Results_34993_pl.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Adrian82 napisał:

Ale wątpię że poziom zasolenia i brak fluoru spowodował śmieć 2 acropor

Nie czuję się specjalistą od akropor..... ale w obu badaniach masz wysokie kH przy niskim zasoleniu. Coś musi być nie tak i co wrażliwszy i delikatniejsze zwierzęta mogą przez to ucierpieć..... ale niech tu się wypowiedzą fachowcy od sps-ów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać jeszcze o oświetleniu:

Evergrow it5080 + 2 x orphek or3 90cm blue plus   , 2x t5 Ati 39w blue plus , actinic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie cyna jest problemem, chociaż może być.

Opisz całe akwarium wg poniższego.

Napisz, co masz w akwarium? Jakie korale, kiedy te acry włożyłeś i jakie to były acry? Rosły przed zgonem? Skąd masz fito? sam robisz, czy kupujesz od kogoś?

Zanim zaczniesz obwiniać cynę wyprostuj podstawowe parametry. Podnieś zasolenie, wyprostuj KH , Ca, K, S. Siarka i potas pewnie pójdą nieco do góry, jak podniesiesz zasolenie.

Dalej...

Ile lejesz ballinga? jakie masz ryby i inne korale? Wstaw zdjęcie. Lampy teoretycznie są dobre, korale powinny rosnąć jak szalone. Na jakich ustawieniach masz lampę?

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak 

Ryby : hepatus , borsuk , 2 blazenki , doktorek , Cryptocentrus Cinctus , 3 krewetki .

Acropory miałem od roku i rosły w zbiorniku nie było problemu Acropora hyiacyntus różowa i purpurowa , i jakaś zielona nie znam nazwy.

Fito z Jadwigi morskiej .

Baling to Ati essentials pro 7ml dziennie .

Lampa ustawiona 1ch -17% , 2ch-17% , 3ch -75% , 4ch - 22% , 5ch i 6ch -75%.

Orphek i t5 świecą pełna mocą od 12 do 20. 

Zbiornik mieszany sps i lps z przewaga tego drugiego 

20220221_134000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw jeszcze fotkę sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, zdrowo to akwarium wygląda. Bardzo sterylny sump. Kulki i biofil dawno włożyłeś? Są tak czyste, jakbyś je wczoraj włożył. Nie wydaje mi się, że problem jest przez cynę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kulki i biofil są od ponad roku cyrkulator robi robotę.  Ostatnio w wodzie z podmiany przemyłem filtr przeplywowy z biofilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pewnie NO3 I PO4 niewykrywalne!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3-  5 

Po4 - 0,03

A i jeszcze zapomniałem podaję 1 ml dziennie Red Sea NO3:PO4-X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

large.20220225_111747.thumb.jpg.92207f7e894e2c6aab5ef1ae52be7562.jpg.4b216715b9146df202333a2384cdc573.jpg

Co to jest to zaznaczone?

czy masz jakiś miernik temperatury elektroniczny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak miernik temperatury do którego w lato są podłączone wentylatory teraz nie jest podłączony.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdźgo., Takie czyjniki są albno plastikowe albo metalowe. U mnie metalowy rdzewiał .Wymieniłem na drugi metalowy, ale zakleiłem go w rurkę z izolacji termokurczliwej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co ale to nawet nie jest podłączone więc nie może nic do wody oddawać,  sonda temperatury jest w szafce a nie w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kiedy była, bo termistory są pokrywane stopem cyny i srebra... mój korodowal bo słabo zabezpieczyłem   i miałem cynę w kosmosie. Stąd pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ostatni razem był jeszcze w lato ale wtedy cyno była na zerowym poziomie.  Testy ICP robię co 2 miesiące.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.