Skocz do zawartości
Hallen19

Dziwny problem z miedzią

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od kilku miesięcy mam problem z miedzią. Pierwszy raz miedź pojawiła się w listopadzie i w akwarium była przez jakiś miesiąc. Rekordowe stężenie wyniosło 0.0056 mg/l. Zastosowałem cuprisorb i podmiany po czym baaaardzo powoli z miedzią wygrałem.

Po kolejnych 2 miesiącach miedź powróciła! Nie wiadomo skąd. Walczę z nią od 2 miesięcy i staram się przypomnieć czy czegoś w zbiorniku wtedy nie zmieniłem, co mogłoby ten problem spowodować. Rekord wyniósł 0.0430 mg/l!!! Teoretycznie wszystko powinno paść, ale oprócz jednej pocillopory wszystko przetrwało do dzisiaj. Znowu cuprisorb i podmiany. Poziom miedzi spadał sukcesywnie aż do 0.0058 mg/l. Spodziewając się wygranej dalej robiłem podmiany i prowadziłem akwarium bez zmian. Kolejne testy wykazały, że miedź znowu poszła do góry. Niewiele ale jednak. Wynik - 0.0068, następne badania mnie załamały - 0.0074, a więc miedz znowu rośnie.

Wszystkie sprzęty sprawdzone. Odpieniacz, pompa obiegowa, pompa do filtra oraz dolewka, które odziedziczyłem po poprzednim właścicielu poszły w odstawkę - wymienione na calkiem nowy sprzęt. Cyrkulatory moczyły się 2 dni w wiadrze z czystą solanką - test ICP wykazał, że nie oddają miedzi, w osmozie również jej nie ma. Czy ktokolwiek miał taki problem? Miedź rośnie mimo stosowania cuprisorbu, robienia podmian i stosowania węgla. Nic nie pomaga. Sump wyczyszczony na błysk - nic tam nie ma. W akwarium też nic dziwnego się nie znalazlo. Każdy sprzęt posiada oczywiście ceramiczną oś wirnika.

Jakieś sugestie? Co przeoczyłem? Co mogę zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, chris_ek napisał:

A sprawdzałeś skałę i piasek czy nie siedzi tam jakiś miedziany element.

Tak. Start był na suchej skale i czystym, nowym piachu. Nie ma opcji by coś tam wpadło, bo nie miał kto tego tam wrzucić, a sam też niczego tam nie upuściłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdziłeś również grzałkę... w dzisiejszych czasach jest do jeden z niewielu elementów który w naszych akwariach jest zasilany z 230V i siedzi w wodzie a przy byle jakiej nieszczelności tworzy łuk który może oddawać miedź. Co prawda przy obecnych cenach miedzi prawie wszyscy pakują aluminium ale myślę że nie wszystko da się oszukać. Niemniej jednak warto sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może stara membrana i puszcza miedź ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.04.2022 o 20:26, Hallen19 napisał:

Cyrkulatory moczyły się 2 dni w wiadrze z czystą solanką - test ICP wykazał, że nie oddają miedzi, w osmozie również jej nie ma.

Przecież wyraźnie napisał że RO została sprawdzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś, kiedyś czytałem że do niektórych silikonów sanitarnych dodawane są związki miedzi (między innymi), jako środek zapobiegający pleśni czy innym bakteriom.

A sprawdzałeś poziom miedzi w czystej solance? Przygotowanej do podmiany?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.