Skocz do zawartości
MarcinH

Wentylacja mechaniczna szafki - prośba o inspiracje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałem poruszyć temat wentylacji szafki pod pod akwarium.
W domu mam rekuperację i liczę, że nie będę mieć problemów z wilgocią w domu (na ten moment mam problem ze zbyt suchym powietrzem) a wręcz liczę, że akwarium poprawi u mnie sytuację.

Niestety mimo, że w domu mam zbyt sucho to wilgoć sama z szafki nie wyjdzie, dlatego nie czekając aż w szafce zacznie się wykraplać wilgoć postanowiłem od razu zrobić wentylację mechaniczną szafki. W związku z tym, proszę o porady i inspiracje jak to najlepiej wykonać. Fotki bardzo mile widziane bo zależy mi na estetycznym wykonaniu wylotu powietrza z szafki poprzez jakąś kratkę, maskownicę, etc. by było ładnie i schludnie :)

Powiem jak ja to planuję.

- 1 wentylator komputerowy wyciągający wilgoć z szafki - ok. 1000 obr./min powinien wystarczyć (chyba, że się mylę i dać dwa, jeden wdmuchujący drugi wyciągający? 

W szafce planuję całą elektronikę mieć na jednej stronie coś na zasadzie panelu sterowania i tu również rodzi się pytanie czy jeśli umieszczę wentylator wywiewny ze strony elektroniki (powietrze z szafki będzie "przechodzić" przez ten panel z elektroniką) to może to jakoś zaszkodzić elektronice/sterownikom? Planuję wywiew zrobić z boku bo obok mam drzwi i chciałem by jak najwięcej wilgoci wydmuchnąć przez drzwi by szło na dom :D W ten sposób będzie mniej wilgoci w biurze a przy okazji coś tam wyjdzie na dom poprawiając wilgotność w domu. Nie chcę zrobić wywiewu z drugiej strony bądź z tyłu by nie dmuchać wilgotnym powietrzem w ścianę, chyba, że to bez różnicy bo tej wilgoci przy ciągłej wymianie niema za dużo.

Proszę o pomoc i inspirację w tym zdjęcia Waszych rozwiązań bo w przyszłym tygodniu chciałbym zamknąć temat wentylacji szafki.

Pozdrawiam Marcin

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej wielkości ta szafka ma być? Ja mam pod akwarium 150/40 dzieloną  na cześć lewą dla elektroniki+ dolewka o wymiarach ok.40/40, reszta pod sump. Wszystko dzielone  jest płytą. Po prawej stronie sumpa mam otwór z wentylatorem wdmuchującym powietrze, dokładnie takim Noctua NF-A6x25 FLX. Dodatkowo po lewej stronie sumpa takiej samej średnicy otwór. Cześć z elektroniką połączona jest otworem tej samej średnicy i wylot z tej części też taki sam. Efekt zadowalający, brak zawilgoceń na ściankach w okresie pracy wentylatora, bo na noc wyłączam z powodu zbyt wrażliwego ucha małżonki. Rano delikatne zawilgocenie, które jednak szybko ustępuje po załączeniu wentylatora. Dodatkowo cała szafka, a jest zrobiona z płyty MDF, oklejona jest matą wygłuszającą samochodową + taką odporna na wilgoć. Efekt mega zadowalający. Podsumowując, wszystko chodzi bezproblemowo na jednym wentylatorze już 1,5 roku.

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, wwo napisał:

A jakiej wielkości ta szafka ma być? Ja mam pod akwarium 150/40 dzieloną  na cześć lewą dla elektroniki+ dolewka o wymiarach ok.40/40, reszta pod sump. Wszystko dzielone  jest płytą. Po prawej stronie sumpa mam otwór z wentylatorem wdmuchującym powietrze, dokładnie takim Noctua NF-A6x25 FLX. Dodatkowo po lewej stronie sumpa takiej samej średnicy otwór. Cześć z elektroniką połączona jest otworem tej samej średnicy i wylot z tej części też taki sam. Efekt zadowalający, brak zawilgoceń na ściankach w okresie pracy wentylatora, bo na noc wyłączam z powodu zbyt wrażliwego ucha małżonki. Rano delikatne zawilgocenie, które jednak szybko ustępuje po załączeniu wentylatora. Dodatkowo cała szafka, a jest zrobiona z płyty MDF, oklejona jest matą samochodową przeciw drganiom i hałasowi+ taką odporna na wilgoć. Efekt mega zadowalający. Podsumowując, wszystko chodzi bezproblemowo na jednym wentylatorze już 1,5 roku.

 Ogólnie, akwarium 160 x 75 x 60 cm, sump 120 x 50 x 40 cm, zbiornik na podmiany 80 x 17 x 55 cm, dolewka 40 x 17 x 60 cm, więc trochę tej wody będzie w tej szafce.

Szafka natomiast 160 x 75 x 78 cm (od podłogi do góry pianki), więc w środku trochę mniej :)

Właśnie dlatego by było cicho, planuję wentylator 140 mm i max 1000 obr/min. niby 8 decybeli wg instrukcji.

Jak masz wykończony otwór pod wentylator, jakaś maskownica czy tylko dziura? Można prosić jakieś foto i foto części elektrycznej i podziału jeśli to nie problem bo elektrykę zaraz będę składać w całość, więc chętnie coś podpatrzę :) 

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam otwory zrobione na tylnej, niewidocznej ścianie szafki. Masz dużo większą szafkę więc 1000 obr. to może być trochę mało. Mój ma 3000 i co jakiś czas trzeba go z kurzu wyczyścić, także dodatkowo pomyśl, byś mógł go wyjąć do czyszczenia i ewentualnej, przyszłej wymiany. W połowie tygodnie mogę zrobić fotki, bo aktualnie nie ma mnie w domu. No i jeśli zależy na ciszy, to pomyśl o tej macie wygłuszającej, super sprawa;)

Jeszcze tylko dopisze, że przy takim układzie otworów, to po wyłączeniu na noc wentylatora delikatny, ale to bardzo delikatny nalot wilgoci jest zauważalny tylko w części sumpa. Tam gdzie jest elektronika, sucho

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę osoby stosujące wentylację mechaniczną w szafce o informację jakie wiatraczek stosujecie o jakiej wielkości/wydajności? Czy wiatraczek komputerowy 140 mm wyciągający powietrze z szafki - ok. 1000 obr./min będzie wystarczający?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.