Skocz do zawartości
gora

Koralowce bladną, pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Maniekkkkk napisał:

W naturze koralowiec dostaje pełne spectrum światła , dlatego dla zdrowia koralowca w akwarium powinno się świecić  długością fal 380 nm - 700 nm żeby mógł czerpać energię i zdrowo rosnąć , nie rozumiem skręcania widm i w jakim celu akwaryści to robią ..... no chyba że mają przewymiarowane lampy led nad baniakami :blink:

Mam te same lampy co Ty  Maxspect Jump Light MJ-L165 i w podobnym litrażu , więc sądzę że nie są przewymiarowane  ( za mocne ) a w dodatku nie świecisz pełnią mocy i masz skręcone widma .

Podstawowym problemem wg mnie to brak micro i macro plus zagłodzenie koralowca .

 

 

Widmo to jedno a moc świecenia ledów to zupełnie co innego. Suwakami od widma nie zmieniasz mocy a tylko widmo, czyli zmieniasz długość fali konkretnego kanału - tymi suwaczkami może sie bawić do woli i nie przypalisz korali. Oczywiście w zależności od widma zmienia się metabolizm korali bo jedne pochłaniają lepiej takie a drugie inne, np. w zależności od głebokości na jakiej żyją. Głównie chodzi czy moc świecenia lampy jest ustawiona na 100 / 60 / 40 procent, i  jak wysoko jest zawieszona nad taflą wody. Ja moimi ledami na 100 mocy paliłem wszystko, mimo, że mam zbiornim 70 cm h.

Ps. Pytanie tylko czy w każdej lampie led jest możliwość ograniczenia sumarycznej mocy ledów, tego nie wiem, w PS Hyperion jest.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, tomko napisał:

Widmo to jedno a moc świecenia ledów to zupełnie co innego

Zgadza się , to są dwie różne rzeczy widmo a moc , widmem nie przypalisz korala tylko ewentualnie nie dostarczysz mu odpowiedniej energii do fotosyntezy jeśli te widma dość znacząco odbiegają od tego co występuje w naturze , a jak wiadomo dziś trend jest skierowany na mocno świecące korale ( najlepiej na zielono , pomarańczowo itp ) w świetle niebieskim , niebieskie na full reszta skręcona , no ale najważniejsze że koralowiec ''świeci''.

Moc lampy w tym wypadku  co ma kolega to 65 w  , razem to mniej więcej 130 w plus to co dołożył jeszcze czyli jakieś 40 w , w poprzednim akwarium miałem 3 sztuki Maxspectów czyli mniej więcej 180 w na powierzchnię dna 120 x 50 , świeciłem praktycznie na maxa i nigdy nie udało mi się żadnego lps przypalić a były na prawdę wysoko , dodatkowo ta lampa nie ma jednego centralnego punktu tylko 6 mniejszych rozłożonych co niewątpliwie ma wpływ na rozłożenie światła .

Dlatego moim skromnym zdaniem nie lampa tu winna 

 

large.1070256245_fotka10.jpg.eeaf2f8497479160d148bdc07c76ec9c.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

 

U mnie tak montipory talerzowe wyglądały przy braku żelaza i fluoru w tym samym czasie. Fluor i jego znaczenie to niezbyt znany temat, jednak obstawiam że braki żelaza. Ati pro czy Plus rzeczywiscie nie radzi sobie dobrze z metalami i jod/fluor, trzeba dolewać.  Reszta ok i dalej będę używał. 

 

Napisałam to jaki trzeci post, ale większość twierdzi inaczej więc szkoda wypocin. Niech się spierają kto ma rację :D

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Kirzan napisał:

Maniekkkkk możesz napisać jak Ty masz ustawiony tryb świecenia?

Ustawiony mam tryb SPS , świece 12h w tym 3godziny wschód /zachód .przez 9 h pełne spectrum 96 % mocy , w tym momencie wersja blue .

IMG_20231031_194830.thumb.jpg.d6c08e80357e3ce086bd8381ab27da86.jpg

IMG_20231031_194747.thumb.jpg.7787e6ccac7a463a582155ae876ae4d8.jpg

22 minuty temu, Beti napisał:

Napisałam to jaki trzeci post, ale większość twierdzi inaczej więc szkoda wypocin. Niech się spierają kto ma rację :D

 

Bo Ty stary wyjadacz morski jesteś :lol: z nie jednego pieca chleb jadłaś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Maniekkkkk napisał:

 

Bo Ty stary wyjadacz morski jesteś :lol: z nie jednego pieca chleb jadłaś 

Nie, tylko autor tematu nawet nie zwrócił uwagi co mu napisałam przyczepił się do tego światła jak rzep, nawet Walker mu napisał wyniki masz w ICP - „cisza”

niech sam wyciąga wnioski 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przyczepił się bo ludzie za dużo kombinują , ponadto dostał takie sygnały a łatwiej poprzesuwać suwaczkami niż uzupełnić micro i macro <_< 

Tak dla przypomnienia dodam że koralowiec najwięcej energii pobiera ze światła , odpowiedniego spectrum  , ale jak koralowiec pozbędzie się Zooksantelli to zostają tylko inne formy dokarmiania 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, gora napisał:

Zobacz wykresy świecenia z linku https://drive.google.com/drive/folders/1iITE5yeJyJsD2FIFflr6n89tuI6bjGEY?usp=sharing

Wymiary tafli wody to 40x80 głębokość 45. Jak powinienem ustawić lampy? Świecić mniej to ile? jak zmniejszyć to jakie kanały? Proszę o więcej konkretów. Jak pisałem jestem nowy w tym hobby więc chciałbym się dowiedzieć coś więcej od doświadczonych akwarystów. 

 

Proste pytanie, czy wcześniej rosły ci korale i byłeś zadowolony z ich wyglądu, czy zawsze wegetowały?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

Nie, tylko autor tematu nawet nie zwrócił uwagi co mu napisałam przyczepił się do tego światła jak rzep, nawet Walker mu napisał wyniki masz w ICP - „cisza”

niech sam wyciąga wnioski 

 

Żelazo do uzupełnienia. Światło do zmodyfikowania. Korale do dokarmienia. Amen.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za każdą uwagę i radę oraz te komentarze dobre i te bardziej uszczypliwe :)

Wczoraj zacząłem dozować żelazo i jod. Zrobiłem dodatkową podmiankę i rozpocząłem regularne podmiany cotygodniowe. 

Problem dotyczy tylko montipor talerzowych i zoantusów zwłaszcza pandora. Reszta koralowców pompuje się nie marudzi. Dunka ma bardzo ładne przyrosty, euphylie również ok pojawiają się nowe mordki, miękasy też spoko.

Z montiporami talerzowymi jest problem od początku ale to jest pierwszy ICP który robiłem. Następny zrobię miesiąc po rozpoczęciu dozowania i zobaczymy.

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.