Skocz do zawartości
Cimas

Fitoplankton żółtawy odcień

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, kilka dni temu zacząłem hodowlę fito i chciałbym opinię kogoś doświadczonego czy dobrze rośnie, mam wątpliwości bo nie rośnie na ładny zielony kolor tylko na taki żółtawo-zielony.

Wstawiam zdjęcie z pierwszego dnia i z dzisiaj ( 4 dni różnicy )

Fito miesza silniczek z jakiegoś starego filtra i przy okazji napowietrza. fito to nannochloropsis salina

 

IMG_6071.jpeg

IMG_6106.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie jestem fachowcem, ale z rok hodowałem fitoplankton.

Jeśli blednie, robi się żółte to źle.

Musi być coraz ciemniejsze( bardziej zielone).

Możliwe że fito nie ma składników do wzrostu lub zanieczyszczone czymś ( trzeba mimo wszystko robić wszystko w miarę sterylnie).

Przez cały rok tylko jeden pojemnik zrobił się żółty, to jedno mi padło. Niektórzy twierdzą że może jeszcze rosnąć i znowu zrobi się zielone. Ja wątpię. 

 

ps. po co silniczek, delikatne bąble powietrza. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to czysty Nannochloropsis, to albo zanieczyszczone innymi gatunkami, albo cyjanobakteriami. U mnie taki właśnie kolor robił się przy cyjanobakteriach. Podobno można to tępić antybiotykiem, ale chyba łatwiej wszystko wysterylizować (choćby wrzątkiem) i założyć nową hodowlę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.07.2023 o 21:34, gryadam napisał:

Jeśli to czysty Nannochloropsis, to albo zanieczyszczone innymi gatunkami, albo cyjanobakteriami. U mnie taki właśnie kolor robił się przy cyjanobakteriach. Podobno można to tępić antybiotykiem, ale chyba łatwiej wszystko wysterylizować (choćby wrzątkiem) i założyć nową hodowlę.

Wrzątek nie sterylizuje jedyny godny uwagi środek to Chloramin T przez 30 min w stężeniu 5% wali wszystko. Jest bezpieczny dla akrylu tylko trzeba później reaktor wypłukać. Dezynfekujące są również jego opary. Ja używam go w swoich reaktorach i produkuję fito w trybie ciągłym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.