Skocz do zawartości
Gość

Przyrosty koralowców

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Ostatnio rozmyślałem o tych przyrostach koralowców  nie tylko Acropor  i ogólnie w '' światku akwarystów morskich '' jest przyjęte  przekonanie  , że  jak rośnie szybko to jest zdrowo , świadczy o dobrych parametrach i nic tylko się cieszyć i bić brawa. Odnoszę czasami  wrażenie , iż wręcz niektórzy prześcigają się ile komu co urosło i w jakim czasie :D ale zastanawia mnie jedna sprawa , jak to się ma do naturalnych przyrostów zwierzaków żyjących na wolności ? Tak się złożyło , że jakiś czas temu  chwilę rozmawiałem z osobą która zajmuję się Acroporami w ich naturalnym środowisku i bardzo się zszokowałem informacją , że w naturze średni przyrost Acropor zależnie od gatunku waha się między 0.5 a 2 cm rocznie :o. Tak więc jak myślicie zdrowe jest takie napędzanie zbiornika na tak duże  przyrosty , gonienie za tymi centymetrami , wbijanie wysokich obrotów non stop poprzez boostery , czy nie odbija się to na kondycji koralowców w dłuższej perspektywie przy tak intensywnym wzroście ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie bardzo chce mi się w to wierzyć - przy takim tempie wzrostu cena za w miarę ładną szczepkę byłaby astronomiczna. I chodzi mi o szczepki importowane z naturalnych farm morskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Maniekkkkk napisał:

Ostatnio rozmyślałem o tych przyrostach koralowców  nie tylko Acropor  i ogólnie w '' światku akwarystów morskich '' jest przyjęte  przekonanie  , że  jak rośnie szybko to jest zdrowo , świadczy o dobrych parametrach i nic tylko się cieszyć i bić brawa. Odnoszę czasami  wrażenie , iż wręcz niektórzy prześcigają się ile komu co urosło i w jakim czasie :D ale zastanawia mnie jedna sprawa , jak to się ma do naturalnych przyrostów zwierzaków żyjących na wolności ? Tak się złożyło , że jakiś czas temu  chwilę rozmawiałem z osobą która zajmuję się Acroporami w ich naturalnym środowisku i bardzo się zszokowałem informacją , że w naturze średni przyrost Acropor zależnie od gatunku waha się między 0.5 a 2 cm rocznie :o. Tak więc jak myślicie zdrowe jest takie napędzanie zbiornika na tak duże  przyrosty , gonienie za tymi centymetrami , wbijanie wysokich obrotów non stop poprzez boostery , czy nie odbija się to na kondycji koralowców w dłuższej perspektywie przy tak intensywnym wzroście ? 

Nie wiem czy nie zaszło nieporozumienie. Acropora to główny budulec raf, jedne z najszybciej budujących ogromne kolonie. Wg danych naukowych, których cytować czy szukać nie mam teraz czasu ( google : acropora growth rate) to przyrosty owszem 0.5-2cm ale na MIESIĄC nie na rok i mogę się zakladać o to. Szczerze, te wszystkie "boostery" to tylko drobna namiastka boosterów z oceanu. Nie sądzę by w akwariach generalnie przyrosty były większe niż w naturze... ale to już tylko opinia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wątpię by zaszła pomyłka ( choć wszystko może się zdarzyć ) i też byłem w szoku jak się o tym dowiedziałem , jest to obdudowująca się rafa na Malediwach po ociepleniu wody jakie tam miało miejsce w 2016 roku , przyrosty młodych  Acropor na starych szkieletach są rzędu od 0.5 do 2 cm IMG_20230918_213946.thumb.jpg.ce9cab87fd7a3749f1ab976e41cead62.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Maniekkkkk napisał:

Wątpię by zaszła pomyłka ( choć wszystko może się zdarzyć ) i też byłem w szoku jak się o tym dowiedziałem , jest to obdudowująca się rafa na Malediwach po ociepleniu wody jakie tam miało miejsce w 2016 roku , przyrosty młodych  Acropor na starych szkieletach są rzędu od 0.5 do 2 cm IMG_20230918_213946.thumb.jpg.ce9cab87fd7a3749f1ab976e41cead62.jpg

No czym innym jest sztuczne odbudowywanie rafy po okresie bielenia, gdzie wszystko odeszło od normalnego porządku rzeczy. Czym innym jest też normalny wzrost. Pierwszy z brzegu artykuł naukowy:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7020822/

Przyrosty acropor ponad 30cm rocznie . Kto ma takie wyniki w akwarium ?

Trzeba też uwzględnić ze dynamika wzrostu dużej kolonii jest większa, bo całą tkanka dzieli się tym co złapie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

No czym innym jest sztuczne odbudowywanie rafy po okresie bielenia, gdzie wszystko odeszło od normalnego porządku rzeczy. Czym innym jest też normalny wzrost. Pierwszy z brzegu artykuł naukowy:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7020822/

Przyrosty acropor ponad 30cm rocznie . Kto ma takie wyniki w akwarium ?

Trzeba też uwzględnić ze dynamika wzrostu dużej kolonii jest większa, bo całą tkanka dzieli się tym co złapie .

Też myślę że warunki stresogenne mają wpływ na wzrost , jak widać niektóre gatunki mają duże przyrosty w skali roku ale to tylko niektóre , a co z resztą ? Mało jest info albo (ja nie umie znaleźć ) o dokładniejszych przyrostach , zazwyczaj jest napisane że ' szybko ' ale szybko tzn ile ...... i czy jak rośnie wolniej ale jest zdrowa taka kolonia to czy jest to złe dla zwierzaka ? 

Pocieszające w tym wszystkim jest to że pomimo przeciwności losu kolonie rosną i się odbudowują 

https://www.aims.gov.au/monitoring-great-barrier-reef/gbr-condition-summary-2021-22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Maniekkkkk napisał:

Też myślę że warunki stresogenne mają wpływ na wzrost , jak widać niektóre gatunki mają duże przyrosty w skali roku ale to tylko niektóre , a co z resztą ? Mało jest info albo (ja nie umie znaleźć ) o dokładniejszych przyrostach , zazwyczaj jest napisane że ' szybko ' ale szybko tzn ile ...... i czy jak rośnie wolniej ale jest zdrowa taka kolonia to czy jest to złe dla zwierzaka ? 

Pocieszające w tym wszystkim jest to że pomimo przeciwności losu kolonie rosną i się odbudowują 

https://www.aims.gov.au/monitoring-great-barrier-reef/gbr-condition-summary-2021-22

Bo żeby docierać do takich informacji i to rzetelnych to należy szukać w publikacjach. Niestety mechanizm google lubi karmić masy łatwoprzyswajalnymi clickbaitami albo treściami marketingowymi, bo tak się kasę robi. Wystarczy poszukać haseł kluczowych na pubmed czy ncbi i znajdziesz sporo odpowiedzi. Moim zdaniem to nie człowiek obrastający tłuszczem, jak koral rosnie szybko to ma perfekcyjne warunki. Wszak potrafią się na pierdnięcie motyla obrazić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Maniekkkkk napisał:

Tak się złożyło , że jakiś czas temu  chwilę rozmawiałem z osobą która zajmuję się Acroporami w ich naturalnym środowisku i bardzo się zszokowałem informacją , że w naturze średni przyrost Acropor zależnie od gatunku waha się między 0.5 a 2 cm rocznie

Nie wiem z kim rozmawiałeś, ale po takim stwierdzeniu są dwie możliwości: albo sięmachnął miesiąc/rok, albo tak się zajmuje akroporami w środowisku naturalnym jak ja malarstwem.

Przyrosty acropor na rafie sięgają od kilku do kilkudziesięciu cm rocznie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, katani napisał:

Nie wiem z kim rozmawiałeś, ale po takim stwierdzeniu są dwie możliwości: albo sięmachnął miesiąc/rok, albo tak się zajmuje akroporami w środowisku naturalnym jak ja malarstwem.

Przyrosty acropor na rafie sięgają od kilku do kilkudziesięciu cm rocznie.

Wiesz , jeśli ktoś od 20 lat zajmuje się akwakulturą i ratowaniem raf to chyba jakieś pojęcie ma , nie mi oceniać kompetencji tej osoby , możliwe że w chwili obecnej na Malediwach po sytuacji stresogennej jaka miała miejsce w 2016 roku tak wygląda przyrost  , nie pytałem o wszystkie regiony i jak gdzie indziej wyglądają przyrosty w skali roku .

Sam piszesz że przyrosty są  kilku bądź kilkudziesięcio centymetrowe w skali roku , ale dokładnie jakie to odmiany ? 

Zresztą ciekawie też wygląda sam pomiar odradzających się raf cytuję

 

Istnieje wiele sposobów pomiaru stanu raf koralowych. Jednym z najczęstszych jest wykorzystanie procentu pokrywy koralowców twardych jako „wskaźnika” stanu rafy, ponieważ opisuje on liczebność kluczowego inżyniera ekosystemu na rafach koralowych. Miara ta opisuje część dna morskiego pokrytą żywymi twardymi koralowcami. Procent pokrycia koralowcami twardymi jest szeroko stosowany przez naukowców na całym świecie i jest standardową miarą mającą zastosowanie do wszystkich lokalizacji. Chociaż nie mówi nam nic o różnorodności ani składzie zbiorowisk koralowców, zapewnia prostą i solidną miarę stanu rafy.

Procentową pokrywę koralowców twardych można oszacować za pomocą różnych technik. Techniką zastosowaną w tym raporcie są badania przy użyciu holowania mant , które stanowią wizualne oszacowanie procentowego pokrycia obszaru przez koralowiec twardy na obszarze objętym przez obserwatora podczas jednego 2-minutowego holowania (~2000 m 2 ). Procent pokrycia rafy koralowcem twardym jest następnie szacowany jako średnia szacunków ze wszystkich holów wokół rafy i przedstawiany w ogólnych kategoriach (np. 0 = 0%, >0% – 10%, >10% – 30%, >30% – 50%, >50% – 75% i >75% – 100%; zobacz film poniżej).

Rafa koralowa składa się nie tylko z twardego koralowca, ale zawiera także różnorodną gamę innych koralowców, gąbek, glonów, piasku, skał i bezkręgowców. Stosunkowo rzadko zdarza się, aby rafy GBR pokrywały od 75% do 100% twardego koralowca, a AIMS definiuje >30% – 50% twardego koralowca jako wysoką wartość, na podstawie badań historycznych w całym GBR.

Inne techniki określania procentowego pokrycia koralowcami twardymi obejmują zliczanie liczby punktów w jednostkach próbkowania (kwadraty, zdjęcia), stosowane przez LTMP w badaniach stacjonarnych, lub odległość liniową wzdłuż taśmy mierniczej (przecięcie linii), która przecina żywe koralowce twarde kolonie. Dodając całkowitą liczbę punktów pokrycia żywym koralowcem twardym, a następnie wyrażając ją jako procent całkowitej liczby punktów w próbie, otrzymujemy szacunkową liczbę pokrycia twardym koralowcem. Dane pochodzące zarówno z badań stacjonarnych, jak i badań z użyciem holów mant przeprowadzonych przez LTMP są silnie skorelowane i pokazują te same tendencje w szacunkach pokrycia twardych koralowców. Jednak szacunki dotyczące holowania mant są na ogół niższe niż te uzyskane z badań stacjonarnych, ponieważ obejmują całą rafę, w tym siedliska piaszczystej rafy grzbietowej, które są słabo pokryte koralowcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ten twój rozmówca miał na myśli przyrost rafy a nie przyrost koralowców. To są dwie różne rzeczy.

Rafa rośnie tam gdzie powierzchnia pokryta jest koralowcami. Na rafie nie cała powierzchnia jest pokryta tkanką korali, tylko część, do tego korale są zjadane, łamane przez zwierzęta i fale, obumierają i się łamią, spadają w głąb na krawędzi rafy itd. I wtedy rzeczywiście rafa przyrasta 1-2cm rocznie i taką informację można znaleźć w wielu materiałach.

Najszybciej rosną acropory typu staghorn, najwolniej rozetkowe.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, katani napisał:

Może ten twój rozmówca miał na myśli przyrost rafy a nie przyrost koralowców. To są dwie różne rzeczy.

Rafa rośnie tam gdzie powierzchnia pokryta jest koralowcami. Na rafie nie cała powierzchnia jest pokryta tkanką korali, tylko część, do tego korale są zjadane, łamane przez zwierzęta i fale, obumierają i się łamią, spadają w głąb na krawędzi rafy itd. I wtedy rzeczywiście rafa przyrasta 1-2cm rocznie i taką informację można znaleźć w wielu materiałach.

Najszybciej rosną acropory typu staghorn, najwolniej rozetkowe.

To jest oczywiste że koralowce rosną tam gdzie są kolonie to jest chyba niepodważalne :D sposób pomiaru raf to co innego bo tam mierzy się wszystko łącznie z podłożem gąbkami itd a sam przyrost pojedynczych  koralowców to jeszcze co innego .A mój rozmówca mówił o konkretnym przyroście koralowców takich jak ten poniżej na zdjęciu 

IMG_20230918_213946.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wracając do koralowców w naszych akwariach , czy szybkość wzrostu koralowca  przekłada się na jego kondycję  , grubość tkanki , kolor ,  finalnie czy jest dla niego zdrowy  ? 

Jakie macie spostrzeżenia , doświadczenie w tym aspekcie .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.