Jump to content

Syrius177

Klubowicz
 • Content Count

  134
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Szymon
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Śląskie
 • Zainteresowania
  Motoryzacja, akwarystyka morska, rower, giełda
 • Akwarium
  150x65x60 + sump = 700L całości

Recent Profile Visitors

1245 profile views
 1. Mam okrzemki w akwarium. Nie przejmuję się nimi mimo że dominuje brąz w zbiorniku. Akwarium jest jeszcze młode więc to żaden problem. Ciekawi mnie jedynie źródło takich stężeń krzemianów w zbiorniku. Jeśli je poznam, będę mógł coś zaradzić ( być może). Nie mam zamiaru pozbywać się ich na siłę tylko zastopować ich dopływ. Nie mam piasku.
 2. Skała MarcoRocks. Test Icp wody w akwarium. Test Saliferta Si jest w drodze, sprawdzę rodi dopiero gdzieś w poniedziałek, ale żywica już wymieniona profilaktycznie, więc nie odtworzę już stanu poprzedniego. Jeszcze mam 2 propozycje: -znowu uczepię się żywicy - miałem obydwa pojemniki 10 cali wraz z wkładami wypełnione po brzegi i może woda tylko przeciskała się tymi samymi szczelinami. Wkład mógł działać nieprawidłowo, zasyp wogóle się nie mieszał. Oczywiście jeśli DI usuwa Si. -klej milliput, ale takie ilości krzemianów mało prawdopodobne. Skała jest w powszechnym użytku, też mało prawdopodobne . Edit. Doczytałem się, że może być jeszcze jedno źródło. Ceresit cx5. Mam nim poklejoną skałę. Mógł teoretycznie puścić krzemiany do wody.
 3. Witam, odgrzebuję temat. Mam pytanie, czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy dobiega koniec żywicy w filtrze RODI. Nie chodzi mi o miernik tds, który i tak z pewnością pokaże 000. Pytam dlatego, ponieważ cały mój zestaw ma 3 miesiące, na końcu filtracji trzy zera wg miernika tds, a w zbiorniku po testach icp wyszło Si 13mg/l. Szok! Nawet nie ma co szukać krotności przekroczenia normy bo może głowa zaboleć. Dla proformy to po membranie tds 2ppm, po dwóch zbiornikach DI 0 ppm. Więc może jedyny sposób, to rutynowe sprawdzanie testem na Si co tydzień wody RODI i wtedy, kiedy zaczyna się podnosić Si (pomimo tds 000), wymieniać DI plus/lub prefiltry? Czy macie jakieś inne metody na wykrycie, że pora zmieniać wkłady i żywicę? Bo może skończą się po miesiącu , może po 4 albo 20.
 4. W podanych specyfikach nie ma Molibdenu, jeśli się nie mylę. Czy nie dozujesz tego pierwiastka? Wg MarinLab norma jest w przedziale 0,0045 - 0,0120mg/l czyli jak by nie patrzeć więcej niż zero. Czyli może wystarcza Ci może Molibdenu z samych podmianek.. Po koralach nie widać jego braku.
 5. Witam, Gdzie można zakupić fitoplankton dobrej jakości? Może ktoś z forum miałby na sprzedaż?
 6. Dzięki za cały spis. A czy to fito reefs booster nie można zastąpić fitoplanktonem ze sklepów akwarystycznych lub od jakiegoś hodowcy? To jest chyba to samo lub zbliżony skład. Masz z fito hodowanym jakieś doświadczenia w Twoim zbiorniku ?
 7. Cześć ponownie, mam "zielone światło" więc pytam tutaj o suplementację. Czy do podbicia NO3 używasz NaNO3? Zauważyłeś może u siebie jakieś negatywne skutki niskiego NO3? Może mniej pompujące się Lpsy albo zastopowanie wzrostu koralowców? Jakie inne preparaty używasz ? Czy gotowe produkty czy może używasz poszczególnych soli ? Czy starasz się utrzymywać wszystkie mikroelementy w przedziałach zalecanych w testach Icp. Ogólnie co jest w Twojej "apteczce" do utrzymania parametrów wody?
 8. Myślę, że to nie jest kwestia wilgotności w pomieszczeniu bo salon jest duży i myślę że wilgotność jest w normie, nie mam potwierdzenia w pomiarze higrometrem, ale narazie to pominę. Skupię się jednak na wentylacji w sumpie i nad akwarium i sprawą parowania. Szafka jest ciągle zamknięta, nie mam żadnego wentylatora w ściance bo wszystkie strony są zdejmowalne. Nad akwarium korona i lampa t5, która pewnie pełni rolę pokrywki na garnku. Zacznę od sumpa. Już robię mały test. I spróbuję jeszcze zamontować wiatraki w pobliżu lampy, korona je zakryje. Napewno nie jest to kwestia małego falowania wody, bo jeden cyrkulator w zbiorniku jest specjalnie skierowany ku powierzchni i są mocne fale. A w sumpie również mam cyrkulator w komorze z mediami i tam również woda na powierzchni faluje jak Niagara.
 9. Ok jestem po testach odnośnie temperatury. Użyłem do tego 4 termometry. Na każdym prawie ten sam odczyt ( z dokładnością do 0,5 st - w końcu to nie laboratorium). Jak się okazało w domu miałem 25 st zamiast 23.5 - 24.0 wynikające z nastawy kotła. Tym samym sprzęty w akwarium podnoszą temp w akwarium o 2 st. Myślę że to akceptowalna wartość, chyba że uważacie że to i tak zbyt wiele. Pompa odpieniacza nie jest temu winna, była wyłączona z 12 godzin i temperatura nawet nie drgnęła. Pompę obiegową zamieniłem z rezerwową, oczywiście miałem identyczną jak podstawowa. Ale też nic to nie zmieniło. Musiałbym obieg wyłączyć na parę godzin, żeby to stwierdzić ostatecznie, ale to już ryzyko więc odpada. W nocy również to samo - bez zmian. Tak więc podsumowując sprzęty jako całość lub głownie pompa obiegowa zwiększają temp o 2 st. No nic trzeba z tym żyć. Gdzieś na forum była również dyskusja czy zimne powietrze zaciągane z zewnątrz do odpieniacza będzie ochładzało wodę. Nic tych rzeczy. Przyjąłbym, że ma to wpływ praktycznie pomijalny na całość. Jeszcze sprawdzę jedną zależność. Kupiłem małą pompę do filtrów przepływowych. Tym samym może uda się zrezygnować z baypassów z powrotu, więc tym samym obniżę pracę pompy głównej gdzieś do 90% i sprawdzę co to da. Z nowości to zakup świetlówek, zdecydowałem się na ati coral plus 2szt oraz ati blue plus 6 szt. Jest biało zimno - super. W maxspectach palą się tylko kanały niebieskie na 27% - zwiększam stopniowo. Mam zamiar kanał biały wymienić na royal blue i blue oraz być może cyjan. Zakupiłem 2 tygodnie temu kilkanaście szczepek, większości mają się dobrze, ale już się przekonałem co to znaczy moc ledów. Nastawiłem na 90 % i 2 szczepki najwyżej postawione "spłonęły" . Stąd te 27% i powoli do przodu.
 10. A jaka była szerokość tych 2 rolek oraz długość nawiniętej włókniny? Oraz jaka gramatura?
 11. Ok, robię test. Odpieniacz stop. Sprawdzę za parę godzin czy jest różnica. Albo rano.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.