Skocz do zawartości
Slamos

Pierwsze 42l by Slamos

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Prawie cztery tygodnie temu ( 2.11 ) wystartowałem swoją pierwszą morską kostkę 42l ( 35x35x35 ).

 

Filtr: Aquael FZN-3, wypełniony AF Life Bio Fill plus wata na górze.

Grzałka: Aquael Ultra Heater 50W (taka mi została z likwidacji słodkowodnego krewetkarium)

Cyrkulator: Jebao EOW-3M (mam też Jebao ELW-3 ale na razie nie podłączałem)

Lampa: RedSea ReefLed 50

Sól: Tropical Reef Base Salt (później planuję przejść na wersje Reef Plus Salt)

Skała: sucha (nie wiem, jak się nazywa, zakupiona w Trzmielu)

Piasek: aragonit (rozmiar 1mm )  - dodałem go tydzień temu

 

Bakterie:

* Microbe-lift special blend: pierwszy dzień ok 18ml, a potem co tydzień ok 10ml

* Microbe-lift nite-out II: 5ml podaje dzięń po special blend ale zacząłem od drugiego tygodnia

 

Jeśli chodzi o parametry wody to obecnie sprawdziłem tylko:

·       Zasolenie 1.026,

·       Temperatura 25.5,

·       No3 10 ( Salifert ),

·       NH3 < 0.15 ( Salifert ) jeśli dobrze dopasowuje kolor

·       Po4 0.03 ( Colombo ) woda tylko lekko się zabarwiła, jaśniejsza niż pierwsze pole na skali testu

 

Mam kilkuletnie doświadczenie w akwarystyce słodkowodnej, ale w morskiej jest to mój debiut. Na początek pewnie zacznę od korali miękkich i LPS’ów plus para błazenków z ukwiałem. Kuszą mnie też jakieś łatwiejsze SPS’y np. „Milka” ale to jeszcze daleka droga przede mną.

Startowałem na suchej skale i świeżej solance. W akwarium na razie pustka, tylko skały, piasek i woda. Czekam na jakieś objawy dojrzewanie i związane z nim plagi. Na razie cisza. Jedyną anomalią jest zmętnienie wody, które pojawiło się dwa tygodnie temu. Zastanawiałem się czy to zakwit bakteryjny czy coś wytrąca się ze skały (ale przed zalaniem moczyłem ją już w akwarium z wodą RODI z uruchomioną pompą żeby ją trochę wypłukać z pyłów, oczywiście potem zmieniłem wodę na nową z solą ). Tydzień temu dodałem więcej waty do filtra i zainstalowałem dodatkowe napowietrzanie.

Wydaje mi się, że jest trochę mniej mgły. Planuję zaprzestać podawania bakterii na jakiś czas, żeby zobaczyć, czy wpłynie to na wyklarowanie się wody i jej parametry. Lampy UV nie mam, żeby podłączyć i upewnić się czy to zakwit czy nie.

 

 

Poza tym akwarium wygląda chyba zbyt sterylnie, ciągle biało, żadnych okrzemków, czy innych glonów.

Zastanawiam się czy nie powinienem dodać jakiegoś życia morskiego z zewnątrz, żeby wspomóc rozruch akwarium i zaszczepić w nim życie? Poprosić kogoś o trochę wody z podmiany albo zawartość z kubka odpieniacza , czy może jednak jeszcze zaczekać i wpuścić pierwsze życie w postaci korala np. za dwa tygodnie ?

 

rafa_resize.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może dostał byś od kogoś jakiś kawałek skałki z sumpa, będą tam gąbki, jakieś kiełże i masa drobnego życia

jest tutaj na pewno kilka osób z twojej okolicy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Slamos napisał:

Startowałem na suchej skale i świeżej solance. W akwarium na razie pustka, tylko skały, piasek i woda. Czekam na jakieś objawy dojrzewanie i związane z nim plagi.

 

51 minut temu, Slamos napisał:

Poza tym akwarium wygląda chyba zbyt sterylnie, ciągle biało, żadnych okrzemków, czy innych glonów.

A wystartowałeś jakoś cykl azotowy bo nic o tym nie piszesz, podajesz amoniak w jakiejś formie? Po czterech tygodniach od zalania to akwarium prawie gotowe na pierwsze korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie napisałem, że razem z bakteriami podaję mrożoną artemie. Nie udało mi się zaobserwować wzrostu amoniaku , PO4 czy NO3. Może za mało tej artemi albo cykl zamknął się w pierwszych dwóch tygodniach gdy testów nie robiłem bo myślałem że za wcześnie.

 

Przed startem zakładałem że pierwszym życiem jakie wpuszcze będą slimaki ale glonów brak wiec nie będą miały co jeść, to może faktycznie spróbować z jakimś pierwszym koralem?
 

Edytowane przez Slamos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cykl azotowy się zamknął w niecałe trzy tygodnie, ale miałem trochę wody i kawałek skałki ze stabilnego zbiornika. No i u mnie trochę się zadziało w tym czasie. U Ciebie wygląda to faktycznie trochę zbyt sterylnie. Jeżeli Ci się bardzo nie śpieszy to poczekaj z wprowadzaniem korali z prostej przyczyny - łatwiej jest walczyć z plagami gdy nie musisz dodatkowo dbać o kondycję korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam rozmiar akwarium, będę zaglądał jak Tobie pójdzie to szkiełko ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.