Skocz do zawartości
Gość

Dwusetka na kubełku

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Przyszedł czas by założyć swój drugi wątek z życia akwarium na tym forum.

Po miesiącach obcowania z akwarystyką słodkowodną ponownie zatęskniłem za słoną wodą i postanowiłem postawić proste akwarium morskie bez zbędnych gadżetów.

Trochę poszedłem pod prąd , bo jak wiadomo w tej chwili modne są akwaria z ' kupą ' elektroniki  i na sumpach , a u mnie bida z nędzą i zwykły kubełek oraz niezbędna elektronika , powiedzmy takie minimum by się to kręciło ;)

ps.  kupa elektroniki to wg mnie smart akwarium - Nie mówię ze to jest złe , ale mimo wszystko wolę ograniczyć to do minimum na obecną chwilę

Nie ukrywam że sam byłem ciekawy jak biologia się na tego typu filtracji zachowa i będzie funkcjonować , ale po paru dobrych  miesiącach pracy systemu myślę ze jest naprawdę dobrze .

Może trochę słów o konfiguracji 

- akwarium opti set Aquael 200 l  100x40x55

- filtr kubełkowy Ultramax 1500 

- sterylizator uv 9w 

- media zastosowane w kubełku  aquaforest life bio fil / siporax / żywa skała 

- oświetlenie  2 x Maxspect MJ-L165 Blue 65 w 

- falownik Jebao Mlw 30 

- automatyczna dolewka Levelautomatic Eye 

- dozownik akwarystyczny Doser AT1 

- odpieniacz Tunze 9004.001 DC 

- skimmer eheim 350

- grzałka JbL ProTemp 300 W 

- skała Arka myreef rocks 25 kg klejona za pomocą stone fix z Aquaforest 

Akwarium prowadzone na Fauna Marin Professional Sea Salt oraz ballingu z tej samej firmy Balling light set + trace 1/2/3.

Podmianki systematycznie co tydzień 15 litrów + dozowanie bakterii .

Na obecną chwilę po przejściu dojrzewania całego sytemu parametry stabilne tj.

- Zasolenie 1.025

- Temp 25 c

- Ph 8.15

- No3 10

- Po4 0.01

- Mg 1440

- Ca 430 

- Kh 7.7 

Fauna w zbiorniku na dzień dzisiejszy to :

- Chrysiptera parasema

- Ctenochaetus strigosus

- Labroides dimidiatus 

- Pterapogon kauderni 

w planach za jakiś czas jest dołożenie Synchiropus Picturatus  (docelowo parka ) .

Skorupiaki 

-  Lysmata amboinensis

-  Calcinus sp. red

-  Neopetrlisthes oshimai 

Mięczaki 

- Turbo.sp

- Trochus.sp

Już niebawem akwarium zostanie zasiedlone koralowcami i tak naprawdę wtedy zobaczę jak stabilny jest ten system ..... cdn 

large.IMG_20221101_145503.jpg.a44bf3a8b2889f981c5c1260896eefde.jpglarge.IMG_20221101_210421.jpg.80dc374b9d94509075223ceeff554cb2.jpglarge.IMG_20221103_185500.jpg.59ed7b78b2444c02721f9473cb35ee3e.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Maniekkkkk napisał:

filtr kubełkowy Ultramax 1500 

Generalnie jak się spisuje??? Pytma bo chcę dołożyć kubełek do swojego akwarium a wiadomo, że kubełki są strasznie demonizowane w tym hobby;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, natan2012 napisał:

Generalnie jak się spisuje??? Pytma bo chcę dołożyć kubełek do swojego akwarium a wiadomo, że kubełki są strasznie demonizowane w tym hobby;)

dobrze się spisuje :) na podobnej zasadzie działają filtry przepływowe fluidyzacyjne a ich nikt nie demonizuje ;)

Przy kubełku trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu tj max co 2 miesiące , oraz o awaryjnym zasilaniu który jak dla mnie przy tego typu filtracji to MUST-HAVE 

W kubełku mam oryginalnie zamontowany prefiltr który ułatwia konserwację i wydłuża pracę całego złoża  bez konieczności otwierania go co chwilę i płukania . 

Dlatego jeśli znasz zasady działania i jesteś świadomy jak działa taki filtr i przestrzegasz paru zasad , to taki rodzaj filtracji zda egzamin i da pozytywne efekty .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Krab porcelanowy żyjący w symbiozie z ukwiałem crassa to piękny widok :) są ze mną w zbiorniku od dwóch miesięcy , ukwiał nie spaceruje a krab co nóż go odwiedza i co ciekawe czasami włączając '' wsteczny'' próbuje go przepchać w inne miejsce :D jak na razie 1:0 dla ukwiału bo ani drgnie .large.DSC00138.JPG.412e836b94c557bcc0835d2f3035da4d.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój ulubiony skorupiak.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, katani napisał:

mój ulubiony skorupiak.

Bardzo inteligentne stworzenie .

4 godziny temu, mazmaciek napisał:

A błazenki nie są zazdrosne? 

Nie mam błazenków , także ukwiał jest  tylko do dyspozycji kraba .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziś dość pracowite popołudnie , dojechały koralowce :)

Postanowiłem od razu włożyć docelową masę koralową , by dać dodatkowego ''kopa'' baniakowi i zwiększyć filtr biologiczny , a ponadto oszczędzić sobie i systemowi ciągłego pchania łap do zbiornika . Mam nadzieję że to dobre posunięcie . 

Po aklimatyzacji dip i trochę klejenia a później tylko obserwacja i testy co kilka dni by '' wyłapać '' moment aż coś ruszy z kalcyfikacją  large.IMG_20230904_192040.jpg.e089d11f30c1a591ebba25c57398f6ea.jpglarge.IMG_20230905_161131.jpg.9dc06a1c3a3a803e57c1b56956a81841.jpglarge.IMG_20230905_160902.jpg.f50708040772c9114f0e960206c02963.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, jkk napisał:

Ładna euphyllia, co to za wersja?

Joker z zielonymi końcówkami.

Euphyllia glabrescens Joker Torch

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest weekend są testy :) pogoda za oknem wspaniała ale mimo wszystko trzeba poświęcić trochę czasu na podmiankę i testy by wiedzieć co w trawie piszczy .

Na dzień dzisiejszy wszystko ok ,zwierzaki dochodzą do siebie w nowym otoczeniu i co najważniejsze wszystkie przeżyły pierwsze dni :)  zauważyłem też pierwsze delikatne  spadki pierwiastków Mg ,Ca ,Kh i pomału szykuję się na dozowanie ballinga . Pomału idzie jesień , chłodne poranki i wieczory a co za tym idzie częstsze przymykanie okien i brak świeżego powietrza w pomieszczeniu , dlatego zawczasu  postanowiłem też pod odpieniacz podpiąć scrubber co2 , wykorzystałem patent BRS który pokazywali na swoim kanale ( działa i jest mega tanie w poruwnaiu z oryginałami  ) .

Kh 7.3

Ca 420

Mg  1400

No3  10

Po4 0.03

temp. 25 

Ph 8.15 

Zasolenie 1.025

Wasze kardynały też wydają dziwne dźwięki ? bo mój tak choćby strzelał / stukał gdy podpłynie do niego garbik przy okazji strosząc się jak kogut , na początku nie wiedziałem skąd ten dziwny odgłos dochodzi ale po obserwacji jestem na 100 % pewny że to sprawka Pterapogona  :lol: 

 

large.DSC00143.JPG.bb29621fc3df0a2d7e98820f43ce46c1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kolejny tydzień minął , jak na razie bez większych przygód i wpadek  :) od początku tygodnia  zacząłem dozować ballinga , więc śmiało można powiedzieć że zaczęła się ''walka''  o stabilizację w baniaku i pogoń za ''cyferkami '' , oby starczyło wiedzy i cierpliwości . W chwili obecnej podaję na dobę :

kh - 9.6 ml 

ca - 3.6 ml

mg - 7.6 ml

widać już też że scrubber co2 robi robotę ,  Ph ładnie podskoczyło na przestrzeni tygodnia o 0.2 także jestem zadowolony z jego pracy , zobaczymy czy też w zimie będzie tak pięknie i da radę .

Jak to bywa w weekendy trochę więcej czasu to i są testy 

kh 7.7 

mg 1400

ca 430 

no3 10 

po4 0.03

ph 8.3

temp 25

Zasolenie 1.025  

 

large.DSC00237.JPG.ebd565a078930e3b4c394ccae5770c32.JPG

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcia robisz. Ten ostatni koral to favia czy goniastrea ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziękuję , choć powiem szczerze że przy tym naszym świetle morskim nie jest to łatwe .

Tak zgadza się to Favia , kupiona pod nazwą Favia Premium Australia .

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W październiku z tego co widzę planowane jest u mnie czasowe wyłączenie zasilania elektrycznego na 8h , moje awaryjne zasilanie zabezpiecza mnie na około 10 h , więc prawie na styk :blink:myślę o dołożeniu jeszcze jednego aku i podłączenie go równolegle by zwiększyć ah , korzystał ktoś z takiego rozwiązania ?large.DSC00263.JPG.f51fe6c1729bb434903382f5d2f40b00.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdyby były to takie same dwa akumulatory.

tez się nad tym zastanawiam, obecnie mam żela 100 ah, a na zimę będę miał wolne dwa 170 ah kwasiaki, czy przypadkiem ich nie użyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, chris_ek napisał:

Warto sprawdzić czy zasilacz awaryjny da radę obsłużyć mocowo dwa akumulatory.

Po prostu będzie dłużej ładował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest niedziela są testy ;)

kh 7.7

mg 1410

ca 430 

no3 10 

po4 0.03

ph 8.15 

zasolenie 1.025 

Balling dalej dozuje w takiej samej ilości  jak ustawiłem na początku , jak na razie jest dość stabilnie z minimalnymi wahaniami . 

Zaczynają się też pojawiać pierwsze stożki wzrostu na prostych sps /ach więc chyba idzie w dobrą stronę .

 

large.DSC00317.JPG.d18bd8a50f97369c4f7138c430ba6b13.JPG

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kolejny tydzień za mną , system się stabilizuje . Widzę coraz większy pobór kh w tej chwili dozuję już 20 ml na dzień  generalnie planuję podbić do wartości soli jakiej używam a jest to 8.5  , Mg oraz Ca bez zmian na podobnych poziomach .

Parametry na szczęście cały czas stabilne , po wykonaniu świeżych testów mają się tak 

Kh - 7.7

Mg - 1410

Ca - 420

Po4 - 0.03

No3 - 10 

Ph - 8.15 

Zasolenie - 1.025

Wiedziałem że pokolce mają bzika ale że aż tak :lol: Od jakiegoś czasu mój ulubieniec Ctenochaetus strigosus uwielbia ''stroszyć się '' widząc magnetyczny czyścik podczas czyszczenia szyb ,wygląda to przezabawnie jak za nim pływa  i odnoszę czasem  wrażenie ze chce z nim walczyć :lol:   

 

large.DSC00347.JPG.f92f77913331ec5933fb8761a7044d70.JPG

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Środek tygodnia , nie ma że boli przy tego typu filtracji i trzeba zaglądnąć czy wszystko ok ;) 

Odkąd zalałem to akwarium a to już 11 miesięcy ( jak ten czas leci :o) to od  samego początku w kubełku mało zbierało się detrytusu ale pewnie to zasługa prefiltra  i cotygodniowej wymiany waty filtracyjnej , pomimo dość obfitego karmienia ryb i innych stworzonek .

Od jakiegoś czasu system  musi poradzić sobie z dodatkową materią w postaci koralowców oraz  ich karmienia i jak na razie wygląda to obiecująco a co najważniejsze ta filtracja daje rady !

Ps.zdjecie przed szybkim płukaniem .

Nutrienty dalej w ryzach 

No3  - 10 

Po4 - 0.01

 large.IMG_20231002_215355.jpg.8c4f54bfb6d14f31c32acd9b2f260ab0.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.09.2023 o 21:00, Maniekkkkk napisał:

 :lol: Od jakiegoś czasu mój ulubieniec Ctenochaetus strigosus uwielbia ''stroszyć się '' widząc magnetyczny czyścik podczas czyszczenia szyb ,wygląda to przezabawnie jak za nim pływa  i odnoszę czasem  wrażenie ze chce z nim walczyć :lol:   

 

large.DSC00347.JPG.f92f77913331ec5933fb8761a7044d70.JPG

 

A może chce wyłapać glony ścierane z szyby? Ja ścieram ostrzem, to ogromna desjardini pływa za czyścikiem jak szalona i zjada glony 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Sagerrak1 napisał:

A może chce wyłapać glony ścierane z szyby? Ja ścieram ostrzem, to ogromna desjardini pływa za czyścikiem jak szalona i zjada glony 

Glony swoją drogą też o tym myślałem  ale Ona bądź On ustawia się bokiem i atakuje ogonem  ten czyścik , po czym podpływa dumny/na jak paw i pokazuje swoje walory w postaci wielkich płetw .

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Maniekkkkk napisał:

Glony swoją drogą też o tym myślałem  ale Ona bądź On ustawia się bokiem i atakuje ogonem  ten czyścik , po czym podpływa dumny/na jak paw i pokazuje swoje walory w postaci wielkich płetw .

Podejrzewam że ryba jest podobnej wielkości co czyścik, więc może chodzi tu o pakazanie kto rządzi w akwarium, dla niej może wydawać się że to konkurent. Czyścikiem wykonujesz szybkie i dynamiczne ruchy, zachowaniem podobnym do zachowania ryby więc może coś w tym być.

Kiedyś miałem chepatusa od wielkości 5cm, jak dorósł większy to gdy czyściłem szyby, też atakował czyścik i się super stroszył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Alcoholik napisał:

Podejrzewam że ryba jest podobnej wielkości co czyścik, więc może chodzi tu o pakazanie kto rządzi w akwarium, dla niej może wydawać się że to konkurent. Czyścikiem wykonujesz szybkie i dynamiczne ruchy, zachowaniem podobnym do zachowania ryby więc może coś w tym być.

Kiedyś miałem chepatusa od wielkości 5cm, jak dorósł większy to gdy czyściłem szyby, też atakował czyścik i się super stroszył

Tak Pokolec podobnej wielkości co czyścik ,  też mam takie przeczucie i wrażenie  że traktuje go jako potencjalnego  rywala i pokazuje mu kto tu rządzi  ,  śmiechu co nie miara przy czyszczeniu szyb , dodatkowo zauważyłem że jak Strigosus mega się wkurzy przy tym tańcu to kolor jego skóry ciemnieje :rant:

Przy okazji .......od dziś trochę więcej technologi w akwarium , w końcu będzie wiadomo co i za ile 

IMG_20231005_172134.thumb.jpg.58c05a090e87e0012f9cb865513dc462.jpg

 

 

IMG_20231005_172105.thumb.jpg.b59a93e9b5c97da909acc5aac36e6609.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.