Skocz do zawartości
JerzyB

Czujnik ciśnienia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem zamontować  przy  moim  reaktorze czujnik ciśnienia CO 2. Chodzi mi o alarm , gdy ciśnienie spadnie.Szukam w necie i nic nie znalazłem . Pomomoże mi ktoś z forum ?

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czujniki ciśnienia dla co2 to raczej trudny temat czy to przed czy po reduktorze,sugeruje poszukać wagi którą będzie mierzyć ciężar butli i da znać kiedy zacznie się zupełnie wypróżniać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, boo12 napisał:

czujniki ciśnienia dla co2 to raczej trudny temat czy to przed czy po reduktorze,sugeruje poszukać wagi którą będzie mierzyć ciężar butli i da znać kiedy zacznie się zupełnie wypróżniać

Nie wiedziałem , że nie ma takowych. Spróbuję swoim sposobem , czyli zamontuje mikro włącznik krańcowy w manometrze wysokiego ciśnienia. Gdy wskazówka opadnie krancówka włączy alarm . To bardzo proste rozwiązanie  ciekawe czy zadziała . 

Niestety wskazówka manometru nie jest w stanie załaczyć krańcówki.

Znalazłem w necie cosik może się nada :)

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sprawdzi się taki co prawda do wody ale za reduktorem powinien wytrzymać

 

https://allegro.pl/oferta/plastic-high-pressure-switch-for-pump-ro-water-fi-14358112907

 

lub taki do gazu.

https://allegro.pl/oferta/elektroniczny-przelacznik-cisnienia-fox-klv59-6b-10822447677

Edytowane przez Arek23 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, boo12 napisał:

czujniki ciśnienia dla co2 to raczej trudny temat czy to przed czy po reduktorze,sugeruje poszukać wagi którą będzie mierzyć ciężar butli i da znać kiedy zacznie się zupełnie wypróżniać

serio? Może ignorancja z mojej strony i o czymś nie wiem, ale co stoi na przeszkodzie wykorzystania mniej lub bardziej standardowych przetworników ciśnienia ? Do dorobienia jakaś automatyka, która 0-10V albo 4-20mA przekształci na sygnał ... i wio.

 

 

16 godzin temu, JerzyB napisał:

Nie wiedziałem , że nie ma takowych. Spróbuję swoim sposobem , czyli zamontuje mikro włącznik krańcowy w manometrze wysokiego ciśnienia. Gdy wskazówka opadnie krancówka włączy alarm . To bardzo proste rozwiązanie  ciekawe czy zadziała . 

Niestety wskazówka manometru nie jest w stanie załaczyć krańcówki.

Znalazłem w necie cosik może się nada :)

Sprawdź to:
https://www.automation24.pl/elektroniczny-czujnik-cisnienia-z-funkcja-przelaczania-ifm-electronic-pk5521?previewPriceListId=1&gclid=Cj0KCQjwsp6pBhCfARIsAD3GZub0tSdajr2Jx2Z-zsGbhL4KdkUiqqarTt5EicgzMHEaYMJg05_DjY4aAmFcEALw_wcB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

serio? Może ignorancja z mojej strony i o czymś nie wiem, ale co stoi na przeszkodzie wykorzystania mniej lub bardziej standardowych przetworników ciśnienia ? Do dorobienia jakaś automatyka, która 0-10V albo 4-20mA przekształci na sygnał ... i wio.

 

 

Sprawdź to:
https://www.automation24.pl/elektroniczny-czujnik-cisnienia-z-funkcja-przelaczania-ifm-electronic-pk5521?previewPriceListId=1&gclid=Cj0KCQjwsp6pBhCfARIsAD3GZub0tSdajr2Jx2Z-zsGbhL4KdkUiqqarTt5EicgzMHEaYMJg05_DjY4aAmFcEALw_wcB

Dziękuję , też coś znalazłem będę kombinował :)

1 godzinę temu, Arek23 napisał:

Dziękuję

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.10.2023 o 14:11, Sagerrak1 napisał:

serio? Może ignorancja z mojej strony i o czymś nie wiem, ale co stoi na przeszkodzie wykorzystania mniej lub bardziej standardowych przetworników ciśnienia ? Do dorobienia jakaś automatyka, która 0-10V albo 4-20mA przekształci na sygnał ... i wio.

butla co2 praktycznie do samego wyczerpania będzie wykazywać ciśnienie bo jest w stanie ciekłym dlatego przy nabijaniu czy też nadzorze takiej butli używa się wag, jak ciśnienie w takiej butli spadnie to jest praktycznie pusta

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, boo12 napisał:

butla co2 praktycznie do samego wyczerpania będzie wykazywać ciśnienie bo jest w stanie ciekłym dlatego przy nabijaniu czy też nadzorze takiej butli używa się wag, jak ciśnienie w takiej butli spadnie to jest praktycznie pusta

Witam

Pozostaje obserwacja manometrów. Ale ja jeszcze zrobię alarm gdy będzie pusta butla.

W skrócie gdy pływak się podnosi załacza zawór CO2 u mnie załaczy też  czasówkę np. na 10sek. Gdy w tym czasie pływak nie opadnie (czyli nie będzie gazu) załaczy się alarm. 

Piszę tu o reaktorze DaStaCO2 bo taki mam .

Pozdrawiam 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja do kontroli CO2 używam sondy Ph  i sterownika ,który mam ustawiony na określoną wartość .Po przekroczeniu tej wartości (wzrost Ph) załącza mi się alarm w postaci czerwonego światła led .Jest to  mocna lampa samochodowa i mam ją skierowaną na sufit i jak się załączy to podświetla mi połowę pokoju.

Sondę Ph mam oczywiście podłączoną  bezpośrednio do reaktora wapnia .Dla mnie najważniejsze jest to ,abym wiedział ,że CO2 dochodzi do reaktora ,a nie czy jest w butli.A Dlaczego?

Dam siebie jako przykład ,w reaktorze wapnia mam licznik bąbelków i normalnie jest to niemożliwe, ale kiedyś zatkała się w nim jedna rurka ,gaz przestał lecieć .Ph poszło do góry i

załączył się alarm w postaci światła .Domownicy to zauważyli i mogłem szybko zareagować.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Witam

Ja do kontroli CO2 używam sondy Ph  i sterownika ,który mam ustawiony na określoną wartość .Po przekroczeniu tej wartości (wzrost Ph) załącza mi się alarm w postaci czerwonego światła led .Jest to  mocna lampa samochodowa i mam ją skierowaną na sufit i jak się załączy to podświetla mi połowę pokoju.

Sondę Ph mam oczywiście podłączoną  bezpośrednio do reaktora wapnia .Dla mnie najważniejsze jest to ,abym wiedział ,że CO2 dochodzi do reaktora ,a nie czy jest w butli.A Dlaczego?

Dam siebie jako przykład ,w reaktorze wapnia mam licznik bąbelków i normalnie jest to niemożliwe, ale kiedyś zatkała się w nim jedna rurka ,gaz przestał lecieć .Ph poszło do góry i

załączył się alarm w postaci światła .Domownicy to zauważyli i mogłem szybko zareagować.

Pozdrawiam

Witam

W moim reaktorze nie ma sondy pH. CO 2 steruje pływak i własnie on , gdy nie opadnie  w nastawionym czasie  poinformuje mnie o braku gazu w komorze mieszania.

Pozdrawiam 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Lampka sygnalizacyjna o braku CO2 zamontowana w bardzo prosty i tani sposób . Szkoda , że wcześniej na to nie wpadłem , nie było by tematu.:)

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można wiedzieć jakie rozwiązanie zastosowałeś


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek23 napisał:

A można wiedzieć jakie rozwiązanie zastosowałeś

Żadna tajemnica , mam  reaktor w którym to pływak decyduje o ilości wtłoczonego gazu. Pływak załącza przekaźnik , a przekaźnik elektrozawór CO 2 .Wykorzystałem drugi styk przekaźnika który równolegle z zaworem załącza przekaźnik czasowy ustawiony na 10sek. Gdy w tym czasie pływak nie opadnie , to nie wyłączy czasówki , która po 10sek. uruchomi lampkę sygnalizacyjną. Proste , jak budowa cepa.

Dodam tylko , że nie każdy przekaźnik czasowy ma odpowiednie styki , ja mam  Eltako MFZ 12

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.